Střední technická škola Ministerstva obrany Moravská Třebová

Bojová zástava Střední technické školy Ministerstva obrany Moravská Třebová - lícZnak Střední technické školy Ministerstva obrany Moravská TřebováBojová zástava Střední technické školy Ministerstva obrany Moravská Třebová - rub

Mezi držitele čestných názvů patří i Střední technická škola Ministerstva obrany v Moravské Třebové, která je nositelem pojmenování „Škola Čs. obce legionářské“. Škola ve své činnosti navazuje na nejstarší vojenské gymnázium vytvořené na území Československa.

Jednalo se o Státní vojenské reformní reálné gymnázium, zřízené v Moravské Třebové dnem 1.9.1935. Gymnázium pro svoji činnost převzalo areál postavený v letech 1. světové války pro lazaretní účely a využívaný od roku 1921 gymnáziem všeruského svazu měst v ČSR pro děti emigrantů z Ruska. Posláním vojenského gymnázia bylo připravovat žáky pro studium na civilních vysokých školách. Na vojenském gymnáziu studovaly především děti vojáků z povolání, civilních zaměstnanců vojenské správy, příslušníků četnictva a finanční stráže, legionářů, válečných invalidů a ostatních státních zaměstnanců. Žáci školy nebyli vojenskými osobami a neposkytovaly se jim žádné výhody při případném přijímání na Vojenskou akademii v Hranicích. Školu tvořily dvě samostatné části: 1) civilní škola organizovaná jako reformní reálné gymnázium, nacházející se v pravomoci ministerstva školství a národní osvěty a 2) vojenský internát, podřízený MNO. Škola měla svého ředitele (prof. Koupil) a internát velitele (plk. Novotný). Do SVRRG v roce 1935 nastoupilo 375 žáků, z toho 1 dívka a na počátku školního roku 1938 se jednalo o 660 studentů, z toho 4 dívky. Úspěšně se rozvíjející činnost školy přerušila mnichovská krize. V důsledku mobilizace bylo vyučování 24. září přerušeno a 8. října se gymnázium přesunulo do Uherského Hradiště. Vyučování bylo obnoveno až 24. října v areálu Vojenské akademie v Hranicích. Do Moravské Třebové se škola již nevrátila a na konci školního roku 1938/1939 byla rozhodnutím okupační správy rozpuštěna.

V letech 2. světové války byl areál vojenského gymnázia nejprve využíván pro ubytování jednotek německé armády (protiletadlového dělostřelectva a tankového vojska), ale v roce 1941 zde vznikl zajatecký tábor pro francouzské důstojníky, tzv. OFLAG VIII F. Počátkem roku 1943 se v něm nacházelo 2 100 Francouzů a stovka Jugoslávců. Na sklonku roku 1943 do tábora přišlo 2 500 britských důstojníků. V roce 1944 zajatci odešli a areál převzala pobočka německé firmy Telefunken Fabrik. Výrobní program zahrnoval především elektrosoučástky pro letecký průmysl a pro střely V 1 a V 2.

Po osvobození města 9.5.1945 areál převzala Rudá armáda, která technické zařízení továrny odvezla jako válečnou kořist. Čs. armádě byly objekty předány v červnu 1945. Naše armáda zde z počátku umístila sklad válečného materiálu, ale v září 1945 se do kasáren nastěhovalo velitelství Tankového sboru, vytvořeného na základě jednotek bývalé 1. čs. tankové brigády v SSSR a Čs. samostatné obrněné brigády ve Velké Británii. V roce 1946 převzalo velitelství sboru bojovou zástavu obrněné brigády. V měsících září a říjnu 1945 zde působil i prapor těžkých tanků. Na podzim 1946 se z Pardubic do Moravské Třebové přemístila 3. tanková brigáda, zformovaná v roce 1945 z původního 3. tankového praporu 1. čs. tankové brigády v SSSR. V říjnu 1947 byla 1. tanková brigáda přečíslována na 11. tankovou brigádu, zatímco velitelství sboru se přestěhovalo do Olomouce. V březnu 1949 tankisté Moravskou Třebovou opustili a jejich novým posádkovým městem se staly Dědice u Vyškova. Areál v Moravské Třebové se začal připravovat na opětné přijetí vojenských studentů.

Dnem 1.9.1949 v Moravské Třebové zahájila činnost Vojenská škola Jana Žižky. V říjnu téhož roku školu navštívil ministr národní obrany arm. gen. Ludvík Svoboda. Škola byla nejprve organizována obdobně jako předválečné vojenské gymnázium, ale v roce 1950 došlo ke sloučení funkce ředitele školy a velitele internátu. Z počátku se předpokládalo, že studium bude čtyřleté, ale ve školním roce 1950/1951 došlo k jeho zkrácení na tři roky. V roce 1953 škola přešla na šestiletý cyklus, od roku 1958 se opět vrátila ke tříleté formě studia. Dnem 1.9.1969 škola prodělala transformaci na Vojenské gymnázium Jana Žižky z Trocnova, což bylo spojeno s prodloužením studia na čtyři roky. V nezměněné podobě gymnázium přetrvalo až do počátku 90. let. V roce 1992 byl přijat útlumový program a na gymnázium nastoupil poslední ročník nováčků. Jejich vyřazení se uskutečnilo počátkem léta 1996 a k 30. září gymnázium zaniklo. V roce 1993 v rámci gymnázia vznikla samostatná Střední vojenská škola, která zabezpečovala dokončení středoškolského studia pro žáky vojenských středních odborných škol ze Slovenska. V areálu gymnázia od roku 1992 působila také Odborná škola vojenské policie, která se v roce 1998 přesunula do Vyškova.

Dnem 1.10.1996 na základech původního vojenského gymnázia v Moravské Třebové vznikla Střední technická škola Ministerstva obrany, jako akreditované resortní vzdělávací zařízení. Škola umožňuje zájemcům o profesionální službu v armádě v rámci čtyřletého denního studia získat úplné střední odborné vzdělání zakončené maturitou v oboru technické lyceum (1. školní rota). Po ukončení školy její posluchači absolvují náhradní vojenskou službu a následně v hodnostech podpraporčíků nastupují studium na vysokých vojenských školách nebo službu u útvarů. Kromě toho jsou na škole organizovány šestiměsíční pomaturitní kurzy pro absolventy civilních středních škol s maturitou a praporčické kurzy, připravující absolventy vojenských středních škol pro výkon odborných funkcí v armádě (2. školní rota). Nedílnou součást školy tvoří i jazykové kurzy pro příslušníky resortu obrany (3. školní rota).

V roce 1997 byl škole rozhodnutím ministra obrany (nikoliv rozkazem prezidenta republiky jako u ostatních útvarů AČR) propůjčen prapor (24. června) a následně i pojmenování „Škola Čs. obce legionářské“ (14. října). Udělením výše uvedeného názvu byla připomenuta existence státotvorné organizace vytvořené v roce 1921 a sdružující účastníky zahraničního vojenského odboje z let 1. a 2. světové války.

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek