Pavel Mertlík – Olga Mertlíková: Josefov. Kapitoly z dějin pevnosti a města

Na sklonku loňského roku se mezi knižními novinkami objevila publikace, která zcela jistě potěší nejen příznivce bastionového opevnění, ale i zájemce o dějiny vojenství či historii východních Čech. Jedná se o knihu jaroměřských historiků Pavla a Olgy Mertlíkových, kterou vydalo liberecké nakladatelství Bor. Autoři při její tvorbě zúročili nejenom své znalosti z předcházejícího dlouholetého působení v jaroměřském městském muzeu, ale vycházeli rovněž ze studia domácích i zahraničních archivních pramenů, stejně tak jako z bohaté literatury věnované jak dějinám regionu, tak historii opevňování a válek obecně.

Alex Maskalík: Elita armády. Československá vojenská generalita 1918-1992

Jednou z věcí, kterou postrádali zájemci o historii československé armády, byla encyklopedická příručka československé generality. V posledních dvaceti letech se sice objevily snahy tento stav změnit, ale naplnit se je podařilo jen zčásti. Nyní se všem zájemcům konečně dostala do rukou encyklopedická příručka generálů československé armády z let 1918 až 1992. Vyšla, stejně jako zmíněný slovník slovenských generálů, na Slovensku, a to v košickém nakladatelství HWSK ve spolupráci s Vojenským historickým ústavem Bratislava. Jejím autorem je pracovník tohoto ústavu Alex Maskalík, který se specializuje na problematiku personální výstavby československé armády a autorsky se podílel již na předchozích biografických přehledech. Jeho nejnovější počin přitom již na první pohled naznačuje, že jde o mimořádnou práci.

Hrbek, Jaroslav – Smetana, Vít a kol.: Draze zaplacená svoboda. Osvobození Československa 1944-1945. I. a II. díl

V létě loňského roku vydal Ústav pro soudobé dějiny Akademie věd ČR dvojdílnou práci „Draze zaplacená svoboda – Osvobození Československa 1944-1945“. V roce, který se nesl především v duchu 20. výročí pádu komunistických režimů ve východní Evropě, se tak konečně objevila práce, která nabídla souhrnný pohled na velmi často diskutovaný úsek našich moderních dějin.

Fidler, Jiří – Sluka, Václav: Encyklopedie branné moci Republiky československé 1920–1938

Nakladatelství Libri vydalo koncem měsíce března obsáhlou „Encyklopedii branné moci Republiky československé 1920–1938“. Tento počin byl doprovázen velkým očekáváním, neboť něco podobného, byť v daleko menším rozsahu, zde vyšlo před více než dvaceti lety. Také velkorysý záměr avizovaný v edičním plánu nakladatelství dával tušit, že půjde o výjimečnou práci.

Týc, Pavel: DC-3/DAKOTA/C-47 a Československo

Letoun Douglas C-47 Skytrain většina z nás zná pod názvem Dakota. Vlastně se jedná o vojenskou verzi neméně úspěšného civilního dopravního letounu Douglas DC-3 a právě tomuto letounu a jeho působení v Československu je věnována publikace Pavla Týce.

Jančar, Miroslav – Václavík, Ladislav: Vojenský útvar 2478 Žatec (1950 – 2000) 50. výročí založení útvaru (17. listopad 2000)

Jednou z publikací, připomínajících historii útvarů naší armády, je i pojednání o dějinách 1. výcvikové základny protiletadlového vojska v Žatci. Knížka věnovaná minulosti útvaru vznikla přičiněním jeho příslušníků na základě několikaletého shromažďování potřebných podkladových materiálů. A tak pojďme do ní nahlédnout.

Lengál, Meta: Sloužil jsem u „pětačtyřicítky“, Pětačtyřicítka. Almanach k 50.výročí založení 45.dpzlp

Sborník vzpomínek, které mají společného editora. Obě knihy vznikly z iniciativy někdejšího příslušníka zrušeného útvaru pplk. v. v. Mětoděje Lengála. Podnětem k jejich sestavení byla snaha zachytit nejen suchou a stručnou úřední mluvou oficiální historii pluku, ale vytvořit mozaiku příběhů, úvah, zamyšlení nebo jen vzpomínek a „perliček“ ze života.

Vobecký, Petr – Kolek, Jiří: Radiotechnické vojsko (K 50. výročí vzniku)

Jedním z příspěvků k 50.výročí vzniku radiotechnického vojska se v roce 2000 stala útlá brožurka, vzešlá ze spolupráce dvojice jeho současných příslušníků. Na poměrně malém prostoru je zde stručně shrnut nejenom vývoj radiotechnického vojska naší armády, ale čtenář se zde může „v kostce“ seznámit i s obecnou historií radiolokace a jejího využití ve vojenství.

Loukota, Luděk: 5. stíhací letecký pluk (Vzpomínka k 55. výročí vzniku)

K řadě publikací věnovaných problematice čs. vojenského letectva, které se objevily v roce 2000, patří i práce věnovaná 5.stíhacímu leteckému pluku. Autorem brožurky je bývalý příslušník útvaru, náčelník štábu 3.letky mjr. Luděk Loukota. Útlá brožurka popisuje historii útvaru, který vznikl 28.10.1945 v Plané u Českých Budějovic a svoji činnost ukončil 30.11.1991 v Líních u Plzně.

John, Miloslav: Září 1938. I. a II. díl

Členění recenzované práce, jež se na knižním trhu objevila v květnu minulého roku, do dvou relativně samostatných celků, z nichž první se týká německé a druhý československé armády v září 1938, klade na čtenáře značné požadavky.

John, Miloslav: Československé letectvo v roce 1938

Na sklonku roku 1996 se na pultech našich knihkupectví objevila kniha Miloslava JOHNA „Československé letectvo v roce 1938“. Publikace na první pohled působila velmi fundovaným a čtivým dojmem, takže rychle z prodejních stánků zmizela. Pojďme se tedy na ní podívat blíže.

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek