• velitelské orgány pozemního vojska | |
ministerské složky | |
léto 1945 | – vytvořeny v rámci Hlavního štábu: * Velitelství pěchoty * Velitelství tankového vojska * Velitelství dělostřelectva * Velitelství ženijního vojska * Velitelství spojovacího vojska – převedeny: * velitelství druhů vojsk do přímé podřízenosti ministra národní obrany |
1.6.1946 | – vytvořeno: * Velitelství zvláštních bojových prostředků |
15.8.1948 | – vytvořeno: * Velitelství výsadkového vojska |
1.1.1950 | – reorganizováno: * Velitelství zvláštních bojových prostředků na Velitelství chemického vojska |
léto 1950 | – zrušeno: * Velitelství pěchoty – vytvořena: * Správa bojové přípravy – reorganizováno: * Velitelství tankového vojska na Velitelství tankového a mechanizovaného vojska – převedeny: * velitelství druhů vojsk do přímé podřízenosti ministra národní obrany (spojovací vojsko pro přímé podřízenosti náčelníka Generálního štábu čs. armády) |
1.10.1951 | – vyjmuta: * Správa bojové přípravy ze složení Generálního štábu a převedena do přímé podřízenosti ministra národní obrany |
1.9.1955 | – vyjmuto: * Velitelství spojovacího vojska z přímé podřízenosti ministra národní obrany a převedeno do složení Generálního štábu |
1.11.1955 | – zrušeno: * Velitelství výsadkového vojska |
1.10.1956 | – reorganizováno: * Velitelství tankového a mechanizovaného vojska na Velitelství tankového vojska |
1.10.1957 | – zrušeno: * Velitelství tankového vojska |
1.9.1960 | – vytvořeno: * Velitelství vojska protivzdušné obrany |
1.9.1965 | – reorganizováno: * Velitelství dělostřelectva na Velitelství raketového vojska a dělostřelectva |
1.11.1966 | – vytvořena: * Hlavní správa pozemních vojsk – reorganizovány a podřízeny Hlavní správě pozemních vojsk: * Správa bojové přípravy na Správu operační a bojové přípravy * Velitelství raketového vojska a dělostřelectva na Správu raketového vojska a dělostřelectva * Velitelství vojska protivzdušné obrany na Správu vojska protivzdušné obrany * Velitelství spojovacího vojska na Správu spojovacího vojska * Velitelství ženijního vojska na Správu ženijního vojska * Velitelství chemického vojska na Správu chemického vojska |
1.9.1969 | – zrušena: * Hlavní správa pozemních vojsk – reorganizována: * Správa operační a bojové přípravy na Správu bojové přípravy – předány do přímé podřízenosti ministra národní obrany: * Správa bojové přípravy * Správa raketového vojska a dělostřelectva * Správa vojska protivzdušné obrany * Správa ženijního vojska * Správa chemického vojska – předána do přímé podřízenosti náčelníka Generálního štábu čs. lidové armády: * Správa spojovacího vojska |
1.1.1989 | – vytvořena: * Hlavní správa pozemního vojska: – podřízeny Hlavní správě pozemního vojska: * Správa bojové přípravy * Správa raketového vojska a dělostřelectva * Správa vojska protivzdušné obrany * Správa ženijního vojska * Správa chemického vojska |
operační velitelství | |
15.5.1945 | – reorganizováno: * velitelství 1. čs. armádního sboru v SSSR na velitelství 1. armády |
25.5.1945 | – reorganizováno velitelství 1. armády na: * velitelství 1. oblasti – Praha – vytvořeno: * velitelství 2. oblasti – Tábor * velitelství 3. oblasti – Brno * velitelství 4. oblasti – Bratislava – vytvořeno: * velitelství I. sboru – Praha * velitelství II. sboru – Hradec Králové * velitelství III. sboru – Plzeň * velitelství IV. sboru – Tábor * velitelství V. sboru – Brno * velitelství VI. sboru – Olomouc * velitelství VII. sboru – Trenčín * velitelství VIII. sboru – Banská Bystrica |
1.4.1946 | – redislokováno: * velitelství I. sboru z Prahy do Litoměřic * velitelství IV. sboru z Tábora do Českých Budějovic |
1.10.1947 | – zrušeno: * velitelství IV. sboru – České Budějovice * velitelství VI. sboru – Olomouc – přečíslováno: * velitelství V. sboru na velitelství IV. sboru – Brno * velitelství VII. sboru na velitelství V. sboru – Trenčín * velitelství VIII. sboru na velitelství VI. sboru – Banská Bystrica |
31.5.1948 | – zrušeno: * velitelství VI. sboru – Banská Bystrica |
15.12.1948 | – zaniklo: * velitelství 2. oblasti – Tábor – redislokováno: * velitelství I. sboru z Litoměřic do Karlových Varů * velitelství II. sboru z Hradce Králové do Písku |
1.5.1949 | – zrušeno: * velitelství V. sboru – Trenčín |
20.9.1950 | – reorganizováno: * velitelství 1. oblasti – Praha na velitelství 1. vojenského okruhu – Praha * velitelství 4. oblasti – Bratislava na velitelství 2. vojenského okruhu – Trenčín – zrušeno: * velitelství 3. oblasti – Brno |
září 1950 | – redislokováno: * velitelství I. sboru z Karlových Varů do Banské Bystrice |
1.1.1951 | – přejmenována: * velitelství sborů na velitelství armádních sborů (současně se k jejich číslování začalo používat arabských číslic) |
1.11.1954 | – přejmenována: * velitelství armádních sborů na velitelství střeleckých sborů |
1.10.1956 | – zrušeno: * velitelství 1., 2., 3. střeleckého sboru |
1.10.1957 | – redislokováno: * velitelství 4. střeleckého sboru z Brna do Olomouce |
15.7.1958 | – vytvořeno: * na základě dosavadního velitelství 1. vojenského okruhu – Praha velitelství 1. armády – Praha * na základě dosavadního velitelství 4. střeleckého sboru – Olomouc velitelství 4. armády – Tábor |
1.10.1960 | – redislokováno: * velitelství 1. armády z Prahy do Příbrami |
1.9.1965 | – reorganizováno: * velitelství 1. armády na velitelství Západního vojenského okruhu * velitelství 4. armády na velitelství Středního vojenského okruhu * velitelství 2. vojenského okruhu na velitelství Východního vojenského okruhu, jako velitelství okruhů tzv. armádního typu |
1.9.1966 | – vytvořeno: * Velitelství silničního sboru – Olomouc |
1.9.1969 | – reorganizováno: * velitelství Západního vojenského okruhu na velitelství 1. armády * velitelství Středního vojenského okruhu na velitelství 4. armády (současně se přemístilo z Tábora do Písku) – vytvořeno nově: * velitelství Západního vojenského okruhu – Tábor, jako okruhu tzv. frontového typu – zrušeno: * Velitelství silničního sboru – Olomouc |
1.12.1991 | – zrušeno: * velitelství 1. armády Příbram * velitelství 4. armády Písek |
1.1.1992 | – reorganizováno: * dosavadní velitelství Západního vojenského okruhu na Vojenské velitelství ZÁPAD * dosavadní velitelství Východního vojenského okruhu na Vojenské velitelství VÝCHOD |
1.3.1992 | – vytvořeno nově: * Vojenské velitelství STŘED – Olomouc |
• pěchota (motostřelecké vojsko) | |
15.5. až 1.6.1945 | – reorganizována: * 1. čs. samostatná pěší brigáda na 1. divizi Praha * 2. čs. samostatná pěší brigáda na 2. divizi Praha (od října 1945 Zvolen, od 1946 Banská Bystrica) * 3. čs. samostatná pěší brigáda na 3. divizi Praha, později Kroměříž * 4. čs. samostatná pěší brigáda na 4. divizi Praha (Šala, od října 1945 Žilina) |
červen 1945 | – vytvořena: * 5. divize České Budějovice * 6. divize Brno * 7. divize Olomouc * 8. divize Hranice * 9. divize Nitra (od října 1945 Trnava) * 10. divize Košice * 11. divize Plzeň * 12. divize Litoměřice * 13. divize Mladá Boleslav (od října 1945 Kolín, od 1946 Mladá Boleslav) * 14. divize Hradec Králové (od 1947 Mladá Boleslav) * 15. divize Kolín (od října 1945 Benešov, od 1946 Kolín) * 16. divize Písek (od října 1945 Karlovy Vary) |
1.10.1945 | – reorganizována: * 4. divize na 4. rychlou divizi * 8. divize Hranice na 8. rychlou divizi Nový Jičín * 13. divize na 13. rychlou divizi * 15. divize na 15. rychlou divizi * 1. divize na 1. motorizovanou divizi * 3. divize na 3. motorizovanou divizi |
1.3.1946 | – reorganizována: * 1. divize (motorizovaná) na 1. divizi (rychlou) * 3. divize (motorizovaná) na 3. divizi (rychlou) |
1.10.1947 | – reorganizována: * 2. divize Banská Bystrica na 2. brigádu Banská Bystrica (od května 1948 Písek, od prosince 1948 Sušice) * 7. divize Olomouc na 7. brigádu Nový Jičín * 16. divize Karlovy Vary na 13. brigádu Karlovy Vary – zrušena: * 8. divize (rychlá) Nový Jičín * 13. divize (rychlá) Mladá Boleslav – přečíslovány: * 15. divize (rychlá) Kolín na 8. divizi (rychlou) Kolín |
1.3.1948 | – přečíslována: * 1. divize (rychlá) Praha na 5. divizi (rychlou) Praha * 5. divize České Budějovice na 1. divizi České Budějovice |
15.4.1949 | – zrušena: * 4. divize (rychlá) Žilina |
1.10.1949 | – reorganizována: * 2. brigáda Sušice na 2. divizi Sušice * 7. brigáda Nový Jičín na 7. divizi Nový Jičín * 13. brigáda Karlovy Vary na 13. divizi Karlovy Vary |
XI-XII/1950 | – reorganizována: * 1. divize České Budějovice na 1. pěší divizi České Budějovice * 2. divize Sušice na 2. pěší divizi Sušice * 3. divize (rychlá) Kroměříž na 13. pěší divizi Kroměříž * 5. divize (rychlá) Praha na 5. mechanizovanou divizi Slaný * 6. divize Brno na 6. pěší divizi Brno * 7. divize Nový Jičín na 7. pěší divizi Opava * 8. divize (rychlá) Kolín na 8. mechanizovanou divizi Kolín * 9. divize Trenčín na 9. pěší divizi Trnava * 10. divize Košice na 10. pěší divizi Košice * 11. divize Plzeň na 11. pěší divizi Plzeň * 12. divize Litoměřice na 12. pěší divizi Karlovy Vary * 14. divize Hradec Králové (do 1949 Mladá Boleslav) na 14. pěší divizi Olomouc – předána Ministerstvu národní bezpečnosti: * 13. divize Karlovy Vary pro potřebu výstavby Pohraniční stáže |
1.5.1951 | – reorganizována: * 13. pěší divize Kroměříž na 13. mechanizovanou divizi Kroměříž * 14. pěší divize Olomouc na 14. mechanizovanou divizi Olomouc |
15.4.1952 | – vytvořena: * 8. pěší (pevnostní) brigáda Rajhrad |
1.11.1954 | – přejmenovány: * pěší divize na střelecké divize * pěší (pevnostní) brigáda na střeleckou brigádu |
9.5.1955 | – přečíslovány: * 1. střelecká divize na 15. střeleckou divizi České Budějovice * 6. střelecká divize na 16. střeleckou divizi Brno * 7. střelecká divize na 17. střeleckou divizi Opava * 9. střelecká divize na 4. střeleckou divizi Trnava * 10. střelecká divize na 18. střeleckou divizi Košice * 11. střelecká divize na 19. střeleckou divizi Plzeň * 12. střelecká divize na 20. střeleckou divizi Karlovy Vary |
1.11.1955 | – zrušena: * 8. střelecká brigáda Rajhrad |
1.10.1958 | – reorganizována: * 2. střelecká divize Sušice na 2. motostřeleckou divizi Sušice * 15. střelecká divize České Budějovice na 15. motostřeleckou divizi České Budějovice * 16. střelecká divize Brno na 4. motostřeleckou divizi Havlíčkův Brod * 18. střelecká divize Košice na 18. motostřeleckou divizi Košice (od 1960 Prešov) * 19. střelecká divize Plzeň na 19. motostřeleckou divizi Plzeň * 20. střelecká divize Karlovy Vary na 20. motostřeleckou divizi Karlovy Vary * 3. mechanizovaná divize Kroměříž na 3. motostřeleckou divizi Kroměříž * 14. mechanizovaná divize Olomouc na 14. motostřeleckou divizi Olomouc – přečíslována: * 16. střelecká divize Brno na 4. motostřeleckou divizi Havlíčkův Brod – zrušeny: * 4. střelecká divize Trnava * 17. střelecká divize Opava |
1.10.1960 | – reorganizována: * 4. motostřelecká divize Havlíčkův Brod na 4. tankovou divizi Havlíčkův Brod |
1.9.1962 | – reorganizována: * 14. motostřelecká divize Olomouc na 14. tankovou divizi Olomouc |
1.9.1966 | – reorganizována: * 18. motostřelecká divize Prešov na 14. tankovou divizi Prešov |
31.10.1990 | – reorganizována na motostřeleckou divizi: * 14. tanková divize Prešov 14. motostřeleckou divizi Prešov |
31.10.1991 | – reorganizována: * 2. motostřelecká divize na 2. mechanizovanou divizi Sušice * 3. motostřelecká divize na 3. mechanizovanou divizi Kroměříž * 14. motostřelecká divize na 14. mechanizovanou divizi Prešov * 20. motostřelecká divize na 20. mechanizovanou divizi Karlovy Vary |
28.2.1992 | – zrušena: * 19. motostřelecká divize Plzeň |
31.10.1992 | – reorganizována: * 4. skladová základna na 4. motorizovanou divizi Havlíčkův Brod * 15. motostřelecká divize na 15. pěší divizi České Budějovice |
• tankové a mechanizované vojsko | |
1.6.1945 | – reorganizována: * Čs. samostatná obrněná brigáda z Velké Británie na 1. tankový sbor (Stříbrné Hory) a zůstává pod spojeneckým velením |
1.9.1945 | – předán: * 1. tankový sbor (Stříbrné Hory) do podřízenosti čs. armády |
17.9.1945 | – reorganizována: * 1. čs. tanková brigáda ze SSSR (Moravská Ostrava) na Tankový sbor (Moravská Ostrava, od října 1945 Moravská Třebová) |
1.10.1945 | – vyjmuty: * tankové brigády ze složení 1. tankového sboru (Stříbrné Hory) a předány rychlým divizím – sloučeno: * velitelství 1. tankového sboru (Stříbrné Hory) s velitelstvím Tankového sboru (Moravská Třebová) |
15.4.1949 | – vytvořen: * 1. tankový pluk přímé podpory Milovice (od srpna 1949 Strašice) |
1.10.1949 | – vytvořen: * 351., 352. tankový samohybný pluk Jince a Plzeň |
XI-XII/1950 | – zrušen: * Tankový sbor Olomouc (do 1947 Moravská Třebová) – vytvořena: * 3. tanková divize Mladá * 4. tanková divize Tábor – reorganizovány: * 5. divize (rychlá) Praha na 5. mechanizovanou divizi Slaný * 8. divize (rychlá) Kolín na 8. mechanizovanou divizi Kolín * 1. tankový pluk přímé podpory pěchoty Strašice na 1. těžký tankosamohybný pluk Strašice – zrušen: * 351., 352. tankosamohybný pluk Jince a Plzeň – vytvořen: * 80. mechanizovaný pluk zvláštního určení Praha |
1.5.1951 | – reorganizována: * 13. pěší divize Kroměříž na 13. mechanizovanou divizi Kroměříž * 14. pěší divize Olomouc na 14. mechanizovanou divizi Olomouc |
9.5.1955 | – přečíslována: * 3. tanková divize Mladá na 13. tankovou divizi Mladá * 4. tanková divize Tábor na 9. tankovou divizi Tábor * 5. mechanizovaná divize Slaný na 1. mechanizovanou divizi Slaný * 13. mechanizovaná divize Kroměříž na 3. mechanizovanou divizi Kroměříž |
1.10.1956 | – zrušen: * 1. těžký tankový samohybný pluk Strašice * 80. mechanizovaný pluk zvláštního určení Praha |
1.10.1958 | – reorganizována: * 1. mechanizovaná divize Slaný na 1. tankovou divizi Slaný – reorganizována: * 3. mechanizovaná divize Kroměříž na 3. motostřeleckou divizi Kroměříž * 14. mechanizovaná divize Olomouc na 14. motostřeleckou divizi Olomouc – zrušena: * 8. mechanizovaná divize Kolín |
1.10.1960 | – reorganizována: * 4. motostřelecká divize Havlíčkův Brod na 4. tankovou divizi Havlíčkův Brod |
1.9.1962 | – reorganizována: * 14. motostřelecká divize Olomouc na 14. tankovou divizi Olomouc |
31.5.1966 | – zrušena: * 14. tanková divize Olomouc |
1.9.1966 | – reorganizována: * 18. motostřelecká divize Prešov na 14. tankovou divizi Prešov |
1.12.1990 | – reorganizována: * 4. tanková divize Havlíčkův Brod na 4. skladovou základnu Havlíčkův Brod * 14. tanková divize Prešov 14. motostřeleckou divizi Prešov |
31.10.1992 | – reorganizována: * 4. skladová základna Havlíčkův Brod na 4. motorizovanou divizi Havlíčkův Brod |
• dělostřelectvo (raketové vojsko a dělostřelectvo) | |
polní dělostřelectvo | |
léto 1945 | – vytvořeno: * velitelství 1. těžké dělostřelecké brigády Rakovník (červen 1945 – dočasně Moravská Ostrava) 1. oblasti s dělostřeleckými oddíly 301, 302, 303 * velitelství 2. těžké dělostřelecké brigády Tábor (?) 2. oblasti s dělostřeleckými oddíly 304, 305, 306 * velitelství 3. těžké dělostřelecké brigády Olomouc 3. oblasti s dělostřeleckými oddíly 307, 308, 309 * velitelství 4. těžké dělostřelecké brigády Malacky (od srpna 1945 Žilina) 4. oblasti s dělostřeleckými oddíly 310, 311, 312 * velitelství 1. minometné brigády Slaný (od července 1945 Louny) 1. oblasti s dělostřeleckými pluky 251, 252, 253, 254 * velitelství 2. minometné brigády Tábor 2. oblasti s dělostřeleckými pluky 255, 256, 257, 258 * velitelství 3. minometné brigády Brno (?) 3. oblasti s dělostřeleckými pluky 259, 260, 261, 262 * velitelství 4. minometné brigády Oremov Laz 4. oblasti s dělostřeleckými pluky 263, 264, 265, 266 * velitelství 4. horské dělostřelecké brigády Košice |
1.10.1945 | – zrušena: * velitelství 1. až 4. těžké dělostřelecké brigády * velitelství 1. až 4. minometné brigády * 4. horská dělostřelecká brigáda – vytvořena: * velitelství 2. dělostřelecké brigády Hoštka * velitelství 3. dělostřelecké brigády Louny * velitelství 5. dělostřelecké brigády Tábor (od 1946 Rakovník) * velitelství 6. dělostřelecké brigády Plzeň * velitelství 8. dělostřelecké brigády Olomouc * velitelství 9. dělostřelecké brigády Brno (od 1946 Opava) * velitelství 11. dělostřelecké brigády Košice * velitelství 12. dělostřelecké brigády Kežmarok – reorganizovány: * dělostřelecké oddíly 301, 302, 303 na dělostřelecký pluky 301, 302 * dělostřelecké oddíly 304, 305, 306 na dělostřelecký pluky 303, 304 * dělostřelecké oddíly 307, 308, 309 na dělostřelecký pluky 305, 306 * dělostřelecké oddíly 310, 311, 312 na dělostřelecký pluky 307, 308 * dělostřelecké pluky 251 a 252 na dělostřelecký pluk 351 * dělostřelecké pluky 253 a 254 na dělostřelecký pluk 352 * dělostřelecké pluky 255 a 256 na dělostřelecký pluk 353 * dělostřelecké pluky 257 a 258 na dělostřelecký pluk 354 * dělostřelecké pluky 259 a 260 na dělostřelecký pluk 355 * dělostřelecké pluky 261 a 262 na dělostřelecký pluk 356 * dělostřelecké pluky 263 a 264 na dělostřelecký pluk 357 * dělostřelecké pluky 265 a 266 na dělostřelecký pluk 358 – podřízeny: * velitelství 2. a 3. dělostřelecké brigády velitelství 1. oblasti * velitelství 5. a 6. dělostřelecké brigády velitelství 2. oblasti * velitelství 8. a 9. dělostřelecké brigády velitelství 3. oblasti * velitelství 11. a 12. dělostřelecké brigády velitelství 4. oblasti * dělostřelecký pluk 301 a 302 velitelství 2. dělostřelecké brigády * dělostřelecký pluk 303 a 304 velitelství 5. dělostřelecké brigády * dělostřelecký pluk 305 a 306 velitelství 8. dělostřelecké brigády * dělostřelecký pluk 307 a 308 velitelství 11. dělostřelecké brigády * dělostřelecký pluk 351 a 352 velitelství 3. dělostřelecké brigády * dělostřelecký pluk 353 a 354 velitelství 6. dělostřelecké brigády * dělostřelecký pluk 355 a 356 velitelství 9. dělostřelecké brigády * dělostřelecký pluk 357 a 358 velitelství 12. dělostřelecké brigády – vytvořeny: * velitelství dělostřelecké divize Praha (od 1946 Kolín) a podřízena Velitelství dělostřelectva MNO * 21. dělostřelecká brigáda Svitavy (od 1946 Olomouc) s dělostřeleckými pluky 54, 55 a podřízena velitelství dělostřelecké divize * 22. dělostřelecká brigáda Olomouc (od 1946 Žilina) s dělostřeleckými pluky 101, 102 a podřízena velitelství dělostřelecké divize * 23. dělostřelecká brigáda Praha (od 1946 Kolín) s dělostřeleckými pluky 309, 310 a podřízena velitelství dělostřelecké divize |
1.10.1947 | – zrušeny: * velitelství 3. dělostřelecké brigády Louny * velitelství 6. dělostřelecké brigády Plzeň * velitelství 9. dělostřelecké brigády Opava * velitelství 12. dělostřelecké brigády Kežmarok – přečíslováno: * velitelství 4. dělostřelecké brigády Příbram na velitelství 3. dělostřelecké brigády Příbram * velitelství 5. dělostřelecké brigády Rakovník na velitelství 4. dělostřelecké brigády Rokycany * velitelství 7. dělostřelecké brigády Bučovice na velitelství 5. dělostřelecké brigády Bučovice * velitelství 8. dělostřelecké brigády Olomouc na velitelství 6. dělostřelecké brigády Olomouc * velitelství 10. dělostřelecké brigády Ružomberok na velitelství 7. dělostřelecké brigády Ružomberok * velitelství 11. dělostřelecké brigády Košice na velitelství 8. dělostřelecké brigády Košice – sloučeny: * dělostřelecké pluky 351 a 352 do dělostřeleckého pluku 101 * dělostřelecké pluky 353 a 354 do dělostřeleckého pluku 105 * dělostřelecké pluky 355 a 356 do dělostřeleckého pluku 107 * dělostřelecké pluky 357 a 358 do dělostřeleckého pluku 103 – zrušeny: * dělostřelecké pluky 301 až 308 – vytvořeny: * dělostřelecké oddíly 301 až 308, 311, 313, 315, 317 – podřízeny: * dělostřelecký oddíl 301, 302, 311 velitelství 2. dělostřelecké brigády * dělostřelecký oddíl 303, 304, 313 velitelství 4. dělostřelecké brigády * dělostřelecký oddíl 305, 306, 315 velitelství 6. dělostřelecké brigády * dělostřelecký oddíl 307, 308, 317 velitelství 8. dělostřelecké brigády * dělostřelecký pluk 101 velitelství 2. dělostřelecké brigády * dělostřelecký pluk 105 velitelství 4. dělostřelecké brigády * dělostřelecký pluk 107 velitelství 6. dělostřelecké brigády * dělostřelecký pluk 103 velitelství 8. dělostřelecké brigády – zachovány: * dělostřelecké pluky 54 a 55 podřízené velitelství 21. dělostřelecké brigády – přečíslovány: * dělostřelecké pluky 101 a 102, podřízené velitelství 22. dělostřelecké brigády Žilina, na dělostřelecké pluky 109 a 110 – zrušeny: * dělostřelecké pluky 309 a 310 doposud podřízené velitelství 23. dělostřelecké brigády Kolín – zřízeny: * dělostřelecké oddíly 309, 310, 319, 320 a podřízeny velitelství 23. dělostřelecké brigády |
15.12.1948 | – předány: * velitelství 4. dělostřelecké brigády Rokycany s dělostřeleckými oddíly 303, 313 a dělostřeleckým plukem 105 do podřízenosti velitelství 1. oblasti * dělostřelecký oddíl 304 velitelství 6. dělostřelecké brigády |
1.10.1949 | – zrušeno: * velitelství 2. dělostřelecké brigády Brandýs nad Labem (do 1947 Hoštka) – předán: * dělostřelecký pluk 101 do podřízenosti velitelství 4. dělostřelecké brigády * dělostřelecký oddíl 301 do podřízenosti velitelství 3. dělostřelecké brigády – sloučeny: * dělostřelecké oddíly 302 a 311 v dělostřelecký pluk 330, předaný do složení 23. dělostřelecké brigády – předány od velitelství 4. dělostřelecké brigády: * dělostřelecké oddíly 303 a 313 do podřízenosti velitelství 3. dělostřelecké brigády – zůstává v podřízenosti velitelství 4. dělostřelecké brigády Rokycany (od 1949 Plzeň): * dělostřelecký pluk 105 – zrušeny: * velitelství 6. dělostřelecké brigády Olomouc * dělostřelecké oddíly 304, 305, 306, 315 – předán: * dělostřelecký pluk 107 do složení 22. dělostřelecké brigády – vytvořen: * dělostřelecký pluk 326 a podřízen velitelství 3. oblasti * dělostřelecký pluk 501 a podřízen velitelství 3. oblasti – zrušeny: * velitelství 8. dělostřelecké brigády Košice * dělostřelecký pluk 103 * dělostřelecké oddíly 307, 317 – předán: * dělostřelecký oddíl 308 do podřízenosti velitelství 4. oblasti – zrušeny: * dělostřelecké pluky 54 a 55 doposud podřízené velitelství 21. dělostřelecké brigády (od 1949 Přerov) – zřízeny: * dělostřelecké pluky 324, 325 a podřízeny velitelství 21. dělostřelecké brigády – zachován: * dělostřelecký pluk 110 v podřízenosti velitelství 22. dělostřelecké brigády (od 1949 Trenčín) – zrušen: * dělostřelecký pluk 109 doposud podřízený velitelství 22. dělostřelecké brigády – převzat: * dělostřelecký pluk 107 do podřízenosti velitelství 22. dělostřelecké brigády – zrušeny: * dělostřelecké oddíly 309, 310, 319 a 320 doposud podřízené velitelství 23. dělostřelecké brigády (od 1949 Stará Boleslav) – zřízeny: * dělostřelecké pluky 329, 330 a podřízeny velitelství 23. dělostřelecké brigády |
XI-XII/1950 | – reorganizovány: * velitelství dělostřelecké divize Mladá Boleslav * 21. dělostřelecká brigáda Přerov na 21. těžkou dělostřeleckou brigádu Jičín * 22. dělostřelecká brigáda Rokytnice na 22. minometnou brigádu Turnov * 23. dělostřelecká brigáda Stará Boleslav na 23. těžkou dělostřeleckou brigádu Stará Boleslav – vytvořeny nově: * 31. těžká dělostřelecká brigáda Dědice a podřízena Velitelství dělostřelectva MNO * 24. raketometná brigáda Liberec a podřízena velitelství dělostřelecké divize * 3. těžká dělostřelecká brigáda Strašice a podřízena velitelství 1. vojenského okruhu * 6. těžká dělostřelecká brigáda Kežmarok (od 1951 Senica) a podřízena velitelství 2. vojenského okruhu * 42. dělostřelecký pluk Písek a podřízen velitelství 2. armádního sboru * 43. dělostřelecký pluk Rokycany a podřízen velitelství 3. armádního sboru * 44. dělostřelecký pluk Holešov a podřízen velitelství 4. armádního sboru – reorganizovány: * dělostřelecký pluk 56 Brezno na 41. dělostřelecký pluk Brezno a podřízen velitelství 1. armádního sboru – zrušeny jako samostatné útvary: * všechny pluky a oddíly, které doposud podléhaly velitelství jednotlivých dělostřeleckých brigád, které byly nadále tvořeny oddíly očíslovanými průběžně jako 1. až 3. |
1.10.1951 | – vytvořeny: * 32. těžká dělostřelecká brigáda Kostelec nad Orlicí a podřízena Velitelství dělostřelectva MNO * 96. raketometný oddíl Jelšava a podřízen velitelství 1. armádního sboru * 97. raketometný oddíl Písek a podřízen velitelství 2. armádního sboru * 98. raketometný oddíl Rokycany a podřízen velitelství 3. armádního sboru * 99. raketometný oddíl Holešov a podřízen velitelství 4. armádního sboru |
9.5.1955 | – očíslováno: * velitelství dělostřelecké divize na velitelství 5. dělostřelecké divize Mladá Boleslav |
1.11.1955 | – reorganizována: * 21. těžká dělostřelecká brigáda Jičín na 25. houfnicovou dělostřeleckou brigádu Jičín |
1.10.1956 | – zrušeny: * 6. a 31. těžká dělostřelecká brigáda Senica a Vyškov * 41. až 44. dělostřelecký pluk Brezno, Písek, Rokycany a Holešov * 96. až 99. raketometný oddíl Jelšava, Písek, Rokycany a Holešov – vytvořeny: * velitelství 4. dělostřelecké divize Jince a podřízeno velitelství 1. vojenského okruhu * 321.a 322. těžká dělostřelecká brigáda Jince a Strašice a podřízeny velitelství 4. dělostřelecké divize * 323. raketometná brigáda Příbram a podřízena velitelství 4. dělostřelecké divize * velitelství 6. dělostřelecké divize Holešov a podřízeno velitelství 2. vojenského okruhu * 311. a 312. těžká dělostřelecká brigáda Vyškov (od 1957 Hranice) a Senica a podřízeny velitelství 6. dělostřelecké divize * 313. raketometná brigáda Holešov a podřízena velitelství 6. dělostřelecké divize * 31. těžká dělostřelecká brigáda Brezno a podřízena velitelství 2. vojenského okruhu – předána: * 5. dělostřelecká divize Mladá Boleslav do podřízenosti velitelství 1. vojenského okruhu * 32. těžká dělostřelecká brigáda Kostelec nad Orlicí do podřízenosti velitelství 5. dělostřelecké divize – reorganizována: * 32. těžká dělostřelecká brigáda Kostelec nad Orlicí na 32. těžkou houfnicovou dělostřeleckou brigádu Kostelec nad Orlicí * 23. těžká dělostřelecká brigáda Mladá Boleslav na 23. těžkou houfnicovou dělostřeleckou brigádu Mladá Boleslav * 22. minometná brigáda Turnov na 22. těžkou minometnou brigádu Turnov |
1.10.1958 | – zrušeny: * 22. těžká minometná brigáda Turnov * 322. těžká dělostřelecká brigáda Strašice – podřízena velitelství 1. armády: * 4. dělostřelecká divize Jince – podřízena velitelství 4. armády: * 5. dělostřelecká divize Mladá Boleslav – reorganizovány: * 3. těžká dělostřelecká brigáda Strašice na 322. těžkou dělostřeleckou brigádu Strašice a podřízena 4. dělostřelecké divizi * 312. těžká dělostřelecká brigáda Senica na 3. dělostřelecký pluk Senica, podřízený 3. motostřelecké divizi * 29. dělostřelecký pluk Přerov podřízený 14. mechanizované divizi na 312. těžkou dělostřeleckou brigádu Lipník nad Bečvou, podřízenou 6. dělostřelecké divizi * 31. těžká dělostřelecká brigáda Brezno na 49. dělostřelecký pluk Brezno, podřízený 18. motostřelecké divizi |
1.10.1960 | – zrušeny: * 24., 313., 323. raketometná brigáda Liberec, Holešov a Příbram * 23. těžká houfnicová dělostřelecká brigáda Mladá Boleslav – reorganizována: * 25. houfnicová dělostřelecká brigáda Jičín na 25. těžkou dělostřeleckou brigádu Jičín * 32. těžká houfnicová dělostřelecká brigáda Kostelec nad Orlicí na 23. těžkou dělostřeleckou brigádu Kostelec nad Orlicí |
1.9.1961 | – zrušeny: * velitelství 6. dělostřelecké divize (od 1960 Přerov) * 311. těžká dělostřelecká brigáda Hranice – reorganizována: * 312. těžká dělostřelecká brigáda Lipník nad Bečvou na 312. kanónovou dělostřeleckou brigádu Lipník nad Bečvou, přímo podřízenou velitelství 2. vojenského okruhu |
1.5.1962 | – zrušeny: * velitelství 4. dělostřelecké divize Jince * 321. těžká dělostřelecká brigáda Jince – reorganizována: * 322. těžká dělostřelecká brigáda Strašice na 322. kanónovou dělostřeleckou brigádu Strašice, přímo podřízenou velitelství 1. armády |
1.5.1963 | – zrušeny: * velitelství 5. dělostřelecké divize Nové Město nad Metují * 23. těžká dělostřelecká brigáda Kostelec nad Orlicí – reorganizována: * 25. těžká dělostřelecká brigáda Jičín na 332. kanónovou dělostřeleckou brigádu Jičín, přímo podřízenou velitelství 4. armády |
1.2.1964 | – zrušena: * 312. kanónová dělostřelecká brigáda Lipník nad Bečvou |
1.9.1974 | – zřízeny: * velitelství 7. dělostřelecké divize Žamberk a podřízeno velitelství Západního vojenského okruhu * 71. kanónová dělostřelecká brigáda Žamberk a podřízena 7. dělostřelecké divizi |
1.11.1985 | – zřízena: * 75. těžká houfnicová dělostřelecká brigáda Pardubice a podřízena 7. dělostřelecké divize Pardubice |
30.11.1991 | – reorganizovány: * 322. kanónová dělostřelecká brigáda (od 1983 Dobřany) na 1. dělostřeleckou brigádu Jince určenou pro Vojenské velitelství ZÁPAD * 75. těžká houfnicová dělostřelecká brigáda Pardubice na 2. dělostřeleckou brigádu Pardubice určenou pro Vojenské velitelství STŘED * 332. kanónová dělostřelecká brigáda Jičín na 3. dělostřeleckou brigádu Jičín určenou pro Vojenské velitelství VÝCHOD – zrušeny: * velitelství 7. dělostřelecké divize Pardubice * 71. kanónová dělostřelecká brigáda Žamberk |
do 30.4.1992 | – předány: * 2. dělostřelecká brigáda Pardubice do podřízenosti Vojenského velitelství STŘED * 3. dělostřelecká brigáda Jičín do podřízenosti Vojenského velitelství VÝCHOD a přemístěna do Jelšavy |
protitankové dělostřelectvo | |
léto 1945 | – vytvořena: * 1. protitanková brigáda Brandýs nad Labem s dělostřeleckými pluky 101, 102, 103 a podřízena velitelství 1. oblasti * 2. protitanková brigáda Tábor (?) s dělostřeleckými pluky 104, 105, 106 a podřízena velitelství 2. oblasti * 3. protitanková brigáda Bučovice (?) s dělostřeleckými pluky 107, 108, 109 a podřízena velitelství 3. oblasti * 4. protitanková brigáda Malacky s dělostřeleckými pluky 110, 111, 112 a podřízena velitelství 4. oblasti |
1.10.1945 | – zrušeno: * velitelství 1. až 4. protitankové brigády – vytvořeno: * velitelství 1. dělostřelecké brigády Lovosice (od 1946 Slaný) a podřízeno velitelství 1. oblasti * velitelství 4. dělostřelecké brigády Tábor (od 1946 Příbram) a podřízeno velitelství 2. oblasti * velitelství 7. dělostřelecké brigády Bučovice a podřízeno velitelství 3. oblasti * velitelství 10. dělostřelecké brigády Ružomberok a podřízeno velitelství 4. oblasti – reorganizovány: * dělostřelecké pluky 101, 102, 103 na dělostřelecké pluky 201 a 202 * dělostřelecké pluky 104, 105, 106 na dělostřelecké pluky 203 a 204 * dělostřelecké pluky 107, 108, 109 na dělostřelecké pluky 205 a 206 * dělostřelecké pluky 110, 111, 112 na dělostřelecké pluky 207 a 208 – podřízen: * dělostřelecký pluk 201 Lovosice (od 1946 Litoměřice a 1946 Slaný) velitelství 1. dělostřelecké brigády * dělostřelecký pluk 202 Hradec Králové velitelství 1. dělostřelecké brigády * dělostřelecký pluk 203 Příbram velitelství 4. dělostřelecké brigády * dělostřelecký pluk 204 Tábor (později Pacov) velitelství 4. dělostřelecké brigády * dělostřelecký pluk 205 Vyškov (později Bučovice) velitelství 7. dělostřelecké brigády * dělostřelecký pluk 206 Frenštát velitelství 7. dělostřelecké brigády * dělostřelecký pluk 207 Topolčany (od 1946 Nitra) velitelství 10. dělostřelecké brigády * dělostřelecký pluk 208 Ružomberok velitelství 10. dělostřelecké brigády |
1.10.1947 | – přečíslováno: * velitelství 4. dělostřelecké brigády Příbram na velitelství 3. dělostřelecké brigády Příbram * velitelství 7. dělostřelecké brigády Bučovice na velitelství 5. dělostřelecké brigády Bučovice * velitelství 10. dělostřelecké brigády Ružomberok na velitelství 7. dělostřelecké brigády Ružomberok – přečíslovány a reorganizovány: * dělostřelecký pluk 201 Slaný na dělostřelecký pluk 207 Slaný * dělostřelecký pluk 202 Hradec Králové na dělostřelecký pluk 208 Hradec Králové * dělostřelecký pluk 207 Nitra na dělostřelecký pluk 202 Nitra * dělostřelecký pluk 208 Ružomberok na dělostřelecký pluk 201 Ružomberok – reorganizovány: * dělostřelecký pluk 203 Příbram * dělostřelecký pluk 204 Pacov * dělostřelecký pluk 205 Bučovice * dělostřelecký pluk 206 Frenštát – vytvořen: * dělostřelecký pluk 209 Přerov a podřízen velitelství Tankového sboru |
15.12.1948 | – předána: * 3. dělostřelecká brigáda Příbram s dělostřeleckým plukem 203 Příbram a dělostřeleckým plukem 204 Pacov velitelství 1. oblasti |
1.10.1949 | – předán: * dělostřelecký pluk 203 Příbram velitelství 1. dělostřelecké brigády (od 1949 Rokycany) a přemístěn do Rokycan – zrušeny: * dělostřelecký pluk 204 Pacov * velitelství 7. dělostřelecké brigády Ružomberok * dělostřelecký pluk 201 Ružomberok * dělostřelecký pluk 202 Nitra |
XI-XII/1950 | – reorganizováno a podřízeno MNO: * velitelství 1. dělostřelecké brigády Rokycany (do 1949 Slaný) na velitelství 33. protitankové brigády Lešany – reorganizovány a podřízeny velitelství 33. protitankové brigády: * dělostřelecký pluk 207 Slaný na 207. protitankový pluk Lešany * dělostřelecký pluk 208 Hradec Králové na 208. protitankový pluk Lešany * dělostřelecký pluk 205 Bučovice na 209. protitankový pluk Lešany – reorganizován a podřízen velitelství 1. vojenského okruhu: * dělostřelecký pluk 203 Rokycany na 203. protitankový pluk Rokycany – reorganizován a podřízen velitelství 2. vojenského okruhu: * dělostřelecký pluk 209 Holešov na 205. protitankový pluk Štúrovo – reorganizovány: * velitelství 3. dělostřelecké brigády Příbram na velitelství 3. těžké dělostřelecké brigády Strašice * dělostřelecký pluk 206 Frenštát na 14. protitankový oddíl Šternberk – zrušeno: * velitelství 5. dělostřelecké brigády Bučovice |
1.5.1951 | – vytvořeny: * 41. protitankový oddíl Rimavská Sobota a podřízen velitelství 1. armádního sboru * 44. protitankový oddíl Bučovice (od 1952 Moravský Krumlov a od 1955 Pohořelice) a podřízen velitelství 4. armádního sboru |
1.10.1951 | – vytvořeny: * 42. protitankový oddíl Písek a podřízen velitelství 2. armádního sboru * 43. protitankový oddíl Příchovice a podřízen velitelství 3. armádního sboru |
9.5.1955 | – přečíslovány: * 208. protitankový pluk na 2. protitankový pluk * 207. protitankový pluk na 4. protitankový pluk * 209. protitankový pluk na 7. protitankový pluk |
1.11.1955 | – přejmenovány: * „protitanková“ brigáda, pluky a oddíly na „protitankovou dělostřeleckou“ brigádu, pluky a oddíly |
1.10.1956 | – zrušeny: * 203. protitankový dělostřelecký pluk Rokycany * 205. protitankový dělostřelecký pluk Štúrovo * 41. protitankový dělostřelecký oddíl Rimavská Sobota * 42. protitankový dělostřelecký oddíl Písek * 43. protitankový dělostřelecký oddíl Příchovice * 44. protitankový dělostřelecký oddíl Pohořelice – vytvořeny: * velitelství 203. protitankové dělostřelecké brigády Rokycany a podřízeno velitelství 1. vojenského okruhu * 216., 217., 218. protitankový dělostřelecký pluk Rokycany a podřízeny velitelství 203. protitankové dělostřelecké brigády * velitelství 205. protitankové dělostřelecké brigády Štúrovo a podřízeno velitelství 2. vojenského okruhu * 219. protitankový dělostřelecký pluk Rimavská Sobota a podřízen velitelství 205. protitankové dělostřelecké brigády * 220. protitankový dělostřelecký pluk Štúrovo a podřízen velitelství 205. protitankové dělostřelecké brigády * 221. protitankový dělostřelecký pluk Nové Zámky a podřízen velitelství 205. protitankové dělostřelecké brigády – předána: * 33. protitanková dělostřelecká brigáda Lešany do podřízenosti velitelství 1. vojenského okruhu |
1.10.1958 | – zrušeny: * velitelství 205. protitankové dělostřelecké brigády Štúrovo * 219. protitankový pluk Rimavská Sobota * 221. protitankový pluk Nové Zámky – osamostatněn a podřízen velitelství 2. vojenského okruhu: * 220. protitankový pluk Štúrovo – podřízena velitelství 1. armády: * 203. protitanková dělostřelecká brigáda Rokycany – podřízena velitelství 4. armády: * 33. protitanková dělostřelecká brigáda Lešany |
1.9.1961 | – zrušeny: * 7. protitankový dělostřelecký pluk Lešany * 218. protitankový dělostřelecký pluk Rokycany – reorganizován: * 220. protitankový dělostřelecký pluk Štúrovo na 205. protitankovou dělostřeleckou brigádu Topolčany (s 219. a 220. protitankovým dělostřeleckým plukem Topolčany), podřízenou velitelství 2. vojenského okruhu * 217. protitankový dělostřelecký pluk Rokycany na 217. samohybný protitankový pluk Rokycany – přejmenovány: * „protitankové dělostřelecké“ brigády a pluky na „protitankové“ brigády a pluky |
1.9.1963 | – zrušeno: * velitelství 203. protitankové brigády Rokycany – osamostatněn a podřízen velitelství 1. armády: * 216. protitankový pluk a přemístěn z Rokycan do Dobřan – reorganizován a předán do složení 33. protitankové brigády: * 217. samohybný protitankový pluk Rokycany na 217. protitankový pluk Lešany |
1.9.1967 | – reorganizována: * 33. protitanková brigáda Lešany – zrušen: * 2., 4. protitankový pluk u 33. protitankové brigády Lešany – vytvořen: * 2., 4., 6., 7. protitankový oddíl u 33. protitankové brigády Lešany – zachován: * 217. protitankový pluk u 33. protitankové brigády Lešany – zrušeny: * velitelství 205. protitankové brigády Topolčany * 219. protitankový pluk Topolčany – osamostatněn a podřízen velitelství Východního vojenského okruhu: * 220. protitankový pluk Topolčany |
15.10.1968 | – zrušen: * 220. protitankový pluk Topolčany |
1.9.1969 | – zrušeny: * velitelství 33. protitankové brigády Lešany * 2., 4., 6., 7. protitankový oddíl Lešany – osamostatněn a podřízen velitelství 4. armády: * 217. protitankový pluk Lešany |
30.11.1991 | – zrušeny: * 216. protitankový pluk Most (do 1981 Dobřany) * 217. protitankový pluk Lešany – vytvořeny a podřízeny velitelství Západního vojenského okruhu: * 11. protitankový oddíl Jince * 21. protitankový oddíl Žamberk * 31. protitankový oddíl Lešany |
do 30.4.1992 | – předány: * 21. protitankový oddíl Žamberk Vojenskému velitelství STŘED * 31. protitankový oddíl Lešany Vojenskému velitelství VÝCHOD a přemístěn do Jelšavy |
protiletadlové dělostřelectvo | |
červen 1945 | – vytvořeny: * dělostřelecký pluk 151 Praha a podřízen velitelství 1. oblasti * dělostřelecký pluk 152 Plzeň a podřízen velitelství 2. oblasti * dělostřelecký pluk 153 Olomouc a podřízen velitelství 3. oblasti * dělostřelecký pluk 154 Piešťany (od srpna 1945 Hlohovec, od března 1946 Bratislava) a podřízen velitelství 4. oblasti |
1.11.1945 | – vytvořen: * dělostřelecký oddíl 181 (světlometný) Hradec Králové a podřízen Velitelství dělostřelectva MNO |
1.10.1946 | – vytvořeny: * dělostřelecké oddíly 182 Bílina * dělostřelecké oddíly 183 Pardubice * dělostřelecké oddíly 184 Teplá (od října 1947 České Budějovice) * dělostřelecké oddíly 185 Golčův Jeníkov (od prosince 1948 Beroun) * dělostřelecké oddíly 186 Prostějov * dělostřelecké oddíly 187 Dědice (od prosince 1948 Brno) * dělostřelecké oddíly 188 Liptovský Mikuláš (od prosince 1948 Žilina) * dělostřelecké oddíly 189 Trenčín (od prosince 1948 Malacky) – podřízeny: * dělostřelecké oddíly 182 až 183 velitelství 1. oblasti * dělostřelecké oddíly 184 až 185 velitelství 2. oblasti * dělostřelecké oddíly 186 až 187 velitelství 3. oblasti * dělostřelecké oddíly 188 až 189 velitelství 4. oblasti |
1.10.1947 | – přečíslován: * dělostřelecký pluk 152 Plzeň na dělostřelecký pluk 155 * dělostřelecký pluk 153 Olomouc na dělostřelecký pluk 152 * dělostřelecký pluk 154 Bratislava na dělostřelecký pluk 153 – vytvořen: * dělostřelecký oddíl 190 (instrukční) Praha a podřízen Učilišti dělostřelectva proti letadlům Praha |
15.12.1948 | – podřízen: * dělostřelecký pluk 155 Plzeň velitelství 1. oblasti * dělostřelecký oddíl 185 Beroun velitelství 1. oblasti * dělostřelecký oddíl 184 České Budějovice velitelství 3. oblasti |
1.10.1949 | – podřízen: * dělostřelecký oddíl 190 Praha velitelství 1. oblasti * dělostřelecký oddíl 188 (instrukční) Žilina Učilišti obrany proti letadlům Žilina |
15.12.1950 | – podřízeny Velitelství PLOSÚ: * dělostřelecké pluky 151 a 152 * dělostřelecké oddíly 181 až 190 – podřízen velitelství 1. vojenského okruhu * 155. protiletadlový pluk – podřízen velitelství 2. vojenského okruhu * 153. protiletadlový pluk |
• raketové vojsko pozemního vojska | |
1.9.1961 | – zřízeny v podřízenosti Velitelství dělostřelectva MNO: * 311. technická brigáda Hranice (od 1962 Stará Boleslav) * 321. technická brigáda Hranice |
15.1.1962 | – zřízeny v podřízenosti Velitelství dělostřelectva MNO: * 11. pohyblivá technická základna Hranice * 41. samostatný technický dopravní oddíl Humenné * Výcvikové technické středisko Hranice |
1.9.1962 | – přejmenovány: * 311. a 321. technická brigáda na 311. a 321. těžkou dělostřeleckou brigádu * 11. pohyblivá technická základna na 11. dělostřeleckou základnu * 41. samostatný technický dopravní oddíl na 41. samostatný dopravní oddíl * Výcvikové technické středisko na Výcvikové dělostřelecké středisko |
1.1.1963 | – zřízena v podřízenosti Velitelství dělostřelectva MNO: * 331. těžká dělostřelecká brigáda Hranice * 21. dělostřelecká základna Žamberk * 31. dělostřelecká základna Kostelec nad Orlicí |
1.12.1963 | – předána: * 311. těžká dělostřelecká brigáda Stará Boleslav velitelství 1. armády * 321. těžká dělostřelecká brigáda Rokycany (do 31.5.1963 Hranice) velitelství 4. armády |
1.9.1969 | – předána velitelství Západního vojenského okruhu: * 331. těžká dělostřelecká brigáda Hranice * 11. dělostřelecká základna Hranice * 41. samostatný dopravní oddíl Dašice (do 1964 Humenné) * Výcvikové dělostřelecké středisko Hranice – předána velitelství 4. armády: * 21. dělostřelecká základna Žamberk – předána velitelství 1. armády: * 31. dělostřelecká základna Kostelec nad Orlicí |
1.9.1976 | – předány od velitelství Západního vojenského okruhu k velitelství 4. armády: * 331. těžká dělostřelecká brigáda Hranice * 11. dělostřelecká základna Hranice – předány od velitelství 1. armády k velitelství Západního vojenského okruhu: * 311. těžká dělostřelecká brigáda Stará Boleslav (od 1980 Jince) * 31. dělostřelecká základna Kostelec nad Orlicí – předány od velitelství 4. armády k velitelství 1. armády: * 321. těžká dělostřelecká brigáda Rokycany * 21. dělostřelecká základna Kostelec nad Orlicí (do 1974 Žamberk) |
31.10.1985 | – předána od velitelství 4. armády k velitelství Západního vojenského okruhu: * 11. dělostřelecká základna Hranice (od 1986 Jince) – předána od velitelství Západního vojenského okruhu k velitelství 4. armády: * 31. dělostřelecká základna Kostelec nad Orlicí |
31.10.1989 | – přečíslovány: * 11. dělostřelecká základna Jince na 31. dělostřeleckou základnu Jemčina a předána od velitelství Západního vojenského okruhu do podřízenosti velitelství 4. armády * 31. dělostřelecká základna Kostelec nad Orlicí na 11. dělostřeleckou základnu Kostelec nad Orlicí a předána od velitelství 4. armády do podřízenosti velitelství Západního vojenského okruhu |
31.10.1991 | – zrušeny: * 311. těžká dělostřelecká brigáda Jince * 331. těžká dělostřelecká brigáda Hranice * 11. dělostřelecká základna Kostelec nad Orlicí * 31. dělostřelecká základna Jemčina |
30.11.1991 | – podřízeny ministerstvu obrany a reorganizovány: * 321. těžká dělostřelecká brigáda Rokycany na 6. raketový pluk Rokycany * 21. dělostřelecká základna Kostelec nad Orlicí na 6. pohyblivou raketovou technickou základnu Kostelec nad Orlicí |
• vojsková protivzdušná obrana | |
protiletadlové dělostřelectvo | |
15.12.1950 | – předán: * 155. protiletadlový pluk Plzeň velitelství 1. vojenského okruhu * 153. protiletadlový pluk Brno velitelství 2. vojenského okruhu |
1.10.1951 | – zrušen: * 153. protiletadlový pluk Brno * 155. protiletadlový pluk Plzeň – vytvořeny a podřízeny Velitelství dělostřelectva MNO: * velitelství 82. protiletadlové divize Jaroměř * velitelství 83. protiletadlové divize Brno – vytvořeny a podřízeny velitelství 82. protiletadlové divize Jaroměř: * 251. protiletadlový pluk Jaroměř (od 1958 Vysoké Mýto, od 1968 Jaroměř, od 1969 Chrudim) * 252. protiletadlový pluk Trutnov * 253. protiletadlový pluk Nové Město nad Metují * 254. protiletadlový pluk Jaroměř – vytvořeny a podřízeny velitelství 83. protiletadlové divize Brno: * 255. protiletadlový pluk Brno * 256. protiletadlový pluk Brno * 257. protiletadlový pluk Brno * 258. protiletadlový pluk Brno – vytvořen a podřízen velitelství 1. vojenského okruhu: * 259. protiletadlový pluk Plzeň – vytvořen: * 260. protiletadlový pluk Bučovice a podřízen velitelství 2. vojenského okruhu – vytvořen a podřízen velitelství 1. armádního sboru: * 41. protiletadlový oddíl Jelšava (od 1953 Šafárikovo, od 1955 Banská Bystrica) – vytvořen a podřízen velitelství 2. armádního sboru: * 42. protiletadlový oddíl Písek – vytvořen a podřízen velitelství 3. armádního sboru: * 43. protiletadlový oddíl Biřkov (od 1955 Plzeň) – vytvořen a podřízen velitelství 4. armádního sboru: * 44. protiletadlový oddíl Brno |
1.11.1955 | – přejmenovány: * „protiletadlové“ divize, pluky a oddíly na „protiletadlové dělostřelecké“ divize, pluky a oddíly – podřízena velitelství 1. vojenského okruhu: * 82. protiletadlová dělostřelecká divize Jaroměř – podřízena velitelství 2. vojenského okruhu: * 83. protiletadlová dělostřelecká divize Brno |
1.10.1956 | – zrušeny: * 41. protiletadlový dělostřelecký oddíl Banská Bystrica * 42. protiletadlový dělostřelecký oddíl Písek * 43. protiletadlový dělostřelecký oddíl Plzeň * 44. protiletadlový dělostřelecký oddíl Brno – vytvořeno a podřízeno velitelství 4. střeleckého sboru Brno: * velitelství 262. protiletadlové dělostřelecké brigády Banská Bystrica – vytvořeny a podřízeny velitelství 262. protiletadlové dělostřelecké brigády Banská Bystrica: * 141. protiletadlový dělostřelecký pluk Banská Bystrica * 142. protiletadlový dělostřelecký pluk Kremnica – reorganizován: * 259. protiletadlový dělostřelecký pluk Plzeň na 259. protiletadlovou dělostřeleckou brigádu Plzeň – vytvořeny a podřízeny velitelství 259. protiletadlové dělostřelecké brigády Plzeň * 171. protiletadlový dělostřelecký pluk Plzeň * 173. protiletadlový dělostřelecký pluk Plzeň (od 1960 Kralovice, od 1962 Most) – reorganizován: * 260. protiletadlový dělostřelecký pluk Bučovice na 260. protiletadlovou dělostřeleckou brigádu Bučovice – vytvořeny a podřízeny velitelství 260. protiletadlové dělostřelecké brigády Bučovice * 175. protiletadlový dělostřelecký pluk Bučovice * 177. protiletadlový dělostřelecký pluk Pohořelice |
1.10.1958 | – zrušeny: * velitelství 262. protiletadlové dělostřelecké brigády Banská Bystrica * 141. protiletadlový dělostřelecký pluk Banská Bystrica * 142. protiletadlový dělostřelecký pluk Kremnica * velitelství 260. protiletadlové dělostřelecké brigády Bučovice * 175. protiletadlový dělostřelecký pluk Bučovice * 177. protiletadlový dělostřelecký pluk Pohořelice – reorganizováno: * velitelství 83. protiletadlové dělostřelecké divize Brno na velitelství 260. protiletadlové dělostřelecké brigády Brno – zrušeny: * 256. protiletadlový dělostřelecký pluk Brno * 258. protiletadlový dělostřelecký pluk Brno – podřízeny: * 259. protiletadlová dělostřelecká brigáda Plzeň velitelství 1. armády * 82. protiletadlová dělostřelecká divize Jaroměř velitelství 4. armády * 260. protiletadlová dělostřelecká brigáda Brno velitelství 2. vojenského okruhu |
1.10.1960 | – reorganizováno: * velitelství 82. protiletadlové dělostřelecké divize Jaroměř na velitelství 82. protiletadlové dělostřelecké brigády Jaroměř – zrušeny: * 252. protiletadlový dělostřelecký pluk Opatovice nad Labem * 253. protiletadlový dělostřelecký pluk Nové Město nad Metují |
1.9.1961 | – přejmenovány: * „protiletadlové dělostřelecké“ brigády a pluky na „protiletadlové“ brigády a pluky – vytvořeny a podřízeny velitelství vojska PVO MNO: * 201. protiletadlový pluk Nepomuk * 202. protiletadlový pluk Nepomuk |
1.9.1962 | – zrušen: * 202. protiletadlový pluk Nepomuk |
1.9.1965 | – podřízen: * 201. protiletadlový pluk Nepomuk velitelství 259. protiletadlové brigády Plzeň |
1.9.1969 | – zrušeny: * velitelství 260. protiletadlové brigády Brno * 255. protiletadlový pluk Brno * 257. protiletadlový pluk Brno – podřízen: * 201. protiletadlový pluk Nepomuk velitelství Západního vojenského okruhu – zůstávají v podřízenosti: * 259. protiletadlová dělostřelecká brigáda Plzeň velitelství 1. armády * 82. protiletadlová dělostřelecká brigáda Jaroměř velitelství 4. armády |
1.9.1974 | – vytvořen: * 6. radiotechnický pluk Jihlava a podřízen velitelství Západního vojenského okruhu |
1.2.1975 | – reorganizován: * 171. protiletadlový pluk Plzeň na 171. protiletadlový raketový pluk Rožmitál pod Třemšínem |
1.9.1975 | – zrušena: * velitelství 259. protiletadlové brigády Plzeň * velitelství 82. protiletadlové brigády Jaroměř – reorganizován: * 251. protiletadlový pluk Chrudim na 251. protiletadlový raketový pluk Kroměříž – osamostatněny a podřízeny velitelství 1. armády: * 171. protiletadlový raketový pluk Rožmitál pod Třemšínem * 173. protiletadlový pluk Most – osamostatněny a podřízeny velitelství 4. armády: * 251. protiletadlový raketový pluk Kroměříž * 254. protiletadlový pluk Jaroměř |
1.9.1976 | – reorganizován: * 6. radiotechnický pluk Jihlava na 82. protiletadlovou raketovou brigádu Jihlava |
1.9.1977 | – zrušeny: * 173. protiletadlový pluk Most * 254. protiletadlový pluk Jaroměř |
31.10.1986 | – zrušen: * 201. protiletadlový pluk Nepomuk |
31.10.1991 | – předán do složení 3. divize PVOS: * 171. protiletadlový raketový pluk Rožmitál jako 2. protiletadlový raketový pluk – předány do složení 2. divize PVOS: * 82. protiletadlová raketová brigáda Jihlava * 251. protiletadlový raketový pluk Kroměříž jako 3. protiletadlový raketový pluk |
1.5.1992 | – vytvořen: * 1.oddíl PVO Drhovice a předán do podřízenosti Vojenského velitelství Západ * 2.oddíl PVO Olomouc a předán do podřízenosti Vojenského velitelství Střed |
radiotechnické vojsko | |
1.10.1956 | – zřízena: * 1. radiotechnická rota Praha a podřízena velitelství 1. vojenského okruhu * 2. radiotechnická rota Trenčín a podřízena velitelství 2. vojenského okruhu |
1.10.1958 | – podřízena: * 1. radiotechnická rota velitelství 1. armády a redislokována do Berouna (od 1960 Příbram) * 2. radiotechnická rota velitelství 4. armády, přečíslována na 4. radiotechnickou rotu a redislokována do Tábora (od 1959 Drhovice) |
1.10.1960 | – zřízena: * 2. radiotechnická rota Trenčín a podřízena velitelství 2. vojenského okruhu |
1.10.1962 | – reorganizována: * 1. radiotechnická rota Příbram na 1. radiotechnický prapor Příbram (od 1963 Stříbro, od 1969 Holýšov) * 4. radiotechnická rota Drhovice na 4. radiotechnický prapor Drhovice (od 1976 Vimperk) * 2. radiotechnická rota Trenčín na 2. radiotechnický prapor, redislokovaný do Rožmitálu pod Třemšínem a podřízený velitelství Vojska PVO – zřízen: * 3. radiotechnický prapor Trenčín (od 1963 Uherské Hradiště) a podřízen velitelství 2. vojenského okruhu |
1.2.1964 | – zrušen: * 3. radiotechnický prapor Uherské Hradiště |
1.9.1965 | – reorganizován: * 2. radiotechnický prapor na 2. radiotechnický pluk Rožmitál pod Třemšínem (od 1976 Plzeň) |
1.9.1969 | – podřízen: * 2. radiotechnický pluk velitelství Západního vojenského okruhu |
31.10.1986 | – reorganizován: * 2. radiotechnický pluk na 6. radiotechnickou brigádu |
1.3.1992 | – zrušeny: * 6. radiotechnická brigáda Plzeň * 1. radiotechnický prapor Holýšov * 4. radiotechnický prapor Vimperk |
• ženijní vojsko | |
léto 1945 | – vytvořeny: * 1. ženijní brigáda Mělník (od 1946 Terezín) u velitelství 1. oblasti * 2. ženijní brigáda Praha (od 1946 Písek) u velitelství 2. oblasti * 3. ženijní brigáda Kroměříž u velitelství 3. oblasti * 4. ženijní brigáda Komárno (od 1946 Bratislava) u velitelství 4. oblasti |
1.10.1947 | – reorganizovány: * 1. ženijní brigáda Terezín na ženijní pluk 1 * 2. ženijní brigáda Písek na ženijní pluk 2 * 3. ženijní brigáda Kroměříž na ženijní pluk 3 * 4. ženijní brigáda Bratislava na ženijní pluk 4 (od 1949 Sereď) |
XI-XII/1950 | – reorganizovány: * ženijní pluk 2 Písek na 51. ženijní brigádu Litoměřice podřízenou MNO * ženijní pluk 1 Terezín na 63. ženijní pluk Terezín podřízený velitelství 1. vojenského okruhu * ženijní pluk 4 Sereď na 64. ženijní pluk Sereď podřízený velitelství 2. vojenského okruhu – zrušen: * ženijní pluk 3 Kroměříž – vytvořeny: * 52. pontonový pluk Bratislava podřízený MNO * 21. ženijní prapor Komárno pro velitelství 1. armádního sboru * 22. ženijní prapor Písek pro velitelství 2. armádního sboru * 23. ženijní prapor Plzeň pro velitelství 3. armádního sboru * 24. ženijní prapor Brno pro velitelství 4. armádního sboru |
1.11.1953 | – převzaty: * 5. ženijní stavební prapor Stružná u Karlových Varů a 6. ženijní stavební prapor Fulnek od Velitelství pracovních jednotek |
9.5.1955 | – přečíslován: * 63. ženijní pluk Terezín na 1. ženijní pluk |
1.11.1955 | – zrušeny: * 5. a 6. ženijní stavební prapor – vytvořen: * 6. ženijní stavební pluk Rokytnice v Orlických Horách a podřízen MNO |
1.10.1956 | – předány: * 51. ženijní brigáda Litoměřice velitelství 1. vojenského okruhu * 52. pontonový pluk Bratislava (od 1958 Komárno) velitelství 2. vojenského okruhu – zrušeny: * 1. a 64. ženijní pluk * 21. až 24. ženijní prapor – vytvořeny: * 1. ženijní brigáda Terezín a podřízena velitelství 1. vojenského okruhu * 64. ženijní brigáda Sereď a podřízena velitelství 2. vojenského okruhu * 91. pontonový prapor Plzeň a podřízen velitelství 1. vojenského okruhu * 92. pontonový prapor Bratislava a podřízen velitelství 2. vojenského okruhu |
1.10.1958 | – předány: * 51. ženijní brigáda Litoměřice velitelství 1. armády * 1. ženijní brigáda Terezín velitelství 4. armády a redislokována do Pardubic * 91. pontonový prapor Plzeň velitelství 1. armády a redislokován do Terezína – reorganizována: * 64. ženijní brigáda Sereď na 64. ženijní pluk |
1.10.1959 | – vytvořen: * 1. ženijní zatarasovací pluk Chomutov a podřízen velitelství 1. armády |
1.10.1960 | – zrušen: * 1. ženijní zatarasovací pluk Chomutov |
1.9.1961 | – vytvořen: * 73. pontonový prapor Kostelec nad Labem a podřízen velitelství 4. armády |
1.9.1963 | – reorganizován: * 6. ženijní stavební pluk Rokytnice v Orlických Horách na 6. ženijní pluk |
1.2.1964 | – zrušen: * 64. ženijní pluk Sereď |
1.9.1965 | – předán: * 6. ženijní pluk Rokytnice v Orlických Horách do podřízenosti velitelství Středního vojenského okruhu |
1.9.1967 | – předán: * 6. ženijní pluk Rokytnice v Orlických Horách do podřízenosti velitelství Východního vojenského okruhu a redislokován do Seredě * 73. pontonový prapor Kostelec nad Labem velitelství Západního vojenského okruhu v Písku – vytvořen: * 72. pontonový prapor Kamýk nad Vltavou a podřízen velitelství Středního vojenského okruhu * 2. prapor pásových samohybných soulodí Komárno a podřízen velitelství Východního vojenského okruhu |
1.9.1969 | – zrušen: * 52. pontonový pluk Bratislava (do 1968 Komárno) * 92. pontonový prapor Bratislava – reorganizován: * 73. pontonový prapor Kostelec nad Labem na 73. pontonový pluk a podřízen velitelství Západního vojenského okruhu v Táboře – přemístěn: * 91. pontonový prapor do Litoměřic – předán: * 2. prapor pásových samohybných soulodí do podřízenosti velitelství Západního vojenského okruhu v Táboře a redislokován do Kamýku nad Vltavou |
1.9.1977 | – reorganizovány: * 6. ženijní pluk Sereď Východního vojenského okruhu na 6. ženijní brigádu * 91. pontonový prapor Litoměřice 1. armády na 91. pontonový pluk * 72. pontonový prapor Kamýk nad Vltavou 4. armády na 72. pontonový pluk * 7. silniční mostní brigáda Hodonín na 7. ženijní silniční brigádu a převedena do složení ženijního vojska – zrušen: * 2. prapor pásových samohybných soulodí Kamýk nad Vltavou |
1.11.1986 | – reorganizován: * 73. pontonový pluk Kostelec nad Labem Západního vojenského okruhu na 10. pontonovou brigádu nadále podřízenou velitelství Západního vojenského okruhu |
31.10.1990 | – reorganizovány: * 6. ženijní brigáda Sereď na 6. výcvikové středisko * 72. pontonový pluk Kamýk nad Vltavou 72. sklad ženijního materiálu * 91. pontonový pluk Litoměřice 91. sklad ženijního materiálu |
31.10.1991 | – zrušeny: * 72. a 91. sklad ženijního materiálu – reorganizováno: * 6. výcvikové středisko Sereď na 3. ženijní brigádu – přečíslována: * 51. ženijní brigáda Litoměřice na 11. ženijní brigádu |
1.1.1992 | – podřízeny Vojenskému velitelství ZÁPAD: * 1. ženijní brigáda Pardubice * 11. ženijní brigáda Litoměřice * 10. pontonová brigáda Kostelec nad Labem * 7. ženijní silniční brigáda Hodonín – podřízena Vojenskému velitelství VÝCHOD: * 3. ženijní brigáda Sereď |
do 30.4.1992 | – předána: * 7. ženijní silniční brigáda Hodonín Vojenskému velitelství STŘED |
31.10.1992 | – reorganizována: * 7. ženijní silniční brigáda Hodonín na 2. ženijní brigádu |
• spojovací vojsko | |
léto 1945: | – vytvořeny: * spojovací pluk 1 Jaroměř (od 1946 Turnov) u velitelství 1. oblasti * spojovací pluk 2 Benešov u velitelství 2. oblasti * spojovací pluk 3 Brno u velitelství 3. oblasti * spojovací pluk 4 Turčanský Sv. Martin u velitelství 4. oblasti * spojovací pluk 5 Kutná Hora u velitelství 2. oblasti (od 1947 Pardubice a podřízen MNO) |
1.10.1950 | – zrušen: * spojovací pluk 2 Benešov |
XI-XII/1950 | – reorganizovány: * spojovací pluk 5 Pardubice na 5. spojovací pluk podřízený MNO * spojovací pluk 1 na 1. spojovací pluk 1. vojenského okruhu a přemístěn z Turnova do Prahy * spojovací pluk 4 na 4. spojovací pluk 2. vojenského okruhu a přemístěn z Turčanského Sv. Martina do Trenčína – zrušen: * spojovací pluk 3 Brno – vytvořeny: * 21. spojovací prapor Banská Bystrica pro velitelství 1. armádního sboru * 22. spojovací prapor Písek pro velitelství 2. armádního sboru * 23. spojovací prapor Plzeň pro velitelství 3. armádního sboru * 24. spojovací prapor Brno pro velitelství 4. armádního sboru |
1.4.1951 | – vytvořeny: * 57. spojovací prapor Praha pro MNO * 59. radiový prapor Praha pro MNO |
1.11.1953 | – reorganizován: * 57. spojovací prapor Praha na Spojovací uzel GŠ |
1.6.1955 | – reorganizován: * 59. radiový prapor na 59. prapor směrových stanic a přemístěn Prahy do Zbirohu (od 1957 Hradce Králové a od 1961 Praha-Ruzyň) – vytvořen: * 60. radiový prapor Uhhošť-Čeperka |
1.10.1956 | – zrušeny: * 21. až 24. spojovací prapor – vytvořen: * 2. spojovací pluk Brno (od 1957 Olomouc) pro velitelství 4. střeleckého sboru |
1.10.1958 | – podřízeny: * 1. spojovací pluk velitelství Praha 1. armády (od 1959 Kralovice a od 1960 Beroun) * 2. spojovací pluk velitelství 4. armády a přemístěn z Olomouce do Tábora |
1.9.1961 | – zřízen: * 52. linkový stavební prapor Dašice a podřízen MNO – reorganizován: * 60. radiový prapor Unhošť-Čeperka na 60. spojovací prapor |
1.9.1962 | – reorganizován: * 52. linkový stavební prapor Dašice na 52. kabelosměrový pluk (od 1964 Lipník nad Bečvou) * 59. prapor směrových stanic Praha-Ruzyň na 59. pluk dálkových spojů |
1.5.1964 | – zrušen: * 4. spojovací pluk Trenčín 2. vojenského okruhu – vytvořen: * 42. spojovací prapor Trenčín 2. vojenského okruhu |
1.9.1965 | – předán: * 5. spojovací pluk Pardubice velitelství Středního vojenského okruhu – vytvořen: * 55. kabelosměrový prapor Nové Město nad Metují a podřízen MNO |
1.9.1969 | – předány velitelství Západního vojenského okruhu: * 5. spojovací pluk Pardubice * 52. kabelosměrový pluk Lipník nad Bečvou * 59. pluk směrových stanic Praha-Ruzyně (od 1979 Beroun) * 60. spojovací prapor Unhošť-Čeperka – přemístěn: * 2. spojovací pluk z Tábora do Písku – zrušen: * 55. kabelosměrový prapor Nové Město nad Metují |
1.10.1979 | – přemístěn: * 1. spojovací pluk z Berouna do Plzeň-Bory |
1.11.1982 | – reorganizován: * 5. spojovací pluk Pardubice na 5. spojovací brigádu (od 1984 Strašice) * 52. kabelosměrový pluk Lipník nad Bečvou na 52. spojovací brigádu dálkových spojů * 59. pluk směrových stanic Beroun 59. spojovací brigádu dálkových spojů |
31.10.1988 | – zřízeny: * 11. spojovací pluk dálkových spojů Plzeň a podřízen velitelství 1. armády * 24. spojovací pluk dálkových spojů Písek a podřízen velitelství 4. armády |
30.11.1991 | – zrušeny: * 11. spojovací pluk dálkových spojů Plzeň * 24. spojovací pluk dálkových spojů Písek |
1.1.1992 | – reorganizovány: * 2. spojovací pluk Písek na 1. spojovací pluk * 59. spojovací brigáda dálkových spojů Beroun na 1. pluk dálkových spojů * 52. spojovací brigáda dálkových spojů Lipník nad Bečvou na 2. spojovací brigádu * 1. spojovací pluk Plzeň na 3. spojovací brigádu * 5. spojovací brigáda Strašice na 1. výcvikové středisko spojovacích specialistů – podřízeny Vojenskému velitelství ZÁPAD: * 1. spojovací pluk * 1. pluk dálkových spojů * 2. spojovací brigáda * 3. spojovací brigáda – podřízeno MNO: * 1. výcvikové středisko spojovacích specialistů |
1.3.1992 | – zrušen: * 60. spojovací prapor Unhošť-Čiperka – redislokována: * 3. spojovací brigáda z Plzně do Ružomberku a podřízena Vojenskému velitelství VÝCHOD |
1.4.1992 | – reorganizován: * 1. spojovací pluk Písek na 1. spojovací brigádu |
do 30.4.1992 | – předána: * 2. spojovací brigáda Lipník nad Bečvou Vojenskému velitelství STŘED |
• chemické vojsko | |
1.10.1946 | – vytvořen: * Výcvikový prapor zvláštních bojových prostředků Olomouc a podřízen hlavnímu štábu |
1.10.1949 | – očíslován: * Výcvikový prapor zvláštních bojových prostředků na Prapor zvláštních bojových prostředků 103 Olomouc |
1.1.1950 | – přejmenován: * Prapor zvláštních bojových prostředků 103 na chemický prapor 103 Olomouc |
1.5.1950 | – vytvořen: * chemický prapor 101 Jaroměř a podřízen hlavnímu štábu |
XI-XII/1950 | – reorganizován: * chemický prapor 101 na 101. chemický prapor Jaroměř a podřízen velitelství 1. vojenského okruhu * chemický prapor 103 na 103. chemický prapor, přemístěn z Olomouce do Šafárikova (od 1953 Červená Voda) a podřízen velitelství 2. vojenského okruhu |
1.11.1952 | – vytvořen: * 105. plamenometný prapor Liberec a podřízen velitelství 1. vojenského okruhu |
1.11.1954 | – přejmenován: * 105. plamenometný prapor na 105. ohňometný prapor |
1.11.1955 | – přejmenovány: * chemické prapory na prapory chemické ochrany |
15.7.1957 | – vytvořen: * 99. prapor odmořování terénu a podřízen velitelství 1. vojenského okruhu |
1.10.1957 | – vytvořeno: * velitelství 1. brigády chemické ochrany Trutnov a podřízeno velitelství 1. vojenského okruhu – podřízeny velitelství 1. brigády chemické ochrany: * 101. prapor chemické ochrany Jaroměř * 99. prapor odmořování terénu Trutnov (vytvořen 15.7.1957) |
1.10.1958 | – reorganizován: * 105. ohňometný prapor na 105. prapor chemické ochrany Liberec a podřízen velitelství 1. brigády chemické ochrany – podřízeny: * 1. brigáda chemické ochrany Trutnov velitelství 1.armády * 103. prapor chemické ochrany Červená Voda velitelství 4.armády |
1.10.1960 | – zrušeno: * velitelství 1. brigády chemické ochrany Trutnov – vytvořen: * 98. prapor odmořování terénu Liberec – podřízeny: * 105. prapor chemické ochrany Liberec a 98. prapor odmořování terénu Liberec velitelství 1.armády * 101. prapor chemické ochrany Jaroměř a 99. prapor odmořování terénu Trutnov velitelství 4.armády * 103. prapor chemické ochrany Červená Voda velitelství 2. vojenského okruhu |
1.9.1962 | – zrušeny: * 98. a 99. prapor odmořování terénu – reorganizovány: * 105., 101., 103. prapor chemické ochrany na 105., 101., 103. pluk chemické ochrany |
1.9.1965 | – předán: * 103. pluk chemické ochrany Červená Voda (od 1968 Jaroměř) velitelství Středního vojenského okruhu |
30.6.1969 | – zrušen: * 103. pluk chemické ochrany Jaroměř |
1.9.1977 | – zrušeny: * 105. pluk chemické ochrany Liberec * 101. pluk chemické ochrany Jaroměř – vytvořeny: * 102. brigáda chemické ochrany Liberec a podřízena velitelství Západního vojenského okruhu * 103. prapor chemické ochrany Liberec (od 1988 Lešany) a podřízen velitelství 1. armády * 105. prapor chemické ochrany Jaroměř a podřízen velitelství 4. armády |
31.10.1990 | – reorganizovány: * 103. a 105. prapor chemické ochrany na 103. a 105. sklad chemického materiálu |
1.1.1992 | – podřízeny Vojenskému velitelství ZÁPAD: * 102. brigáda chemické ochrany Liberec * 105. sklad chemického materiálu Jaroměř * 103. sklad chemického materiálu Lešany |
do 30.4.1992 | – předán : * 105. sklad chemického materiálu Jaroměř Vojenskému velitelství STŘED |
31.10.1992 | – reorganizována: * 102. brigáda chemické ochrany na 1. brigádu chemické ochrany Liberec – zrušeny: * 105. sklad chemického materiálu Jaroměř * 103. sklad chemického materiálu Lešany – zřízeny: * 2. brigáda chemické ochrany Jaroměř a podřízena Vojenskému velitelství STŘED * 3. brigáda chemické ochrany Rimavská Sobota a podřízena Vojenskému velitelství VÝCHOD |
• výsadkové vojsko | |
1.10.1947 | – vytvořen: * pěší prapor 71 (výsadkový) Zákupy |
1.10.1949 | – upraveno pojmenování: * pěší prapor 71 (výsadkový) na výsadkový prapor 71 |
15.3.1950 | – vytvořen: * výsadkový prapor 65 Žilina (od dubna 1950 Hradčany, od června 1950 Žilina, od srpna 1950 Trenčín a od listopadu 1950 Prešov) |
1.1.1951 | – upraveno pojmenování: * výsadkový prapor 71 na 71. výsadkový prapor * výsadkový prapor 65 na 65. výsadkový prapor |
1.10.1951 | – vytvořen: * 172. mechanizovaný výsadkový prapor Košice * 173. dělostřelecký výsadkový oddíl Sabinov |
1.10.1952 | – reorganizován a přečíslován: * 172. mechanizovaný výsadkový prapor na 72. výsadkový prapor – vytvořeno: * velitelství 22. výsadkové brigády Prešov – podřízeny velitelství 22. výsadkové brigády: * 65. výsadkový prapor Prešov * 71. výsadkový prapor Zákupy (od října 1952 Prešov) * 172. mechanizovaný výsadkový prapor Košice * 173. dělostřelecký výsadkový oddíl Sabinov (od 1955 Prešov) |
1.1.1953 | – reorganizován a přečíslován: * 172. mechanizovaný výsadkový prapor na 72. výsadkový prapor Košice (později Prešov) |
1.11.1955 | – podřízena: * 22. výsadková brigáda velitelství 2. vojenského okruhu |
1.10.1958 | – předána: * 22. výsadková brigáda od velitelství 2. vojenského okruhu k SBP/MNO – zrušen: * 173. dělostřelecký výsadkový oddíl Prešov |
1.10.1959 | – vytvořen: * 22. výsadkový průzkumný prapor Prešov a podřízen velitelství 22. výsadkové brigády |
1.10.1960 | – redislokovány: * velitelství 22. výsadkové brigády z Prešov do Prostějov * 65. výsadkový prapor z Prešov do Holešov (od 1961 Prostějov) * 71. výsadkový prapor Prešov do Prostějov * 72. výsadkový prapor Prešov do Prostějov * 22. výsadkový průzkumný prapor z Prešov do Holešov |
1.9.1961 | – vytvořen: * 22. výsadkový protitankový oddíl Prostějov a podřízen velitelství 22. výsadkové brigády – zrušen: * 22. výsadkový průzkumný prapor Holešov – vytvořen: * 7. výsadkový pluk zvláštního určení Holešov a podřízen ZS/GŠ |
1.9.1965 | – předána: * 22. výsadková brigáda Prostějov velitelství Středního vojenského okruhu |
1.9.1965 | – vytvořeny: * 1. výsadková průzkumná rota Luštěnice (od 1968 Chrudim) a podřízena velitelství Západního vojenského okruhu * 4. výsadková průzkumná rota Chrudim a podřízena velitelství Středního vojenského okruhu |
1.9.1969 | – reorganizováno: * velitelství 22. výsadkové brigády na velitelství 22. výsadkového pluku – zrušeny: * 7. výsadkový pluk zvláštního určení Holešov * 65. výsadkový prapor Prostějov * 71. výsadkový prapor Prostějov * 72. výsadkový prapor Prostějov * 22. výsadkový protitankový oddíl Prostějov – vytvořeny * výsadkový prapor a výsadkový prapor zvláštního určení (oba Prostějov), které byly podřízeny velitelství 22. výsadkového pluku – podřízeny: * 22. výsadkový pluk velitelství Západního vojenského okruhu * 1. výsadková průzkumná rota velitelství 22. výsadkového pluku a redislokována z Chrudim do Prostějov * 4. výsadková průzkumná rota velitelství 22. výsadkového pluku a redislokována z Chrudim do Prostějov |
1.10.1976 | – reorganizován: * 22. výsadkový pluk na 22. výsadkový pluk zvláštního učení a podřízen ZS/ZVO |
1.11.1982 | – přejmenován: * 22. výsadkový pluk ZU na 22. výsadkový pluk speciálního určení |
1.10.1987 | – vytvořen: * 71. úderný výsadkový prapor Chrudim |
1.11.1987 | – reorganizován: * 22. výsadkový pluk SU na 22. výsadkovou brigádu SU |
1.10.1989 | – přejmenován: * 71. úderný výsadkový prapor na 71. výsadkový úderný prapor |
31.10.1991 | – reorganizován: * 71. výsadkový úderný prapor na 71. prapor rychlého nasazení |
31.10.1991 | – reorganizována: * 22. výsadková brigáda SU na 6. speciální skupinu |
• vojskové letectvo | |
1.10.1960 | – vytvořeny: * 1. vrtulníková letka Líně u 5. stíhacího leteckého pluku * 4. vrtulníková letka Bechyně u 9. stíhacího leteckého pluku * 2. vrtulníková letka Trenčín u 3. leteckého školního pluku |
1.9.1961 | – podřízeny: * 1. spojovací letka Líně (od 1963 Plzeň-Bory) velitelství 1. samostatného smíšeného leteckého sboru (od 1.5.1962 velitelství 10. letecké armády) * 4. spojovací letka Bechyně velitelství 1. samostatného smíšeného leteckého sboru (od 1.5.1962 velitelství 10. letecké armády) * 2. spojovací letka Trenčín náměstkovi MNO pro PVOS a letectvo |
1.9.1963 | – přejmenovány: * 1., 4., 2. vrtulníková letka na 1., 4., 2. spojovací letku |
1.9.1964 | – podřízeny: * 1. spojovací letka Příbram velitelství 1. armády * 4. spojovací letka Bechyně velitelství 4. armády * 2. spojovací letka Trenčín velitelství 2. vojenského okruhu – vytvořeny: * 1. vrtulníková letka Slaný a podřízena velitelství 1. tankové divize * 2. vrtulníková letka Klatovy a podřízena velitelství 2. motostřelecké divize * 4. vrtulníková letka Havlíčkův Brod a podřízena velitelství 4. tankové divize * 13. vrtulníková letka Mladá a podřízena velitelství 13. tankové divize * 15. vrtulníková letka České Budějovice a podřízena velitelství 15. motostřelecké divize * 19. vrtulníková letka Plzeň a podřízena velitelství 19. motostřelecké divize * 20. vrtulníková letka Karlovy Vary a podřízena velitelství 20. motostřelecké divize * 311. vrtulníkový roj Luštěnice (od 1968 Kbely) a podřízen velitelství 311. těžké dělostřelecké brigády * 321. vrtulníkový roj Plzeň-Bory a podřízen velitelství 321. těžké dělostřelecké brigády * 331. vrtulníkový roj Olomouc (od 1968 Prostějov) a podřízen velitelství 331. těžké dělostřelecké brigády |
1.9.1965 | – vytvořena: * 9. vrtulníková letka Písek a podřízena velitelství 9. tankové divize |
1.9.1969 | – reorganizována: * 4. spojovací letka Bechyně na 40. spojovací letku a podřízena velitelství Západního vojenského okruhu * 9. vrtulníková letka Písek na 4. spojovací letku a podřízena velitelství 4. armády – vytvořena: * 9. vrtulníková letka Bechyně a podřízena velitelství 9. tankové divize – zrušena: * 13. vrtulníková letka Trenčín (do 1968 Mladá) u 13. tankové divize |
1.9.1974 | – zrušeny: * 1., 4., spojovací letka * 1., 2., 4., 9., 15., 19., 20. vrtulníková letka * 311., 321., 331. vrtulníkový roj – předána do podřízenosti velitelství 10. letecké armády: * 2. spojovací letka Trenčín – vytvořeny v podřízenosti velitelství 10. letecké armády: * 51. vrtulníkový pluk Prostějov * 41. spojovací letka Havlíčkův Brod (předurčena pro velitelství Západního vojenského okruhu) * 42. spojovací letka Havlíčkův Brod (předurčena pro velitelství Západního vojenského okruhu) * 11. vrtulníková letka Plzeň-Bory (předurčena pro velitelství 1. armády) * 1. spojovací letka Plzeň-Bory (předurčena pro velitelství 1. armády) * 14. vrtulníková letka Bechyně (předurčena pro velitelství 4. armády) * 4. spojovací letka Bechyně (předurčena pro velitelství 4. armády) |
30.11.1981 | – předána do podřízenosti náčelníka Vysoké vojenské letecké školy: * 2. spojovací letka Trenčín |
1.7.1985 | – zrušena: * 11. vrtulníková letka Plzeň-Bory – vytvořen a podřízen velitelství 10. letecké armády: * 11. vrtulníkový pluk Plzeň-Bory |
31.10.1985 | – reorganizována: * 1. spojovací letka Plzeň-Bory na 1. letku velení a průzkumu * 14. vrtulníková letka Bechyně na 31. smíšenou letku velení a průzkumu * 41. spojovací letka Havlíčkův Brod na 52. letku velení a průzkumu – zrušena: * 2. spojovací letka Trenčín * 4. spojovací letka Bechyně * 42. spojovací letka Havlíčkův Brod – vytvořeny a podřízeny velitelství 10. letecké armády: * 1. vrtulníkový odřad Líně (předurčen pro 1. tankovou divizi) * 2. vrtulníkový odřad Líně (předurčen pro 2. motostřeleckou divizi) * 3. vrtulníkový odřad Prostějov (předurčen pro 3. motostřeleckou divizi) * 4. vrtulníkový odřad Havlíčkův Brod (předurčen pro 4. tankovou divizi) * 9. vrtulníkový odřad Bechyně (předurčen pro 9. tankovou divizi) * 15. vrtulníkový odřad Bechyně (předurčen pro 15. motostřeleckou divizi) * 19. vrtulníkový odřad Líně (předurčen pro 19. motostřeleckou divizi) * 20. vrtulníkový odřad Líně (předurčen pro 20. motostřeleckou divizi) |
31.10.1987 | – převedeny od 10. letecké armády do podřízenosti velitelství ZVO: * 31. smíšená letka velení a průzkumu Bechyně * 9. vrtulníkový odřad Bechyně (předurčen pro 9. tankovou divizi) * 15. vrtulníkový odřad Bechyně (předurčen pro 15. motostřeleckou divizi) – převedeny od 10. letecké armády do podřízenosti 1. armády: * 1. letka velení a průzkumu Plzeň-Bory * 1. vrtulníkový odřad Líně * 2. vrtulníkový odřad Líně * 19. vrtulníkový odřad Líně * 20. vrtulníkový odřad Líně – převedeny od 10. letecké armády do podřízenosti 4. armády: * 52. letka velení a průzkumu Havlíčkův Brod * 3. vrtulníkový odřad Havlíčkův Brod (do 1987 Prostějov) * 4. vrtulníkový odřad Havlíčkův Brod |
31.10.1989 | – převedeny od 10. letecké armády do podřízenosti velitelství 1. armády: * 11.vrp Plzeň-Bory (od 1991 Líně) – převedeny od 10. letecké armády do podřízenosti velitelství 4. armády: * 51.vrp Prostějov |
1.11.1991 | – vyjmuto: * vojskové letectvo z podřízenosti velitelství vojskového letectva Západního vojenského okruhu a předáno Velitelství letectva a PVO |
31.10.1992 | – zrušeny: * 1. letka velení a průzkumu * 52. letka velení a průzkumu * 1., 2., 3., 4., 9., 15., 19., 20. vrtulníkový odřad – reorganizována: * 31. smíšená letka velení a průzkumu Bechyně na 31. vrtulníkovou letku – vytvořen: * 4. vrtulníkový pluk Prešov a podřízen Velitelství letectva a PVO |
• automobilní vojsko | |
léto 1945 | – vytvořen: * automobilní prapor 1 Praha a podřízen velitelství I. sboru * automobilní prapor 2 Přelouč a podřízen velitelství II. sboru * automobilní prapor 3 Plzeň a podřízen velitelství III. sboru * automobilní prapor 4 Tábor a podřízen velitelství IV. sboru * automobilní prapor 5 Brno a podřízen velitelství V. sboru * automobilní prapor 6 Olomouc a podřízen velitelství VI. sboru * automobilní prapor 7 Nitra a podřízen velitelství VII. sboru * automobilní prapor 8 Prešov (od podzimu 1945 Košice) a podřízen velitelství VIII. sboru |
1.10.1945 | – předán: * automobilní prapor 1 a 2 do podřízenosti velitelství 1. oblasti * automobilní prapor 3 a 4 do podřízenosti velitelství 2. oblasti * automobilní prapor 5 a 6 do podřízenosti velitelství 3. oblasti * automobilní prapor 7 a 8 do podřízenosti velitelství 4. oblasti |
1.10.1947 | – vytvořen: * automobilní prapor 12 Rakovník a podřízen velitelství 1. oblasti – předán: * automobilní prapor 1 Praha od velitelství 1. oblasti do podřízenosti MNO – přemístěn: * automobilní prapor 2 Přelouč do Dašice |
1.10.1948 | – přemístěn: * automobilní prapor 2 Dašice do Vysoké Mýto |
15.12.1948 | – podřízen: * automobilní prapor 3 Plzeň velitelství 1. oblasti * automobilní prapor 4 Tábor velitelství 3. oblasti |
1.10.1949 | – zrušen: * automobilní prapor 4 Tábor * automobilní prapor 7 Nitra – přemístěn: * automobilní prapor 8 Košice do Banské Bystrice |
listopad 1950 | – reorganizován a redislokován: * automobilní prapor 5 Brno na 2. automobilní prapor České Budějovice * automobilní prapor 8 Banská Bystrica na 7. automobilní prapor Martin * automobilní prapor 12 Rakovník na 4. automobilní prapor Kralovice – zrušen: * automobilní prapor 2 Vysoké Mýto * automobilní prapor 6 Olomouc – ponechán v podřízenosti MNO: * 1. automobilní prapor Praha – předán do podřízenosti MNO: * 2. automobilní prapor České Budějovice * 4. automobilní prapor Kralovice (později Rakovník, následně Čáslav) – předán do podřízenosti velitelství 1. vojenského okruhu: * 3. automobilní prapor Plzeň a přemístěn do Dobřany (od 1957 Česká Třebová) – předán do podřízenosti velitelství 2. vojenského okruhu: * 7. automobilní prapor Martin |
1.10.1956 | – předán od MNO do podřízenosti velitelství 1. vojenského okruhu: * 2. automobilní prapor České Budějovice * 4. automobilní prapor Čáslav |
1.10.1958 | – předán od zrušeného velitelství 1. vojenského okruhu: * 4. automobilní prapor Čáslav do podřízenosti velitelství 1. armády * 3. automobilní prapor Česká Třebová do podřízenosti velitelství 4. armády * 2. automobilní prapor České Budějovice do podřízenosti velitelství 2. vojenského okruhu a redislokován do Topolčan |
1.9.1961 | – vytvořena v podřízenosti Hlavního týlu MNO: * 1. automobilní brigáda Vysoké Mýto * 2. automobilní brigáda Bílina * 3. automobilní brigáda Jemnice (od 1966 Frenštát) * 4. automobilní brigáda Hlohovec – včleněn do složení 1. automobilní brigády: * 1. automobilní prapor Vysoké Mýto (do 1957 Praha) * 3. automobilní prapor Česká Třebová * 4. automobilní prapor Čáslav – předán od velitelství 2. vojenského okruhu do podřízenosti velitelství 1. armády: * 2. automobilní prapor Topolčany a redislokován do Lešan – vytvořeny: * automobilní a cisternové prapory (celkem 7) v podřízenosti velitelství 1. a 4. armády * automobilní výcvikové prapory (celkem 4) v podřízenosti MNO, velitelství 1. a 4. armády a 2. vojenského okruhu |
1.9.1962 | – zrušeny: * automobilní výcvikové prapory (celkem 4) v podřízenosti MNO, velitelství 1. a 4. armády a 2. vojenského okruhu |
1.5.1964 | – zrušen: * 7. automobilní prapor Hlohovec (od 1960 Martin) |
1.9.1966 | – předána od Hlavního týlu MNO: * 2. automobilní brigáda Bílina velitelství 1. armády * 1. automobilní brigáda Vysoké Mýto (od 1968 Pardubice) velitelství 4. armády * 3. automobilní brigáda velitelství Frenštát (od 1968 Hlučín) Východního vojenského okruhu * 4. automobilní brigáda Hlohovec velitelství Východního vojenského okruhu |
1.9.1967 | – vytvořeny: * autobusové zdravotnické prapory (celkem 7) podřízenosti velitelství 1. a 4. armády a 1. až 4. automobilní brigády |
1.1.1969 | – předána velitelství 4. armády: * 3. automobilní brigáda Hlučín |
1.9.1969 | – předána velitelství Západního vojenského okruhu: * 1. automobilní brigáda Pardubice * 2. automobilní brigáda Bílina * 3. automobilní brigáda Hlučín |
1.9.1978 | – vytvořen: * z části automobilních praporů 1. a 3. automobilní brigády 103. automobilní pluk Olomouc a podřízen velitelství ZVO * z automobilních praporů 1. armády 15. automobilní pluk Terezín a podřízen velitelství 1. armády * z automobilních praporů 4. armády 27. automobilní pluk Písek a podřízen velitelství 4. armády |
31.12.1984 | – reorganizovány: * 1. automobilní brigáda Pardubice na 21. brigádu materiálního zabezpečení Pardubice, podřízenou velitelství ZVO * 2. automobilní brigáda Bílina na 11. brigádu materiálního zabezpečení Bílina, podřízenou velitelství ZVO * 103. automobilní pluk Olomouc na 1. automobilní brigádu Olomouc, podřízenou velitelství ZVO * 15. automobilní pluk Terezín na 1. brigádu materiálního zabezpečení Terezín, podřízený velitelství 1. armády * 27. automobilní pluk Písek na 4. brigádu materiálního zabezpečení Pacov, podřízený velitelství 4. armády |
1.1.1992 | – podřízena Vojenskému velitelství ZÁPAD: * 1. brigáda materiálního zabezpečení Terezín * 4. brigáda materiálního zabezpečení Pacov |
1.4.1992 | – přečíslována: * 3. automobilní brigáda Hlučín na 2. automobilní brigádu Hlučín * 4. automobilní brigáda Hlohovec na 3. automobilní brigádu Hlohovec – reorganizována: * 1. automobilní brigáda Olomouc na 2. brigádu materiálního zabezpečení Olomouc |
1.5.1992 | – předána do podřízenosti Vojenského velitelství STŘED: * 2. automobilní brigáda Hlučín * 2. brigáda materiálního zabezpečení Olomouc |
1.7.1992 | – zrušena: * 11. brigáda materiálního zabezpečení Bílina |
31.7.1992 | – podřízena Vojenskému velitelství VÝCHOD: * 4. brigáda materiálního zabezpečení Pacov a reorganizována na 3. brigádu materiálního zabezpečení Pacov (od 15.8.1992 Nemšová) |
31.10.1992 | – reorganizována: * 21. brigáda materiálního zabezpečení na 1. automobilní brigádu Pardubice, podřízenou Vojenskému velitelství ZÁPAD |
• železniční vojsko | |
léto 1945 | – vytvořen: * železniční pluk Pardubice |
1.10.1945 | – reorganizován: * železniční pluk na železniční brigádu Pardubice |
1.10.1947 | – vytvořen: * železniční pluk 1 Pardubice a podřízen velitelství železniční brigády Pardubice |
1.10.1949 | – zrušeno: * velitelství železniční brigády Pardubice |
1.11.1955 | – reorganizován: * 1. železniční pluk na 11. železniční brigádu Pardubice (od 1958 Žilina, od 1975 Valašské Meziříčí) |
1.9.1965 | – vytvořen: * 8. železniční stavební pluk Jeseník * 9. železniční mostní pluk Pohořelice |
1.9.1969 | – zrušen: * 8. železniční stavební pluk Jeseník – reorganizován: * 9. železniční mostní pluk na 9. železniční pluk Pohořelice |
1.11.1987 | – zrušen: * 9. železniční pluk Pohořelice – vytvořena: * 31. železniční brigáda Olomouc |
1.11.1992 | – přečíslovány: * 11. železniční brigáda na 81. železniční brigádu Valašské Meziříčí * 31. železniční brigáda na 82. železniční brigádu Olomouc |
31.12.1992 | – předána do podřízenosti velitelství železničního vojska Ministerstva dopravy SR: * 81. železniční brigáda Valašské Meziříčí a redislokována do Liptovského Mikuláše |
• silniční vojsko | |
listopad 1945 | – zrušen: * 1. stavební silniční prapor 1. čs. armádního sboru ze SSSR Vrútky (do srpna 1945 Praha) |
listopad 1950 | – vytvořena: * 1. silniční rota Dobřany (později Kadaň) a podřízena velitelství 1. vojenského okruhu * 2. silniční rota Martin (později Libavá) a podřízena velitelství 2. vojenského okruhu |
1.11.1955 | – zrušena: * 1. silniční rota Kadaň * 2. silniční rota Libavá |
1.9.1961 | – vytvořena v podřízenosti Ministerstva dopravy: * 5. silniční brigáda Sázava (od 1962 Liberec) * 7. silniční mostní brigáda Hodonín – vytvořena v podřízenosti Hlavního týlu MNO: * 31. silniční brigáda Česká Třebová – vytvořen a podřízen velitelství 1. armády: * 11. silniční prapor Stříbro – vytvořen a podřízen velitelství 4. armády: * 14. silniční prapor Vimperk – vytvořen a podřízen velitelství 2. vojenského okruhu: * 17. silniční prapor Bzenec |
1.9.1963 | – předány do podřízenosti Hlavního týlu MNO: * 5. silniční brigáda Liberec * 31. silniční brigáda Česká Třebová * 7. silniční mostní brigáda – vytvořena v podřízenosti Hlavního týlu MNO: * 32. silniční brigáda Horní Počáply – zrušen: * 17. silniční prapor Bzenec |
1.2.1964 | – předán: * 11. silniční prapor Stříbro (od 1967 Záluží u Mostu) od velitelství 1. armády k 5. silniční brigádě * 14. silniční prapor Vimperk od velitelství 4. armády k 32. silniční brigádě |
1.9.1966 | – podřízeny velitelství Silničního sboru: * 5. silniční brigáda Liberec * 31. silniční brigáda Česká Třebová (od 1968 Ústí nad Orlicí) * 32. silniční brigáda Horní Počáply * 7. silniční mostní brigáda Hodonín |
1.6.1968 | – předán: * 11. silniční prapor Záluží u Mostu (od 1971 do Ústí nad Labem, od 1974 Jince–Velcí) od 5. silniční brigády k velitelství 1. armády * 14. silniční prapor Vimperk od 32. silniční brigády k velitelství 4. armády |
1.5.1969 | – zrušena: * 31. silniční brigáda Ústí nad Orlicí |
1.9.1969 | – předány velitelství Západního vojenského okruhu: * 5. silniční brigáda Liberec * 32. silniční brigáda Horní Počáply * 7. silniční mostní brigáda Hodonín |
1.10.1975 | – vytvořena v podřízenosti Hlavní stavební a ubytovací správy MNO: * 2. silniční stavební brigáda Bratislava |
1.1.1976 | – vytvořena v podřízenosti Hlavní stavební a ubytovací správy MNO: * 1. silniční stavební brigáda Pardubice |
1.9.1976 | – zrušena: * 5. silniční brigáda Liberec |
1.9.1977 | – reorganizována: * 7. silniční mostní brigáda na 7. ženijní silniční brigádu Hodonín a převedena do složení ženijního vojska |
31.10.1990 | – reorganizován: * 14. silniční prapor Vimperk na 14. sklad silničního materiálu Vimperk |
31.10.1991 | – reorganizována: * 1. silniční stavební brigáda na 6. stavební základnu Pardubice * 2. silniční stavební brigáda na 60. stavební základnu Bratislava – zrušen: * 14. sklad silničního materiálu Vimperk |
1.4.1992 | – zrušen: * 11. silniční prapor Jince–Velcí |
31.10.1992 | – zrušena: * 32. silniční brigáda Horní Počáply |
• pracovní (pomocné technické) útvary | |
1.9.1946 | – vytvořeny: * Kombinované báňské oddíly Ostrava, Kladno, Zbůch, Trutnov, Rosice a Most pro výpomoc při těžbě uhlí |
1.10.1947 | – přejmenovány: * Kombinované báňské oddíly na Skupiny vojenských báňských oddílů |
1.10.1948 | – vytvořeny: * IV. prapory (silniční) u ženijního pluku 1 až 4 (Mimoň, Svatá Dobrotivá, Město Libavá, Komárno) |
15.11.1948 | – zrušena: * SVBO Rosice |
1.9.1950 | – reorganizovány: * IV. prapory ženijních pluků na lehké pomocné technické prapory (51. až 54. – Mimoň, Svatá Dobrotivá, Město Libavá, Komárno), předurčené k výpomoci ve stavebnictví |
1.10.1950 | – vytvořeny: * čtyři těžké pomocné technické prapory (55. až 58. – Ostrava-Radvanice, Horní Suchá, Kladno, Most), předurčené k výpomoci při těžbě uhlí |
1.11.1950 | – zrušeny: * SVBO Kladno, Trutnov, Most – reorganizována: * SVBO Ostrava na Kombinovaný báňský oddíl Ostrava |
31.11.1950 | – zrušena: * SVBO Zbůch |
15.4.1951 | – vytvořeny: * tři lehké pomocné technické prapory (59. až 61. – Most, Děčín, Rumburk) |
15.5.1951 | – vytvořeny: * dva technické prapory (1. a 2. – Zelená Hora u Nepomuku, Jezeří u Chomutova), předurčené pro práce na stavbách utajovaného charakteru |
1.6.1951 | – vytvořeno: * velitelství 55. pomocné technické skupiny (Orlová) – podřízeny: * 55., 56. a 58. pomocný technický prapor velitelství 55. pomocné technické skupiny |
15.6.1951 | – přejmenovány: * 55. pomocný technický prapor na I. pomocný technický prapor (Ostrava-Radvanice) * 56. pomocný technický prapor na III. pomocný technický prapor (Horní Suchá) * 58. pomocný technický prapor na II. pomocný technický prapor (Karviná) |
1.10.1951 | – vytvořeny: * dva těžké pomocné technické prapory (IV. až V. – Orlová, Horní Suchá), předurčené k výpomoci při těžbě uhlí a podřízeny velitelství 55. pomocné technické skupiny * jeden lehký pomocný technický prapor (62. – Děčín) |
1.11.1951 | – zrušen: * Kombinovaný báňský oddíl Ostrava |
1.12.1951 | – vytvořeny: * tři lehké pomocné technické prapory (63. až 65. – Komárno, Varnsdorf, Dolní Životice) |
1.9.1952 | – vytvořeny: * tři lehké pomocné technické prapory (66. až 68. – Bílina, Zdechovice, Komárno) |
1.11.1952 | – vytvořeny: * čtyři technické prapory (3. až 6. – Dvůr Šternberk, Podolinec, Kysíbl, Fulnek), předurčené pro práce na stavbách utajovaného charakteru |
1.7.1953 | – vytvořeny: * tři technické prapory (7. až 9. – Orlová / od srpna 1953 Libkovice u Mostu, Karviná, Karviná), předurčené k výpomoci při těžbě uhlí – podřízeny velitelství 55. pomocné technické skupiny: * 8. a 9. technický prapor (Karviná, Karviná) |
1.11.1953 | – reorganizovány: * 5. a 6. technický prapor (Kysíbl, Fulnek) na 5. a 6. ženijní stavební prapor a podřízeny velitelství ženijního vojska – přečíslovány: * I. pomocný technický prapor na 13. pomocný technický prapor (Ostrava-Radvanice) * II. pomocný technický prapor na 10. pomocný technický prapor (Karviná) * III. pomocný technický prapor na 14. pomocný technický prapor (Karviná) * IV. pomocný technický prapor na 11. pomocný technický prapor (Orlová) * V. pomocný technický prapor na 12. pomocný technický prapor (Horní Suchá) – přejmenovány: * 51., 53., 59., 60., 61., 64., 66. (Mimoň, Rajhrad, Bílina, Děčín, Rumburk, Varnsdorf, Bílina) pomocný technický prapor na technický prapor |
1.1.1954 | – zrušen: * 54., 62. (Komárno, Štoky) pomocný technický prapor |
1.3.1954 | – přejmenovány: * velitelství 55. pomocné technické skupiny na velitelství 55. technické skupiny (Orlová) * 10. až 14. pomocný technický prapor na 10. až 14. technický prapor (Karviná, Orlová, Horní Suchá, Ostrava, Karviná) * 52. pomocný technický prapor na 52. technický prapor (Svatá Dobrotivá) – zrušen: * 63. pomocný technický prapor (Košice) – vytvořeny: * velitelství 1., 2., 3. technické skupiny – podřízeny velitelství 1. technické skupiny (Praha): * 51., 59., 61., 66. technický prapor (Mimoň, Bílina, Rumburk, Bílina) * 67. pomocný technický prapor (Zdechovice) – podřízeny velitelství 2. technické skupiny (Dvůr Šternberk): * 1., 2., 52., 60., 64. technický prapor (Zelená Hora u Nepomuku, Kynžvart, Svatá Dobrotivá, Děčín, Varnsdrorf) – podřízeny velitelství 3. technické skupiny (Rajhrad): * 3., 4., 53. technický prapor (Velké Losiny, Podolinec, Rajhrad) * 65., 68. pomocný technický prapor (Dolní Životice, Komárno) – ponechány v podřízenosti velitelství 55. technické skupiny (Orlová): * 8., 9., 10., 11., 12., 13., 14. technický prapor (Karviná, Karviná, Karviná, Orlová, Horní Suchá, Ostrava, Karviná) – ponechány v podřízenosti Velitelství vojenských pracovních jednotek: * 7. technický prapor (Libkovice u Mostu) * 57. pomocný technický prapor (Kladno) |
30.4.1954 | – přejmenovány: * 57., 65., 67., 68. pomocný technický prapor na 57., 65., 67., 68. technický prapor (Kladno, Dolní Životice, Zdechovice, Komárno) |
1.11.1955 | – reorganizován: * 4. technický prapor na 4. technický pluk (Podolinec) * 52. technický prapor na 52. technický pluk (Teplá u Mariánských Lázní) |
22.12.1955 | – zrušen: * 7., 8., 57. technický prapor (Šumná-Litvínov, Bludovice, Kladno) |
1.10.1956 | – reorganizován: * 3. technický prapor na 137. silniční stavební prapor (Fulnek) * 60. technický prapor na 79. mostní stavební prapor (Děčín) * 61. technický prapor na 3. silniční stavební prapor (Zákupy) * 64. technický prapor na 59. silniční stavební prapor (Varnsdorf) * 66. technický prapor na 79. silniční stavební prapor (Bohosudov) * 68. technický prapor na 157. mostní stavební prapor (Komárno) |
1.1.1957 | – zrušen: * 9. technický prapor (Karviná) |
1.10.1957 | – reorganizován: * 59. silniční stavební prapor na 1. technický pluk (Jemnice) * 53. technický prapor na 2. technický pluk (Rajhrad) * 157. mostní stavební prapor na 3. technický pluk (Komárno) * 3. silniční stavební prapor na 5. technický pluk (Zákupy) * 79. silniční stavební prapor na 6. technický pluk (Bohosudov) * 67. technický prapor na 7. technický pluk (Zdechovice) * 1. technický prapor na 8. technický pluk (Zelená Hora u Nepomuku) * 52. technický pluk na 9. technický pluk (Teplá u Mariánských Lázní) – podřízeny velitelství 2. technické skupiny (Plzeň) * 5., 6., 7., 8., 9. technický pluk – podřízeny velitelství 3. technické skupiny (Přerov) * 1., 2., 3., 4. technický pluk – zrušen: * 51. technický prapor (Praha) * 79. mostní stavební prapor (Děčín) |
20.12.1957 | – zrušen: * 2., 59., 65. technický prapor (Stříbro, Bílina, Podolinec) * 137. silniční stavební prapor (Fulnek) |
31.12.1957 | – zrušeno: * velitelství 1. technické skupiny (Praha) |
1.10.1958 | – zrušeny: * velitelství 2. a 3. technické skupiny (Plzeň, Přerov) * 3., 4., 8., 9. technický pluk (Fulnek, Nový Jičín, Nepomuk, Teplá u Mariánských Lázní) – podřízeny Správě vojenských staveb Praha: * 1., 2., 5., 6., 7. technický pluk (Jemnice, Rajhrad, Zákupy, Bohosudov, Zdechovice) |
1.12.1958 | – zrušeny: * 10. až 14. technický prapor (Karviná, Havířov, Horní Suchá, Ostrava-Radvanice, Karviná) |
28.2.1958 | – zrušeno: * velitelství 55. technické skupiny (Orlová) |
1.10.1960 | – zrušen: * 7. technický pluk (Zdechovice) – reorganizovány: * 1., 2., 5., 6.. technický pluk na 1., 2., 5., 6. skupinu vojenských staveb (Krnov, Rajhrad, Zákupy, Bohosudov) |
1.9.1963 | – zrušeny: * 1., 2., 5., 6. skupina vojenských staveb (Krnov, Rajhrad, Zákupy, Bohosudov) |
• pohraniční stráž | |
1.1.1966 | – převedeny od ministerstva vnitra: * 19. brigáda pohraniční stráže Děčín * 3. brigáda pohraniční stráže Vykmanov * 5. brigáda pohraniční stráže Cheb * 12. brigáda pohraniční stráže Planá u Mariánských Lázní * 9. brigáda pohraniční stráže Domažlice * 7. brigáda pohraniční stráže Sušice * 15. brigáda pohraniční stráže České Budějovice * 4. brigáda pohraniční stráže Znojmo * 11. brigáda pohraniční stráže Bratislava |
1.4.1966 | – zrušeny: * 19. brigáda pohraniční stráže Děčín * 3. brigáda pohraniční stráže Vymakov |
1.1.1972 | – převedeny k ministerstvu vnitra: * 5. brigáda pohraniční stráže Cheb * 12. brigáda pohraniční stráže Planá u Mariánských Lázní * 9. brigáda pohraniční stráže Domažlice * 7. brigáda pohraniční stráže Sušice * 15. brigáda pohraniční stráže České Budějovice * 4. brigáda pohraniční stráže Znojmo * 11. brigáda pohraniční stráže Bratislava |
• vnitřní stráž | |
1.1.1966 | – převedeny od ministerstva vnitra: * 2. pluk vnitřní stráže Praha * 1. prapor vnitřní stráže Strážské * 6. prapor vnitřní stráže Příbram * 8. prapor vnitřní stráže Semtín * 14. prapor vnitřní stráže Trnava * 16. prapor vnitřní stráže Záluží * 17. prapor vnitřní stráže Brno |
1.4.1966 | – zrušeny: * 2. pluk vnitřní stráže * 1., 8., 14., 16., 17. prapor vnitřní stráže – reorganizován: * 6. prapor vnitřní stráže na 6. strážní prapor a podřízen velitelství 1. armády |
1.9.1969 | – podřízen * 6. strážní prapor Příbram velitelství Západního vojenského okruhu |
• civilní obrana | |
1.2.1976 | – převeden od ministerstva vnitra a podřízen Štábu civilní obrany ČSSR: * 1. pluk civilní obrany Kutná Hora * 4. pluk civilní obrany Varnsdorf * 6. pluk civilní obrany Malacky * 7. výcvikový pluk civilní obrany Bučovice |
1.10.1976 | – podřízen velitelství Západního vojenského okruhu: * 1., 4., 7. pluk civilní obrany – podřízen velitelství Východního vojenského okruhu: * 6. pluk civilní obrany |
1.1.1977 | – zřízen a podřízen velitelství Východního vojenského okruhu: * 5. pluk civilní obrany Žilina |
31.10.1991 | – reorganizován: * 1. pluk civilní obrany na 1. vojenský záchranný pluk civilní ochrany Kutná Hora * 4. pluk civilní obrany na 11. vojenský záchranný pluk civilní ochrany Varnsdorf * 5. pluk civilní obrany na 3. vojenský záchranný pluk civilní ochrany Žilina * 6. pluk civilní obrany na 31. vojenský záchranný pluk civilní ochrany Malacky * 7. pluk civilní obrany na 2. vojenský záchranný pluk civilní ochrany Bučovice – vytvořen: * 21. vojenský záchranný pluk civilní ochrany Kozlov a podřízen velitelství Západního vojenského okruhu |
31.10.1992 | – vytvořen: * 12. vojenský záchranný pluk civilní ochrany Jindřichův Hradec a podřízen Vojenskému velitelství ZÁPAD * 32. vojenský záchranný pluk civilní ochrany Humenné a podřízen Vojenskému velitelství VÝCHOD |
do 30.4.1992 | – předán Vojenskému velitelství STŘED: * 2. vojenský záchranný pluk civilní ochrany Bučovice * 21. vojenský záchranný pluk civilní ochrany Kozlov |