Čepicový znak poválečné armády

Personální přehledy

poválečné armády


reklama: www.billboard.cz

Velitelé operačních svazů

OPERAČNÍ SVAZY POZEMNÍHO VOJSKA

• Velitel 1. oblasti
• Velitel 2. oblasti
• Velitel 3. oblasti
• Velitel 4. oblasti
• Velitel 1. vojenského okruhu
• Velitel 1. armády
• Velitel 4. armády
• Velitel Západního vojenského okruhu
• Velitel 2. vojenského okruhu
• Velitel Vojenského velitelství ZÁPAD
• Velitel Vojenského velitelství STŘED
• Velitel Vojenského velitelství VÝCHOD
OPERAČNÍ SVAZY LETECTVA A PVOS
• Velitel 10. letecké armády
• Velitel 7. armády PVOS

OPERAČNÍ SVAZY POZEMNÍHO VOJSKA
Velitel 1. oblasti
arm. gen. Karel KLAPÁLEK 1945 - 1950
sbor. gen. František PAPOUŠEK 1950

Velitel 2. oblasti
div. gen. Josef JANÁČEK 1945 - 1946
sbor. gen. Jan SATORIE 1946 - 1948

Velitel 3. oblasti
arm. gen. Zdeněk NOVÁK 1945 - 1950

Velitel 4. oblasti
brig. gen. Mikuláš MARKUS 1945
sbor. gen. Michal ŠIRICA 1945 - 1950

Velitel 1. vojenského okruhu
sbor. gen. František PAPOUŠEK 1950 - 1952
sbor. gen. František JANDA 1952
genpor. Otakar RYTÍŘ 1952 - 1956
genpor. Ladislav KOLOVRATNÍK 1956 - 1958

Velitel 1. armády (od 1.9.1965 do 31.8.1969 Západního vojenského okruhu)
genpor. Ladislav KOLOVRATNÍK 1958 - 1960
genpor. Alexander MUCHA 1960 - 1964
genmjr. Stanislav PROCHÁZKA 1964 - 1968
genpor. František ŠÁDEK 1968 - 1969
genpor. František VESELÝ 1969 - 1971
genpor. Miloslav BLAHNÍK 1971 - 1975
genmjr. Stanislav WEINLICH 1975 - 1977
genpor. Jozef HREBÍK 1977 - 1981
genpor. Miroslav VACEK 1981 - 1983
genmjr. Imrich ANDREJČÁK 1983 - 1987
genmjr. Milan POLÁK 1987 - 1991

Velitel 4. armády (od 1.9.1965 do 31.8.1969 Středního vojenského okruhu)
genpor. Jaroslav DOČKAL 1958 - 1960
genmjr. František ŠÁDEK 1960 - 1964
genpor. Karel RUSOV 1964 - 1967
genpor. Vasil VALO 1967 - 1969
genpor. Stanislav PETRŽÍLA 1969 - 1981
genpor. Florian RYGÁL 1981 - 1983
genmjr. Mojmír ZACHARIÁŠ 1983 - 1986
genpor. Václav GROHMANN 1986 - 1989
genmjr. Miroslav PETR 1989 - 1991

Velitel Západního vojenského okruhu
genpor. Vasil VALO 1969 - 1971
genplk. František VESELÝ 1971 - 1985
genplk. Miroslav VACEK 1985 - 1987
genpor. Mojmír ZACHARIÁŠ 1987 - 1990
genpor. Václav GROHMANN 1990 - 1991

Velitel 2. vojenského okruhu (od 1.9.1965 Východního vojenského okruhu)
sbor. gen. František JANDA 1950 - 1952
genpor. Jaroslav ŤOKAN 1952 - 1955
genpor. František SEDLÁČEK 1955 - 1961
genpor. Josef VALEŠ 1961 - 1968
genplk. Samuel KODAJ 1968 - 1982
genplk. Jozef HREBÍK 1982 - 1989
genpor. Imrich ANDREJČÁK 1989 - 1990
genmjr. Jozef TUCHYŇA 1990 - 1991

Velitel Vojenského velitelství ZÁPAD
genpor. Václav GROHMANN 1992

Velitel Vojenského velitelství STŘED
genpor. František PODEŠVA 1992

Velitel Vojenského velitelství VÝCHOD
genmjr. Jozef TUCHYŇA 1992
pověřen genmjr. Ing. Pavel HONZEK 1992
genmjr. Július HUMAJ 1992

OPERAČNÍ SVAZY LETECTVA A PVOS
Velitel 1. samostatného smíšeného leteckého sboru
genmjr. Jozef KÚKEL 1961 - 1962
Velitel 10. letecké armády
genpor. Jozef KÚKEL 1962 - 1969
genmjr. Josef REMEK 1969 - 1973
genmjr. Jindřich KOPŘIVA 1973 - 1976
genmjr. Štefan BOLCHA 1976
genpor. Jaroslav MATYÁŠ 1976 - 1983
genmjr. Zdeněk ŠTOREK 1983 - 1986
genpor. Ladislav SOCHOR 1986 - 1990
pověřen genmjr. Ján VÁŇA 1990
Velitel 1. smíšeného leteckého sboru
genmjr. Ján VÁŇA 1990 - 1992

Velitel 7. armády letectva a PVOS
plk. Zdeněk KAMENICKÝ 1960 - 1961
Velitel 7. armády PVOS
genmjr. Zdeněk KAMENICKÝ 1961 - 1970
genpor. Josef MARUŠÁK 1970 - 1975

Poslední aktualizace: 25.07.2001

NAVRCHOLU.cz