Průvodce po mobilizované čs. branné moci v době mnichovské krize na území Slovenska a Podkarpatské Rusi

Pavel Minařík – Pavel Šrámek

Otištěno: Vojenská história, 2000, č. 2, s. 89-106

Po edicích dokumentů věnovaných představám o obraně Slovenska za mnichovské krize a obrazu Slovenska v anketě „Armáda v roce 1938“ předkládáme čtenářům Vojenské histórie průvodce po mobilizované čs. branné moci v době mnichovské krize na území Slovenska a Podkarpatské Rusi. Uzavíráme tak sérii příspěvků zaměřených na vojenskou problematiku Slovenska na podzim 1938.

Průvodce se pro větší přehlednost skládá ze dvou částí. Nejprve je zachyceno včlenění vojskových těles zbraní k vyšším velitelstvím mobilizované armády a následně je zařazeno vlastní personální obsazení vyšších velitelství a vojskových těles zbraní. Veškeré údaje jsou uváděny ve stavu, kterého bylo dosaženo 30. září 1938. Tento termín byl zvolen z několika důvodů. Především se jedná o okamžik oficiálního přijetí tzv. mnichovské dohody vládou Republiky československé. Dále k tomuto datu vyvrcholilo rozvinování čs. branné moci podle nástupového plánu předpokládajícího ozbrojenou konfrontaci s Německem a jeho případnými spojenci. Před tímto dnem teprve probíhalo vytváření nových svazků a útvarů (dobově vyšších jednotek a vojskových těles), jejich přesun do určených prostorů a převzetí do podřízenosti příslušných velitelství. Po uvedeném datu je již výrazně ovlivnilo přijetí mnichovské dohody, spojené se změnou státní hranice a propuštěním především osob německé, ale i maďarské národnosti z čs. branné moci. Na případné změny po 30. září byl brán zřetel pouze u hlavních funkcionářů, a to jen na počátku měsíce října. Podrobné zachycení všech následujících změn by bylo velmi komplikované pro jejich četnost a nespolehlivost archivních pramenů.

S ohledem na výše uvedená východiska jsme se rozhodli zařadit do našeho příspěvku všechna vyšší velitelství a útvary zbraní, které byly zmobilizovány na území Slovenska nebo Podkarpatské Rusi, byť se v daný okamžik nacházely v podřízenosti různých operačních velitelství. Je zde tedy zachyceno nejenom složení III. armády, ale i vyšších velitelství a útvarů rozmístěných na teritoriu českých zemí a podléhajících buď Hlavnímu velitelství nebo I. a IV. armádě. Na Slovensko se zpravidla vrátily během října a listopadu 1938, i když v této době jejich personální obsazení již mohlo být částečně odlišné.

V době konání mnichovské konference, tj. na konci září 1938, se na území Slovenska a Podkarpatské Rusi nalézala tři velitelství sborů (Hraniční pásmo XV, XVI a VII. sbor) a 11 divizí (Hraniční oblasti 39, 40, 41 a 42, dále 9., 10., 11., 15., 16., 22. divize a 3. rychlá divize). Zmíněné vyšší jednotky, s výjimkou 4 divizí příslušejících do zálohy Hlavního velitelství (9., 15., 16., 22.), podléhaly velitelství III. armády. Dále na Slovensku působila tři velitelství sborových oblastí. Mimo slovenské teritorium byla rozmístěny tři velitelství sborů (V., VI., VIII.) a čtyři divize (12., 17., 20., 21.).

Protože po přijetí mnichovského diktátu pokleslo nebezpečí války s Německem a naopak vzrůstala hrozba konfliktu s Maďarskem, začaly se na Slovensko stahovat slovenské divize z českých zemí, které byly na jejich teritorium původně přesunuty v souladu s platným nástupovým plánem. Již v prvních říjnových dnech se vrátily 20. a 21. divize a velitelství VIII. sboru z jihovýchodní Moravy. Následovala je 17. divize, která byla soustředěna až v severních Čechách. Vzhledem k zahájení demobilizace československé armády a pokračujícímu obsazování pohraničí českých zemí bylo 9. října 1938 rozhodnuto o převozu dalších svazků, které mobilizovaly na Slovensku, s výjimkou 12. divize rozložené na severovýchodní Moravě. V rámci tohoto nařízení se na Slovensko vrátilo velitelství V. sboru z jihovýchodní Moravy a velitelství VI. sboru z jihovýchodních Čech, přičemž útvary V. sboru byly od 11. října podřízeny VIII. sboru. Dne 11. října došlo ke zrušení V., VI. a VII. sborové oblasti. Jejich agendu převzal V. sbor, společně s Hraničními pásmy XVI a XV.

Po neúspěchu československo-maďarských jednání v Komárně začátkem října 1938 řešila maďarské územní požadavky vůči Slovensku a Podkarpatské Rusi arbitrážní komise ve Vídni. Na základě rozhodnutí komise bylo do 10. listopadu obsazeno jižní Slovensko a jih Podkarpatské Rusi. Ještě před touto tzv. vídenskou arbitráží posílila III. armádu 12. divize a speciální útvary z českých zemí (motorizovaná pěchota, obrněná technika, stíhací a bombardovací letectvo), takže její bojová síla dosáhla 6 sborů zahrnujících 15 divizí.

Po předcházející realizaci I. a II. etapy demobilizace, vyhlášených v průběhu měsíce října, proběhla na Slovensku v listopadu III. etapa a na začátku prosince IV. etapa demobilizace. Dne 15. prosince 1938 bylo zrušeno velitelství III. armády a začala poslední, V. etapa demobilizace. Koncem roku se do domovských posádek vrátila většina posilových jednotek z českých zemí. Velitelství IV. armády postupně demobilizovalo již během měsíce října a přemístilo se do Tatranských Zrubů (tehdy Vojenských Srubů). Zde dnem 30. listopadu 1938 bez náhrady zaniklo, tj. Zemské vojenské velitelství v Košicích již nebylo obnoveno.

Jako prameny při tvorbě článku posloužily především mírové přehledy velitelů vojskových těles čs. branné moci a soupis důstojníků z povolání ve Schematismu čs. branné moci, na jejichž základě byli určeni nebo alespoň vytipováni možní váleční velitelé. Jejich zařazení jsme vždy ověřili v kvalifikační listině, resp. ve válečné kvalifikační listině dotyčné osoby. Využity byly dále písemnosti jednotlivých vojskových těles z období mobilizace (spisy, rozkazy, deníky), jejich nadřízených vyšších velitelství a přehledy plánovaného (zprávy o pohotovosti) nebo skutečného (hlášení z mobilizace) personálního obsazení.

Sledovaný okruh funkcí je na jednotlivých organizačních stupních rozdílný. U vyšších velitelství jsou zpravidla zachyceni velitel, vedoucí funkcionáři štábů, jednotlivých druhů zbraní a služeb. Vzhledem k dochovanosti písemností III. armády z doby branné pohotovosti státu bylo možné uvést četné podrobnosti, např. přednosty skupin na odděleních štábu armády, přednosty oddělení na štábech sborů a divizí apod. Výjimku představuje složení velitelství IV. armády, neboť většina jeho příslušníků se rekrutovala z teritoria Moravy. Proto je v jeho případě seznam funkcionářů omezen na osoby, které v době míru vykonávaly svoji službu na území Slovenska. U vojskových těles zbraní je uveden pouze velitel na stupni pluk a samostatný prapor (oddíl či peruť). Jen v několika málo případech se nepodařilo zjistit jména sledovaných funkcionářů (13 osob z 540). Pro přílišnou rozsáhlost nejsou v přehledu zachyceni velitelé vojskových těles všech druhů služeb.

Každá osoba je uvedena plným jménem podle Schematismu čs. branné moci z roku 1938, hodností a případnými akademickými tituly. Oficiální podoba jména a příjmení příslušného funkcionáře je zachována i v případě, že v pozdějším období došlo k její úpravě (např. jména Štěpán na Štefan). Tyto údaje jsou doplněny rokem narození a národností, přičemž českou národnost neuvádíme a výslovně odkazujeme jen na národnosti jiné. Pomocí prvního údaje si lze učinit představu o věkovém složení velitelského sboru zmobilizované armády, popř. vyhledat osobní spisy v archivu, pomocí druhého zjistit zastoupení jednotlivých národnostních menšin v mobilizované armádě.

Bližším rozborem údajů o více než pěti stovkách funkcionářů lze zjistit řadu zajímavých skutečností, platných pro celou tehdejší čs. armádu. Jako přednostové oddělení na štábech divizí působili čerství absolventi Vysoké školy válečné, bez praktických zkušeností. V jiném případě (telegrafní vojsko sborů a divizí) došlo ke spojení funkce velitele druhu zbraně, velitele útvaru a přednosty služby, což v praxi vyvolávalo velké problémy. Pouze ojediněle byly na vyšší velitelské funkce polní armády zařazováni záložní důstojníci či důstojníci ve výslužbě. Naopak na velitelstvích zápolní armády, tj. např. u sborových oblastí, měli většinové zastoupení. Charakteristické bylo rovněž nízké zastoupení důstojníků jiné národnosti než české. Velitelský sbor vyšších velitelství a vojskových těles zbraní měl převážně český charakter. V menší míře jej doplňovali důstojníci ruské a německé národnosti. Zanedbatelné bylo zastoupení slovenských důstojníků, které ve sledovaném vzorku na velitelských funkcích reprezentoval jen divizní generál Viest a tři velitelé telegrafních praporů. Na ostatních funkcích bylo zjištěno dalších 15 osob slovenské národnosti. Celkové počty Slováků v předkládaném přehledu ale odpovídají jejich tehdejšímu procentuálnímu zastoupení ve velitelském sboru prvorepublikové čs. armády.

Předkládaný personální průvodce je výsledkem zhruba dvouleté práce. Přesto jde stále o pracovní materiál, u něhož nelze vyloučit drobné změny a opravy. Za pomoc při jeho vzniku děkujeme pánům Ing. Ivanu Lachovi a prom. hist. Václavu Slukovi.

ZAŘAZENÍ VOJSKOVÝCH TĚLES ZBRANÍ ZMOBILIZOVANÝCH NA ÚZEMÍ SLOVENSKA A PODKARPATSKÉ RUSI K VYŠŠÍM VELITELSTVÍM POLNÍ ARMÁDY k 30. září 1938

HLAVNÍ VELITELSTVÍ

– přímo podřízeny:
skupina OPL VII/152 Vyškov
skupina OPL VI/153

– dispoziční vyšší jednotky:
12. divize
pěší pluk 70
pěší pluk 86
pěší pluk 95
dělostřelecký pluk 12
smíšený přezvědný oddíl 12
telegrafní prapor 12
16. divize
pěší pluk 41
horský pěší pluk 1
horský pěší pluk 2
dělostřelecký pluk 201
smíšený přezvědný oddíl 16
telegrafní prapor 16
22. divize
pěší pluk 66
pěší pluk 87
horský pěší pluk 7
dělostřelecký pluk 204
smíšený přezvědný oddíl 22
telegrafní prapor 22
VIII. sbor

– přímo podřízeny:
dělostřelecký pluk 113
dělostřelecký pluk 114
telegrafní prapor 58

– dispoziční vyšší jednotky:
9. divize
pěší pluk 62
pěší pluk 73
pěší pluk 89
dělostřelecký pluk 9
smíšený přezvědný oddíl 9
telegrafní prapor 9
15. divize
pěší pluk 9
pěší pluk 17
dělostřelecký pluk 15
smíšený přezvědný oddíl 15
telegrafní prapor 15
21. divize
pěší pluk 91
horský pěší pluk 5
horský pěší pluk 6
dělostřelecký pluk 203
smíšený přezvědný oddíl 21
telegrafní prapor 21

I. ARMÁDA

– dispoziční vyšší jednotky:
Hraniční pásmo XI

– dispoziční vyšší jednotky:
Skupina 1
dělostřelecký pluk 42

I. sbor

– dispoziční vyšší jednotky:
5. divize
dělostřelecký pluk 202

II. sbor

– dispoziční vyšší jednotky:
17. divize
pěší pluk 16
pěší pluk 21 (z teritoria ZVV Praha)
pěší pluk 37
pěší pluk 44 (z teritoria ZVV Praha)
strážní prapor XXIX (z teritoria ZVV Praha)
strážní prapor XXX (z teritoria ZVV Praha)
samostatná strážní rota 2 (z teritoria ZVV Praha)
horský pěší pluk 3
dělostřelecký pluk 104 (z teritoria ZVV Praha)
smíšený přezvědný oddíl 17
telegrafní prapor 17

III. ARMÁDA

– přímo podřízeny:
dělostřelecký pluk 54
dělostřelecký pluk 109
obvod OPL „D“ Trenčín
skupina OPL I/153
skupina OPL II/153
skupina OPL V/153
skupina OPL III/153 Žilina
skupina OPL IV/153 Bratislava
skupina OPL X/153 Nováky
peruť III/3
mostní prapor
telegrafní prapor 73

– dispoziční vyšší jednotky:

VII. sbor

– přímo podřízeny:
pěší pluk 7
pěší pluk 57
dělostřelecký pluk 101
telegrafní prapor 57

– dispoziční vyšší jednotky:
Hraniční oblast 39
pěší pluk 12
pěší pluk 23
pěší pluk 39
hraničářský prapor 31
hraničářský prapor 50
dělostřelecký pluk 39
smíšený přezvědný oddíl 39
telegrafní prapor 39
Hraniční pásmo XV

– přímo podřízeny:
smíšený přezvědný oddíl 40
telegrafní prapor 65

– dispoziční vyšší jednotky:
Hraniční oblast 40
pěší pluk 25
pěší pluk 26
hraničářský prapor 8
hraničářský prapor 28
dělostřelecký pluk 40
dělostřelecký pluk 135
oddíl hrubých minometů 3
telegrafní prapor 40
Hraniční pásmo XVI

– přímo podřízeny:
telegrafní prapor 66

– dispoziční vyšší jednotky:
Hraniční oblast 41
pěší pluk 14
pěší pluk 32
horský pěší pluk 4
hraničářský prapor 9
hraničářský prapor 29
dělostřelecký pluk 41
smíšený přezvědný oddíl 41
telegrafní prapor 41
Hraniční oblast 42
pěší pluk 20
pěší pluk 36
pěší pluk 45
dělostřelecký pluk 136
smíšený přezvědný oddíl 42
telegrafní prapor 42
10. divize
pěší pluk 75
pěší pluk 76
dělostřelecký pluk 10
smíšený přezvědný oddíl 10
telegrafní prapor 10
11. divize
pěší pluk 64
pěší pluk 82
horský pěší pluk 8
dělostřelecký pluk 11
smíšený přezvědný oddíl 11
telegrafní prapor 11
3. rychlá divize
3. jezdecká brigáda
dragounský pluk 3
dragounský pluk 11
cyklistický prapor 3
dělostřelecký oddíl 83
3. motorizovaná brigáda
rota lehkých tanků 3
dělostřelecký oddíl 87
motorizovaný přezvědný oddíl 3
telegrafní prapor 83

IV. ARMÁDA

– přímo podřízeny:
skupina bojového letectva IV. A
peruť V/3

– dispoziční vyšší jednotky:
Hraniční pásmo XIV

– přímo podřízeny:
pěší pluk 33

VI. sbor

– přímo podřízeny:
dělostřelecký pluk 111
dělostřelecký pluk 112
telegrafní prapor 56

V. sbor

– přímo podřízeny:
dělostřelecký pluk 110
dělostřelecký pluk 126
telegrafní prapor 55

– dispoziční vyšší jednotky:
20. divize
pěší pluk 59
pěší pluk 67
pěší pluk 83
dělostřelecký pluk 20
smíšený přezvědný oddíl 20
telegrafní prapor 20

NEZAŘAZENÉ ÚTVARY – POSTAVENÉ POUZE PERSONÁLNĚ BEZ TECHNIKY
(setrvaly v místě výzbrojních stanic)

prapor lehkých tanků 5 (předurčen pro 3.rychlou divizi)
prapor lehkých tanků 6 (předurčen pro 3.rychlou divizi)
prapor lehkých tanků 13 (předurčen pro zálohu Hlavního velitelství)

PERSONÁLNÍ OBSAZENÍ VYŠŠÍCH VELITELSTVÍ A VOJSKOVÝCH TĚLES ZBRANÍ ZMOBILIZOVANÝCH NA ÚZEMÍ SLOVENSKA A PODKARPATSKÉ RUSI k 30. září 1938

III. armáda ŠTEFÁNIK:
velitel: arm. gen. Josef VOTRUBA 101879
pobočník velitele: škpt. jezd. Otakar VOLÁK1902
náčelník štábu: plk. gšt. Bedřich KRATOCHVÍL1894
podnáčelník štábu: plk. gšt. František WALTER1891
přednosta 1. oddělení (organizačního): mjr. gšt. Jan VASTL1896
přednosta organizační skupiny: kpt. pěch. Josef RAK 61907
přednosta osobní skupiny: pplk. pěch. Ludvík STRAŠÍK1886
přednosta 2. oddělení (zpravodajského): pplk. gšt. Adolf KLEMENT1897
přednosta studijní skupiny: škpt. děl. Otmar RŮŽEK 61901
přednosta pátrací skupiny: mjr. pěch. Alois BÖHM1898
přednosta propagační, tiskové a cenzurní skupiny: mjr. pěch. Karel CERMAN1892
přednosta 3. oddělení (operačního): pplk. gšt. Bohumil PALEČEK1892
přednosta operační skupiny: mjr. gšt. Alfred RESSEL 111900
přednosta výcvikové skupiny: mjr. gšt. Karel HENZL1898
přednosta 4. oddělení (materiálního): pplk. gšt. Josef VÁŇA1893
přednosta všeobecné skupiny: mjr. gšt. Jan NEHYBA1900
přednosta zbrojně-materiální skupiny: škpt. gšt. Bohuslav SELUCKÝ1905
přednosta dopravní skupiny: škpt. let. František PAUKERT 61903
velitel dělostřelectva: div. gen. Hugo VOJTA1885
přednosta všeobecné skupiny: mjr. děl. Vladimír HEJMOVSKÝ 51892
přednosta chemické skupiny: kpt. děl. Oldřich SMITKA1901
velitel letectva: plk. let. Jaroslav SKÁLA1894
přednosta všeobecné skupiny: mjr. gšt. Emil DEUTSCH1903
přednosta materiální skupiny: plk. let. Karel DYMEŠ 121895
velitel dělostřelectva proti letadlům: plk. děl. Josef JANISCH 41887
velitel ženijního vojska: brig. gen. Ing. Jaroslav UNTERMÜLLER1889
přednosta ženijní skupiny: mjr. žen. v z. Vladislav PODSEDNÍK1898
přednosta materiální skupiny: kpt. žen. Otakar KAMENÍČEK1905
velitel telegrafního vojska: plk. tel. Jan DOUPOVEC1893
přednosta všeobecné skupiny: pplk. tel. Josef HALÍK1888
přednosta materiální skupiny: npor. tel. v z. Miroslav CEJPA1899
přednosta poštovní skupiny: kpt. tel. v z. JUDr. Vilém HNILICA1895
přednosta zdravotnické služby: gen. zdrav. MUDr. Bohumír KRÝŽE1883
přednosta intendanční služby: plk. intend. Richard KINDERMANN1892
zástupce přednosty: plk. intend. v. v. Josef HOLDA1881
přednosta veterinární služby: plk. vet. MVDr. Josef MITÁČEK1887
přednosta remontní služby: pplk. rem. v. v. Herbert ROSTOSKY 41879
přednosta služby silniční dopravy: plk. děl. Albert REYMOND1882
přednosta automobilní skupiny: škpt. děl. v z. Jaroslav ADÁMEK1888
přednosta vozatajské skupiny: pplk. jezd. Richard HÜBNER1887
přednosta automobilní služby: mjr. děl. Jan KRENČEJ 31895
předseda vyššího polního soudu: plk. just. JUDr.Ferdinand ŘEZNÍČEK1886
vyšší polní prokurátor: plk. just. František ONDRUŠKA1882
přednosta duchovní správy církve římsko-katolické: pplk. duch. František KOVALČÍK 31890
přednosta duchovní správy církve řecko-katolické: ppor. duch. v z. Julius HRICIŠÁK 31903
přednosta duchovní správy církve evangelické: npor. duch. Pavel JANECZEK1911
přednosta duchovní správy církve československé: ppor. duch. v z. František KROTIL1908
přednosta etapní služby: brig. gen. Jindřich BEJL1890
náčelník štábu: plk. gšt. Ferdinand SILVESTER1888
styčný důstojník 3. oddělení štábu HV: pplk. gšt. Svatopluk ROZMARA1899
přednosta pomocné kanceláře velitelství: škpt. kanc. Josef HÜBNER1885
přednosta pomocné kanceláře štábu: škpt. kanc. Michal HEFKA 31883
velitel stanu: mjr. pěch. Karel BURKA1892
polní pokladna: kpt. ú. k. v. v. Theodor DOBROVSKÝ1877
velitel štábní roty: npor. pěch. Miloš UHLÁRIK 31902
velitel oddílu polního četnictva: mjr. čet. Timeteus IŠTOK1
IV. armáda NERUDA:
velitel: arm. gen. Lev PRCHALA1892
náčelník štábu: plk. gšt. Alois PÁRAL1892
přednosta 3. oddělení (operačního): pplk. gšt. Jan SRB1894
přednosta 4. oddělení (materiálního): pplk. gšt. František KALA1898
velitel dělostřelectva: brig. gen. Ing. Josef VEDRAL1886
velitel letectva: plk. let. František SAZIMA1895
velitel telegrafního vojska: plk. tel. František ČIHÁK1885
přednosta zdravotnické služby: gen. zdrav. MUDr. Jan LECHNÝŘ1885
přednosta intendanční služby: plk. intend. Jan KVITA1887
přednosta veterinární služby: plk. vet. MVDr. Kuno KRAINZ1889
přednosta služby silniční dopravy: mjr. děl. Jan ZELINKA1894
přednosta automobilní služby: pplk. děl. František IRLACHER1889
Hraniční pásmo XV ADAM:
velitel: div. gen. Bedřich HOMOLA1887
náčelník štábu: plk. gšt. František SLEZÁK1890
podnáčelník štábu: pplk. gšt. Alois JELÍNEK1897
přednosta 1. oddělení (organizačního): 1
přednosta 2. oddělení (zpravodajského): škpt. gšt. Vladimír SKÁLA1903
přednosta 3. oddělení (operačního): mjr. gšt. Josef NEDBÁLEK1898
přednosta 4. oddělení (materiálního): škpt. gšt. Josef GONIC1902
velitel dělostřelectva: brig. gen. Jiří MACKEVIČ 51887
velitel ženijního vojska: plk. žen. Ing. Josef KLICPERA1889
velitel telegrafního vojska: 8
přednosta zdravotnické služby: plk. zdrav. MUDr. Pavel ŠKOPÍK1888
přednosta intendanční služby: pplk. intend. Vratislav KOUŘIL1887
přednosta veterinární služby: pplk. vet. Václav HLÁDEK1892
přednosta remontní služby: pplk. rem. Ota ZAPLETAL1887
přednosta automobilní služby: plk. děl. v. v. Rudolf HANÁK1883
přednosta služby silniční dopravy: škpt. jezd. v z. Otto STRASCHNOV 21881
předseda vyššího polního soudu: 1
vyšší polní prokurátor: 1
přednosta katolické duchovní správy: npor. duch. Antonín SVIEŽENÝ 31906
velitel dělostřeleckého pluku 135: plk. děl. Pavel KOC 21896
velitel telegrafního praporu 65: mjr. tel. František VÍTEK1891
Hraniční pásmo XVI FERDINAND:
velitel: div. gen. Ondřej MÉZL1887
náčelník štábu: plk. gšt. Jan KŘEPEL1888
podnáčelník štábu: pplk. gšt. Viktor DYK1895
přednosta 1. oddělení (organizačního): škpt. gšt. Štěpán TATARKO 31904
přednosta 2. oddělení (zpravodajského): škpt. gšt. František URBAN1902
přednosta 3. oddělení (operačního): mjr. gšt. Jaroslav SVOBODA1896
přednosta 4. oddělení (materiálního): mjr. gšt. Emanuel ZELINKA1901
velitel dělostřelectva: brig. gen. Jan KARGER1887
velitel ženijního vojska: plk. žen. Josef NOVÁK1888
velitel telegrafního vojska: 8
přednosta zdravotnické služby: plk. zdrav. MUDr. František VERMOUZEK1880
přednosta intendanční služby: pplk. intend. František KRYCHTÁLEK1895
přednosta veterinární služby: mjr. vet. Leopold KOLBE 41893
přednosta remontní služby: mjr. rem. Jan FISCHER1891
přednosta automobilní služby: kpt. děl. v z. Václav MUNZAR1896
přednosta služby silniční dopravy: škpt. děl. Benedikt DÚBRAVEC 31892
předseda vyššího polního soudu: pplk. just. JUDr. Břetislav MENČÍK1884
vyšší polní prokurátor: pplk. just. Vojtěch SVOZIL1887
přednosta katolické duchovní správy: mjr. duch. Valentin VILKOVSKÝ 2, 31892
velitel dělostřeleckého pluku 136: plk. děl. Jaroslav TYRNA1894
velitel telegrafního praporu 66: plk. tel. František ELIAS1892
V. sbor KOLÁR:
velitel: div. gen. Alois ELIÁŠ 131890
náčelník štábu: plk. gšt. Josef SÝKORA1890
podnáčelník štábu: pplk. gšt. František COUFAL1892
přednosta 1. oddělení (organizačního): škpt. děl. Jaroslav HRUŠKA 71905
přednosta 2. oddělení (zpravodajského): škpt. gšt. Jaroslav ŘÍHA1901
přednosta 3. oddělení (operačního): mjr. gšt. Karel JELÍNEK1898
přednosta 4. oddělení (materiálního): škpt. pěch. Jindřich STODOLA 71904
velitel dělostřelectva: brig. gen. František KRYŠTOF1891
velitel ženijního vojska: plk. žen. Cyril ŠUP1885
velitel telegrafního vojska: 8
přednosta zdravotnické služby: plk. zdrav. MUDr. Josef ŠVEC1881
přednosta intendanční služby: plk. intend. Gustav BRABEC1888
přednosta veterinární služby: mjr. vet. MVDr. Augustin HANSLIAN1892
přednosta remontní služby: mjr. rem. Jan POSILES1895
přednosta automobilní služby: kpt. děl. v z. Václav STŘÍBRNÝ1891
přednosta služby silniční dopravy: mjr. děl. Eduard ZALABÁK1895
předseda vyššího polního soudu: pplk. just. JUDr. Karel PAVLÍČEK1886
vyšší polní prokurátor: mjr. just. Jaroslav VAŠATA1894
přednosta katolické duchovní správy: npor. duch. Josef MACÍK1906
velitel dělostřeleckého pluku 110: plk. děl. Matěj PACLÍK1890
velitel dělostřeleckého pluku 126: pplk. děl. Vladimír DVOŘÁK1886
velitel telegrafního praporu 55: pplk. tel. Hynek POMAHAČ1888
VI. sbor RÁZUS:
velitel: div. gen. Rudolf VIEST 3, 141890
náčelník štábu: plk. gšt. Jan HEŘMAN1889
podnáčelník štábu: plk. gšt. Robert PREIDEL1892
přednosta 1. oddělení (organizačního): kpt. jezd. Radomír MATOUŠEK 71904
přednosta 2. oddělení (zpravodajského): kpt. děl. Václav LANGKRAMER 71906
přednosta 3. oddělení (operačního): škpt. gšt. Ladislav KOMENDA1902
přednosta 4. oddělení (materiálního): škpt. děl. Ctibor WEINTRITT 71904
velitel dělostřelectva: brig. gen. v. v. Vasil KIREJ 51879
velitel ženijního vojska: plk. žen. Emil LIPPERT1885
velitel telegrafního vojska: 8
přednosta zdravotnické služby: plk. zdrav. MUDr. Vladimír ASMAN1889
přednosta intendanční služby: plk. intend. Štěpán CHRUDINA1890
přednosta veterinární služby: pplk. vet. MVDr. Filip UHER1894
přednosta remontní služby: mjr. rem. v. v. Jaroslav TEPLÝ1881
přednosta automobilní služby: škpt. děl. Josef ŠTĚPÁN1904
přednosta služby silniční dopravy: škpt. děl. Josef MORÁVEK1903
předseda vyššího polního soudu: mjr. just. Gabriel SUDOLSKÝ1892
vyšší polní prokurátor: pplk. just. Karel FARÁŘ1889
přednosta katolické duchovní správy: kpt. duch. Augustin OLŠAR1906
velitel dělostřeleckého pluku 111: pplk. děl. Jan JEMELKA1895
velitel dělostřeleckého pluku 112: plk. děl. Čeněk JANKO1883
velitel telegrafního praporu 56: mjr. tel. Viktor DOSTALÍK1893
VII. sbor HURBAN:
velitel: div. gen. Josef MÁNEK1886
náčelník štábu: plk. gšt. Josef VRZÁČEK1894
podnáčelník štábu: pplk. gšt. Josef KOSTKA1896
přednosta 1. oddělení (organizačního): škpt. děl. Josef CINGROŠ 71905
přednosta 2. oddělení (zpravodajského): škpt. gšt. Emil NOVOTNÝ1903
přednosta 3. oddělení (operačního): mjr. gšt. Zdeněk SLÁDEČEK1901
přednosta 4. oddělení (materiálního): mjr. gšt. František FO . jezd. Jan PITRA1904
předseda vyššího polního soudu: pplk. just. Jaroslav DREUSCHUCH1884
vyšší polní prokurátor: pplk. just. JUDr. Eduard LUKAS1885
přednosta katolické duchovní správy: npor. duch. Robert BEDNAŘÍK1909
velitel dělostřeleckého pluku 101: pplk. děl. Quido MÜHLFRIED 41888
velitel dělostřeleckého pluku 109: pplk. děl. Karel BERGER 41887
velitel telegrafního praporu 57: pplk. tel. Ing. Josef MAREK1886
VIII. sbor TAJOVSKÝ:
velitel: div. gen. Jiří HUDEČEK 151888
náčelník štábu: plk. gšt. Jaroslav VEDRAL1895
podnáčelník štábu: pplk. gšt. Jan REŠ1896
přednosta 1. oddělení (organizačního): kpt. pěch. Pravoslav ŘIDKÝ 71907
přednosta 2. oddělení (zpravodajského): kpt. pěch. Mojmír KŘÍŽ 71906
přednosta 3. oddělení (operačního): škpt. gšt. Miroslav SVOBODA1903
přednosta 4. oddělení (materiálního): škpt. gšt. Vladimír ŠOFFR1904
velitel dělostřelectva: brig. gen. František HORÁČEK1891
velitel ženijního vojska: plk. žen. Ing. Antonín ŠLEJMAR1887
velitel telegrafního vojska: 8
přednosta zdravotnické služby: plk. zdrav. MUDr. Otakar KARLÍK1885
přednosta intendanční služby: plk. intend. Karel KRÁL1889
přednosta veterinární služby: plk. vet. MVDr. Emanuel BROSKVA1890
přednosta remontní služby: 16
přednosta automobilní služby: škpt. děl. v z. Václav STRAKA1887
přednosta služby silniční dopravy: 17
předseda vyššího polního soudu: plk. just. Jan ŘEHÁK1892
vyšší polní prokurátor: pplk. just. JUDr. Jan HRDLIČKA1893
přednosta katolické duchovní správy: npor. duch. Antonín TITMAN1910
velitel dělostřeleckého pluku 113: pplk. děl. Jan MASCHAUER 4, 181886
velitel dělostřeleckého pluku 114: pplk. děl. Alexander JIŘÍČEK1889
velitel telegrafního praporu 58: pplk. tel. Bohumil HONOMICHL1895
Hraniční oblast 39 RAFAEL:
velitel: div. gen. Miloš ŽÁK1891
náčelník štábu: pplk. gšt. Vincenc Maria KOBLITZ1895
přednosta 1. oddělení (organizačního): škpt. pěch. Rudolf POSEDIL1901
přednosta 2. oddělení (zpravodajského): kpt. gšt. Viliam TALSKÝ 31904
přednosta 3. oddělení (operačního): kpt. gšt. František ŠKÁRKA1900
přednosta 4. oddělení (materiálního): npor. pěch. Jan SCHROGL 71906
velitel dělostřelectva: 9
velitel ženijního vojska: mjr. žen. Václav FECHTNER1895
velitel telegrafního vojska: 8
přednosta zdravotnické služby: pplk. zdrav. MUDr. Jan BROKEŠ1892
přednosta intendanční služby: pplk. intend. Karel CHROMEČEK1891
přednosta veterinární služby: mjr. vet. MVDr. František SERBUS1895
přednosta služby silniční dopravy: npor. děl. v z. Josef KRČIL1901
velitel pěšího pluku 12: plk. pěch. Ladislav BENEŠ1887
velitel pěšího pluku 23: plk. pěch. František VONDRÁČEK1891
velitel pěšího pluku 39: plk. gšt. Václav ENGLER1886
velitel hraničářského praporu 31: pplk. pěch. Stanislav KOPAL1892
velitel hraničářského praporu 50: pplk. pěch. František KOTRČ1893
velitel dělostřeleckého pluku 39: plk. děl. Petr NOVÁK1891
velitel smíšeného přezvědného oddílu 39: mjr. jezd. Otakar JANDA1894
velitel telegrafního praporu 39: škpt. tel. Jaromír DEMEL1906
Hraniční oblast 40 MEDARD:
velitel: brig. gen. Ing. Bohumil RYTÍŘ1889
náčelník štábu: pplk. gšt. Štěpán ANDREAS1895
přednosta 1. oddělení (organizačního): škpt. pěch. Jan HLAVA1894
přednosta 2. oddělení (zpravodajského): kpt. gšt. František BAUER1906
přednosta 3. oddělení (operačního): škpt. gšt. Václav ŠPOTZ1903
přednosta 4. oddělení (materiálního): npor. pěch. Josef KUBÍN 71906
velitel dělostřelectva: 9
velitel ženijního vojska: pplk. žen. Alois STÖGBAUER 41888
velitel telegrafního vojska: 8
přednosta zdravotnické služby: pplk. zdrav. MUDr. Bedřich HAHN1889
přednosta intendanční služby: pplk. intend. Václav HLADKÝ1895
přednosta veterinární služby: škpt. vet. MVDr. Augustin BINTER 21903
přednosta služby silniční dopravy: npor. děl. v z. Hynek NAVRÁTIL1899
velitel pěšího pluku 7: plk. pěch. Václav STRATIL1888
velitel pěšího pluku 25: plk. pěch. Theodor DVOŘÁK1889
velitel pěšího pluku 26: plk. pěch. Prokop SLOUP1888
velitel hraničářského praporu 8: plk. pěch. Karel BLOCH1890
velitel hraničářského praporu 28: pplk. pěch. Josef POSPÍŠIL1886
velitel dělostřeleckého pluku 40: plk. děl. Karel ANDĚL1888
velitel smíšeného přezvědného oddílu 40: pplk. jezd. Karel FIALKA1890
velitel telegrafního praporu 40: npor. tel. Alois MUCHA1910
Hraniční oblast 41 ALFONS:
velitel: brig. gen. Ondřej MORAVEC1887
náčelník štábu: pplk. gšt. Jan PACHOLÍK1890
přednosta 1. oddělení (organizačního): npor. pěch. Antonín MALÝ 71909
přednosta 2. oddělení (zpravodajského): kpt. děl. Vladimír MISTERKA 61906
přednosta 3. oddělení (operačního): škpt. gšt. Josef HERGET1903
přednosta 4. oddělení (materiálního): škpt. děl. Jaroslav JIROTKA 71905
velitel dělostřelectva: 9
velitel ženijního vojska: škpt. žen. Hugo BUŘINSKÝ1903
velitel telegrafního vojska: 8
přednosta zdravotnické služby: pplk. zdrav. MUDr. Leopold MOKRÁČEK1893
přednosta intendanční služby: mjr. intend. František PERGTOLD1893
přednosta veterinární služby: mjr. vet. MVDr. Antonín ZACH 41896
přednosta služby silniční dopravy: 1, 19
velitel pěšího pluku 14: plk. gšt. Miroslav PETŘÍK1887
velitel pěšího pluku 32: plk. pěch. Jan KLUZÁK 201889
velitel horského pěšího pluku 4: plk. gšt. Oldřich ŠPANIEL1894
velitel hraničářského praporu 9: plk. pěch. Rudolf VONDRA1889
velitel hraničářského praporu 29: pplk. pěch. Antonín ŽŮREK1892
velitel dělostřeleckého pluku 41: pplk. děl. Roman SEMBRATOVIČ 5, 211890
velitel smíšeného přezvědného oddílu 41: mjr. jezd. Jan TLAČBABA1894
velitel telegrafního praporu 41: škpt. tel. Ota SOBĚTZKÝ1902
Hraniční oblast 42 KAROL:
velitel: brig. gen. Oleg SVÁTEK1888
náčelník štábu: pplk. gšt. Theodor LANG1887
přednosta 1. oddělení (organizačního): mjr. pěch. Bohumil ŘEZNÍČEK1894
přednosta 2. oddělení (zpravodajského): kpt. gšt. Jaroslav LIZÁLEK1904
přednosta 3. oddělení (operačního): škpt. gšt. Kamil NOVÁK1902
přednosta 4. oddělení (materiálního): npor. pěch. Karel VACEK1909
velitel dělostřelectva: 9
velitel ženijního vojska: škpt. žen. Arkadij KULIČENKO 51895
velitel telegrafního vojska: 8
přednosta zdravotnické služby: pplk. zdrav. MUDr. František ULMAN1888
přednosta intendanční služby: pplk. intend. Metoděj HLUCHÝ1890
přednosta veterinární služby: mjr. vet. MVDr. Josef LOYKA1894
přednosta služby silniční dopravy: 1
velitel pěšího pluku 20: pplk. pěch. Vilém ŠOLTYS1890
velitel pěšího pluku 36: plk. gšt. Vilém SÝKORA1894
velitel pěšího pluku 45: pplk. pěch. František VÁCLAVEK1886
velitel dělostřeleckého pluku 42: plk. děl. Jaroslav MILOTA1894
velitel smíšeného přezvědného oddílu 42: mjr. jezd. Jan NEŠETŘIL1891
velitel telegrafního praporu 42: kpt. tel. Ing. Štěpán ZÁVODNÝ 31906
9. divize HODŽA:
velitel: brig. gen. Jan BENEŠ1886
náčelník štábu: pplk. gšt. Jaroslav POŠÍBAL1897
přednosta 1. oddělení (organizačního): škpt. pěch. Čeněk CHOTAŠ1901
přednosta 2. oddělení (zpravodajského): kpt. děl. Karel JADAVAN 71905
přednosta 3. oddělení (operačního): kpt. děl. Karel TYR 71908
přednosta 4. oddělení (materiálního): škpt. pěch. Maxmilián SPERLING1896
velitel dělostřelectva: plk. děl. Karel KLOBOUČNÍK1884
velitel ženijního vojska: mjr. žen. Vladimír ŠPALEK1897
velitel telegrafního vojska: 8
přednosta zdravotnické služby: plk. zdrav. MUDr. Adolf SCHUBERT1882
přednosta intendanční služby: kpt. hosp. Jindřich BARTŮNĚK1901
přednosta veterinární služby: mjr. vet. MVDr. František RÉDA1891
přednosta služby silniční dopravy: 1
velitel pěšího pluku 62: pplk. pěch. Jan VLADÍK1894
velitel pěšího pluku 73: pplk. pěch. Oskar BENDA1891
velitel pěšího pluku 89: pplk. pěch. František VEVERKA1892
velitel dělostřeleckého pluku 9: pplk. děl. Nykodým ZACHAROV 51886
velitel smíšeného přezvědného oddílu 9: pplk. jezd. v z. Jan SOUKUP1890
velitel telegrafního praporu 9: škpt. tel. Jaroslav PITNER1900
10. divize TOMAŠÍK:
velitel: brig. gen. Rudolf HOŠEK1887
náčelník štábu: pplk. gšt. Karel HOFFMANN1896
přednosta 1. oddělení (organizačního): mjr. pěch. Josef KUČERA1893
přednosta 2. oddělení (zpravodajského): kpt. děl. Jan GOLIÁN 31906
přednosta 3. oddělení (operačního): kpt. gšt. František PEJČOCH1903
přednosta 4. oddělení (materiálního): npor. pěch. Josef NOVÁK 71908
velitel dělostřelectva: plk. děl. Viktor RYCHLÍK1889
velitel ženijního vojska: mjr. žen. Václav DONÁT1893
velitel telegrafního vojska: 8
přednosta zdravotnické služby: plk. zdrav. MUDr. František KŇŮR1882
přednosta intendanční služby: škpt. děl. Eduard VOKŮRKA1904
přednosta veterinární služby: mjr. vet. Josef MUNDL1895
přednosta služby silniční dopravy: škpt. jezd. v z. Ing. Viktor QUEISNER1893
velitel pěšího pluku 57: pplk. pěch. Emilián PACÁK1893
velitel pěšího pluku 75: plk. gšt. Stanislav PRÁCHENSKÝ1893
velitel pěšího pluku 76: pplk. pěch. PhDr. Josef SLAVÍK1888
velitel dělostřeleckého pluku 10: pplk. děl. Engelbert BALZER1887
velitel smíšeného přezvědného oddílu 10: mjr. jezd. Eduard GEBAUER1895
velitel telegrafního praporu 10: kpt. tel. František BRADA1905
11. divize DOBROVSKÝ:
velitel: brig. gen. František KUKAČKA1884
náčelník štábu: pplk. gšt. Ladislav HÜBELBAUER1898
přednosta 1. oddělení (organizačního): škpt. pěch. Václav MAREK1889
přednosta 2. oddělení (zpravodajského): npor. pěch. Stanislav VOSTROVSKÝ 71908
přednosta 3. oddělení (operačního): škpt. gšt. Josef ŠTRÉGL1904
přednosta 4. oddělení (materiálního): kpt. děl. Bedřich KRAKOVIČ 71903
velitel dělostřelectva: plk. gšt. Josef CHURAVÝ1894
velitel ženijního vojska: mjr. žen. Josef LIPPERT 41894
velitel telegrafního vojska: 8
přednosta zdravotnické služby: plk. zdrav. MUDr. Josef KRUMPHANZL1891
přednosta intendanční služby: kpt. prov. Josef VÁVRA1906
přednosta veterinární služby: škpt. vet. Otakar NĚMECKÝ1902
přednosta služby silniční dopravy: 1
velitel pěšího pluku 64: plk. pěch. František HEJDUK1892
velitel pěšího pluku 82: pplk. pěch. Miloslav STRAKA1887
velitel horského pěšího pluku 8: pplk. pěch. Josef HRANÁČ1893
velitel dělostřeleckého pluku 11: pplk. děl. Antonín SPÁLENÝ1889
velitel smíšeného přezvědného oddílu 11: škpt. jezd. František VYSOKÝ1901
velitel telegrafního praporu 11: škpt. tel. Eduard KREJZLÍK1898
12. divize FAJNOR:
velitel: plk. gšt. Josef BUBEN1891
náčelník štábu: mjr. gšt. Karel EMINGER1898
přednosta 1. oddělení (organizačního): škpt. pěch. Jan MRAČEK1898
přednosta 2. oddělení (zpravodajského): npor. pěch. Gustav KELLER 71907
přednosta 3. oddělení (operačního): škpt. gšt. Ladislav MOKROŠ1904
přednosta 4. oddělení (materiálního): kpt. děl. Bedřich ŠESTÁK 71905
velitel dělostřelectva: plk. děl. František GRUBL1889
velitel ženijního vojska: pplk. žen. Ing. František ROTKOVSKÝ1891
velitel telegrafního vojska: 8
přednosta zdravotnické služby: plk. zdrav. MUDr. Bonifác FUKALA1887
přednosta intendanční služby: kpt. hosp. Karel LUDVÍK1905
přednosta veterinární služby: škpt. vet. Jan DIDKOVSKÝ 51886
přednosta služby silniční dopravy: kpt. děl. v z. Štěpán MICKA1891
velitel pěšího pluku 70: plk. pěch. Jaroslav MALEC1889
velitel pěšího pluku 86: pplk. pěch. Heřman TVRDÝ1884
velitel pěšího pluku 95: plk. pěch. PhDr. Antonín ŠKRÁŠEK1889
velitel dělostřeleckého pluku 12: pplk. děl. František LEDVINA1888
velitel smíšeného přezvědného oddílu 12: mjr. jezd. František DONDA1890
velitel telegrafního praporu 12: mjr. tel. Antonín HANAČÍK1892
15. divize JÁNOŠÍK:
velitel: brig. gen. Bohuslav VŠETIČKA 221893
náčelník štábu: pplk. gšt. Josef WERNER1897
přednosta 1. oddělení (organizačního): škpt. pěch. Josef KOZÁK1896
přednosta 2. oddělení (zpravodajského): škpt. pěch. Václav ZEMAN1904
přednosta 3. oddělení (operačního): škpt. gšt. Jindřich KUBASTA1900
přednosta 4. oddělení (materiálního): kpt. děl. Rudolf SVÁTA 61905
velitel dělostřelectva: plk. děl. Josef HARANT 231887
velitel ženijního vojska: mjr. žen. Eduard STADLER 41894
velitel telegrafního vojska: 8
přednosta zdravotnické služby: plk. zdrav. MUDr. Julius CAESAR1891
přednosta intendanční služby: pplk. intend. Jan JAROMĚŘSKÝ1891
přednosta veterinární služby: škpt. vet. MVDr. Josef KNÉSL1899
přednosta služby silniční dopravy: škpt. děl. v z. Ing. Stanislav TODT1890
velitel pěšího pluku 9: plk. pěch. Josef SVOBODA1886
velitel pěšího pluku 17: plk. pěch. Jindřich SKÁCEL1896
velitel pěšího pluku 33: plk. gšt. Eduard HORÁK 241887
velitel dělostřeleckého pluku 15: pplk. děl. František VACEK1888
velitel smíšeného přezvědného oddílu 15: pplk. jezd. Karel LEHMANN 41891
velitel telegrafního praporu 15: kpt. tel. Miloslav SVOBODA1900
16. divize JABLONSKÝ:
velitel: brig. gen. František MARVAN1886
náčelník štábu: pplk. gšt. Petr DUDA1897
přednosta 1. oddělení (organizačního): 1
přednosta 2. oddělení (zpravodajského): kpt. gšt. Ladislav LAVOTHA 31905
přednosta 3. oddělení (operačního): kpt. gšt. Jindřich ŠULC1903
přednosta 4. oddělení (materiálního): kpt. děl. Josef TICHÝ 2, 71906
velitel dělostřelectva: plk. děl. Robert FUKAL1886
velitel ženijního vojska: 1, 25
velitel telegrafního vojska: 8
přednosta zdravotnické služby: pplk. zdrav. MUDr. Milan PEŠA 261890
přednosta intendanční služby: pplk. intend. Jaroslav SIKYTA1895
přednosta veterinární služby: škpt. vet. MVDr. Richard WEISER1891
přednosta služby silniční dopravy: kpt. děl. v z. Antonín NOVOTNÝ1895
velitel pěšího pluku 41: plk. pěch. Emanuel AMBROŽ1886
velitel horského pěšího pluku 1: plk. pěch. Václav VAŠÁTKO1891
velitel horského pěšího pluku 2: plk. pěch. Anatolij HRŮZA1893
velitel dělostřeleckého pluku 201: pplk. děl. Karel ŘEZANKA1887
velitel smíšeného přezvědného oddílu 16: mjr. jezd. Josef TOTUŠEK1896
velitel telegrafního praporu 16: npor. tel. Josef NOVÁK1911
17. divize BLODEK:
velitel: brig. gen. Václav ŠIDLÍK1884
náčelník štábu: pplk. gšt. Václav DVOŘÁK1898
přednosta 1. oddělení (organizačního): škpt. pěch. Arnošt KREJČA1902
přednosta 2. oddělení (zpravodajského): npor. pěch. Arnošt HENDRICH 71910
přednosta 3. oddělení (operačního): kpt. gšt. Josef ŠABACKÝ1906
přednosta 4. oddělení (materiálního): kpt. jezd. Elemér POLK 31905
velitel dělostřelectva: plk. děl. Jaroslav KLÍMA1893
velitel ženijního vojska: por. žen. v z. 1
velitel telegrafního vojska: 8
přednosta zdravotnické služby: plk. zdrav. MUDr. Jan SEGEŤA 21882
přednosta intendanční služby: pplk. intend. Rudolf DARNÍK1890
přednosta veterinární služby: npor. vet. 1
přednosta služby silniční dopravy: npor. děl. v z. Arnošt GLASER 41895
velitel pěšího pluku 16: plk. pěch. Josef MATOUŠEK1883
velitel pěšího pluku 37: plk. pěch. Josef PÁNEK1891
velitel horského pěšího pluku 3: plk. pěch. Jan DOKOUPIL1891
velitel dělostřeleckého pluku 202: pplk. děl. Eduard BUMERL1895
velitel smíšeného přezvědného oddílu 17: pplk. jezd. Otakar FRANK1890
velitel telegrafního praporu 17: por. tel. Ľudevít STEINER 31912
20. divize BERNOLÁK:
velitel: brig. gen. František KRAVÁK1889
náčelník štábu: pplk. gšt. Ferdinand HOUDEK1892
přednosta 1. oddělení (organizačního): škpt. pěch. Jakub KOŠULIČ1897
přednosta 2. oddělení (zpravodajského): npor. pěch. Jan ČERMÁK 71907
přednosta 3. oddělení (operačního): kpt. gšt. Evžen SKALICKÝ1906
přednosta 4. oddělení (materiálního): kpt. gšt. Václav MOKRÝ1905
velitel dělostřelectva: plk. děl. Jiří AKINTIĚVSKIJ 51888
velitel ženijního vojska: škpt. žen. Emil LUDVÍK1898
velitel telegrafního vojska: 8
přednosta zdravotnické služby: pplk. zdrav. MUDr. Vladimír LEDERER1893
přednosta intendanční služby: mjr. intend. Jaromír PEYCHL1898
přednosta veterinární služby: mjr. vet. MVDr. František JURNÝ1895
přednosta služby silniční dopravy: npor. děl. v z. Emil GRÜNWALD 31902
velitel pěšího pluku 59: plk. pěch. Josef KOREŠ1886
velitel pěšího pluku 67: plk. pěch. Jaromír HALBHUBER1894
velitel pěšího pluku 83: pplk. pěch. Alfred STŘÍBRNÝ1886
velitel dělostřeleckého pluku 20: pplk. děl. Jan KORDA1893
velitel smíšeného přezvědného oddílu 20: mjr. jezd. František OPOLECKÝ1895
velitel telegrafního praporu 20: kpt. tel. Václav STRYHAL1905
21. divize ŠAFAŘÍK:
velitel: brig. gen. Jaroslav ČIHÁK1891
náčelník štábu: pplk. gšt. Josef ŠANDA1888
přednosta 1. oddělení (organizačního): škpt. pěch. Karel KOŘÍNEK1896
přednosta 2. oddělení (zpravodajského): npor. pěch. Jaromír PETZOLD 2, 71909
přednosta 3. oddělení (operačního): kpt. gšt. Petr KRÁLÍČEK1903
přednosta 4. oddělení (materiálního): kpt. jezd. Jan KUBOVÝ 71905
velitel dělostřelectva: plk. gšt. Ladislav ŠANDERA1892
velitel ženijního vojska: mjr. žen. Jaroslav VEVERKA1895
velitel telegrafního vojska: 8
přednosta zdravotnické služby: plk. zdrav. MUDr. Bohumil JAROŠ1884
přednosta intendanční služby: npor. prov. Bedřich UREŠ1907
přednosta veterinární služby: mjr. vet. MVDr. Stanislav REINER1898
přednosta služby silniční dopravy: kpt. jezd. v z. Ladislav VEJNAR1895
velitel pěšího pluku 91: plk. pěch. Otakar TESAŘ1891
velitel horského pěšího pluku 5: pplk. pěch. Václav WERNER1885
velitel horského pěšího pluku 6: pplk. pěch. Josef NEMASTA1893
velitel dělostřeleckého pluku 203: pplk. děl. Alois SCHIMEK1889
velitel smíšeného přezvědného oddílu 21: mjr. jezd. Josef PRAVEC1891
velitel telegrafního praporu 21: mjr. tel. František KOVÁŘ1898
22. divize HVIEZDOSLAV:
velitel: brig. gen. Josef BERÁNEK1892
náčelník štábu: pplk. gšt. Antonín POSPÍŠIL1898
přednosta 1. oddělení (organizačního): 1
přednosta 2. oddělení (zpravodajského): škpt. gšt. Ladislav ZAHRÁDKA1903
přednosta 3. oddělení (operačního): kpt. gšt. Jan HOŠT1906
přednosta 4. oddělení (materiálního): škpt. pěch. Antonín SOUČEK1895
velitel dělostřelectva: plk. děl. Jaroslav HOŘEJŠÍ1890
velitel ženijního vojska: mjr. žen. Josef MATOHLÍNA1897
velitel telegrafního vojska: 8
přednosta zdravotnické služby: pplk. zdrav. MUDr. Arnošt HAAS1884
přednosta intendanční služby: kpt. prov. Vladimír ZUSKA1905
přednosta veterinární služby: mjr. vet. Josef TOULA 41892
přednosta služby silniční dopravy: kpt. děl. v z. Robert MICHÁLEK1889
velitel pěšího pluku 66: pplk. pěch. Bohumil ZÁLESKÝ1889
velitel pěšího pluku 87: plk. pěch. František KŮL1891
velitel horského pěšího pluku 7: plk. pěch. Jaroslav ŽILKA1893
velitel dělostřeleckého pluku 204: pplk. děl. Kvido DOTZAUER1890
velitel smíšeného přezvědného oddílu 22: pplk. jezd. František POUSKA1894
velitel telegrafního praporu 22: škpt. tel. Jan MORVIC 31898
3. rychlá divize DAVID:
velitel: brig. gen. Jaroslav EMINGER1886
náčelník štábu: pplk. gšt. Karel VEIT1895
přednosta 1. oddělení (organizačního): škpt. jezd. Bedřich JUNGER1902
přednosta 2. oddělení (zpravodajského): škpt. jezd. Josef KNAIBL 61901
přednosta 3. oddělení (operačního): škpt. gšt. Oldřich SKYVA1904
přednosta 4. oddělení (materiálního): kpt. gšt. Vilém SACHER1907
velitel dělostřelectva: plk. děl. Jindřich VARHANÍK1894
velitel ženijního vojska: pplk. žen. Oto MESENSKÝ1887
velitel telegrafního vojska: 8
přednosta automobilní služby: kpt. děl. František BURŠÍK1906
přednosta zdravotnické služby: pplk. zdrav. MUDr. Ladislav NEMEŠ 31898
přednosta intendanční služby: pplk. intend. Čeněk DOLEŽAL1893
přednosta veterinární služby: 1, 27
přednosta služby silniční dopravy: škpt. děl. Václav MENERT1903
velitel 3.jezdecké brigády: plk. jezd. Alois ZAPLETAL1887
velitel dragounského pluku 3: plk. jezd. Vladimír HOBZA1892
velitel dragounského pluku 11: pplk. jezd. Rudolf MOSKORZ1888
velitel cyklistického praporu 3: plk. pěch. Augustin BUREŠ1892
velitel dělostřeleckého oddílu 83: pplk. děl. Karel ČAPEK1895
velitel 3.motorizované brigády: plk. pěch. Václav KUČERA1889
velitel roty lehkých tanků 3: mjr. pěch. Miloš GOTTVALD1897
velitel dělostřeleckého oddílu 87: mjr. děl. Alexej SOJMONOV 51894
velitel motorizovaného přezvědného oddílu 3: mjr. jezd. Vladimír BĚLOHLÁVEK1896
velitel telegrafního praporu 73: mjr. tel. Ing. Karel ONDRUŠKA1901
V. sborová oblast:
velitel: brig. gen. v. v. Antonín ČÍLA1883
náčelník štábu: pplk. gšt. v. v. Jiří KOSINA1894
přednosta 1. oddělení (organizačního): škpt. gšt. Ladislav NOCAR1899
přednosta 2. oddělení (zpravodajského): škpt. gšt. Julius PETRYSZÝN1905
přednosta 3. oddělení (operačního): mjr. pěch. Josef HAMRLE1889
přednosta 4. oddělení (materiálního): škpt. gšt. v. v. Emil HOLUB1891
velitel dělostřelectva: brig. gen. v. v. Karel KONOPIK 41880
přednosta zdravotnické služby: gen. zdrav. v. v. MUDr. Jindřich KOLÁČNÝ1875
přednosta intendanční služby: plk. intend. v. v. Antonín KALLUS1880
VI. sborová oblast:
velitel: plk. pěch. v. v. Arnošt HRBENSKÝ1875
náčelník štábu: mjr. gšt. v. z. Jan KUČERA 281894
přednosta 1. oddělení (organizačního): 1
přednosta 2. oddělení (zpravodajského): 1
přednosta 3. oddělení (operačního): 1
přednosta 4. oddělení (materiálního): 1
velitel dělostřelectva: 1
přednosta zdravotnické služby: gen. zdrav. v. v. MUDr. Alois STAVĚL1874
přednosta intendanční služby: plk. intend. v. v. Jaroslav ŠTĚPÁNEK1882
VII. sborová oblast:
velitel: brig. gen. v. v. Ladislav FORBELSKÝ1875
náčelník štábu: plk. gšt. v. v. František MATERNA1879
přednosta 1. oddělení (organizačního): mjr. konc. František TROJÁNEK1887
přednosta 2. oddělení (zpravodajského): kpt. pěch. František GREGOR 71905
přednosta 3. oddělení (operačního): kpt. pěch. Stanislav HRUŠKA 71906
přednosta 4. oddělení (materiálního): pplk. pěch. Jaromír FRONĚK1888
velitel dělostřelectva: plk. děl. v. v. Valentin VODIČKA1883
přednosta zdravotnické služby: gen. zdrav. v. v. MUDr. Rudolf TRENKLER1870
přednosta intendanční služby: mjr. intend. František HÁJEK1897
Regulační komise Hlavního velitelství:
RK III Vrútky ŠIMÁČEK
velitel: pplk. gšt. Emil HORYNA1897
RK V Poprad RUMAN
velitel: mjr. gšt. Oldřich RICHTER1902
expozitura RK V Užhorod ŠALDA
velitel: mjr. konc. Jan RÝDL1888
RK VIII Leopoldov KUKUČÍN
velitel: pplk. gšt. Otakar ŽAMPACH1899
DISPOZIČNÍ ÚTVARY III. ARMÁDY
velitel dělostřeleckého pluku 54: pplk. děl. František ČERMÁK1894
velitel dělostřeleckého pluku 58: pplk. děl. Alfred HORNÍK1896
velitel oddílu hrubých minometů III: mjr. děl. Rudolf CHUDÝ1894
velitel Obvodu OPL „D“ – Trenčín: pplk. děl. František POHAN1891
velitel Skupiny OPL I/153 – Trenčanská Teplá: mjr. děl. Jindřich MISÍK1894
velitel Skupiny OPL II/153 – Trenčín: mjr. děl. Václav VITÁK1891
velitel Světlometné skupiny OPL V/153: mjr. děl. Rudolf ZAHRADNÍK1894
velitel Skupiny OPL III/153 – Žilina: mjr. děl. Jaroslav FRANCÁN1888
velitel Skupiny OPL IV/153 – Bratislava: škpt. děl. Raimund ŠMARDA1894
velitel Skupiny OPL VI/153 – Piešťany29: škpt. děl. Jan PŘÍKAZSKÝ1893
velitel Skupiny OPL X/153 – Nováky: pplk. děl. Karel PUČAN 301890
velitel Skupiny OPL Považská Bystrica: škpt. děl. Alois HOLUB1894
velitel Skupiny OPL Banská Bystrica: npor. pěch. Miroslav ONDRÁK1909
velitel peruti III/3.peruti (stíhací): pplk. let. Alois KUBITA1892
velitel peruti III/5.peruti (stíhací): mjr. let. Ota BAIER 41897
velitel mostního praporu: pplk. žen. Ing. Rudolf ŠENKÝŘ1890
velitel telegrafního praporu 73: mjr. tel. Alois LÍNEK1896
NEZAŘAZENÉ ÚTVARY – POSTAVENÉ POUZE PERSONÁLNĚ BEZ TECHNIKY
(setrvaly v místě výzbrojních stanic)
velitel praporu lehkých tanků 5: mjr. pěch. Jan KOHOUT 21892
velitel praporu lehkých tanků 6: pplk. jezd. Boris PELIKÁN 21895
velitel praporu lehkých tanků 13: 1

Poznámky:
1. Údaj není autorům znám.
2. Údaj je nutno ověřit.
3. Jmenovaný byl slovenské národnosti.
4. Jmenovaný byl německé národnosti.
5. Jmenovaný byl ruské národnosti.
6. Absolvent Vysoké školy válečné.
7. Posluchač Vysoké školy válečné.
8. Velitelem telegrafního vojska hraničního pásma, sboru, hraniční oblasti, divize a rychlé divize byl v duchu ustanovení předpisu MOB-9 velitel příslušného telegrafního praporu, který zároveň zastával funkci přednosty spojovací služby a polní poštovní služby.
9. Velitelem dělostřelectva hraniční oblasti se stal podle předpisu MOB-5 velitel příslušného lehkého dělostřeleckého pluku, který souběžně vykonával funkci přednosty zbrojní služby.
10. Arm. gen. Josef Votruba dne 6. 10. předal funkci velitele III. armády arm. gen. Lvu Prchalovi, bývalému veliteli IV. armády, který do Kremnice přijel 4. 10. Dne 8. 10. gen. Votruba odjel z Kremnice a 9. 10. převzal funkci velitele IV. armády.
11. Později byl mjr. gšt. Alfred Ressel zařazen u velitelství dělostřelectva III. armády.
12. Od 12. 10. plk. let. Karel Dymeš zařazen u štábu VIII. sboru. Jeho funkci na velitelství letectva III. armády převzal plk. let. Gustav Studený (1885), dosud zařazený u VIII. sboru.
13. Dne 12. 10. div. gen. Alois Eliáš odjel k ministerstvu národní obrany.
14. Od 5. 10. div. gen. Rudolf Viest působil u čs.-maďarské delimitační komise. Velení VI. sboru převzal dnem 5. 10. div. gen. Mikuláš Doležal.
15. Počínaje 12. 10. se velení V. sboru ujal div. gen. Jiří Hudeček.
16. Dne 1. 10. službu přednosty remontní služby VIII. sboru nastoupil mjr. rem. František Ventura (1895).
17. Počátkem měsíce října 1938 službu přednosty silniční dopravy u VIII. sboru nastoupil kpt. děl. Zdeněk Fiedler (1903).
18. Velení dělostřeleckého pluku 113 se 13. 10. ujal pplk. děl. Emil Kajer (1891).
19. Později funkci přednosty služby silniční dopravy u Hraniční oblast 41 vykonával por. děl. v z. Vladimír Čejka (1911).
20. Původně funkci velitele pěšího pluku 32 zastával plk. pěch. Ladislav Vilém Vysušil (1881), který dne 28. 9. spáchal sebevraždu z důvodu nezvládnutí funkčních povinností.
21. Dnem 2. 10. funkci velitele dělostřeleckého pluku 41 převzal pplk. děl. Valerius Komárek (1884).
22. Od 12. 10. brig. gen. Bohuslav Všetička velel VIII. sboru.
23. V době od 12. 10. do 14. 10. velel 15. divizi plk. děl. Josef Harant. Dnem 14. 10. velení divize převzal brig. gen. Jaroslav Němeček (1883).
24. Samostatně operujícím praporům (II. a III.) pěšího pluku 33 velel pplk. pěch. Alois Káně (1893).
25. Dnem 1. 10. velení ženijního vojska 16. divize převzal škpt. žen. Vojtěch Rege (1903), který byl slovenské národnosti.
26. Od 11. 10. funkci přednosty zdravotnické služby 16. divize vykonával plk. zdrav. MUDr. Heřman Vaniš (1889).
27. Od 2. 10. se funkce přednosty veterinární služby 3. rychlé divize ujal škpt. vet. MVDr. Václav Otáhal (1902).
28. Od 3. 10. se náčelníkem štábu VI. sborové oblasti stal plk. gšt. v. v. Richard Stuchlý (1879).
29. Skupina OPL VI/153 byla zařazena do skupiny OPL VII/152 a podílela se na protivzdušné obraně Hlavního velitelství, rozmístěného ve Vyškově a jeho okolí.
30. Od 3. 10. do 10. 10. přednosta skupiny OPL u IV. armády. Od 11. 10. pravděpodobně velitel Skupiny OPL X/153 Nováky.

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek