Pavel Minařík – Pavel Šrámek
Otištěno: Historie a vojenství 1997/5, s. 94 -130 (aktualizováno)
V návaznosti na předcházející příspěvek PhDr. Eduarda Stehlíka k personální problematice čs. branné moci před vyhlášením všeobecné mobilizace v září 1938,1 bychom chtěli seznámit čtenáře s velitelskou sestavou armádních složek po uvedení státu do stavu branné pohotovosti na základě mobilizační vyhlášky z večerních hodin dne 23. září.
Narozdíl od mírové personální sestavy se s dílčími přehledy válečné armády bylo doposud možno paradoxně setkat hned v několika publikacích.2 Tyto soupisy však zachycovaly pouze velitele (popř. některé náčelníky štábů) vyšších velitelství a neprošly ověřením založeným na porovnání s dochovanými archivními materiály. Jednotliví autoři je od sebe navzájem nekriticky přebírali, přičemž autorství původní předlohy lze s největší pravděpodobností připsat plk. gšt. Fetkovi.3
Předkládaná velitelská sestava čs. branné moci za mobilizace představuje výsledek přibližně dvou let práce. Jako podklad pro její vznik posloužily zejména „Rozvrhy podrobné potřeby a přehledy válečného ustanovení“ jednotlivých součástí MNO před vyhlášením branné pohotovosti státu a „Přehledy vojenských gážistů přidělených k vyšším velitelstvím“ z období po vyhlášení mobilizace, které byly podrobeny důkladnému prověření. Vzhledem k jejich jen částečné dochovanosti, spojené mnohdy s uváděním navzájem si odporujících údajů, byly dále využity různé písemnosti z mobilizace, jako např. hlášení o dosažení pohotovosti, operační rozkazy nebo organizační nařízení. Při přetrvávajícím nedostatku údajů byly příslušní funkcionáři doplněni na základě vytipování podle Schematismu čs. branné moci a vyhledání kvalifikační listiny, obsahující zpravidla i údaje o zařazení v době mnichovské krize.
Sestava je uváděna ve stavu, kterého bylo dosaženo 30. září 1938 ve 12.00 hodin. Tento termín byl zvolen z několika důvodů. Především se jedná o okamžik oficiálního přijetí tzv. mnichovské dohody vládou Republiky československé. Dále k tomuto datu vyvrcholilo rozvinování čs. branné moci podle nástupové sestavy předpokládající ozbrojenou konfrontaci s Německem a jeho případnými spojenci. Před tímto dnem teprve probíhalo vytváření nových svazků a útvarů (dobově vyšších jednotek a vojskových těles), jejich přesun do určených prostorů a převzetí do podřízenosti příslušných velitelství (velitelé armád přebrali velení 27. září, velitelé mobilizovaných sborů většinou 28. a 29. září). Poté již bylo výrazně ovlivněno přijetím mnichovské dohody, spojeným se změnou státní hranice a propuštěním především osob německé, ale i dalších národností z čs. branné moci. Na případné změny po uvedeném termínu byl brán zřetel pouze u hlavních funkcionářů, a to jen z počátku měsíce října. Podrobné zachycení všech změn, zejména návratu na mírové funkce by bylo, vzhledem k probíhající demobilizaci v českých zemích a přetrvávajícímu napětí na Slovensku či začleňování generálů a důstojníků do různých delimitačních komisí, velmi komplikované pro jejich četnost a nespolehlivost pramenů, ve spojení s dodatečným, nepřesným a nedůsledným zaznamenáním do personálních dokladů vojenských osob.
Protože organizace mobilizované armády se neustále průběžně měnila podle momentální situace, rozhodli jsme se oddělit od sebe organizační strukturu armády a vlastní personální přehled.4 Výhodou tohoto přístupu je větší přehlednost a snadnější hledání osob podle funkčního zařazení.
Značná velikost zmobilizované armády si rovněž vyžádala určitá omezení pokud jde o okruh osob zařazených v přehledu. Nebylo časově ani technicky možné jít do takových podrobností, jako v případě mírové armády. V porovnání s mírovým stavem se počet organizačních prvků více než zdvojnásobil a např. nově vytvořené Hlavní velitelství mělo systemizováno téměř tisíc osob, z toho skoro 350 důstojníků. Nejpodrobněji jsme zpracovali vrcholné řídící a velitelské složky vojenské správy, tj. Ministerstvo národní obrany, Hlavní štáb a Hlavní velitelství, kde jsou funkcionáři zachyceni do úrovně přednosty oddělení, případně přednosty skupiny. V případě vyšších velitelství jsou uvedeni jejich velitelé, štáby (u armád a sborů včetně přednostů oddělení), všichni velitelé zbraní a vybraní přednostové služeb (úplný výčet služeb nebyl možný vzhledem k jejich vysokému počtu, který např. na velitelství armády dosahoval 15). U ostatních velitelství jsou uvedeni alespoň velitel a náčelník štábu.
Velitelé vojskových těles, s výjimkou případů, kdy současně zastávali funkci velitele příslušné zbraně u vyššího velitelství, nebyli vzhledem k omezenému rozsahu tohoto příspěvku uváděni.
Přes veškerou snahu se ne vždy podařilo nalézt hledanou osobu. Na tuto skutečnost čtenáře výslovně upozorňujeme. V několika dalších případech není rovněž jednoznačně doloženo, že osoba předurčená pro určitou mobilizační funkci, ji za mobilizace skutečně zastávala. I na tento fakt upozorňuje odvolávka.5
Každá osoba v tomto personálním průvodci je uvedena plným jménem podle Schematismu čs. branné moci, hodností a případnými akademickými tituly. Doplněn je i rok narození, aby si bylo možné učinit představu o věkové struktuře velitelského sboru čs. branné moci a zároveň i pro zjednodušení případného vyhledání kvalifikačních listin (kmenových dokladů) širší badatelskou veřejností. Vzhledem k často diskutované otázce národnostního složení mobilizované armády jsme se rovněž zaměřili na zjištění národnosti u všech zařazených osob. Česká národnost vzhledem k její naprosté převaze není uváděna. Výslovně odkazujeme na národnost ruskou či litevskou (vojáci bývalého carského Ruska, většinou již naturalizovaní čs. občané), slovenskou, německou a italskou. Osoby maďarské či dalších národností nebyly ve vybraném okruhu osob zaznamenány.6
Sestavení personálního přehledu mobilizované armády bylo mnohem komplikovanější než u armády mírové. Ze schematismu se dalo vycházet jen částečně a osobní věstník údaje o válečném zařazení neobsahoval. Řada velitelství a jejich součástí se vytvořila zcela nově. Např. mírově na stupni ZVV nebyly systemizovány žádné orgány služeb a štáby měly pouze dvě oddělení, u velitelství divizí neexistovala velitelství ženijního vojska a telegrafního vojska, rychlé divize postrádaly zdravotnickou službu (tímto docházelo k posunu osob na jiné stupně velení než jaké odpovídaly jejich mírovému zařazení). Některá vyšší velitelství změnila svůj původní název, který zase přejala velitelství nově vytvářená (hraniční pásma a sbory). Na Hlavním štábu byla některá oddělení vytvořena zcela nově (5. oddělení válečného průmyslu místo školského a výcvikového, propagační oddělení místo oddělení branné výchovy), zatímco na MNO zaniklo II./5. oddělení (zbrojního průmyslu) a osobní oddělení.
V některých případech bylo možno obsazení válečné funkce vytipovat podle mírového přidělení v rámci určitého velitelství či teritoria. Tak např. velitelem Skupiny 4 se stal brig. gen. Václav KUNEŠ (přidělen u ZVV Praha) nebo velitelem dělostřelectva 7. divize plk. děl. Adolf DVOŘÁČEK (zástupce velitele Dělostřeleckého učiliště). V jiných případech bylo zařazení na válečnou funkci vzhledem k mírovému značně neobvyklé. Tak např. přednosta popisného odboru Vojenského zeměpisného ústavu pplk. gšt. Stanislav MAŠEK nastoupil jako podnáčelník štábu Hraničního pásma XIV. V řadě případů došlo rovněž k povolání generálů a důstojníků v záloze či ve výslužbě. Jednalo se přitom o osoby, které se nacházely mimo činnou službu často již od počátku 30. let a ani dřívější odchod nebyl výjimkou (např. mjr. žen. v. v. Antonín BURDA k 1. 1. 1924), či místo jejich válečného určení bylo značně vzdáleno od stávajícího bydliště (velitel cizích dobrovolníků brig. gen. v. v. Miloslav BÁRTA musel cestovat z Plzně až do Košic). Složitost zkoumané problematiky nutila autory přehledu vytěžit skutečně maximum z dochovaných archiválií, včetně takových materiálů jako rozmístění osob v protileteckých krytech, přidělení jezdeckých koní nebo průkazek k výdeji stravy. Přesto si nečiní nárok na absolutní přesnost předkládaných údajů, považují je za pracovní a předpokládají jejich další dopracování.
Na závěr bychom chtěli poděkovat pánům Ivanu Lachovi, Václavu Slukovi a Ivo Vondrovskému, kteří nám v průběhu naší práce na personálním průvodci nezištně pomáhali. Věříme, že náš příspěvek se setká se zájmem širokého okruhu čtenářů a napomůže bližšímu poznání dosud opomíjené kapitoly z podzimu 1938.
1. Stehlík, E.: Mírová organizace československé branné moci 22. září 1938. Historie a vojenství, roč. 46, 1997, č. 3, s. 102 – 132.
2. Např. Nesvadba, F.: Proč nezahřměla děla. Praha 1986, s. 380 – 384. Vojenské dějiny Československa. III. díl, Praha 1987, s. 534 – 536. Nejnověji John, M.: Září 1938. II. díl: Možnosti obrany Československa. Brno 1997, s. 416 – 556.
3. Plukovník generálního štábu Josef Fetka (1897 – 1976), zástupce přednosty operačního oddělení Hlavního štábu, za mobilizace zástupce přednosty operačního oddělení štábu Hlavního velitelství. Po druhé světové válce pracoval v letech 1945 až 1948 ve Vojenském historickém ústavu.
4. Organizační struktura mobilizované armády vychází z operační sestavy publikované autory přehledu v Historii a vojenství, roč. 45, 1996, č. 3, s. 141 – 142, byla však doplněna a upřesněna.
5. Situaci komplikovala i ta skutečnost, že některé složky působily jen několik dní nebo vůbec nezahájily činnost.
6. V souvislosti s úvahami o nespolehlivosti německých vojáků je třeba upozornit na skutečnost, že většina ze zde uvedených důstojníků byla nadřízenými ve své činnosti do přijetí mnichovského diktátu hodnocena kladně.
Organizační struktura mobilizované armády
k 30. září ve 12.00 hodin
Vrchní velitel čs. branné moci (prezident RČS) – Praha
a) polní útvary:
Hlavní velitelství – Vyškov
I. armáda – Kutná Hora
I. sbor: Votice
HO-32 Plzeň, 2. divize Plzeň-Doubravka, 5. divize Písek, Skupina 4 Votice
HP-XI: Praha
Skupina 1 Rakovník, VOP Praha-Břevnov
II. sbor: Mladá Boleslav
HO-33 Český Dub, 3. divize Mšeno, 17. divize Rychnov u Jablonce nad Nisou
HP-XII: Hradec Králové
HO-34 Jaroměř, HO-35 Vamberk
záloha:
18. divize Buštěhrad
II. armáda – Olomouc
IV. sbor: Litovel
HO-36 Šumperk, 7. divize Zábřeh
HP-XIII: Hranice
HO-37 Šternberk
záloha:
8. divize Moravský Beroun
III. armáda – Kremnica
VII. sbor: Vráble
HO-39 Galanta
HP-XV: Banská Bystrica
HO-40 Banská Bystrica
HP-XVI: Košice
HO-41 Košice, HO-42 Užhorod
záloha:
10. divize Krupina, 11. divize Lovinobaňa, 3. RD Levice
IV. armáda – Brno
VI. sbor: Soběslav
HO-31 Veselí-Mezimostí, 4. RD Soběslav
III. sbor: Jihlava
Skupina 2 Želetava, 14. divize Třešť, 19. divize Třebíč
HP-XIV: Brno
HO-38 Brno
záloha:
2. RD Jaroměřice nad Rokytnou
V. sbor: Klobouky
6. divize Pohořelice, 20. divize Mutěnice
záloha Hlavního velitelství:
4. divize Hradec Králové, 12. divize Vsetín, 13. divize Humpolec, 16. divize Ružomberok, 22. divize Žilina, 1. RD Pacov
VIII. sbor: Uherské Hradiště
9. divize Nové Mesto nad Váhom, 15. divize Senica, 21. divize Veselí nad Moravou
letecká brigáda Čáslav
Velitelství „ČV“ Bystřice nad Pernštejnem
velitelství „ČV-sever“ Litomyšl
velitelství „ČV-jih“ Velké Meziříčí
Velitelství „M“ Vizovice
velitelství „M-sever“ Odry
velitelství „M-střed“ Bystřice pod Hostýnem
velitelství „M-jih“ Veselí nad Moravou
Ústřední železniční velitelství a Regulační komise
b) zápolní útvary:
Ministerstvo národní obrany a Hlavní štáb – Praha
I. sborová oblast: Praha
Posádkové velitelství Velká Praha
Velitelství okrsku Plzeň-Nýřany
II. sborová oblast: Hradec Králové
III. sborová oblast: Brno
IV. sborová oblast: Olomouc
V. sborová oblast: Trenčín
VI. sborová oblast: Košice
Velitelství cizích dobrovolníků
VII. sborová oblast: Banská Bystrica
Personální obsazení mobilizované armády
k 30. září ve 12.00 hodin
Vrchní velitel branné moci – prezident RČS: PhDr. Edvard BENEŠ | 1884 |
Vojenská kancelář prezidenta republiky: | |
přednosta: div. gen. Ing. Silvestr BLÁHA | 1887 |
vojenský velitel Hradu: plk. pěch. Josef KVAPIL | 1894 |
velitel Hradní stráže: mjr. pěch. Karel JIŘÍČEK | 1895 |
Ministerstvo národní obrany: | |
Ministr: arm. gen. Jan SYROVÝ | 1888 |
osobní pobočník: mjr. jezd. Jaromír ORT | 1897 |
osobní tajemník: odborový rada JUDr. Bohumil BRYNDA | 1902 |
vojenský kabinet: pplk. gšt. Václav KROPÁČEK | 1898 |
Generální inspektorát branné moci: | |
generální inspektor: arm. gen. Jan SYROVÝ | 1888 |
Prezidiální odbor: | |
přednosta: gen. JUDr. Robert VOBRÁTILEK | 1886 |
1. oddělení (vojenské): plk. pěch. JUDr. Adolf BIČIŠTĚ | 1889 |
2. oddělení (politické): min. rada JUDr. Jaroslav HÁNDL | 1889 |
3. oddělení (všeobecné): plk. pěch. Jan SATORIE 2 | 1894 |
Odvolací kárný výbor MNO: předseda – brig. gen. Matěj NĚMEC | 1886 |
I. odbor (všeobecně vojenský): | |
přednosta: div. gen. Karel VOŽENÍLEK | 1883 |
1. oddělení (pěchoty): plk. pěch. Karel ČÁPEK | 1892 |
2. oddělení (jezdectva, veterinářství a remontnictva): brig. gen. Josef DOSTÁL | 1891 |
3. oddělení (doplňovací a početních stavů): plk. pěch. Antonín BAĎURA | 1883 |
4. oddělení (zdravotnické): gen. šéf zdrav. MUDr. Ludvík FISHER | 1880 |
5. oddělení (justiční): gen. just. Bohumil TAUFER | 1883 |
6. oddělení (duchovní): nesystemizován | |
a) skupina římsko-katolická: gen. duch. Msgre. Metoděj KUBÁŇ | 1885 |
b) skupina evangelická: pplk. duch. v. v. Bohumil RADECHOVSKÝ 2 | 1880 |
c) skupina církve československé: mjr. duch. Ladislav KOPAL | 1892 |
7. oddělení (útočné vozby): plk. pěch. Josef MORÁVEK | 1894 |
II. odbor (dělostřelecký a zbrojní): | |
přednosta: brig. gen. Josef MRÁZEK | 1885 |
1. oddělení (dělostřelecké): pplk. děl. Josef BALABÁN | 1894 |
2. oddělení (zbrojně materiální): plk. děl. Fridolín BARTONĚK | 1891 |
3. oddělení (munice a výbušných látek): gen. tech. zbroj. Ing. Jindřich KRATOCHVÍL | 1890 |
4. oddělení (zbrojně hospodářské): plk. tech. zbroj. František SCHREIBER | 1885 |
6. oddělení (speciálních bojových prostředků): pplk. gšt. František HRUBIŠ | 1897 |
III. odbor (letecký): | |
přednosta: gen. tech. zbroj. let. Ing. Jaroslav KEJLA | 1892 |
1. oddělení (letecké): plk. let. Ladislav SYKA | 1894 |
2. oddělení (OPL): pplk. děl. Cyril MELICHAR | 1894 |
3. oddělení (letecko-materiální): plk. tech. zbroj. let. Ing. Jan HÁJEK | 1895 |
4. oddělení (letecko-hospodářské): plk. let. zbroj. Otakar SVITÁK | 1894 |
IV. odbor (technický): | |
přednosta: brig. gen. František HAVEL | 1883 |
1. oddělení (ženijní): plk. žen. Ing. Josef MLČOCH | 1886 |
2. oddělení (telegrafní): brig. gen. RNDr. František KUNÍK | 1888 |
4. oddělení (stavební a ubytovací): gen. stav. Ing. Josef NOSÁL | 1885 |
V. odbor (intendanční): | |
přednosta: gen. šéf intend. JUDr. Václav SUCHÝ | 1881 |
1. oddělení (platů a náležitostí): plk. intend. Karel PRAŽÁK | 1885 |
2. oddělení (zásobovací): gen. intend. Vojtěch HOLUB | 1883 |
3. oddělení (finanční a komerční): gen. intend. JUDr. Viktor SPĚVÁČEK | 1888 |
4. oddělení (účetní a kontrolní): plk. úč. kontr. Antonín SCHMIDT | 1890 |
5. oddělení (intendanční): pplk. intend. Mikuláš KOHOUT | 1895 |
VI. odbor (politicko-právní): | |
přednosta: odb. předn. JUDr. Jaroslav VOREL | 1888 |
1. oddělení (legislativní): min. rada Stanislav JELÍNEK | 1886 |
2. oddělení (civilně zaměstnanecké): min. rada JUDr. Adolf NĚMEČEK | 1880 |
3. oddělení (politicko-administrativní): min. rada JUDr. Čeněk HUBÁČEK | 1891 |
4. oddělení (všeobecně-administrativní): min. rada JUDr. Ladislav NOVÁK | 1884 |
5. oddělení (soukromoprávní a nadační): min. rada JUDr. Josef B. NOVÁK | 1885 |
Kontrolní sbor vojenské správy: | |
přednosta: gen. šéf voj. kontr. v. v. Jaroslav RAMBOUSEK | 1882 |
náměstek: plk. voj. kontr. Bohumil KOPECKÝ | 1889 |
Vojenský zdravotnický poradní sbor: | |
předseda: gen. zdrav. MUDr. Vladimír HAERING | 1882 |
Nejvyšší vojenský soud: | |
prezident: gen. just. JUDr. Josef ADAM | 1882 |
předseda I. senátu: plk. just. Albert POPLER | 1879 |
předseda II. senátu: plk. just. Jan ŠEBESTÍK | 1879 |
Generální vojenská prokuratura: | |
gen. prokurátor: gen. just. František MACHÁLEK | 1884 |
náměstek: plk. just. JUDr. Jan KOTYZA | 1883 |
Hlavní štáb: | |
náčelník: brig. gen. Vladimír KAJDOŠ 13 | 1893 |
I. zástupce: plk. gšt. Hynek ŠTĚPÁNSKÝ 14 | 1888 |
II. zástupce: plk. gšt. Václav KEMR 15 | 1893 |
1. oddělení (organizační): pplk. gšt. Jaroslav HRABOVSKÝ | 1895 |
skupina A (organizační): pplk. gšt. Václav MELICHÁREK | 1895 |
skupina B (osobní): plk. konc. Josef PABOUČEK | 1890 |
skupina C (početních stavů): pplk. gšt. Jaroslav VYTÁSEK | 1891 |
skupina D (zprošťovací): pplk. dopl. Václav ZELINKA | 1893 |
létací komise: plk. pěch. Jan ZIZIUS | 1885 |
2. oddělení (zpravodajské): plk. gšt. Jaroslav OSTŘÍŽEK | 1892 |
skupina A (studijní): pplk. gšt. Jan TŘEBICKÝ | 1895 |
skupina B (pátrací): mjr. jezd. Karel DOLEŽAL 2 | 1890 |
skupina C (všeobecná): škpt. pěch. Miroš ČAPEK 2 | 1899 |
skupina D (zahraniční): pplk. konc. Alois MORAVEC | 1892 |
skupina E (propagační): 16 pplk. gšt. Jiří LETOV | 1897 |
3. oddělení (operační): pplk. gšt. František PAPOUŠEK | 1894 |
skupina A (výcviková a studijní): mjr. gšt. Stanislav MAŠEK | 1897 |
skupina B (všeobecná a technická): pplk. gšt. Oskar PEJŠA | 1896 |
4. oddělení (etapní): pplk. gšt. Vítězslav JIROVEC | 1892 |
skupina A (všeobecná): mjr. gšt. Vladimír VONDRÁČEK | 1897 |
skupina B (zajatecká): mjr. gšt. Karel KRYŠPÍN | 1900 |
5. oddělení (válečného průmyslu): pplk. gšt. Jan MAKOVIČKA | 1894 |
skupina A (všeobecná): pplk. gšt. Josef JÁCHYM | 1898 |
skupina B (správní): pplk. gšt. Václav DRBA | 1895 |
skupina C (výrobní): pplk. tech. zbr. Ing. Hynek KLEMENS | 1884 |
Ředitelství opevňovacích prací: | |
ředitel: nesystemizován – povinnosti vykonával I. zástupce náčelníka HŠ | |
I. oddělení (taktické): pplk. gšt. Karel LUKAS | 1897 |
II.a oddělení (studijní a konstruktivní): plk. žen. Josef KUČERA | 1896 |
II.b oddělení (stavebně-administrativní): plk. stav. Ing. Josef HUBÁLEK | 1886 |
Generální sekretariát obrany státu: | |
generální sekretář: brig. gen. Jaroslav ČÍŽEK pověřen výkonem povinností funkce zástupce ministra NÚH | |
zástupce generálního sekretáře: plk. gšt. Antonín PUCHOLT | 1893 |
Hlavní velitelství: | |
Hlavní velitel: arm. gen. Ludvík KREJČÍ | 1890 |
pobočník: mjr. gšt. Josef NOVÁK | 1897 |
škpt. pěch. Jindřich PRůŠA | 1902 |
Štáb: | |
náčelník štábu: brig. gen. Bohuslav FIALA | 1890 |
podnáčelník pro organizaci: plk. gšt. Josef KOHOUTEK | 1896 |
1. oddělení (organizační): přednosta nebyl systemizován | |
skupina A (studijní): pplk. gšt. Jan ŠVÍGLER | 1896 |
skupina B (organizační a početních stavů): pplk. gšt. František CHLÁDEK | 1891 |
skupina C (osobní): gen. JUDr. Josef Alexej EISENBERGER | 1887 |
podnáčelník pro operace: brig. gen. Miroslav Tomáš MIKLÍK | 1892 |
2. oddělení (zpravodajské): plk. gšt. František HÁJEK | 1894 |
zástupce přednosty: plk. gšt. František MORAVEC | 1895 |
skupina A (studijní): plk. gšt. František HAVEL | 1896 |
skupina B (pátrací): plk. gšt. František MORAVEC | 1895 |
skupina C (šifrová): pplk. pěch. Josef RŮŽEK 2 | 1888 |
skupina D (pro překlad dokumentů): 1 | |
skupina E (propagační, cenzurní a tisková): pplk. gšt. Bohuslav PROCHÁZKA | 1897 |
skupina F (cizích vojenských misí a válečných zpravodajů): pplk. gšt. Bedřich BENEŠ | 1895 |
styčný orgán u ministerstva zahraničních věcí: pplk. gšt. František MÁCA | 1895 |
3. oddělení (operační): plk. gšt. Josef PTÁK | 1894 |
zástupce přednosty: plk. gšt. Josef FETKA | 1897 |
skupina A (operační): pplk. gšt. Josef JIRKA | 1896 |
skupina B (studijní a výcviková): pplk. gšt. František RÝZNER | 1895 |
skupina C (osobní): pplk. gšt. Jan Rostislav KOLAŘÍK | 1895 |
skupina D (archivální): pplk. gšt. Robert TOSCANI 2 | 1891 |
podnáčelník pro zásobování a dopravu: plk. gšt. František KRÁTKÝ | 1893 |
4. oddělení (materiální): pplk. gšt. František DĚDIČ | 1890 |
skupina A (zásobovací a odsunová): pplk. gšt. Jan FORMAN | 1898 |
skupina B (materiální): pplk. gšt. Albert NESWEDA | 1896 |
skupina C (silniční, vzdušné a vodní dopravy a automobilního materiálu): mjr. gšt. Jiří WÖLFEL | 1903 |
skupina D (etapní): pplk. gšt. Karel STUCHLÝ | 1896 |
skupina E (válečného průmyslu): mjr. gšt. Zdeněk MATOUŠEK | 1903 |
5. oddělení (dopravní): pplk. gšt. Josef KRUPIČKA | 1894 |
skupina A (dopravní): mjr. gšt. Rudolf HÁLEK | 1898 |
skupina B (stavební a materiální): plk. žen. ing. Alois PACHTA | 1888 |
skupina C (vojenská): pplk. gšt. František PUCHNAR | 1894 |
Velitelství zbraní: | |
velitelství dělostřelectva: | |
velitel: div. gen. Jan NETÍK | 1885 |
skupina A (všeobecná): pplk. gšt. František VÍCHA | 1896 |
skupina B (muniční): mjr. děl Karel SVOBODA | 1897 |
skupina C (zbrojně materiální): pplk. tech. zbroj. Ing. Vladimír HAAK 2 | 1883 |
skupina D (plynová): pplk. gšt. Otakar VEGER | 1896 |
velitelství letectva: | |
velitel: div. gen. Ing. Jaroslav FAJFR | 1883 |
skupina A (všeobecná): přednosta: brig. gen. Alois VICHEREK | 1892 |
skupina B (DPL): velitel DPL a inspektor CPO: brig. gen. Karel HAŠEK | 1890 |
skupina C (materiální): mjr. let. Josef CRHA | 1895 |
skupina D (povětrnostní): kpt. let. Viktor HROZA | 1905 |
velitelství ženijního vojska: | |
velitel: brig. gen. Ing. Václav NOSEK 17 | 1887 |
skupina A (všeobecná): 1 | |
skupina B (materiální): pplk. žen. Václav KYSELA | 1888 |
skupina C (zvláštních zbraní): pplk. žen. Ing. Viktor MÍČKO | 1892 |
velitelství telegrafního vojska: | |
velitel: brig. gen. Ing. Josef DVOŘÁK | 1892 |
skupina A (všeobecná): pplk. gšt. Jan RUML | 1898 |
skupina B (dopravní): pplk. tel. Václav VOKROJ | 1892 |
skupina C (materiální): mjr. tel. Antonín ŠLECHTA | 1895 |
skupina D (poštovní): škpt. tel. v z. Karel MAREK | 1890 |
styčný důstojník u ministerstva pošt a telegrafů: pplk. tel. Alois WEYSZER | 1881 |
velitelství útočné vozby: | |
velitel: plk. jezd. Josef BURŠÍK 18 | 1894 |
skupina A (všeobecná): 1 | |
skupina B (materiální): plk. pěch. Alexander FUSEK 2 | 1895 |
Velitelství služeb: | |
zdravotnická služba: | |
přednosta: gen. zdrav. MUDr. Robert PYTLÍK | 1887 |
zástupce: plk. zdrav. MUDr. Richard MEGISKA | 1891 |
intendanční služba: | |
přednosta: plk. intend. František HOLÁN | 1893 |
skupina organizační: mjr. intend. Evžen ŠIMAN | 1896 |
skupina proviantní: mjr. intend. František VONDRÁČEK 2 | 1898 |
skupina oděvní: mjr. intend. Bohuslav MACALÍK | 1890 |
skupina ubytovací: 1 | |
skupina platová: mjr. intend. Josef HNYK | 1896 |
veterinářská služba: | |
přednosta: gen. vet. MVDr. Antonín HOŠEK | 1888 |
remontní služba: | |
přednosta: plk. rem. v. v. Zdeněk BUZEK 19 | 1883 |
automobilní služba: | |
přednosta: plk. děl. Oldřich BLÁHA | 1894 |
služby silniční dopravy: | |
přednosta: plk. děl. v. v. Jaroslav HUŠA 2 | 1886 |
skupina automobilní: pplk. děl. Jan SLAVÍK | 1886 |
skupina vozatajská: pplk. jezd. František FUHRMANN 4 | 1886 |
duchovní služba: | |
přednosta: nebyl systemizován | |
skupina římsko-katolická: plk. duch. Josef VYMĚTAL | 1883 |
skupina evangelická: mjr. duch. v. v. Pavel HAJNÓCZY | 1881 |
skupina československá: neobsazeno 20 | |
skupina pravoslavná: ppor. duch. v z. Vít ABRAHAM | 1906 |
skupina izraelská: ppor. duch. v z. Hugo STRÁNSKÝ 21 | 1905 |
velitelství válečného vyměřování: | |
velitel: plk. ZÚ. PhDr. Jiří ČERMÁK | 1884 |
Polní justiční úřady: | |
vrchní polní soud: | |
předseda: gen. just. Jan STANĚK | 1882 |
radové: plk. just. JUDr. František KULFÁNEK | 1888 |
plk. just. JUDr. Josef BENEŠ | 1890 |
vrchní polní prokuratura: | |
prokurátor: plk. just. JUDr. Josef BURÝŠEK | 1887 |
náměstek prokurátora: plk. just. Zdeněk PILAŘ | 1889 |
Čs. vojenské mise pro zahraničí: | |
Čs. vojenská mise pro Francii: | |
velitel: div. gen. František HRABČÍK 22 | 1894 |
náčelník štábu: pplk. gšt. Václav VLČEK | 1897 |
Čs. vojenská mise pro Rumunsko: | |
velitel: brig. gen. Josef BRAUN 23 | 1884 |
náčelník štábu: pplk. gšt. Jaroslav OTÁHAL | 1896 |
Čs. vojenská mise pro Jugoslávii: | |
velitel: div. gen. Mikuláš DOLEŽAL 24 | 1889 |
náčelník štábu: pplk. gšt. František AMBROŽ | 1892 |
Zahraniční vojenské mise: | |
Francouzská vojenská mise: | |
náčelník: arm. gen. Louis Eugéne FAUCHER | 1874 |
styčný důstojník: pplk. gšt. Karel KREPL | 1899 |
Personální záloha: | |
v záloze hlavního velitele: div. gen. Karel HUSÁREK 25 | 1893 |
brig. gen. František LANČ | 1887 |
brig. gen. Jaroslav NĚMEČEK 26 | 1893 |
Pomocné orgány: | |
hlavní stan: velitel – pplk. pěch. Vladimír WIEDERMANN | 1891 |
polní pokladna: přednosta – škpt. úč. kontr. František SOLDÁN | 1884 |
hospodářská správa: hospodář – mjr. hosp. Čeněk BURIAN | 1884 |
pomocný úřad: přednosta – mjr. kanc. Ferdinand JAVŮREK | 1891 |
hlavní ubytovatel: | |
přednosta skupiny A 3. oddělení štábu pplk. gšt. Josef JIRKA | 1896 |
Velitelství armád: | |
I. armáda HAVLÍČEK: | |
velitel: arm. gen. Sergěj VOJCECHOVSKÝ 5 | 1883 |
náčelník štábu: plk. gšt. Ludvík KAŠPÁREK | 1893 |
podnáčelník štábu: plk. gšt. Zdeněk VLTAVSKÝ 27 | 1894 |
přednosta 1. oddělení (organizačního): mjr. gšt. Václav CHAURA 2 | 1902 |
přednosta 2. oddělení (zpravodajského): pplk. gšt. Václav KOPAČKA | 1894 |
přednosta 3. oddělení (operačního): pplk. gšt. Josef NAJNAR | 1896 |
přednosta 4. oddělení (materiálního): mjr. gšt. František ŠTROSS | 1900 |
velitel dělostřelectva: div. gen. Ing. Dr. agr. Vladimír PŘIKRYL | 1888 |
velitel letectva: brig. gen. Karel JANOUŠEK | 1893 |
velitel dělostřelectva proti letadlům: plk. děl. Čeněk ZIKMUND | 1893 |
velitel skupiny bojového letectva: plk. let. Josef BEROUNSKÝ | 1895 |
velitel ženijního vojska: plk. žen. Ing. Václav VESELÝ | 1892 |
velitel telegrafního vojska: plk. tel. Václav VANĚK | 1886 |
přednosta zdravotnické služby: gen. zdrav. MUDr. Alfred PAZDERNÍK | 1885 |
přednosta intendanční služby: gen. intend. Alois BUREŠ | 1888 |
přednosta veterinární služby: plk. vet. Josef MÁSLO | 1888 |
přednosta remontní služby: plk. jezd. v. v. Jan KÖPPL | 1873 |
přednosta služby silniční dopravy: plk. děl. v. v. Karel PLÍŠEK | 1881 |
přednosta automobilní služby: mjr. děl. v. v. Ing. Evžen MATĚJKA | 1880 |
přednosta etapní služby: brig. gen. František FABIAN | 1895 |
náčelník štábu: plk. gšt. Anatol PELIKÁN | 1889 |
styčný důstojník 3. oddělení štábu HV: pplk. gšt. Josef LINHART | 1896 |
II. armáda JIRÁSEK: | |
velitel: div. gen. Vojtěch LUŽA | 1891 |
náčelník štábu: plk. gšt. František VEJMELKA | 1895 |
podnáčelník štábu: plk. gšt. Karel PRAŽÁK | 1887 |
přednosta 1. oddělení (organizačního): mjr. gšt. Antonín RADĚJ 2 | 1901 |
přednosta 2. oddělení (zpravodajského): pplk. gšt. Karel HANUS 2 | 1900 |
přednosta 3. oddělení (operačního): mjr. gšt. Štefan JURECH 3 | 1898 |
přednosta 4. oddělení (materiálního): mjr. gšt. Karel HOLUB | 1895 |
velitel dělostřelectva: brig. gen. Zdeněk NOVÁK | 1891 |
velitel letectva: plk. let. Jaroslav PLASS | 1894 |
velitel dělostřelectva proti letadlům: plk. děl. Josef WIRTH | 1889 |
velitel skupiny bojového letectva: pplk. let. Václav LIŠKA | 1898 |
velitel ženijního vojska: plk. žen. Josef PETŘÍK 28 | 1891 |
velitel telegrafního vojska: plk. tel. RNDr. Otakar STARÝ | 1893 |
přednosta zdravotnické služby: gen. zdrav. MUDr. Dominik VYMĚTAL | 1883 |
přednosta intendanční služby: gen. intend. Josef RUML | 1885 |
přednosta veterinární služby: plk. vet. MVDr. Metoděj REICHEL | 1887 |
přednosta remontní služby: 1 | |
přednosta služby silniční dopravy: pplk. děl. Jakub ČECH | 1893 |
přednosta automobilní služby: mjr. děl. Jaroslav KONEČNÝ | 1891 |
přednosta etapní služby: brig. gen. v. v. Rudolf HANÁK | 1883 |
náčelník štábu: plk. gšt. Ladislav KVAPIL | 1894 |
styčný důstojník 3. oddělení štábu HV: pplk. gšt. František PODROUŽEK | 1895 |
III. armáda ŠTEFÁNIK: | |
velitel: arm. gen. Josef VOTRUBA 29 | 1879 |
náčelník štábu: plk. gšt. Bedřich KRATOCHVÍL | 1894 |
podnáčelník štábu: plk. gšt. František WALTER | 1891 |
přednosta 1. oddělení (organizačního): mjr. gšt. Jan VASTL | 1896 |
přednosta 2. oddělení (zpravodajského): pplk. gšt. Adolf KLEMENT | 1897 |
přednosta 3. oddělení (operačního): pplk. gšt. Bohumil PALEČEK | 1892 |
přednosta 4. oddělení (materiálního): pplk. gšt. Josef VÁŇA | 1893 |
velitel dělostřelectva: div. gen. Hugo VOJTA | 1885 |
velitel letectva: plk. let. Jaroslav SKÁLA | 1894 |
velitel dělostřelectva proti letadlům: plk. děl. Josef JANISCH 4 | 1887 |
velitel skupiny bojového letectva: pplk. let. Alois KUBITA | 1892 |
velitel ženijního vojska: brig. gen. Ing. Jaroslav UNTERMÜLLER | 1889 |
velitel telegrafního vojska: plk. tel. Jan DOUPOVEC | 1893 |
přednosta zdravotnické služby: gen. zdrav. MUDr. Bohumír KRÝŽE | 1883 |
přednosta intendanční služby: plk. intend. Richard KINDERMANN | 1892 |
přednosta veterinární služby: plk. vet. MVDr. Josef MITÁČEK | 1887 |
přednosta remontní služby: pplk. rem. v. v. Herbert ROSTOSKÝ 4 | 1879 |
přednosta služby silniční dopravy: plk. děl. Albert REYMOND | 1882 |
přednosta automobilní služby: mjr. děl. Jan KRENČEJ 3 | 1895 |
přednosta etapní služby: brig. gen. Jindřich BEJL | 1890 |
náčelník štábu: plk. gšt. Ferdinand SILVESTER | 1888 |
styčný důstojník 3. oddělení štábu HV: pplk. gšt. Svatopluk ROZMARA | 1899 |
IV. armáda NERUDA: | |
velitel: arm. gen. Lev PRCHALA 30 | 1892 |
náčelník štábu: plk. gšt. Alois PÁRAL | 1892 |
podnáčelník štábu: plk. gšt. Josef DVOŘÁK | 1891 |
přednosta 1. oddělení (organizačního): mjr. gšt. Josef JAROŠ | 1901 |
přednosta 2. oddělení (zpravodajského): pplk. gšt. Bohumil PROCHÁZKA | 1896 |
přednosta 3. oddělení (operačního): pplk. gšt. Jan SRB | 1894 |
přednosta 4. oddělení (materiálního): pplk. gšt. František KALA | 1898 |
velitel dělostřelectva: brig. gen. Ing. Josef VEDRAL | 1886 |
velitel letectva: plk. let. František SAZIMA | 1895 |
velitel dělostřelectva proti letadlům: pplk. děl. Karel PUČAN | 1890 |
velitel skupiny bojového letectva: plk. let. Vladislav KVĚTOŇ | 1895 |
velitel ženijního vojska: plk. žen. Ing. Václav LUPÍNEK 31 | 1888 |
velitel telegrafního vojska: plk. tel. František ČIHÁK | 1885 |
přednosta zdravotnické služby: gen. zdrav. MUDr. Jan LECHNÝŘ | 1885 |
přednosta intendanční služby: plk. intend. Jan KVITA | 1887 |
přednosta veterinární služby: plk. vet. MVDr. Kuno KRAINZ | 1889 |
přednosta remontní služby: pplk. rem. v. v. Ferdinand TOTTER | 1877 |
přednosta služby silniční dopravy: mjr. děl. Jan ZELINKA | 1894 |
přednosta automobilní služby: pplk. děl. František IRLACHER | 1889 |
přednosta etapní služby: brig. gen. v. v. Vilém PLAČEK | 1877 |
náčelník štábu: plk. gšt. Emanuel MORAVEC | 1893 |
styčný důstojník 3. oddělení štábu HV: pplk. gšt. Tomáš BERKA | 1896 |
Velitelství hraničních pásem a sborů: | |
Hraniční pásmo XI DALIBOR: | |
velitel: div. gen. Emil LINHART | 1889 |
náčelník štábu: plk. gšt. Alois HOCHMAN | 1888 |
podnáčelník štábu: plk. gšt. Josef SIMANDL | 1894 |
přednosta 1. oddělení (organizačního): npor. pěch. František ROSENFELDER 9 | 1905 |
přednosta 2. oddělení (zpravodajského): škpt. gšt. Jan KRČEK | 1901 |
přednosta 3. oddělení (operačního): mjr. gšt. Antonín SALZER 4 | 1895 |
přednosta 4. oddělení (materiálního): škpt. gšt. Ota TOKAN | 1904 |
velitel dělostřelectva: brig. gen. Václav ŠÁRA | 1893 |
velitel ženijního vojska: plk. žen. Bohuslav SLONEK | 1893 |
velitel telegrafního vojska: 10 plk. tel. Ing. Jaromír MARTOCH | 1890 |
přednosta zdravotnické služby: plk. zdrav. MUDr. Antonín KEPKA | 1887 |
přednosta intendanční služby: pplk. intend. Jan ČEJKA | 1897 |
přednosta veterinární služby: pplk. vet. MVDr. František VOKROJ | 1891 |
Hraniční pásmo XII OTAKAR: | |
velitel: div. gen. Bedřich RUML | 1888 |
náčelník štábu: plk. gšt. Jaroslav CINGROŠ | 1895 |
podnáčelník štábu: pplk. gšt. Antonín ADAMEC | 1892 |
přednosta 1. oddělení (organizačního): pplk. pěch. Vincenc BĚLOHUBÝ | 1883 |
přednosta 2. oddělení (zpravodajského): pplk. gšt. Vlastimil NOVÁK | 1898 |
přednosta 3. oddělení (operačního): mjr. gšt. Jaroslav ŤOKAN | 1898 |
přednosta 4. oddělení (materiálního): škpt. gšt. Josef HAMAN | 1903 |
velitel dělostřelectva: brig. gen. Karel VOJAN | 1887 |
velitel ženijního vojska: plk. žen. Ing. Emanuel FRYŠ | 1890 |
velitel telegrafního vojska: 10 plk. tel. Bohumil NOVOTNÝ | 1890 |
přednosta zdravotnické služby: plk. zdrav. MUDr. Rudolf SRB | 1881 |
přednosta intendanční služby: plk. intend. Karel HAKL | 1893 |
přednosta veterinární služby: pplk. vet. Jindřich JUŘINA | 1892 |
Hraniční pásmo XIII ROSTISLAV: | |
velitel: div. gen. Emil FIALA | 1886 |
náčelník štábu: plk. gšt. Jan PROCHÁZKA | 1893 |
podnáčelník štábu: pplk. gšt. Otakar SÝKORA | 1894 |
přednosta 1. oddělení (organizačního): kpt. gšt. František BROŽ | 1905 |
přednosta 2. oddělení (zpravodajského): mjr. gšt. Karel ONDRÁČEK | 1894 |
přednosta 3. oddělení (operačního): mjr. gšt. Miloslav STEHLÍK | 1898 |
přednosta 4. oddělení (materiálního): kpt. gšt. Jan HOUDEK | 1904 |
velitel dělostřelectva: brig. gen. Václav ŽDÍMAL | 1890 |
velitel ženijního vojska: plk. žen. František BARON | 1893 |
velitel telegrafního vojska: 10 pplk. tel. Karel PANITZ | 1890 |
přednosta zdravotnické služby: plk. zdrav. MUDr. Jaroslav HAMPEIS | 1883 |
přednosta intendanční služby: pplk. intend. Alois PETERKA | 1893 |
přednosta veterinární služby: mjr. vet. MVDr. Jan LUBOVSKÝ | 1893 |
Hraniční pásmo XIV SVATOPLUK: | |
velitel: div. gen. Antonín HASAL 32 | 1893 |
náčelník štábu: plk. gšt. Kamil NESWEDA | 1890 |
podnáčelník štábu: pplk. gšt. František MAŠEK | 1893 |
přednosta 1. oddělení (organizačního): npor. žen. Jaroslav VRANKA 9 | 1908 |
přednosta 2. oddělení (zpravodajského): mjr. gšt. Robert RŮŽIČKA | 1897 |
přednosta 3. oddělení (operačního): pplk. gšt. Gustav TESAŘ | 1897 |
přednosta 4. oddělení (materiálního): mjr. gšt. Ferdinand KESSLER | 1902 |
velitel dělostřelectva: brig. gen. v. v. Norbert NEDBAL | 1878 |
velitel ženijního vojska: plk. žen. Jan POLÍVKA | 1892 |
velitel telegrafního vojska: 10 plk. tel. Antonín JANSKÝ | 1893 |
přednosta zdravotnické služby: plk. zdrav. MUDr. Adolf HAJŠINEK | 1885 |
přednosta intendanční služby: pplk. intend. Karel SULÍK | 1887 |
přednosta veterinární služby: pplk. vet. MVDr. Antonín KALKUS | 1890 |
Hraniční pásmo XV ADAM: | |
velitel: div. gen. Bedřich HOMOLA | 1887 |
náčelník štábu: plk. gšt. František SLEZÁK | 1890 |
podnáčelník štábu: pplk. gšt. Alois JELÍNEK | 1897 |
přednosta 1. oddělení (organizačního): 1 | |
přednosta 2. oddělení (zpravodajského): škpt. gšt. Vladimír SKÁLA | 1903 |
přednosta 3. oddělení (operačního): mjr. gšt. Jaroslav NEDBÁLEK | 1898 |
přednosta 4. oddělení (materiálního): škpt. gšt. Jaroslav GONIC | 1902 |
velitel dělostřelectva: brig. gen. Jiří MACKEVIČ 5 | 1887 |
velitel ženijního vojska: plk. žen. Ing. Josef KLICPERA | 1889 |
velitel telegrafního vojska: 10 mjr. tel. František VÍTEK | 1891 |
přednosta zdravotnické služby: plk. zdrav. MUDr. Pavel ŠKOPÍK | 1888 |
přednosta intendanční služby: pplk. intend. Vratislav KOUŘIL | 1887 |
přednosta veterinární služby: pplk. vet. Václav HLÁDEK | 1892 |
Hraniční pásmo XVI FERDINAND: | |
velitel: div. gen. Ondřej MÉZL | 1887 |
náčelník štábu: plk. gšt. Jan KŘEPEL | 1888 |
podnáčelník štábu: pplk. gšt. Viktor DYK | 1895 |
přednosta 1. oddělení (organizačního): škpt. gšt. Štěpán TATARKO 2, 3 | 1904 |
přednosta 2. oddělení (zpravodajského): škpt. gšt. František URBAN | 1902 |
přednosta 3. oddělení (operačního): mjr. gšt. Jaroslav SVOBODA | 1896 |
přednosta 4. oddělení (materiálního): mjr. gšt. Emanuel ZELINKA | 1901 |
velitel dělostřelectva: brig. gen. Jan KARGER | 1887 |
velitel ženijního vojska: plk. žen. Josef NOVÁK | 1888 |
velitel telegrafního vojska: 10 plk. tel. František ELIAS | 1892 |
přednosta zdravotnické služby: plk. zdrav. MUDr. František VERMOUZEK | 1880 |
přednosta intendanční služby: pplk. intend. František KRYCHTÁLEK | 1895 |
přednosta veterinární služby: mjr. vet. Leopold KOLBE 4 | 1893 |
I. sbor SMETANA: | |
velitel: div. gen. Jan ŠÍPEK | 1886 |
náčelník štábu: plk. gšt. Čeněk KUDLÁČEK | 1896 |
podnáčelník štábu: plk. gšt. František TRUTNOVSKÝ 33 | 1893 |
přednosta 1. oddělení (organizačního): škpt. pěch. Vladislav ZELENKA | 1902 |
přednosta 2. oddělení (zpravodajského): škpt. gšt. Miroslav STANĚK | 1903 |
přednosta 3. oddělení (operačního): pplk. gšt. František HÁLA 34 | 1895 |
přednosta 4. oddělení (materiálního): pplk. gšt. Emil TARANT | 1889 |
velitel dělostřelectva: brig. gen. Václav VOLF | 1893 |
velitel ženijního vojska: mjr. žen. v. v. Antonín BURDA | 1883 |
velitel telegrafního vojska: 10 pplk. tel. Karel MATTUŠ | 1891 |
přednosta zdravotnické služby: plk. zdrav. MUDr. Antonín SOJKA | 1882 |
přednosta intendanční služby: plk. intend. Josef NEUBAUER | 1888 |
přednosta veterinární služby: plk. vet. MVDr. Adolf HLAVATÝ | 1889 |
II. sbor DVOŘÁK: | |
velitel: div. gen. Josef VÁŇA | 1893 |
náčelník štábu: plk. gšt. Jakub KRIST | 1895 |
podnáčelník štábu: pplk. gšt. Raimund MRÁZEK | 1897 |
přednosta 1. oddělení (organizačního): pplk. gšt. Miloslav HOLUB | 1897 |
přednosta 2. oddělení (zpravodajského): mjr. gšt. Josef PÁNEK | 1901 |
přednosta 3. oddělení (operačního): škpt. gšt. Ladislav HESS | 1905 |
přednosta 4. oddělení (materiálního): pplk. gšt. Karel VONDRÁČEK | 1889 |
velitel dělostřelectva: plk. děl. Bedřich KLESNIL | 1894 |
velitel ženijního vojska: plk. žen. František VONDROUŠ | 1891 |
velitel telegrafního vojska: 10 pplk. tel. Antonín TOCKSTEIN | 1892 |
přednosta zdravotnické služby: plk. zdrav. MUDr. Josef E. FIALA | 1883 |
přednosta intendanční služby: plk. intend. Miloslav KLOFEC | 1880 |
přednosta veterinární služby: plk. vet. MVDr. Augustin EGERT | 1890 |
III. sbor HÁLEK: | |
velitel: div. gen. Sergěj INGR | 1894 |
náčelník štábu: plk. gšt. František POHUNEK | 1896 |
podnáčelník štábu: plk. gšt. Václav LYSÁK | 1895 |
přednosta 1. oddělení (organizačního): pplk. pěch. Otakar DOKOUPIL | 1895 |
přednosta 2. oddělení (zpravodajského): kpt. pěch. Stanislav DVOŘÁK 8 | 1907 |
přednosta 3. oddělení (operačního): mjr. gšt. Antonín KUBĚNA | 1902 |
přednosta 4. oddělení (materiálního): mjr. gšt. Václav HAVELSKÝ | 1898 |
velitel dělostřelectva: plk. děl. Eduard KLIMŠA | 1893 |
velitel ženijního vojska: plk. gšt. Ing. Bohumil JUNGER | 1883 |
velitel telegrafního vojska: 10 pplk. tel. Vladimír ŘEHÁČEK | 1891 |
přednosta zdravotnické služby: plk. zdrav. MUDr. Josef BINAR | 1880 |
přednosta intendanční služby: plk. intend. František HRONÍK | 1890 |
přednosta veterinární služby: pplk. vet. MVDr. Bohumil HLAVÁČEK | 1891 |
IV. sbor MYSLBEK: | |
velitel: div. gen. Josef JANÁČEK | 1885 |
náčelník štábu: plk. gšt. Jaroslav LISÝ | 1895 |
podnáčelník štábu: plk. gšt. Stanislav MAZEL | 1894 |
přednosta 1. oddělení (organizačního): škpt. děl. Jaroslav BERKOVEC | 1903 |
přednosta 2. oddělení (zpravodajského): škpt. gšt. Rudolf VAŠÍČEK | 1901 |
přednosta 3. oddělení (operačního): škpt. gšt. Josef SUCHOMEL | 1902 |
přednosta 4. oddělení (materiálního): pplk. gšt. Bohdan PTÁČEK | 1897 |
velitel dělostřelectva: plk. gšt. Josef BARTOŠ | 1888 |
velitel ženijního vojska: plk. žen. Ing. Jan BÖHM 4 | 1885 |
velitel telegrafního vojska: 10 pplk. tel. Alexandr DUBSKÝ | 1889 |
přednosta zdravotnické služby: gen. zdrav. MUDr. Klement ZRŮNEK | 1881 |
přednosta intendanční služby: plk. intend. František ZIEGELHEIM | 1885 |
přednosta veterinární služby: plk. vet. MVDr. Josef KOSTRHUN | 1890 |
V. sbor KOLÁR: | |
velitel: div. gen. Alois ELIÁŠ 35 | 1890 |
náčelník štábu: plk. gšt. Josef SÝKORA | 1890 |
podnáčelník štábu: pplk. gšt. František COUFAL | 1892 |
přednosta 1. oddělení (organizačního): škpt. děl. Jaroslav HRUŠKA 9 | 1905 |
přednosta 2. oddělení (zpravodajského): škpt. gšt. Jaroslav ŘÍHA | 1901 |
přednosta 3. oddělení (operačního): mjr. gšt. Karel JELÍNEK | 1898 |
přednosta 4. oddělení (materiálního): škpt. pěch. Jindřich STODOLA 9 | 1904 |
velitel dělostřelectva: brig. gen. František KRYŠTOF | 1891 |
velitel ženijního vojska: plk. žen. Cyril ŠUP | 1885 |
velitel telegrafního vojska: 10 pplk. tel. Hynek POMAHAČ | 1888 |
přednosta zdravotnické služby: plk. zdrav. MUDr. Josef ŠVEC | 1881 |
přednosta intendanční služby: plk. intend. Gustav BRABEC | 1888 |
přednosta veterinární služby: mjr. vet. MVDr. Augustin HANSLIAN | 1892 |
VI. sbor RÁZUS: | |
velitel: div. gen. Rudolf VIEST 3, 36 | 1890 |
náčelník štábu: plk. gšt. Jan HEŘMAN | 1889 |
podnáčelník štábu: plk. gšt. Robert PREIDEL | 1892 |
přednosta 1. oddělení (organizačního): kpt. jezd. Radomír MATOUŠEK 9 | 1904 |
přednosta 2. oddělení (zpravodajského): kpt. děl. Václav LANGKRAMER 9 | 1906 |
přednosta 3. oddělení (operačního): škpt. gšt. Ladislav KOMENDA | 1902 |
přednosta 4. oddělení (materiálního): škpt. děl. Ctibor WEINTRITT 9 | 1904 |
velitel dělostřelectva: brig. gen. v. v. Vasil KIREJ 5 | 1879 |
velitel ženijního vojska: plk. žen. Emil LIPPERT | 1885 |
velitel telegrafního vojska: 10 mjr. tel. Viktor DOSTALÍK | 1893 |
přednosta zdravotnické služby: plk. zdrav. MUDr. Vladimír ASMAN | 1889 |
přednosta intendanční služby: plk. intend. Štěpán CHRUDINA | 1890 |
přednosta veterinární služby: pplk. vet. MVDr. Filip UHER | 1894 |
VII. sbor HURBAN: | |
velitel: div. gen. Josef MÁNEK | 1886 |
náčelník štábu: plk. gšt. Josef VRZÁČEK | 1894 |
podnáčelník štábu: pplk. gšt. Josef KOSTKA | 1896 |
přednosta 1. oddělení (organizačního): škpt. děl. Josef CINGROŠ 9 | 1905 |
přednosta 2. oddělení (zpravodajského): škpt. gšt. Emil NOVOTNÝ 3 | 1903 |
přednosta 3. oddělení (operačního): mjr. gšt. Zdeněk SLÁDEČEK | 1901 |
přednosta 4. oddělení (materiálního): mjr. gšt. František FOŘT | 1893 |
velitel dělostřelectva: brig. gen. Jan RŮŽIČKA | 1893 |
velitel ženijního vojska: plk. žen. Ing. RTDr. Vladimír HÁJEK | 1889 |
velitel telegrafního vojska: 10 pplk. tel. Ing. Josef MAREK | 1886 |
přednosta zdravotnické služby: plk. zdrav. MUDr. František SPERLING | 1884 |
přednosta intendanční služby: pplk. intend. Otakar ČÁP | 1887 |
přednosta veterinární služby: pplk. vet. Josef TOBIŠKA | 1889 |
VIII. sbor TAJOVSKÝ: | |
velitel: div. gen. Jiří HUDEČEK 37 | 1888 |
náčelník štábu: plk. gšt. Jaroslav VEDRAL | 1895 |
podnáčelník štábu: pplk. gšt. Jan REŠ | 1896 |
přednosta 1. oddělení (organizačního): kpt. pěch. Pravoslav ŘIDKÝ 9 | 1907 |
přednosta 2. oddělení (zpravodajského): kpt. pěch. Mojmír KŘÍŽ 9 | 1906 |
přednosta 3. oddělení (operačního): škpt. gšt. Miroslav SVOBODA | 1903 |
přednosta 4. oddělení (materiálního): škpt. gšt. Vladimír ŠOFFR | 1904 |
velitel dělostřelectva: brig. gen. František HORÁČEK | 1891 |
velitel ženijního vojska: plk. žen. Ing. Antonín ŠLEJMAR | 1887 |
velitel telegrafního vojska: 10 pplk. tel. Bohumil HONOMICHL | 1895 |
přednosta zdravotnické služby: plk. zdrav. MUDr. Otakar KARLÍK | 1885 |
přednosta intendanční služby: plk. intend. Karel KRÁL | 1889 |
přednosta veterinární služby: plk. vet. MVDr. Emanuel BROSKVA | 1890 |
Velitelství hraničních oblastí, divizí, rychlých divizí a skupin: | |
Hraniční oblast 31 BLAŽEJ: | |
velitel: brig. gen. Bedřich NEUMANN | 1891 |
náčelník štábu: pplk. gšt. František BÜRGER | 1898 |
velitel dělostřelectva: 11 pplk. děl. Eduard KÁNSKÝ | 1889 |
velitel ženijního vojska: mjr. žen. František BROŽ | 1894 |
velitel telegrafního vojska: 10 npor. tel. František HRONEK | 1910 |
přednosta zdravotnické služby: pplk. zdrav. MUDr. František VAŇATA | 1892 |
přednosta intendanční služby: pplk. intend. Karel VRABEC | 1893 |
přednosta veterinární služby: škpt. vet. MVDr. František NEVRLA | 1898 |
Hraniční oblast 32 MIKULÁŠ: | |
velitel: brig. gen. Ing. RTDr. Jan KLOUD | 1889 |
náčelník štábu: pplk. gšt. Josef SUCHÁNEK | 1896 |
velitel dělostřelectva: 11 plk. děl. Vilém HEIDER 4 | 1886 |
velitel ženijního vojska: škpt. žen. Vilém PATZELT 4 | 1899 |
velitel telegrafního vojska: 10 npor. tel. ing. František HLAVIČKA | 1908 |
přednosta zdravotnické služby: pplk. zdrav. MUDr. František ŠŤASTNÝ | 1889 |
přednosta intendanční služby: pplk. intend. Jaroslav KUNST | 1892 |
přednosta veterinární služby: mjr. vet. MVDr. František MISSBACH | 1896 |
Hraniční oblast 33 DOMINIK: | |
velitel: div. gen. František MELICHAR | 1889 |
náčelník štábu: pplk. gšt. Eduard ŠINDLER | 1896 |
velitel dělostřelectva: 11 pplk. děl. Ferdinand BAŠNÝ | 1886 |
velitel ženijního vojska: pplk. žen. Eduard Petr JURKOVIČ | 1888 |
velitel telegrafního vojska: 10 kpt. tel. Jan OHAIM | 1901 |
přednosta zdravotnické služby: pplk. zdrav. MUDr. Bedřich VOPASEK | 1889 |
přednosta intendanční služby: pplk. intend. Oldřich HOLZBACH | 1894 |
přednosta veterinární služby: škpt. vet. MVDr. Jaroslav JEDLIČKA | 1906 |
Hraniční oblast 34 BOŘIVOJ: | |
velitel: brig. gen. Antonín PAVLÍK | 1888 |
náčelník štábu: pplk. gšt. Václav VOJTĚCHOVSKÝ | 1888 |
velitel dělostřelectva: 11 plk. děl. Karel PETR | 1895 |
velitel ženijního vojska: pplk. žen. Ing. Theofan ŠEVČENKO 5 | 1890 |
velitel telegrafního vojska: 10 npor. tel. Ing. Josef GROSS | 1906 |
přednosta zdravotnické služby: pplk. zdrav. MUDr. Václav ADAM | 1890 |
přednosta intendanční služby: mjr. intend. Martin TREFNÝ | 1892 |
přednosta veterinární služby: škpt. vet. MVDr. František LOUBAL | 1901 |
Hraniční oblast 35 VÍTĚZSLAV: | |
velitel: brig. gen. Karel KUTLVAŠR | 1895 |
náčelník štábu: pplk. gšt. Josef CHLEBOUN | 1895 |
velitel dělostřelectva: 11 pplk. děl. Vladimír JELÍNEK | 1885 |
velitel ženijního vojska: škpt. žen. Antonín POLIDOR | 1902 |
velitel telegrafního vojska: 10 mjr. tel. Jan ŠOUREK | 1892 |
přednosta zdravotnické služby: pplk. zdrav. MUDr. Josef KLIMEŠ | 1893 |
přednosta intendanční služby: pplk. intend. Jaroslav JONÁŠ | 1895 |
přednosta veterinární služby: mjr. vet. Josef HLADÍK | 1893 |
Hraniční oblast 36 PROKOP: | |
velitel: brig. gen. Otakar LÍČKA | 1889 |
náčelník štábu: pplk. gšt. Josef EJEM | 1892 |
velitel dělostřelectva: 11 pplk. děl. Karel KŘIČKA 7 | 1884 |
velitel ženijního vojska: mjr. žen. Alfred WAINHARA | 1889 |
velitel telegrafního vojska: 10 mjr. tel. Josef MOUCHA | 1892 |
přednosta zdravotnické služby: pplk. zdrav. MUDr. František BARTONÍK | 1888 |
přednosta intendanční služby: pplk. intend. Josef PLEVA | 1892 |
přednosta veterinární služby: škpt. vet. MVDr. Rudolf KONEČNÝ | 1891 |
Hraniční oblast 37 FLORIÁN: | |
velitel: brig. gen. Jindřich Jiří BIRULA 6 | 1894 |
náčelník štábu: pplk. gšt. Ferdinand ČATLOŠ 3 | 1895 |
velitel dělostřelectva: 11 pplk. děl. Gustav PEKÁREK | 1890 |
velitel ženijního vojska: mjr. žen. František LOQUENS 4 | 1891 |
velitel telegrafního vojska: 10 kpt. tel. Bohumil MATĚJOVSKÝ | 1904 |
přednosta zdravotnické služby: pplk. zdrav. MUDr. Ladislav ORT | 1891 |
přednosta intendanční služby: mjr. intend. Petr TROJAN | 1890 |
přednosta veterinární služby: mjr. vet. MVDr. Josef POLESNÝ | 1894 |
Hraniční oblast 38 CYRIL: | |
velitel: brig. gen. Miloš KUDRNA | 1884 |
náčelník štábu: pplk. gšt. Jan VALENTA | 1894 |
velitel dělostřelectva: 11 pplk. děl. František ČERNÝ | 1893 |
velitel ženijního vojska: pplk. žen. Josef SAMEK | 1886 |
velitel telegrafního vojska: 10 npor. tel. Jaroslav VOSÁHLO | 1909 |
přednosta zdravotnické služby: pplk. zdrav. MUDr. Rudolf NOVÁK | 1889 |
přednosta intendanční služby: pplk. intend. Milan ŠINDELÁŘ | 1895 |
přednosta veterinární služby: škpt. vet. MVDr. Vladislav ČERVINKA | 1902 |
Hraniční oblast 39 RAFAEL: | |
velitel: div. gen. Miloš ŽÁK | 1891 |
náčelník štábu: pplk. gšt. Vincenc Maria KOBLITZ | 1895 |
velitel dělostřelectva: 11 plk. děl. Petr NOVÁK | 1891 |
velitel ženijního vojska: mjr. žen. Václav FECHTNER | 1895 |
velitel telegrafního vojska: 10 škpt. tel. Jaromír DEMEL | 1906 |
přednosta zdravotnické služby: pplk. zdrav. MUDr. Jan BROKEŠ | 1892 |
přednosta intendanční služby: pplk. intend. Karel CHROMEČEK | 1891 |
přednosta veterinární služby: mjr. vet. MVDr. František SERBUS | 1895 |
Hraniční oblast 40 MEDARD: | |
velitel: brig. gen. Ing. Bohumil RYTÍŘ | 1889 |
náčelník štábu: pplk. gšt. Štěpán ANDREAS | 1895 |
velitel dělostřelectva: 11 plk. děl. Karel ANDĚL | 1888 |
velitel ženijního vojska: pplk. žen. Alois STÖGBAUER 4 | 1888 |
velitel telegrafního vojska: 10 npor. tel. Alois MUCHA | 1910 |
přednosta zdravotnické služby: pplk. zdrav. MUDr. Bedřich HAHN | 1889 |
přednosta intendanční služby: pplk. intend. Václav HLADKÝ | 1895 |
přednosta veterinární služby: škpt. vet. MVDr. Augustin BINTER 2 | 1903 |
Hraniční oblast 41 ALFONS: | |
velitel: brig. gen. Ondřej MORAVEC | 1887 |
náčelník štábu: pplk. gšt. Jan PACHOLÍK | 1893 |
velitel dělostřelectva: 11 pplk. děl. Roman SEMBRATOVIČ 5 | 1890 |
velitel ženijního vojska: škpt. žen. Hugo BUŘINSKÝ | 1903 |
velitel telegrafního vojska: 10 škpt. tel. Oto SOBĚTZKÝ | 1902 |
přednosta zdravotnické služby: pplk. zdrav. MUDr. Leopold MOKRÁČEK | 1893 |
přednosta intendanční služby: mjr. intend. František PERGTOLD | 1893 |
přednosta veterinární služby: mjr. vet. MVDr. Antonín ZACH 4 | 1896 |
Hraniční oblast 42 KAROL: | |
velitel: brig. gen. Oleg SVÁTEK | 1888 |
náčelník štábu: pplk. gšt. Theodor LANG | 1887 |
velitel dělostřelectva: 11 plk. děl. Jaroslav TYRNA | 1894 |
velitel ženijního vojska: škpt. žen. Arkadij KULIČENKO 5 | 1895 |
velitel telegrafního vojska: 10 kpt. tel. Ing. Štefan ZÁVODNÝ 3 | 1906 |
přednosta zdravotnické služby: pplk. zdrav. MUDr. František ULMAN | 1888 |
přednosta intendanční služby: pplk. intend. Metoděj HLUCHÝ | 1890 |
přednosta veterinární služby: mjr. vet. MVDr. Josef LOYKA | 1894 |
Velitelství okrsku Praha PŘEMYSL: | |
velitel: brig. gen. Cyril LANGER | 1889 |
náčelník štábu: pplk. gšt. Rudolf FEISTMANTL | 1892 |
velitel dělostřelectva: nesystemizován | |
velitel ženijního vojska: 12 pplk. žen. Bohumil BLÁHA | 1889 |
velitel telegrafního vojska: 12 por. tel. Zdeněk RAMEŠ | 1912 |
přednosta zdravotnické služby: plk. zdrav. MUDr. Jan KESSLER | 1892 |
přednosta intendanční služby: pplk. intend. Miroslav SOTTNER | 1894 |
přednosta veterinární služby: kpt. vet. v z. MVDr. Antonín TRINKS | 1893 |
2. divize MÁCHA: | |
velitel: brig. gen. Valentin POZDÍŠEK | 1886 |
náčelník štábu: pplk. gšt. Josef UHER | 1892 |
velitel dělostřelectva: plk. děl. Josef KOUDELKA | 1894 |
velitel ženijního vojska: pplk. žen. Antonín STUDENÝ | 1893 |
velitel telegrafního vojska: 10 kpt. tel. František KŘEČAN | 1905 |
přednosta zdravotnické služby: plk. zdrav. MUDr. Václav MAZÁČ | 1894 |
přednosta intendanční služby: mjr. intend. Jan SEKAL | 1897 |
přednosta veterinární služby: pplk. vet. Jindřich FRITSCH 4 | 1886 |
3. divize HOLEČEK: | |
velitel: brig. gen. František JELÍNEK | 1886 |
náčelník štábu: pplk. gšt. Augustin MRÁZEK | 1893 |
velitel dělostřelectva: plk. děl. Václav HOFFMANN | 1895 |
velitel ženijního vojska: mjr. žen. Alois HRABČÍK | 1890 |
velitel telegrafního vojska: 10 mjr. tel. Josef PETRŽELA | 1894 |
přednosta zdravotnické služby: plk. zdrav. MUDr. Antonín HOŘEJŠ | 1890 |
přednosta intendanční služby: škpt. intend. Václav MAYER | 1904 |
přednosta veterinární služby: mjr. vet. MVDr. Karel BUREŠ | 1894 |
4. divize HEYDUK: | |
velitel: brig. gen. František BLÁHA | 1886 |
náčelník štábu: pplk. gšt. Vít ONDRÁŠEK | 1896 |
velitel dělostřelectva: plk. děl. v. v. Julius FRIML | 1883 |
velitel ženijního vojska: pplk. žen. Ing. Karel ŠPALEK | 1889 |
velitel telegrafního vojska: 10 škpt. tel. Ing. Stanislav PLCH | 1901 |
přednosta zdravotnické služby: plk. zdrav. MUDr. Josef EMR | 1881 |
přednosta intendanční služby: mjr. intend. Jan KOLINSKÝ | 1893 |
přednosta veterinární služby: mjr. vet. MVDr. Bohumír FILIP | 1897 |
5. divize BEZRUČ: | |
velitel: brig. gen. Alois BENDA | 1890 |
náčelník štábu: mjr. gšt. Emanuel BEČVÁŘ 2 | 1896 |
velitel dělostřelectva: plk. děl. Jan TOMÁŠEK | 1894 |
velitel ženijního vojska: mjr. žen. Pavel MILOTA | 1889 |
velitel telegrafního vojska: 10 kpt. tel. Jaroslav ŠÍMA | 1902 |
přednosta zdravotnické služby: plk. zdrav. MUDr. Ota BAUMRUCKER | 1879 |
přednosta intendanční služby: mjr. intend. Fabian NOVOTNÝ | 1898 |
přednosta veterinární služby: mjr. vet. MVDr. Josef SOUKUP | 1897 |
6. divize KALVODA: | |
velitel: brig. gen. František TALLAVANIA | 1894 |
náčelník štábu: pplk. gšt. Rudolf PILFOUSEK 4 | 1899 |
velitel dělostřelectva: plk. děl. Jan PELIKÁN | 1893 |
velitel ženijního vojska: mjr. žen. Jaroslav SIROTEK | 1898 |
velitel telegrafního vojska: 10 škpt. tel. Rudolf NEČESANÝ | 1898 |
přednosta zdravotnické služby: pplk. zdrav. MUDr. Josef TUMA | 1891 |
přednosta intendanční služby: kpt. intend. Václav STEHLÍK | 1906 |
přednosta veterinární služby: 1 | |
7. divize ALEŠ: | |
velitel: brig. gen. Karel KLUBAL | 1886 |
náčelník štábu: pplk. gšt. Oskar SCHREIBER | 1893 |
velitel dělostřelectva: plk. děl. Adolf DVOŘÁČEK | 1894 |
velitel ženijního vojska: pplk. žen. František BLAHA | 1893 |
velitel telegrafního vojska: 10 kpt. tel. Ing. Ludvík ROKYTA | 1908 |
přednosta zdravotnické služby: plk. zdrav. MUDr. Eduard RYS | 1888 |
přednosta intendanční služby: škpt. intend. Karel MOUČKA | 1899 |
přednosta veterinární služby: mjr. vet. MVDr. Jan BUREŠ | 1894 |
8. divize MÁNES: | |
velitel: brig. gen. Otakar ZAHÁLKA 38 | 1891 |
náčelník štábu: pplk. gšt. František JANDA | 1898 |
velitel dělostřelectva: plk. děl. Antonín KRATOCHVÍL | 1890 |
velitel ženijního vojska: pplk. žen. Josef LIBNAR | 1893 |
velitel telegrafního vojska: 10 mjr. tel. Josef ŠERKS | 1893 |
přednosta zdravotnické služby: plk. zdrav. MUDr. Bedřich ŠMELCER | 1887 |
přednosta intendanční služby: škpt. intend. Bruno ZAPLETAL | 1903 |
přednosta veterinární služby: mjr. vet. MVDr. Karel JIŘINA | 1895 |
9. divize HODŽA: | |
velitel: brig. gen. Jan BENEŠ | 1886 |
náčelník štábu: pplk. gšt. Jaroslav POŠÍBAL | 1897 |
velitel dělostřelectva: plk. děl. Karel KLOBOUČNÍK | 1884 |
velitel ženijního vojska: mjr. žen. Vladimír ŠPALEK | 1897 |
velitel telegrafního vojska: 10 škpt. tel. Jaroslav PITNER | 1900 |
přednosta zdravotnické služby: plk. zdrav. MUDr. Adolf SCHUBERT | 1882 |
přednosta intendanční služby: kpt. hosp. Jindřich BARTŮNĚK | 1901 |
přednosta veterinární služby: mjr. vet. MVDr. František RÉDA | 1891 |
10. divize TOMAŠÍK: | |
velitel: brig. gen. Rudolf HOŠEK | 1887 |
náčelník štábu: pplk. gšt. Karel HOFFMANN | 1896 |
velitel dělostřelectva: plk. děl. Viktor RYCHLÍK | 1889 |
velitel ženijního vojska: mjr. žen. Václav DONÁT | 1893 |
velitel telegrafního vojska: 10 kpt. tel. František BRADA | 1905 |
přednosta zdravotnické služby: plk. zdrav. MUDr. František KŇŮR | 1882 |
přednosta intendanční služby: škpt. děl. Eduard VOKŮRKA | 1904 |
přednosta veterinární služby: mjr. vet. Josef MUNDL | 1895 |
11. divize DOBROVSKÝ: | |
velitel: brig. gen. František KUKAČKA | 1884 |
náčelník štábu: pplk. gšt. Ladislav HÜBELBAUER | 1898 |
velitel dělostřelectva: plk. gšt. Josef CHURAVÝ | 1894 |
velitel ženijního vojska: mjr. žen. Josef LIPPERT 4 | 1894 |
velitel telegrafního vojska: 10 škpt. tel. Eduard KREJZLÍK | 1898 |
přednosta zdravotnické služby: plk. zdrav. MUDr. Josef KRUMPHANZL | 1891 |
přednosta intendanční služby: kpt. prov. Josef VÁVRA | 1906 |
přednosta veterinární služby: škpt. vet. Otakar NĚMECKÝ | 1902 |
12. divize FAJNOR: | |
velitel: plk. gšt. Josef BUBEN | 1891 |
náčelník štábu: mjr. gšt. Karel EMINGER | 1898 |
velitel dělostřelectva: plk. děl. František GRUBL | 1889 |
velitel ženijního vojska: pplk. žen. Ing. František ROTKOVSKÝ | 1891 |
velitel telegrafního vojska: 10 mjr. tel. Antonín HANAČÍK | 1892 |
přednosta zdravotnické služby: plk. zdrav. MUDr. Bonifác FUKALA | 1887 |
přednosta intendanční služby: kpt. hosp. Karel LUDVÍK | 1905 |
přednosta veterinární služby: škpt. vet. Jan DIDKOVSKÝ 5 | 1886 |
13. divize ÚPRKA: | |
velitel: brig. gen. Alois MACHAČÍK | 1883 |
náčelník štábu: pplk. gšt. Theodor KAISLER | 1894 |
velitel dělostřelectva: plk. děl. František FIALA | 1892 |
velitel ženijního vojska: kpt. žen. Ing. František VESELÝ | 1909 |
velitel telegrafního vojska: 10 škpt. tel. Ladislav PAVLÍK | 1898 |
přednosta zdravotnické služby: plk. zdrav. MUDr. Josef JÍRA | 1882 |
přednosta intendanční služby: mjr. intend. Václav VALTA | 1895 |
přednosta veterinární služby: škpt. vet. MVDr. Mikuláš FERJENČÍK 3 | 1904 |
14. divize FIBICH: | |
velitel: brig. gen. Josef ZMEK | 1889 |
náčelník štábu: pplk. gšt. Josef PAVLÍČEK | 1895 |
velitel dělostřelectva: plk. děl. Vladimír DRNEC | 1895 |
velitel ženijního vojska: škpt. žen. Stanislav VIDLÁK | 1889 |
velitel telegrafního vojska: 10 mjr. tel. Josef POSPÍŠIL | 1891 |
přednosta zdravotnické služby: pplk. zdrav. MUDr. František RENČ | 1889 |
přednosta intendanční služby: 1 | |
přednosta veterinární služby: škpt. vet. MVDr. František HABARTÍK | 1900 |
15. divize JÁNOŠÍK: | |
velitel: brig. gen. Bohuslav VŠETIČKA 39 | 1893 |
náčelník štábu: pplk. gšt. Josef WERNER | 1897 |
velitel dělostřelectva: plk. děl. Josef HARANT 40 | 1887 |
velitel ženijního vojska: mjr. žen. Eduard STADLER 4 | 1894 |
velitel telegrafního vojska: 10 kpt. tel. Miloslav SVOBODA | 1900 |
přednosta zdravotnické služby: plk. zdrav. MUDr. Julius CAESAR | 1891 |
přednosta intendanční služby: pplk. intend. Jan JAROMĚŘSKÝ | 1891 |
přednosta veterinární služby: škpt. vet. MVDr. Josef KNÉSL | 1899 |
16. divize JABLONSKÝ: | |
velitel: brig. gen. František MARVAN | 1886 |
náčelník štábu: pplk. gšt. Petr DUDA | 1897 |
velitel dělostřelectva: plk. děl. Robert FUKAL | 1886 |
velitel ženijního vojska: od 1.10. škpt. žen. Vojtěch REGE 3 | 1903 |
velitel telegrafního vojska: 10 npor. tel. Josef NOVÁK | 1911 |
přednosta zdravotnické služby: pplk. zdrav. MUDr. Milan PEŠA | 1890 |
přednosta intendanční služby: pplk. intend. Jaroslav SIKYTA | 1895 |
přednosta veterinární služby: škpt. vet. MVDr. Richard WEISER | 1891 |
17. divize BLODEK: | |
velitel: brig. gen. Václav ŠIDLÍK | 1884 |
náčelník štábu: pplk. gšt. Václav DVOŘÁK | 1898 |
velitel dělostřelectva: plk. děl. Jaroslav KLÍMA | 1893 |
velitel ženijního vojska: 1 | |
velitel telegrafního vojska: 10 por. tel. Ludevít STEINER 3 | 1912 |
přednosta zdravotnické služby: plk. zdrav. MUDr. Jan SEGEŤA 2 | 1882 |
přednosta intendanční služby: pplk. intend. Rudolf DARNÍK | 1890 |
přednosta veterinární služby: 1 | |
18. divize ERBEN: | |
velitel: brig. gen. Miloslav FASSATI | 1887 |
náčelník štábu: mjr. gšt. Lubor MAREK | 1901 |
velitel dělostřelectva: plk. děl. Albín HOLUBEK | 1895 |
velitel ženijního vojska: pplk. žen. Ing. Antonín SAMEŠ | 1895 |
velitel telegrafního vojska: 10 npor. tel. Ing. Čeněk OCHRANA | 1907 |
přednosta zdravotnické služby: pplk. zdrav. MUDr. Vítězslav HRADIL | 1890 |
přednosta intendanční služby: kpt. intend. Rudolf ČERNÝ | 1905 |
přednosta veterinární služby: mjr. vet. MVDr. Antonín LUKŠÍK | 1895 |
19. divize ARBES: | |
velitel: brig. gen. František HNĚVKOVSKÝ | 1887 |
náčelník štábu: pplk. gšt. Stanislav SULEDR | 1897 |
velitel dělostřelectva: plk. gšt. Otakar KRUDENC | 1890 |
velitel ženijního vojska: mjr. žen. Leopold VILÍM | 1894 |
velitel telegrafního vojska: 10 škpt. tel. František JUNEK | 1896 |
přednosta zdravotnické služby: plk. zdrav. MUDr. Josef SMAŽINKA | 1885 |
přednosta intendanční služby: mjr. intend. Viktor JIROŠ | 1897 |
přednosta veterinární služby: škpt. vet. MVDr. Theodor MEDEK | 1905 |
20. divize BERNOLÁK: | |
velitel: brig. gen. František KRAVÁK | 1889 |
náčelník štábu: pplk. gšt. Ferdinand HOUDEK | 1892 |
velitel dělostřelectva: plk. děl. Jiří AKINTIJEVSKIJ 5 | 1888 |
velitel ženijního vojska: škpt. žen. Emil LUDVÍK | 1898 |
velitel telegrafního vojska: 10 kpt. tel. Václav STRYHAL | 1905 |
přednosta zdravotnické služby: pplk. zdrav. MUDr. Vladimír LEDERER | 1893 |
přednosta intendanční služby: mjr. intend. Jaromír PEYCHL | 1898 |
přednosta veterinární služby: mjr. vet. MVDr. František JURNÝ | 1895 |
21. divize ŠAFAŘÍK: | |
velitel: brig. gen. Jaroslav ČIHÁK | 1891 |
náčelník štábu: pplk. gšt. Josef ŠANDA | 1888 |
velitel dělostřelectva: plk. gšt. Ladislav ŠANDERA | 1892 |
velitel ženijního vojska: mjr. žen. Jaroslav VEVERKA | 1895 |
velitel telegrafního vojska: 10 mjr. tel. František KOVÁŘ | 1898 |
přednosta zdravotnické služby: plk. zdrav. MUDr. Bohumil JAROŠ | 1884 |
přednosta intendanční služby: npor. prov. Bedřich UREŠ | 1907 |
přednosta veterinární služby: mjr. vet. MVDr. Stanislav REINER | 1898 |
22. divize HVIEZDOSLAV: | |
velitel: brig. gen. Josef BERÁNEK | 1892 |
náčelník štábu: pplk. gšt. Antonín POSPÍŠIL | 1898 |
velitel dělostřelectva: plk. děl. Jaroslav HOŘEJŠÍ | 1890 |
velitel ženijního vojska: mjr. žen. Josef MATOHLÍNA | 1897 |
velitel telegrafního vojska: 10 škpt. tel. Jan MORVIC 3 | 1898 |
přednosta zdravotnické služby: pplk. zdrav. MUDr. Arnošt HAAS | 1884 |
přednosta intendanční služby: kpt. prov. Vladimír ZUSKA | 1905 |
přednosta veterinární služby: mjr. vet. Josef TOULA 4 | 1892 |
1. rychlá divize KAZIMÍR: | |
velitel: brig. gen. Julius FIŠERA | 1894 |
náčelník štábu: pplk. gšt. Antonín ŠILHAVÝ | 1892 |
velitel dělostřelectva: plk. děl. Alois LIŠKA | 1895 |
velitel jezdecké brigády: plk. jezd. František HEŘMAN | 1884 |
velitel motorizované brigády: plk. pěch. František VÁVRA | 1889 |
velitel ženijního vojska: mjr. žen. František NOSEK | 1896 |
velitel telegrafního vojska: 10 škpt. tel. František SVÁROVSKÝ | 1898 |
přednosta automobilní služby: škpt. děl. Karel SÝKORA | 1897 |
přednosta zdravotnické služby: plk. zdrav. MUDr. Josef FRAUS | 1888 |
přednosta intendanční služby: mjr. intend. Jan NĚMEČEK | 1896 |
přednosta veterinární služby: mjr. vet. MVDr. Jaroslav ŠTROBACH | 1894 |
2. rychlá divize ONDŘEJ: | |
velitel: brig. gen. JUDr. Josef KOUTŇÁK | 1890 |
náčelník štábu: pplk. gšt. Jan KOPECKÝ | 1891 |
velitel dělostřelectva: plk. děl. Cyril PAZDERA | 1896 |
velitel jezdecké brigády: plk. jezd. Hynek HRČEK | 1891 |
velitel motorizované brigády: plk. pěch. Miloslav BERKA | 1892 |
velitel ženijního vojska: pplk. žen. Ing. Bohumil NOVOTNÝ | 1890 |
velitel telegrafního vojska: 10 kpt. tel. Vojtěch BODLÁK | 1906 |
přednosta automobilní služby: 1 | |
přednosta zdravotnické služby: pplk. zdrav. MUDr. Vojtěch POLÁŠEK | 1891 |
přednosta intendanční služby: mjr. intend. Rudolf POTULICKÝ | 1888 |
přednosta veterinární služby: mjr. vet. MVDr. Leopold HÉL | 1898 |
3. rychlá divize DAVID: | |
velitel: brig. gen. Jaroslav EMINGER | 1886 |
náčelník štábu: pplk. gšt. Karel VEIT | 1895 |
velitel dělostřelectva: plk. děl. Jindřich VARHANÍK | 1894 |
velitel jezdecké brigády: plk. jezd. Alois ZAPLETAL | 1887 |
velitel motorizované brigády: plk. pěch. Václav KUČERA | 1889 |
velitel ženijního vojska: pplk. žen. Ota MESSENSKÝ | 1887 |
velitel telegrafního vojska: 10 mjr. tel. Ing. Karel ONDRUŠKA | 1901 |
přednosta automobilní služby: kpt. děl. František BURŠÍK | 1906 |
přednosta zdravotnické služby: pplk. zdrav. MUDr. Ladislav NEMEŠ 3 | 1898 |
přednosta intendanční služby: pplk. intend. Čeněk DOLEŽAL | 1893 |
přednosta veterinární služby: škpt. vet. MVDr. Václav OTÁHAL | 1902 |
4. rychlá divize VOJTĚCH: | |
velitel: brig. gen. Josef DVOŘÁK | 1892 |
náčelník štábu: pplk. gšt. Ferdinand MONZER | 1898 |
velitel dělostřelectva: plk. děl. Josef SRSTKA | 1895 |
velitel jezdecké brigády: plk. jezd. Jaroslav MACAS | 1892 |
velitel motorizované brigády: plk. gšt. František RAKOVČÍK | 1893 |
velitel ženijního vojska: pplk. žen. Jan CZAPKA | 1882 |
velitel telegrafního vojska: 10 škpt. tel. Ing. Oskar MACEK | 1906 |
přednosta automobilní služby: škpt. děl. František POUKAR | 1897 |
přednosta zdravotnické služby: pplk. zdrav. MUDr. Josef KRČMÁŘ | 1894 |
přednosta intendanční služby: mjr. intend. Karel MADER | 1890 |
přednosta veterinární služby: pplk. vet. Jaroslav BROSKVA | 1888 |
Skupina 1 VLASTIMIL: | |
velitel: brig. gen. Václav PETŘÍK | 1885 |
náčelník štábu: pplk. gšt. Ferdinand KOČÍ | 1896 |
velitel dělostřelectva: plk. děl. Jan VLACHÝ | 1895 |
velitel ženijního vojska: 12 škpt. žen. Přemysl FORŠT | 1898 |
velitel telegrafního vojska: 12 škpt. tel. František JIRÁNEK | 1901 |
přednosta zdravotnické služby: pplk. zdrav. MUDr. Jaroslav ZEMAN | 1895 |
přednosta intendanční služby: kpt. prov. Josef KREJČÍ | 1899 |
přednosta veterinární služby: 1 | |
Skupina 2 JAROMÍR: | |
velitel: brig. gen. František SLUNEČKO | 1886 |
náčelník štábu: pplk. gšt. Karel VIKTORIN | 1897 |
velitel dělostřelectva: pplk. děl. Josef MAŠÍN | 1896 |
velitel ženijního vojska: 1 | |
velitel telegrafního vojska: 10 npor. tel. Rudolf JEDLIČKA | 1905 |
přednosta zdravotnické služby: plk. zdrav. MUDr. Filip PAUSAR | 1881 |
přednosta intendanční služby: škpt. intend. František VAŠEK | 1900 |
přednosta veterinární služby: 1 | |
Skupina 4 VLK: | |
velitel: brig. gen. Václav KUNEŠ | 1889 |
pobočník: 1 | |
Ostatní vyšší velitelství: | |
Letecká brigáda ROHÁČ: | |
velitel: brig. gen. Karel PROCHÁZKA | 1890 |
náčelník štábu: škpt. gšt. Václav LANGER | 1902 |
Velitelství „ČV“ | |
velitel: div. gen. v. v. Robert RYCHTRMOC | 1875 |
náčelník štábu: brig. gen. Bonifác KÁŇA | 1893 |
ředitel technických prací: brig. gen. Ing. Karel ŠTĚPÁNEK | 1883 |
Velitelství „ČV-sever“ | |
velitel: div. gen. v. v. František BARTOŠ | 1880 |
náčelník štábu: 1 | |
Velitelství „ČV-jih“ | |
velitel: brig. gen. v. v. Bohuslav KÁLAL 2 | 1885 |
náčelník štábu: 10 | |
Velitelství „M“ | |
velitel: arm. gen. v. v. Josef BÍLÝ | 1872 |
náčelník štábu: plk. gšt. Ladislav KOTÍK | 1896 |
ředitel technických prací: brig. gen. Ing. Jan ČERMÁK | 1893 |
Velitelství „M-sever“ | |
velitel: div. gen. v. v. Čeněk WEISS | 1875 |
náčelník štábu: škpt. děl. Vladimír MALINA | 1902 |
Velitelství „M-střed“ | |
velitel: div. gen. v. v. Čeněk HAUŽVIC | 1882 |
náčelník štábu: škpt. gšt. Rudolf STRATIL | 1904 |
Velitelství „M-jih“ | |
velitel: div. gen. v. v. Josef VITOUŠEK | 1879 |
náčelník štábu: mjr. gšt. Bohumír KOBLIHA | 1902 |
I. sborová oblast: | |
velitel: brig. gen. v. v. Ladislav ZBOŘIL | 1876 |
náčelník štábu: plk. gšt. v. v. František KRUPIČKA | 1880 |
velitel dělostřelectva: brig. gen. v. v. Hugo RAKUŠAN | 1875 |
přednosta zdravotnické služby: gen. zdrav. v. v. MUDr. Josef MANDAUS | 1875 |
přednosta intendanční služby: plk. intend. v. v. Josef VOLANSKÝ | 1880 |
II. sborová oblast: | |
velitel: brig. gen. v. v. Josef HULÍK | 1878 |
náčelník štábu: plk. gšt. v. v. Jaroslav PALEČEK | 1881 |
velitel dělostřelectva: brig. gen. v. v. František ŠABATA | 1878 |
přednosta zdravotnické služby: gen. zdrav. v. v. MUDr. Antonín HURÁŇ | 1880 |
přednosta intendanční služby: pplk. intend. Václav VOLANSKÝ | 1888 |
III. sborová oblast: | |
velitel: brig. gen. v. v. Josef VAMBERSKÝ | 1878 |
náčelník štábu: plk. gšt. v. v. Zdeněk JEŽEK | 1880 |
velitel dělostřelectva: 1 | |
přednosta zdravotnické služby: gen. zdrav. v. v. MUDr. Josef PÍCEK | 1874 |
přednosta intendanční služby: mjr. intend. Vojtěch HYK | 1896 |
IV. sborová oblast: | |
velitel: brig. gen. v. v. Karel HEŘMAN | 1875 |
náčelník štábu: plk. gšt. v. v. Ing. Jaroslav BALCAR | 1882 |
velitel dělostřelectva: brig. gen. v. v. Antonín HANÁK | 1876 |
přednosta zdravotnické služby: plk. zdrav. v. v. MUDr. Alois BAUER | 1875 |
přednosta intendanční služby: plk. intend. v. v. Eugen MACHAČ | 1876 |
V. sborová oblast: | |
velitel: brig. gen. v. v. Antonín ČÍLA | 1883 |
náčelník štábu: pplk. gšt. v. v. Jiří KOSINA | 1894 |
velitel dělostřelectva: brig. gen. v. v. Karel KONOPIK 4 | 1880 |
přednosta zdravotnické služby: gen. zdrav. v. v. MUDr. Jindřich KOLÁČNÝ | 1875 |
přednosta intendanční služby: plk. intend. v. v. Antonín KALLUS | 1880 |
VI. sborová oblast: | |
velitel: plk. pěch. v. v. Arnošt HRBENSKÝ | 1875 |
náčelník štábu: mjr. gšt. v. v. Jan KUČERA 41 | 1894 |
velitel dělostřelectva: 1 | |
přednosta zdravotnické služby: gen. zdrav. v. v. MUDr. Alois STAVĚL | 1874 |
přednosta intendanční služby: plk. intend. v. v. Jaroslav ŠTĚPÁNEK | 1882 |
VII. sborová oblast: | |
velitel: brig. gen. v. v. Ladislav FORBELSKÝ | 1875 |
náčelník štábu: plk. gšt. v. v. František MATERNA | 1879 |
velitel dělostřelectva: plk. děl. v. v. Valentin VODIČKA | 1883 |
přednosta zdravotnické služby: gen. zdrav. v. v. MUDr. Rudolf TRENKLER | 1870 |
přednosta intendanční služby: mjr. intend. František HÁJEK | 1897 |
Velitelství cizích dobrovolníků: | |
velitel: brig. gen. v. v. Miloslav BÁRTA | 1876 |
náčelník štábu: pplk. pěch. Ladislav PREININGER | 1895 |
Posádkové velitelství s vyšší působností Velká Praha: | |
velitel: brig. gen. Jaroslav ČERVINKA | 1889 |
náčelník štábu: plk. gšt. Antonín HVÍŽĎÁLEK | 1891 |
Velitelství okrsku Plzeň-Nýřany: | |
velitel: plk. pěch. Jaroslav KONEČNÝ | 1891 |
náčelník štábu: mjr. gšt. Jindřich NAVRÁTIL | 1897 |
Ústřední železniční velitelství UŽOVKA: | |
velitel: pplk. gšt. Stanislav ZIMA | 1897 |
zástupce velitele: plk. gšt. v. v. Josef ZIMMERMANN | 1880 |
Dopravní oddělení: | |
přednosta: pplk. gšt. Ing. František KOBLITZ | 1886 |
Technicko-provozní oddělení: | |
přednosta: 42 | |
Vojenské oddělení: | |
přednosta: mjr. gšt. Jan KOLLER 2 | 1901 |
Regulační komise: | |
RK I Praha ŠALOUN | |
velitel: pplk. gšt. Alois MÁCA | 1897 |
RK II Brno ŠTURSA | |
velitel: mjr. gšt. Jaroslav TALÁŠEK | 1898 |
RK III Vrútky ŠIMÁČEK | |
velitel: pplk. gšt. Emil HORYNA | 1897 |
RK IV Olomouc BROŽÍK | |
velitel: pplk. gšt. Vilibald ZDRAŽIL | 1894 |
RK V Poprad RUMAN | |
velitel: mjr. gšt. Oldřich RICHTER | 1902 |
expozitura RK V Užhorod ŠALDA | |
velitel: mjr. konc. Jan RÝDL | 1888 |
RK VI Německý Brod ČAPEK | |
velitel: mjr. gšt. Antonín PŘÍHODA | 1899 |
expozitura RK VI Pardubice ČELAKOVSKÝ | |
velitel: pplk. gšt. Alois POKORNÝ | 1894 |
RK VII Plzeň TŘEBÍZSKÝ | |
velitel: pplk. gšt. Emerich MAZAL | 1888 |
RK VIII Leopoldov KUKUČÍN | |
velitel: pplk. gšt. Otakar ŽAMPACH | 1899 |
1 Údaj není autorům znám.
2 Údaj je nutno ověřit.
3 Jmenovaný byl slovenské národnosti.
4 Jmenovaný byl německé národnosti.
5 Jmenovaný byl ruské národnosti.
6 Jmenovaný byl litevské národnosti.
7 Jmenovaný byl italské národnosti.
8 Absolvent Vysoké školy válečné.
9 Posluchač Vysoké školy válečné.
10 Velitelem telegrafního vojska byl v duchu ustanovení předpisu MOB-9 velitel příslušného telegrafního praporu, který zároveň zastával funkci přednosty spojovací služby a polní poštovní služby.
11 Velitelem dělostřelectva se stal podle předpisu MOB-5 velitel příslušného dělostřeleckého pluku hraniční oblasti, který souběžně vykonával funkci přednosty zbrojní služby.
12 Přidělený důstojník u 3. oddělení štábu.
13 Dne 4. 10. byl brig. gen. Vladimír Kajdoš jmenován ministrem železnic a současně pověřen vedením ministerstva pošt a telegrafů.
14 Po přijetí tzv. mnichovské dohody 30. 9. plk. gšt. Hynek Štěpánský odjel v odpoledních hodinách do Německa jako člen vojenské subkomise smíšené mezinárodní komise vyslanců – signatářů výše uvedené dohody.
15 Od 5. 10. do 18. 10. plk. gšt. Václav Kemr z pověření zastupoval náčelníka Hlavního štábu.
16 Počínaje 1. 10. se propagační skupina zpravodajského oddělení rozšířila na samostatné oddělení HŠ s následující strukturou:
přednosta oddělení: pplk. gšt. Jiří Letov 1897
skupina A (všeobecná): mjr. pěch. Bedřich Valla 1892
skupina B (tisková): mjr. gšt. Josef Vais 1897
skupina C (rozhlasová): mjr. gšt. Jaroslav Brož 1898
skupina D (filmová): škpt. konc. Jiří Jeníček 1895
17 Původně byl pro funkci velitele ženijního vojska HV určen brig. gen. František Havel (1883), který ovšem místo div. gen. Františka Nosála (1879), jmenovaného 22. 9. ministrem veřejných prací, působil jako přednosta odboru na MNO.
18 Funkci velitele útočné vozby HV podle mobilizačního předurčení měl vykonávat plk. gšt. Oleg Václav Procházka (1896), který se ovšem t. č. nacházel na služební cestě v SSSR. Ve funkci jej nahradil plk. jezd. Josef BURŠÍK, který byl pravděpodobně původně předurčen jako přednosta všeobecné skupiny.
19 Nejprve měl funkci přednosty remontní služby HV zastávat gen. rem. v. v. Emanuel Prušák (1872). Ten ale z důvodu nemoci nebyl schopen služby.
20 Přednostou duchovní služby církve československé se měl stát škpt. duch. Václav Man (1904), který byl ovšem v uvedené době nemocen.
21 K výkonu služby nastoupil později.
22 Od 1. 10. se div. gen. František Hrabčík nacházel u čs.-polské delimitační komise.
23 Počátkem října brig. gen. Josef Braun působil jako člen čs.-polské delimitační komise. Poté se ujal velení 8. divize.
24 Od 5. 10. se div. gen. Mikuláš Doležal stal velitelem VI. sboru.
25 Dne 30. 9. v odpoledních hodinách div. gen. Karel Husárek odjel do Německa jako člen vojenské subkomise smíšené mezinárodní komise vyslanců – signatářů mnichovské dohody. Do ČSR se trvale vrátil 12. 10. Od 4. 10. jmenován ministrem veřejných prací.
26 Brig. gen. Jaroslav Němeček dne 14. 10. převzal velení 15. divize.
27 Počínaje dnem 4. 10. přestal plk. gšt. Zdeněk Vltavský vykonávat funkci podnáčelníka štábu I. armády.
28 Od 7. 10. se plk. žen. Josef Petřík ujal funkce velitele ženijního vojska IV. armády.
29 Arm. gen. Josef Votruba dne 6. 10. předal funkci velitele III. armády, 8. 10. odjel z Kremnice a 9. 10. převzal funkci velitele IV. armády.
30 Dne 3. 10. arm. gen. Lev Prchala odevzdal funkci velitele IV. armády, 4. 10. přijel do Kremnice a 6. 10. převzal funkci velitele III. armády.
31 Od 6. 10. se plk. žen. Ing. Václav Lupínek ujal funkce velitele ženijního vojska II. armády.
32 V době od 4. 10. do 8. 10. div. gen. Antonín Hasal vykonával povinnosti velitele IV. armády.
33 Od 4. 10. byl plk. gšt. František Trutnovský podnáčelníkem štábu I. armády.
34 Pplk. gšt. František Hála se od 4. 10. stal podnáčelníkem štábu I. sboru.
35 Dne 12. 10. div. gen. Alois Eliáš odjel k MNO.
36 Od 5. 10. div. gen. Rudolf Viest působil u čs.-maďarské delimitační komise.
37 Počínaje 12. 10. div. gen. Jiří Hudeček převzal velení V. sboru.
38 Dne 25. 10. byl brig. gen. Otakar Zahálka s platností od 7. 10. jmenován přednostou oddělení Hlavního štábu pro úpravu státních hranic s Německem.
39 Od 12. 10. brig. gen. Bohuslav Všetička velel VIII. sboru.
40 V době od 12. 10. do 14. 10. plk. děl. Josef Harant velel 15. divizi.
41 Od 3. 10. se náčelníkem štábu VI. sborové oblasti stal plk. gšt. v. v. Richard Stuchlý (1879).
42 Pro výkon funkce přednosty technicko-provozního oddělení ÚŽV byl předurčen civilní úředník ministerstva železnic.
Seznam zkratek:
CPO – Civilní protiletecká obrana
DPL – Dělostřelectvo proti letadlům
HŠ – Hlavní štáb
HV – Hlavní velitelství
MNO – Ministerstvo národní obrany
NÚH – Nejvyšší úřad hospodářský
OPL – Obrana proti letadlům
RK – Regulační komise
ÚŽV – Ústřední železniční velitelství
ZVV – Zemské vojenské velitelství