Tajné
Vrchní velitelství pozemního vojska Berlín, 27. května 1938
Az. 3 a/n 59 3. odd. (IV) gen. št. pozem. vojska
Č. 1030/38 g.
Věc: Československo
Situační zpráva č. 14
1./ I když v posledních dnech nedošlo k významným nepokojům, v sudetoněmecké pohraniční oblasti stále přetrvává napětí,
Vojenská opatření trvají a většinou mohou být považována za dokončená.
S rušením vojenských opatření lze před dokončením voleb (uprostřed června) sotva počítat. Dokonce existuje možnost, že na základě patrně možného zavedení tříleté služby zůstane část nyní povolaných záložníků nadále ve službě.
2./ Jak je dosud patrné, povolali Češi od 21. 5. asi 103 000 záložníků, a tím svoji aktivní armádu v průběhu asi 48 hodin převedli na válečnou úroveň (asi 320 000 mužů).
Částečná mobilizace proběhla v zásadě bezproblémově proto, že se nekonala pod tlakem nepřátelského útoku.
Z povolaných sudetských Němců se asi 200 vyhnulo služební povinnosti překročením hranice. Češi pravděpodobně při povolávání sudetoněmeckých záložníků sledovali cíl vzdálit především stranické funkcionáře od pohraničí. Tímto opatřením byla organizace Sudetoněmecké strany skutečně narušena.
3./ České rodiny, odsunuté 21. z okolí Chebu, se postupně vracejí.
4./ Letiště Cheb je po vyklizení, provedeném 21. 5., vykopáním příkopů a poškozením hal učiněno nepoužitelným.
5./ Údolní přehrady u Chřibské, Rybniště a Bedřichova (u Liberce) jsou napuštěny velmi vysoko.
6./ V úseku slezské hranice jsou na obecních úřadech míst ležících v opevněné oblasti vyvěšeny vyhlášky, podle kterých je až na další zemědělcům zakázáno vstupovat na svá pole. Z toho lze vyvodit, že tam byla položena minová pole.
7./ Zatarasení cest a mostů je hlášeno nejen z pohraničí, ale také z hloubky tohoto území, mimo jiné mezi 1. a 2. linií opevnění v severních Čechách.
V opevněném pohraničí probíhají v lesích další vyztužovací práce a stavba drátěných zátarasů, také s využitím civilního obyvatelstva a vojenských oddílů.
8./ V moravském Šumperku bylo hlášeno 40 tanků.
Na kopci Špičák východně od Mostu se má nacházet jedna lehká a jedna těžká baterie, údajně části děl. pluků 1 a 101 (Praha), vykládací stanice pravděpodobně Obrnice (jihovýchodně od Mostu) a Havraň (jihojihozápadně od Mostu).
Části děl. pluku 5 a těžkého děl. pluku 105 v postavení u Ogfolderhaid (24 km jihovýchodně od Prachatic, nyní zaniklá osada Jablonec).
Části děl. pluku 5 u Číměře (severozápadně od Nové Bystřice).
Z Moravských Budějovic bylo hlášeno 1200 mužů různých pluků.
Na Suché hoře (12 km jihozápadně od Moravských Budějovic) se nachází velitelství pohraniční stráže pro úsek Vranov-Vranětín.
Byla hlášena ještě následující obsazení obcí:
Ústí n. L. asi 400 mužů (pěší pluky 2, 28, 42).
Lovosice asi 800 mužů (pěší pluky 42, 44, 47).
V Terezíně 3000 mužů (děl. pluk 3. děl. pluk 103, pěší pluky 2, 39 (z Bratislavy), 42, 44, 47,
dragounský pluk 5).
Roudnice n. L. asi 1600 až 1800 mužů (pěší pluky 28, 38, 39, 42, dragounský pluk 5).
Budyně nad Ohří asi 280 až 300 mužů (pěší pluky 38, 38, 39).
Slaný – části pěších pluků 28, 38, 42, drag. pluku 5.
Velvary přes 300 mužů (pěší pluky 38, 39, 42, ženijní pluk 1).
Mělník asi 1200 mužů (pěší pluky 2, 44, 47).
Z toho vyplývá, že i většina pěšího pluku 39 z Bratislavy byla přidělena do českého pohraničí.
Z pověření
(podpis)
Tajné
Vrchní velitelství pozemního vojska Berlín, 30. května 1938
Az. 3 a/n 59 3. odd. (IV) gen. št. pozem. vojska
Č. 1055/38 g.
Věc: Československo
Situační zpráva č. 15
1.) V zásadě klidný průběh 2. části obecních voleb, které přinesly Sudetoněmecké straně nárůst hlasů průměrně o 40 % oproti volbám v roce 1935. Pokračovala jednání Hodži se zástupci Sudetoněmecké strany.
2.) Vojenská opatření jsou zachována, vyztužovací práce v opevněném pohraničí pokračují.
3.) Pravděpodobný stav nasazení mobilizované aktivní české armády je patrný z přílohy.
Ukazuje se, že většina pohraničních divizí, včetně divizního a sborového dělostřelectva, je rozdělena do opevněného pohraničí Čech a Moravy, což vedlo k oslabení oddílů na Slovensku a k vyprázdnění českého a moravského vnitrozemí od jednotek.
4.) Zemědělství v sudetoněmecké oblasti je tím citelně poškozeno, zemědělské stroje a povozy jsou mnohdy použity ke zřízení zátarasů, sedláci nesmějí z vojenských důvodů vstupovat na svá pole a koně jsou odváděny k vojenskému využití.
5.) Všechny plavby po Labi mezi Podmokly a Ústím n. L. jsou hlídány vojskem, pravý břeh je v tomto úseku obsazen pěším plukem 42.
6.) U Mikulova byl zjištěn II. prapor horského pěšího pluku 2. Přítomnost horského pěšího pluku 3 se v tomto úseku nepotvrdila.
7.) Podstatné části horského pěšího pluku (Ružomberok), horského pěšího pluku 1 (Dolní Kubín), pěšího pluku 41 (Žilina) a I. praporu ppl. 41 (Čadca) jsou nasazeny na polské hranici. Stejně tak pravděpodobně i části hor. pěš. pluku 3 (Podolínec), II. prap. ppl. 16 (Bardějov) a II. prap. ppl. 20 (Humenné).
8.) Části děl. pluku 1 byly hlášeny z Bochova a Doupova, jakož i z linie bunkrů mezi Roudnicí n. L. a Louny. Tam také části děl. pluku 101.
9.) Bunkry v prostoru Roudnice n. L. – Louny mají údajně být obsazeny pěším plukem 28.
Objekty v tomto prostoru jsou hlídány, jednotky jsou v blízkých obcích.
10.) Těžké děl. pluky 109 (Bratislava), 126 (Žilina), I. oddíl děl. pluku 53 (Hodonín) a děl. pluk 54 (Nitra) mají být údajně přesunuty na severočeskou hranici (úsek Krkonoše). Zpráva zatím není potvrzena.
11.) Štáb 7. pěší divize potvrzen v moravském Šumperku.
12.) Silniční zátarasy jsou i ve vnitrozemí, až do prostoru Josefov–Jičín.
13.) Ohledně ničení mostů je hlášeno, že byl vyhlášen poplachový stupeň 3a. To znamená přípravu k odstřelení, případně spálení. Poplachový stupeň 4 znamená odstřelení či zničení.
14.) Určitou přípravu k možné vojenské diktatuře by mohla naznačovat zpráva z důvěryhodných zdrojů, podle které bylo 2000 českých důstojníků svoláno do Prahy, Brna a dalších velkých měst k 5-týdennímu kurzu samosprávy.
Z pověření
(podpis)
1 příloha
Tajné
Vrchní velitelství pozemního vojska Berlín, 8. června 1938
Az. 3 a/n 59 3. odd. (IV) gen. št. pozem. vojska
Č. 1080/38 g.
Věc: Československo
Situační zpráva č. 16
1.) Výraznější změny v obsazení opevněného prostoru nebyly dosud zjištěny. Pouze bylo z předpolí opevněného prostoru místy staženo zajištění. Nově zřízené zátarasy na silně využívaných silnicích jsou částečně odsunuty, částečně zmírněny.
Údajně započalo uvolňování povolaných záložníků starších ročníků.
Velká část záložníků však zůstane přinejmenším do ukončení volebního období (12. 6.). Teprve pak se pozná, zda bude následovat stažení do mírových posádek a uvedení do mírového stavu. Obojí, zvláště pak to druhé, je pravděpodobné.
Provedené obsazení pohraničí dále vede k těžkému hospodářskému poškozování sudetských Němců.
2.) Na linii Karlovy Vary – Toužim (24 km jihojihovýchodně od K. Varů) – Bezvěrov (12 km jihovýchodně od Toužimi) má být vytvořeno polní opevnění a zátarasy.
3.) V úseku 13. pěší divize byly na západní straně kladského výběžku zjištěny části děl. pluku 12 (Užhorod). Další důkaz toho, že slovenské divize byly značně oslabeny nejen o pěchotu, ale i o dělostřelectvo, a tím se jejich bojová hodnota výrazně snížila.
Z pověření
von Tippelskirch
Tajné
Vrchní velitelství pozemního vojska Berlín, 17. června 1938
Az. 3 a/n 59 3. odd. (IV) gen. št. pozem. vojska
Č. 1176/38 g.
Věc: Československo
Situační zpráva č. 17
1.) Z různých úseků pohraničí docházejí zprávy, že se od 13. 6. aktivní oddíly stahují do svých původních, částečně do nových posádek.
O uvolnění záložníků povolaných 21. 5. zatím není nic známo.
Na jednotlivých pohraničních úsecích jsou vykopané zákopy opět zasypávány, silniční zátarasy jsou odstraňovány.
Tyto zprávy však neznamenají nějaký počátek odstraňování mobilizačních a obsazovacích opatření z 21. 5.
2.) Kvůli částečné mobilizaci se prohloubily obtíže finanční situace. K jejich odstranění byla dosud přijata následující opatření:
a) Rozmnožení bankovek bez výraznější změny zlatého krytí (prohlášení 50-korunové bankovky za drobnou a k tomu vydání nové zlatem kryté 100-korunové bankovky).
b) Výzva k dobrovolným darům pro Fond na obranu republiky (měly do 11. 6. přinést více než čtvrt miliardy korun).
c) Pokus o získání půjčky z Anglie. Její poskytnutí je však závislé na podmínce opětného nastolení klidu a pořádku v zemi, zvláště v oblastech s nečeskými národnostními skupinami.
V zahraničním tisku (Journalist Suerwein) byly náklady na mobilizaci propočteny na 700 milionů korun měsíčně.
Z pověření
(podpis)
Tajné
Vrchní velitelství pozemního vojska Berlín, 20. června 1938
Az. 3 a/n 59 3. odd. (IV) gen. št. pozem. vojska
Č. 1195/38 g.
Věc: Československo
Situační zpráva č. 18
Podle úředních českých sdělení byly záložníci, povolaní 21. 5. na dobu 4 týdnů, opět uvolněni. Toto hlášení bylo potvrzeno zprávou německého vyslance v Praze. Nutno však zohlednit, že díky povolání nových záložníků si česká armáda udržuje sílu asi 250 000 mužů. Tento počet je asi o 70 000 mužů pod stavem z 21. 5., ale asi o 30 000 mužů nad stavem z března 1938. Odpovídá přibližně stavu, jaký by česká armáda průměrně dosáhla při zavedení údajně plánované tříleté služby.
I když byly z předpolí opevnění oddíly staženy, lze očekávat, že v opevněných prostorech síly zůstanou, aby zajistily rychlé obsazení objektů.
Z toho lze určit, že vojenská opatření z 21. 5. jsou zatím odvolána jen částečně.
Z pověření
(podpis)
Tajné
Vrchní velitelství pozemního vojska Berlín, 29. června 1938
Az. 3 a/n 59 3. odd. (IV) gen. št. pozem. vojska
Č. 1265/38 g.
Věc: Československo
Situační zpráva č. 19
1.) Údajné uvolnění napětí v Československu je jen zdánlivé. Protože jednání Hodži se zástupci národností dosud nevedlo k výsledku, zůstávají hlavní příčiny napětí nezměněné.
2.) I když byly z pohraničí aktivní oddíly částečně staženy do a za opevněnou linii, nebo vráceny do posádek, nelze hovořit o demobilizaci. Nyní se projevuje, že ačkoli byla část záložníků povolaných 21. 5. mezitím uvolněna, byl ale povolán téměř shodný počet nových záložníků. Je tedy možno předpokládat, že česká armáda má stále ještě sílu minimálně 300 000 mužů. Tento stav může trvat i v létě. Zavedení tříleté služby se zdá, zejména kvůli nátlaku Anglie, zastavené.
3.) Pevnosti přední linie jsou tak jako dříve hlášeny jako obsazené. Na jejich výstavbě i zdokonalování se dále pracuje.
4.) Odhodlání armády, zejména u národnostně českého mužstva, bylo na počátku částečné mobilizace v zásadě bojové.
Po nedostavení se německého útoku odhodlání pokleslo, jmenovitě při špatném počasí a v důsledku špatného zacházení.
Při návratu do posádek se odhodlání opět pozvedlo, protože čeští vojáci jsou přesvědčeni, že díky jejich rychlé připravenosti byl německý útok odvrácen. K tomuto přesvědčení přistupuje morální podpora, kterou Čechům poskytla především Francie a Rusko.
5.) Díky nyní probíhajícímu sokolskému sletu, kterého se účastní Slované z celého světa, dostává vlastenecké cítění a sebedůvěra Čechů nový impulz.
6.) Od 11. 6. jsou anglický vojenský atašé v Praze major Sutten a jeden anglický diplomat pověřeni jako „pozorovatelé“ v Československu „pro nestranné prověření incidentů“.
7.) Německé mužstvo ppl. 39 (Bratislava) bylo během částečné mobilizace shromážděno v továrně Dynamit Nobel v Bratislavě.
Z pověření
(podpis)
Tajné
Vrchní velitelství pozemního vojska Berlín, 8. července 1938
Az. 3 a/n 59 3. odd. (IV) gen. št. pozem. vojska
Č. 1320/38 g.
Věc: Československo
Situační zpráva č. 20
Současný stav české armády
1.) Síla asi 300 000 mužů.
Tento zvýšený stav bude udržován průběžným povoláváním záložníků. Protože se jedná o mimořádné opatření, bude tím způsobeno, že mnozí záložníci budou povoláni už v blízké době, ačkoli mají v ruce povolávací rozkaz pro podzim 1938. Kromě toho budou stále častěji povoláváni záložníci, kteří už své 4. (za normálních okolností poslední) cvičení ve zbrani odsloužili.
2.) Ochrana hranice a uzavření hranice:
Četnictvo a finanční stráž jsou stále ještě posílené. Zátarasy zřízené 21. 5. jsou odstraněny. Materiál je však stále připraven.
3.) Milice:
Stráž obrany státu, Národní garda a Rote Wehr jsou od poloviny června opět uvolněny. Zdá se, že si občas vzali své zbraně s sebou domů.
4.) Opevnění:
Pevnosti jsou hlídány silnými oddíly, částečně i obsazeny. Větší objekty na moravské severní hranici jsou obsazeny trvale. Tamní strážní oddíly mají zvýšený stav stejně, jako už před částečnou mobilizací a sestávají téměř výhradně z národnostních Čechů.
Kromě už existujících byly hlášeny nové jednotky pro rychlé obsazení opevnění (nové pevnostní jednotky?):
v prostoru Rokytnice v Orl. horách (hraničářský pěší pluk 19?),
v prostoru Nové Město nad Metují (hraničářský pěší pluk č. ?).
Obce v opevněném prostoru jsou částečně obsazeny strážními oddíly.
Na výstavbě opevnění jakož i na zdokonalování se dále pracuje.
5.) Aktivní oddíly:
Aktivní oddíly se od poloviny června opět nacházejí v mírových posádkách.
Oproti dřívějšku byly dosud zjištěny následující změny:
a) 1. pěší divize
Pěší pluk 46 je pravděpodobně podřízen 2. pěší divizi.
Tím by 1. pěší divize (bez ppl. 46) už nebyla hraniční divizí, ale byla by předvídána pro bezprostřední ochranu Prahy.
b) 2. pěší divize by tedy v současnosti disponovala ppl. 46, 18 a 35, protože ppl. 38 dosud zůstává v Jihlavě.
6.) Od 1. roty ppl. 44 (Liberec) je následující hlášení:
Rota při nasazení 21. 5. sestávala z 50 % z Němců. Ti měli v úmyslu při objevení se německých oddílů Čechy ihned přepadnout. Úderníky v kulometech byly ohnuty, rezervní úderníky měli u sebe Němci. Avšak po několika dnech byli Němci nahrazeni Čechy, takže nyní také ppl. 44 sestává přinejmenším z 80 % ze spolehlivých osob.
Z pověření
(podpis)