Tajné
Vrchní velitelství pozemního vojska Berlín, 28. dubna 1938
Az. 3a/n 59 3. odd. (IV) gen. št. pozem. vojska 602.38 g.
Č. 750/38 g.
Věc: Československo
Situační zpráva č. 1
(Sestaveno z dosavadních poznatků a dle posledních došlých zpráv.)
Od začlenění Rakouska do Německé říše zesílily všechny v Československu žijící nečeské národnosti své požadavky na autonomii, takže Češi očekávají dřívější či pozdější vypuknutí nepokojů, jakož i zásah Říše, Maďarska a Polska.
A. Na tuto napjatou situaci Češi zatím reagovali následujícími opatřeními:
I. Politická opatření.
1.) Ohlášení poměrně rozsáhlé amnestie na politické prohřešky.
2.) Ohlášení statutu minoritních národností.
3.) Vypsání obecních voleb na 22. a 29. května.
Zmírnění vnitropolitického napětí tato opatření, mající spíše charakter „závodu s časem“, nepřinesla. Situace se naopak ještě zhoršila, protože česká vláda stále vzdorovitě odmítá 8 požadavků Konrada Henleina a hodlá vstoupit do jednání teprve po obecních volbách.
II. Vojenská opatření.
1.) Přesunutí oddílů do opevněného pohraničí:
K obraně proti útokům zvenku, jakož i pro boj proti vnitřním nepokojům přeložili Češi do pohraničí oddíly pro bezpečnostní obsazení tam se nacházejícího opevnění.
K tomu byly v pohraničí ležící oddíly zesíleny výměnou spolehlivého národně českého mužstva z vnitrozemí a spolehlivými záložníky. Částečně také byly do pohraničí přesunuty ucelené oddíly z českého a moravského vnitrozemí, resp. přeloženy z nejvýchodnějšího Slovenska do Čech.
Oddíly, zbývající ve vnitrozemských posádkách, byly částečně doplněny záložníky. Celkově mělo být povoláno více než 30 000 záložníků ročníků 1907-1913 (z toho asi 75 % národnostních Čechů), čímž měl být stav mírové armády zvýšen na celkově 212 000 mužů.
Příloha: Rozmístění sil v pohraničí – viz příloha. [Pozn. překladatele: příloha není k dispozici.]
2.) Obsazení opevnění:
Opevnění v pohraničí je částečně obsazeno, částečně střeženo. Jeho rychlé obsazení je zabezpečeno aktivními oddíly, výpomocně umístěnými v blízkých obcích.
Objekty jsou vybaveny municí a potravinami. Buduje se telefonní spojení objektů navzájem a do týlu. Místy je hlášena posilující výstavba.
3.) Opatření v předpolí:
V prostoru mezi nejpřednějším opevněním a hranicí byly uzávěrovými jednotkami na cestách, silnicích a mostech připraveny zátarasy a odstřely. Lesy jsou zadrátovány, kácejí se průseky.
4.) Prostory k vyklizení:
Do Německa vybíhající výběžky Československa jsou patrně připravovány k vyklizení. Z tam ležících posádek byl zatím vyklizen jen Cheb.
Přemístitelné materiální zásoby byly z pohraniční přesunuty do vnitrozemí.
5.) Ochrana hranice a policejní opatření:
V pohraničí bylo četnictvo a celní stráž místy výrazně posíleny přidělením záložníků a všude vybaveny zbraněmi (kulomety a ruční granáty).
Pro české civilní obyvatelstvo, jakož i pro národní gardu a „Rote Wehr“ (komunisté), byly v sudetoněmeckém pohraničí uskladněny zbraně. Jejich rozdělení už mělo být částečně provedeno. Konala se společná cvičení četnictva, celní stráže, národní gardy a Rote Wehru.
B. Pravděpodobné záměry vedení čs. státu a velení armády.
I. Dosud provedená politická opatření, zejména ale vojenská opatření, dávají vědět, že čs. vedení je odhodláno bránit existenci svého státu proti útoku z venku i zevnitř.
Vnitřní nepokoje mají být potlačeny policií, národní gardou, Rote Wehrem a jinými nacionalistickými spolky ve spolupráci s částmi oddílů umístěnými v oblastech s národnostními menšinami.
Útokům z venku má klást první odpor zabezpečovací obsazení opevněného pohraničí, které má být do 4 hodin posíleno dalšími pohotovostními částmi oddílů. Po 48 hodinách má údajně být připravena k obraně opevněného prostoru podstata mezitím mobilizovaných pohraničních divizí. Jako pohraniční divize jsou předurčeny všechny aktivní divize (9) v Čechách a na Moravě, s výjimkou 9. pěší divize (Kroměříž, jižně od Olomouce).
II. Pomoc spojenců
Vedení čs. státu si je vědomo, že není schopno po delší dobu ubránit existenci svého státu proti útoku zvenku. Optimisticky však doufá, že s pomocí spojenců bude moci klást dlouhý odpor.
1.) Od francouzské pomoci se od doby existence německého opevnění na západní hranici neočekává žádný rychlý bezprostřední účinek, s určitostí se však počítá s rozhodností nepostradatelného spojenectví Francie.
2.) Také ze strany Anglie se při německém útoku věří v působení ve prospěch Československa.
3.) Nejúčinnější a nejrychlejší pomoc se očekává od ruského spojence, především od letectva. Nepochybné je prohloubení vztahů s Ruskem v posledních týdnech.
Zprávy o převedení většího množství ruských bombardérů do Československa se dosud nepotvrdily. S jistotou lze jen zjistit, že se před několika měsíci v Čechách nacházelo asi 20 ruských stíhaček, které v posledních dnech provedly pravděpodobně propagandistické lety. Zdatná propaganda filmu a tisku má při všeobecné skepsi a stísněné náladě českého obyvatelstva posílit víru v ruské spojenectví.
Průchodu ruských pozemních sil jižním Polskem bude Polsko určitě bránit.
Vývoj rumunské politiky v posledních týdnech ukazuje přinejmenším možnost, že Rumunsko bude kvůli nátlaku Francie sotva protestovat proti ruskému průchodu. To však nic nemění na technických obtížích průjezdu transportů.
C. Postoj Polska a Maďarska
I. Polsko
Ze zpráv se dá soudit, že Polsko zvýší požadavek na území Těšínska, jakož i na východnější, Slováky a Rusíny obývané části československého státu.
Za tímto účelem už zahájilo shromažďování oddílů proti čs. území a započalo přípravy na karpatské frontě.
II. Maďarsko
Maďaři, kteří Slovákům slíbili autonomii, vznesli historicky podložené požadavky na Slovensko. U výrazné části Slováků, obývajících území s maďarskou minoritou, se skutečně projevuje přání připojení k Maďarsku.
D. Současná předpokládaná válečná hodnota čs. armády.
Válečná hodnota čs. armády, která se momentálně nachází ve stavu „zvýšené pochodové připravenosti“, což se týče aktivních jednotek, je ovlivněna následujícími nedostatky:
I. Stále ostřejší projevy národnostních problémů.
II. Mnohé improvizace, provedené během současné napjaté situace, vyvolávají v čs. armádě ještě více neklidu, než způsobilo zavádění nové organizace.
III. Třenice v nejvyšším velení
Ad I: Existují zprávy, že v případě mobilizace vyvolají významné problémy nejen v současnosti aktivně sloužící sudetští Němci, ale že se musí počítat s odpíráním nástupu německých záložníků.
Podobné poměry by mohly být očekávány také u Maďarů a Poláků, částečně také u Slováků.
Podle čs. hodnocení je z národnostního pohledu spolehlivá jen asi polovina armády.
Podíl národností v čs. armádě je asi následující:
Češi 52 %,
Němci 22 %,
Slováci 15 %,
Maďaři 5 %,
Poláci 1 %,
Rusíni 4 %,
ostatní 1 %.
Zde je nutno poznamenat, že jednotky v současné době shromážděné v pohraničí mají na úkor vnitrozemských poměrně vysoké procento národnostních Čechů.
Ad II: Kvůli opatřením a improvizacím, uvedeným v bodu A II, byl postup nové organizace (přeměna divizí se 4 pluky na divize se 3 pluky, tvorba nových divizí, pevnostních a strážních oddílů) výrazně narušen a aktivní armáda byla silně zasažena.
Ad III: Existují zprávy, že v nejvyšší čs. politice nastaly třenice. Ve vojenském velení mají v současnosti navrch radikální elementy (legionáři), odhodlané k rozhodnému odporu. Opakovaně bylo hlášeno, že se musí počítat s tím, že vojenské velení prosadí vojenskou diktaturu. Možno uzavřít, že válečná hodnota současné čs. armády výrazně klesla, a že provedení plánovité všeobecné mobilizace nutno posuzovat s pochybnostmi.
Závěrečné zhodnocení:
Závěrem je zjištění, že vůle k odporu, zvláště vojenského čs. velení, dosud nebyla zlomena. Nastoupila opatření k potlačení vnitřních nepokojů. Aktivní čs. armáda byla doplněna národnostními českými záložníky a díky stavu „zvýšené pochodové připravenosti“ se v Čechách a na Moravě stala připravenou k obraně. V pohraničí a v opevněných prostorech jsou nebo budou provedeny všechny přípravy k vedení obranného boje.
Je nutno počítat s obranou i při náhlém německém útoku. Zda však armáda vydrží první zátěžovou zkoušku po delší čas, o tom nutno pochybovat.
1 příloha (mapa ČSR s rozložením národností)
Z pověření
(podpis nečitelný)
Tajné
Vrchní velitelství pozemního vojska Berlín, 30. dubna 1938
Az. 3a/n 59 3. odd. (IV) gen. št. pozem. vojska
Č. 775/38 g.
Věc: Československo
Situační zpráva č. 2
I. Policejní opatření.
1.) Československá policie (státní a pořádková), která byla doposud vůči sudetským Němcům zdrženlivá, nyní dostala pokyn už při mírných výtržnostech sudetských Němců použít střelné zbraně.
2.) Ze všech částí pohraničí je hlášeno vyzbrojování spolehlivých marxistů, především komunistů („Rote Wehr“).
3.) Příslušníci „Rote Wehr“ z Frýdlantského výběžku (severně od Liberce) se mají při německém nástupu shromáždit za opevněním. Tam bude následovat formování jednotek a vyzbrojení.
II. Militária.
1.) Podle hlášení služebny Abwehru v Drážďanech, se 27.4. u pěšího pluku 46 Chomutov (saská hranice) vzbouřilo maďarské mužstvo. Protože Češi proti tomu ostře zasáhli, vyplývá ze zprávy, že 18 zraněných Maďarů bylo odesláno do nemocnice a mnozí Maďaři byli odesláni do vnitrozemí. Chybějící osoby byly nahrazeny příslušníky pěšího pluku 38 (Praha), mezi nimi byli údajně i sudetští Němci.
2.) Existuje uvěřitelné hlášení, že byly uzavřeny všechny školy pro záložní důstojníky. Záložní důstojničtí čekatelé dostali rozkaz … [Konec textu není k dispozici.]
3.) Oddíly v pohraničí:
Úsek slezské hranice:
a) 27.4.: 4 vlaky transportující vojsko (pěchota a dělostřelectvo) z Košic projely Bohumínem směrem na Moravskou Ostravu.
b) Mezi Bohumínem a Bruntálem jsou mnohé obce zaplněny oddíly. V tomto úseku, širokém asi 80 km, by mohlo nyní být shromážděno (včetně mírových posádek) celkem 7000-8000 mužů.
c) Zdá se, že podstata hraničářského praporu 7 byla stažena z Jeseníku do Bělé pod Pradědem (jižně od Jeseníku). Tam má být včetně částí dělostřel. pluku 8 asi 500 mužů.
Části hraničářského praporu 7 mají ležet společně s částmi pěšího pluku 13 (Šumperk) v obcích mezi Vídnavou a Javorníkem (obě obce ve výběžku sz. od Jeseníku). S určitou jistotou nutno také počítat s prostorem severně a severovýchodně od Jeseníku. Musí se také počítat kromě dosavadní pohraniční stráže, zesílené příslušníky armády, s vojenskou policií.
d) V prostoru jižně od kladského výběžku nutno počítat s dalším zesílením.
Západně od kladského výběžku byly hlášeny části dragounského pluku 8 (Pardubice) a dělostřel. pluku 4 (Jaroměř).
e) V Trutnově a v Bernartickém výběžku jsou části pěších pluků 4 a 21 (možná předsunuté zajištění či zatarasovací oddíly).
Úsek saské hranice:
a) V Janských Lázních a v Jablonci n. N. (jihovýchodně od Liberce) po 1 praporu pěších pluků 5 a 28 (oba Praha).
b) 27.4. přibylo do České Lípy 350 mužů z Litoměřic (části pěšího pluku 2 nebo 42?) a
28.4. 500 mužů železničním transportem, údajně z Liberce (pravděpodobně nikoli příslušníci pěšího pluku 44 Liberec).
Světlomety a přístroje F.T. jely přes Českou Lípu do Rumburku.
Musí se počítat s tím, že na hranicích budou nasazeny světlomety také z jiných míst!
c) 27.4. byly v Teplicích a okolí (tedy před pevnostní linií) hlášeny 2 prapory. Protože jsou školy v této oblasti zavřeny, zdá se pravděpodobné dlouhodobé umístění, asi se nejedná jen o cvičení.
Úsek bavorské hranice:
Od poloviny března má ve Vimperku a okolí ležet pěší pluk 41 (ze Žiliny).
Úsek rakouské hranice:
Části horského pěšího pluku 3 (východní Slovensko) byly zjištěny v Mikulově (na hranici jižně od Brna).
4.) Celkový obraz.
Rostoucí těžkosti a napětí, zejména vzhledem k 1. květnu. První otevřené vzpoury v malém měřítku.
Postupující mobilizační opatření u aktivních oddílů a nová přemístění z vnitrozemí do pohraničí.
Další výstavba zátarasů v předpolí a zesilující práce na opevnění.
5.) Poznámka:
Pro rychlé nalezení názvů obcí se doporučuje „Kontorkarte der Tschechoslowakischen Republik“ 1:600 000 se seznamem názvů obcí. Tato mapa je k dostání prostřednictvím 9. oddělení gen. štábu pozemní armády nebo přímo u vydavatelství „Kartographische Anstalt“ G. Freytag und Bernst A. G., Vídeň VII.
6.) Dodatek:
Nálada v české armádě:
Nálada mezi mužstvem je velmi špatná. V kasárnách se zcela otevřeně hovoří o tom, že při nástupu německé armády nemůže být kladen žádný velký odpor.
Němečtí vojáci jsou trvale pozorováni českými poddůstojníky a jsou od 10. 2. 1938 sloučeni do zvláštních jednotek. Hovoří zcela otevřeně o tom, že v případě válku budou při první dobré příležitosti dezertovat. Stejně tak se Slováci „nechtějí nechat zabít pro současnou českou vládu“.
Čs. poddůstojníci požádali o objasnění, zda je v případě německého útoku možno počítat v průběhu 24 hodin s účinnou ruskou a francouzskou pomocí prostřednictvím letectva. Pak by byli Němci a Slováci kulomety donuceni jít do útoku.
Z pověření
(podpis nečitelný)
Tajné
Vrchní velitelství pozemního vojska Berlín, 3. května 1938
Az. 3a/n 59 3. odd. (IV) gen. št. pozem. vojska
Č. 775/38 g
Věc: Československo
Situační zpráva č. 3
A.1. květen, při kterém se na německy mluvícím území konaly četné průvody, nástupy a shromáždění sjednocených sudetských Němců, proběhly všeobecně v klidu. Pouze v Opavě a v Hustopeči došlo k drobným rozmíškám.
B. Vojenská opatření
1.) Počátkem dubna cvičil asi 1 prapor pěšího pluku 44 (Liberec) společně s národní gardou a policií v okolí Hrádku n. N. (severozáp. od Liberce) Cvičící oddíly byly naloženy na tříosé nákladní automobily. Podstatou cvičení byl ústupový boj až k opevněné linii. V tomto prostoru jsou patrně stále ještě trvale nasazeny 2 prapory pluku.
2.) V Hoře Sv. Šebestiána (sev. od Kadaně, saská hranice) se očekává 400 mužů (předsunuté zajištění, nebo zatarasovací oddíl).
3.) V Dolní Oldříši (u Frýdlantu v Č., saská hranice) se má nacházet 200 mužů, v Dětřichově, jižně od ní, se má nacházet 500 pěšáků.
4.) V prostoru západně od Bělé pod Pradědem (jižně od Jeseníku, slezská hranice) bylo hlášeno nasazení stacionárního dělostřelectva (údajně 3 15cm těžké polní houfnice v připravených pozicích). Zpráva zatím není potvrzena.
1. dělostřelecké stanoviště má být 100 m jihozápadně od Šeráku, na východním svahu Keprníku. V odstupu po 200 m jsou v jihozápadním směru vybudována vyzbrojena 2 další stanoviště.
C. Dosud zjištěná přeložení spolehlivého mužstva od března 1938 (viz příloha):
Při těchto přemístěních se pravděpodobně nejedná o ucelené pluky, nýbrž výhradně o spolehlivé mužstvo (národnostní Češi, jakož i Maďaři a Slováci, pokud se jeví jako spolehliví).
Zda bylo toto mužstvo vyžádáno pro zvláštní prapory v Čechách a na Moravě, nebo zda byly skutečně u pluků sestaveny ucelené prapory, ve kterých se soustředilo spolehlivé mužstvo, není jasně zřetelné. Z dosavadních zpráv pouze vyplývá, že tyto svazky – patrně roty nebo prapory – budou nasazeny v opevněném pohraničí.
Tímto se nabízí jako celkový obraz stále zřetelnější posun těžiště české obrany do opevněného pohraničí Čech a Moravy, kde je zřejmě v současné době soustředěno přes 70 % mužstva celé aktivní armády.
Na Slovensku zůstávajících 30 % aktivní armády je proto přesvědčeno, že jejich schopnost obrany musí být posuzována jako malá.
Z pověření
(podpis nečitelný)
Tajné
Příloha k OKH Za. 3/a 59 3. odd (IV) gen. št. pozem. vojska, č. 800/30 g z 2. 5. 38
1.) Dosud zjištěná přeložení spolehlivého mužstva:
Bylo přeloženo:
ze Slovenska a z Podkarpatské Rusi
do Čech a na Moravu
Od následujících částí oddílů bylo důvěryhodně, potvrzeno vícero hlášeními, přesunuto spolehlivé mužstvo (téměř všichni národnostní Češi, jakož i Maďaři a Slováci, pokud byli shledáni spolehlivými, tedy průměrně 60 % mírového stavu dotčených částí oddílů) do česko-moravského pohraničí a sice:
od ppl. 45 z Chustu (Podkarp. Rus) do jižních Čech,
od ppl. 14 z Košic (Podkarp. Rus) do jižních Čech,
od ppl. 31 z Košic (Podkarp. Rus) do německého pohraničí Čech,
od ppl. 16 z Prešova (Podkarp. Rus) na jižní Moravu,
od ppl. 41 z Žiliny (východní Slovensko) na jižní Moravu,
od hor. ppl. 1 z Turč. Sv. Martina (východní Slovensko) do severních Čech,
od hor. ppl. 2 z Ružomberku (východní Slovensko) do severních Čech,
od hor. ppl. 3 z Popradu-Podolínce (východní Slovensko) na jižní Moravu,
od hor. ppl. 201 z Ružomberku (východní Slovensko) do severních Čech,
od ppl. 12 z Komárna (západní Slovensko) do západních Čech,
od žen. pl. 3 z Komárna (západní Slovensko) do západních Čech,
od ppl. 25 z Lučence (západní Slovensko) do západních Čech.
O zbývajících, na Slovensku ležících plucích nejsou dosud zprávy. Je ale pravděpodobné, že také od těchto pluků bylo spolehlivé mužstvo přeloženo do česko-moravského pohraničí.
Na Slovensku a v Podkarpatské Rusi leželo před dobou napětí asi 40 % mírové armády, přibližně 70 000 mužů.
Kvůli přesunům by mohl být tento počet snížen přinejmenším o 60 %, tedy asi o 40 000 mužů, takže by na Slovensku zůstalo pouze 30 000 mužů. Nakolik to bylo vyrovnáno záložníky a vyměněnými sudetskými Němci není známo. Výměna však měla nastat. Je tedy možno díky tomu celkovou sumu na Slovensku zůstávajících sil zvýšit o 20-30 000 (sudetských Němců).
Z celkových 50-60 000 mužů na Slovensku by tím bylo asi 50 % sudetských Němců a nanejvýše 20 % vlasteneckých Čechů, zbytek jsou Slováci, Maďaři, Rusíni a Poláci.
2.) Přeložení ucelených částí oddílů.
Z vnitrozemí Moravy je hlášeno přeložení následujících ucelených částí oddílů:
části ppl. 10 z Brna na jihomoravskou hranici,
části ppl. 43 z Brna na jihomoravskou hranici,
části ppl. 31 z Jihlavy na jihomoravskou hranici.
3.) Z vnitrozemí Čech:
Protože týlová část opevněného pohraničí dosahuje až těsně severně od Prahy a celkově zahrnuje města Plzeň a České Budějovice, přicházejí v úvahu pro přesun jen posádky Čáslav (jihovýchodně od Kolína), Praha a Tábor.
Od ppl. 21 Čáslav se údajně nacházejí 2 prapory v okolí Jaroměře a severně.
Ppl. 5 a 28 z Prahy by měly být téměř celé rozděleny do českého pohraničí. Těžký děl. pluk 305 Tábor je rovněž rozdělen do pohraničí západně od Plzně a jihozápadně od Č. Budějovic.
Také od ppl. 47 (Mladá Boleslav) měly být 30.4. části přesunuty k hranici.
K 2 a 3:
Ve vnitrozemí Čech a Moravy se tedy v současnosti nachází jen část dosavadních posádek, zatímco podstata je přesunuta do pohraničí.
V Čechách a na Moravě dosud leží asi 60 % mírové armády, přibližně 110 000 mužů. Od toho nyní nutno odečíst 20-30 000 sudetských Němců, kteří údajně byli vyměněni.
Nástupem záložníků (30 000) se počet opět zvýšil na minimálně 110 000, pokud, což může být předpokládáno, byla většina těchto záložníků povolána do Čech a na Moravu.
Společně se silami přesunutými ze Slovenska by se tedy v historických zemích nacházelo přibližně
100 000 mužů
+ 40 000 mužů ze Slovenska
= 150 000 mužů.
Může být předpokládáno, že z toho nyní asi 130-150 000 mužů leží v opevněném pohraničí.
Ani tyto síly nejsou z čistě národnostních Čechů, nýbrž sestávají ze 25-30 % z nikoli Čechů.
Tajné
Vrchní velitelství pozemního vojska Berlín, 4. května 1938
Az. 3a/n 59 3. odd. (IV) gen. št. pozem. vojska
Č. 825/38 g.
Věc: Československo
Situační zpráva č. 4
I. Vojenská opatření
1.) Přípravy k pohotovosti
Z Mostu a Chomutova je hlášeno povolávání a odvádění koní.
Z Mostu, Duchcova a Bíliny je hlášeno povolávání záložních důstojníků.
Obě zprávy jsou nepotvrzeny, ale odpovídají dosavadním názorům.
2.) Další přemisťování do opevněného prostoru:
a) Úsek slezské hranice:
Strážní oddíl Vrbno byl údajně posílen dalšími 110 muži od ppl. 7 (Nitra) a ppl. 34 (Bruntál).
b) Úsek saské hranice:
Strážní oddíl ppl. 44 (Liberec): V linii opevnění severně od Liberce je v různých obcích rozmístěno celkem asi 500 mužů.
Části ppl. 12 (Komárno) mají být přeloženy do Kadaně. Zatím není potvrzeno.
V opevněném prostoru mezi Roudnicí a Louny leží v různých obcích celkem asi 700-800 mužů. V této oblasti byly potvrzeny části ppl. 19, 25, 41 a 45, kromě toho 2 oddíly děl. pluku 110 (Žilina) ze Slovenska.
Do Karlových Varů mělo dorazit dělostřelectvo.
Z Doupovských hor jsou hlášeny přípravy k zatarasení.
V obci Doupov (východně od Karl. Varů) je 300 mužů ppl. 46.
c) Úsek bavorské hranice:
Části ppl. 12 (1 prapor?) jsou hlášeny z Holýšova (jihozápadně od Plzně). Potvrzeno.
V okolí Železné Rudy je hlášeno obsazení a zesílení hranice.
II. Následující oblasti Československa mohou přicházet v úvahu jako vyklizovaná území. V případě války, nebo v průběhu napětí z nich má být evakuován válečně důležitý materiál, jakož i civilní obyvatelstvo.
Dosud jsou hlášeny přípravy k vyklizení z následujících oblastí:
a) výběžky hranice východně a západně od Jeseníku,
b) východní část Broumovského výběžku,
c) Frýdlantský výběžek (severně od Liberce),
d) Rumburský výběžek,
e) Ašský výběžek, jakož i prostor Sokolova a Chebu,
f) části hranice před linií opevnění (předpolí) mezi Tachovem, Domažlicemi a Srním.
Tyto části území nemají být odevzdány bez boje, je třeba v nich počítat s plánovitým odporem pohraniční, celní a finanční stráže, jakož i s vojenským zajištěním a posilami. Je možno očekávat všechny druhy překážek (zátarasy, miny, plyn).
III. Hospodářství
Poprvé se vyskytují zprávy o stoupajících hospodářských obtížích (výpadek čs. exportu do Rakouska), které už vedly k propouštění dělníků.
Z pověření
(podpis nečitelný)
Tajné
Vrchní velitelství pozemního vojska Berlín, 7. května 1938
Az. 3a/n 59 3. odd. (IV) gen. št. pozem. vojska
Č. 845/38 g.
Věc: Československo
Situační zpráva č. 5
I. Vnitřní politika
Mnohé incidenty v sudetoněmeckém pohraničí, při kterých došlo i ke srážkám s českými vojáky, ukazují, že vnitropolitické napětí stále trvá. Postup policie se v posledních dnech opět přiostřil.
II. Vojenská opatření
Vytváření strážních praporů
Ze sil přemístěných do oblasti Jablonné v Podj. – Česká Kamenice (především příslušníci pluku 42 a horského ppl. 1) byly vytvořeny:
strážní prapor Jablonné v Podj. (už bylo hlášeno) a strážní prapor XXII (Česká Kamenice).
Síla: po 600-700 mužích.
Je nutno počítat s tím, že v nadcházející době budou také na dalších úsecích opevněného pohraničí vytvářeny takovéto strážní prapory, zejména tam, kde v blízkosti opevněného pohraničí neleží žádné aktivní jednotky.
Tím by byla improvizovaná opatření, vzniklá pod tlakem napjaté situace, postupně přeměněna do nové organizace. Údajně má vzniknout celkem 36 strážních praporů, jejichž úkolem bude zajistit rychlé obsazení přední linie opevnění.
Z pověření
(podpis nečitelný)
Tajné
Vrchní velitelství pozemního vojska Berlín, 9. května 1938
Az. 3a/n 59 3. odd. (IV) gen. št. pozem. vojska
Č. 865/38 g
Věc: Československo
Situační zpráva č. 6
I. Vojenská opatření
1.) Huť Poldi v Chomutově dostala 12.4. spěšnou vojenskou objednávku na 60 vagonů oceli pro jádra projektilů. Bude splněna zastavením už běžících zakázek.
2.) Podle výnosu Ministerstva národní obrany je nutno v každé sborové oblasti, s výjimkou pohraničí, uložit jako „rezervu válečného chemického materiálu“:
40 000 protiplynových masek,
60 000 filtrů,
24 000 souprav ochranných oděvů,
20 000 ochranných pláštěnek,
868 rozstřikovacích přístrojů vz. 36
a různé další přístroje. S dodáním těchto zásob je možno počítat počátkem července.
3.) Vodní nádrž u Vranova nad Dyjí (na řece Dyji, západně od Znojma) byla nedávno vybavena trhavinami (dodání proběhlo v noci).
II. Vnitřní politika
Dne 8. 5. se v Ústí n. L. konalo slavnostní sloučení všech sudetoněmeckých mládežnických spolků (dosud 7). Následovala přísaha na vlajku sudetoněmeckého mládežnického tělocvičného sdružení (Jungturnerschaft).
Z pověření
(podpis nečitelný)