Tajné
Vrchní velitelství pozemního vojska Berlín, 12. května 1938
Az. 3a/n 59 3. odd. (IV) gen. št. pozem. vojska
Č. 895/38 g.
Věc: Československo
Situační zpráva č. 7
I. Vojenské
1.) Ze všech částí opevněného pohraničí je hlášeno, že obsazení objektů bylo z větší části zrušeno. Objekty však jsou přísně střeženy v opevněných prostorech zůstávajícími strážními jednotkami.
Opevňovací práce pokračují.
2.) Záložníci povolaní v poslední době jsou pravděpodobně využíváni hlavně pro vznik pevnostních jednotek a strážních praporů. Nakolik jsou odesíláním oslabené aktivní pluky opět naplněny, nebo zda byly dokonce zesíleny nad normální mírový stav, není známo.
Údajně byli ve vícero případech povoláni i záložníci, kteří své poslední cvičení ve zbrani už normálně absolvovali.
Všichni propouštění záložníci byli písemně zavázáni k přísnému utajení všech vojenských skutečností.
3.) Přicházejí zprávy, že sudetoněmečtí záložníci, pokud byli označeni jako nespolehliví, nemají být povoláváni k oddílům, nýbrž ke „shromažďovaným jednotkám“ (Sammelkadern) vojenských doplňovacích velitelství.
Tato opatření mohou mít účel shromáždit nespolehlivé elementy, aby se daly snáze hlídat.
4.) Trvale docházejí zprávy o dalších zátarasech, o přípravách k odstřelu a o braní rukojmích v sudetoněmeckém pohraničí.
Jedno hlášení vypovídá, že od Čechů vyškolení lidé mají při vpádu německé armády provádět ničení a sabotáže. Především má být ničeno zásobování pitnou vodou, přívody vody pro elektrárny, osvětlovací vedení a silnoproudé vedení.
Mezi obcemi Nová Ves v Horách a Klíny (na hranici, severozápadně od Mostu) byly vybudovány jámy pro lapání tanků (7 x 7 m, 4 m hluboké).
5.) Podrobnosti
a) Podstata ppl. 28 je pravděpodobně opět v Praze, 1 strážní prapor pluku je západně od Ústí n. L.
b) Podstata ppl. 46, což mají pravděpodobně být pevnostní oddíly, je opět v posádkách (Chomutov, Kadaň). V opevnění zůstala velitelství opevnění.
c) Od ppl. 12 (Komořany) je v posádce už pouze 1 prapor, 2 prapory byly rozděleny do českého pohraničí.
d) Od ppl. 47 (Mladá Boleslav) mělo být odesláno 120 mužů do Kořenova (severových. od Jablonce n. N.).
6. Síla „Rote Wehr“, vzniklého z německých socialistů a komunistů, činí v Rumburku patrně jen 300 mužů. „Rote Wehr“ má mít v sudetoněmeckém prostoru stejnou státní funkci, jako národní garda v českém prostoru.
II. Politické
S ohledem na přípravu voleb byl zrušen zákaz shromažďování z 1.4.
III. Ostatní
Podle novinových zpráv se česká koruna ve volném obchodu propadla o 40 %, což způsobily nejen hospodářské, ale i politické důvody.
Z pověření
(podpis nečitelný)
Tajné
Vrchní velitelství pozemního vojska Berlín, 16. května 1938
Az. 3a/n 59 3. odd. (IV) gen. št. pozem. vojska
Č. 930/38 g.
Věc: Československo
Situační zpráva č. 8
I. Vojenské
1.) Zprávy o odsunu sudetoněmeckého mužstva k částem oddílů na Slovensku se potvrdily.
2.) a) Současná síla posádky v Turnově (jižně od Liberce) činí asi 1 000 (včetně vlastního výcvikového kurzu 1 500) mužů.
b) Současná síla posádky ve Vimperku činí asi 700 mužů.
c) V dělostřeleckých kasárnách v Liberci se mají už nějakou dobu nacházet tanky (dosud není potvrzeno, možná se jedná o obrněná průzkumná vozidla). Jiná hlášení hovoří o transportu tanků do Králík a o jednom tankovém svazku v Místku (severovýchodní Morava). Potvrzení se očekává.
d) Pěším plukem 42 střežený a v případě války obsazovaný úsek sahá od Hřenska (severní Čechy) – podél Labe (východní břeh) – Ústí n. L. – po Rtyni nad Bílinou (západně od Ústí n. L.).
3.) Jsou zprávy, že odvody současného odvodního ročníku rekrutů, které normálně končí 1. 10. 38, budou provedeny už nyní. Zprávy o rozsahu tohoto opatření zatím nejsou.
Při odvodech budou všichni čeští branci uznáni schopnými, ze sudetských Němců jen asi 15-20 %.
4.) Ve Šluknově (v Rumburském výběžku) probíhají vojenské odvody automobilů, především nákladních. Výzvy k tomu neprobíhají jako obvykle vyhláškou, ale osobními pozvánkami.
II. Politické
1.) České Ministerstvo vnitra povolilo založení „Dobrovolnické německé ochranné služby“ (Freiwiliger deutscher Schutzdienst – F. S.). Zakládací shromáždění se konalo v Chebu.
F.S. má charakter a poslání zcela jako sudetoněmecké S. A. Jako spolková uniforma se předpokládá: černá čepice se štítkem, bílá košile s černou kravatou, černá kazajka, černé jezdecké kalhoty s holínkami nebo dlouhé kalhoty, červené nárameníky s černým nápisem F. S., opasek a náprsní řemen, černý kabát.
2.) V Jirkově (severně od Chomutova) se sjednotil marxistický německý tělocvičný spolek s českým Sokolem (pod jménem „Atus“). Podobné snahy mají probíhat všude, kde se nacházejí podobné malé spolky.
III. Hospodářství
1.) Ministerstvo obrany nařídilo, že veškeré zásoby hotového zboží, polotovarů a surovin, pokud přesahují potřebu na jeden měsíc, musejí být do 15. 4. 38 shromážděny v prostoru Benešov – Kladno – Plzeň (vnitrozemí Čech) a tam uskladněny.
2.) Údajně bylo v říjnu 1937 pro vojenské účely v Československu uskladněno 22 000 t benzínu.
Celková spotřeba benzínu v Československu v roce 1936 činila 260 000 t.
3.) Zahraniční kapitáloví účastníci v rafinériích, ve slovenských lesích a v rudných dolech na Podkarpatské Rusi předložili požadavky na stažení následujících sum:
30 milionů švýcarských franků,
10 milionů liber šterlinků,
80 milionů francouzských franků.
Ministerstvo vnitra již tyto požadavky odmítlo a vydalo všeobecný zákaz vývozu kapitálu. Česká vláda chce návazně na to očividně udržet přímé hospodářské propojení se západními mocnostmi, aby je také touto cestou zainteresovala na politické podpoře.
Z pověření
(podpis nečitelný)
Tajné
Vrchní velitelství pozemního vojska Berlín, 20. května 1938
Az. 3a/n 59 3. odd. (IV) gen. št. pozem. vojska
Č. 990/38 g.
Věc: Československo
Situační zpráva č. 9
1.) Povolávání záložníků
Propuštěný ročník 1915, který by měl být v létě 1938 povolán k 1. cvičení záložníků, obdržel už v dubnu povolávací rozkaz a musel v průběhu 8 dnů nastoupit na cvičení. Při plném povolání by to činilo téměř 70 000 mužů, z toho asi 40 000 národnostních Čechů.
Podle známých jednotlivých případů je třeba počítat s tím, že záložníci budou u oddílů drženi přes normální dobu cvičení.
Není však možné získat důvěryhodný obraz v současné době dosažené síly armády. Údaje kolísají a prozatím jen potvrzují, že úroveň oddílů nacházejících se v opevněném pohraničí je vysoká, ve vnitrozemí a na východě země je nízká.
2.) Téměř bezezbytku vyčerpaný lidský materiál, přicházející v úvahu pro službu, má za následek, že použitelnost českého mužstva v průměru výrazně klesá.
3.) V okolí Znojma je zjištěno vícero rot pěšího pluku 16 (stanoviště Prešov, severně od Košic). V jaké síle se tam tento pluk nachází, je ještě otázkou.
Podle dalšího údaje je možný též příchod částí pěšího pluku 20 (stanoviště Michalovce (východní Slovensko)) do blízkosti Znojma.
4.) Jednotlivé baterie děl. pluku 1 ve Znojmě mají být motorizovány. V případě tohoto pluku se jedná o divizní dělostřelectvo 6. pěší divize.
5.) V úseku opevnění Jeseník – Červená hora – Šerák jsou hlášeny zesílené práce (2 směny po 8 hodinách).
Oproti tomu je od saské hranice, z okolí Chomutova, odesílán pevnostní stavební materiál do jižních Čech.
6.) Z oblasti západně od Plzně je hlášeno, že před linií Stříbro – Holýšov a od Stříbra k severu jsou všechny křižovatky cest, mostní přechody, ocelové mosty, železniční podjezdy a železniční mosty až po směr Přimda připraveny k odstřelu. Některé mosty atd. jsou střeženy 3 muži. Také v malých obcích, jako Prostiboř, je vše připraveno k odstřelu, včetně malých můstků přes potok. Údolní přehrada u Karlových Varů, dokončená teprve nedávno, má být připravena k odstřelu.
Za pomoci všech prostředků má být dosaženo toho, aby byl postup nemožný.
Před opevněnou linií jsou zřízeny drátěné zátarasy. Ve Stříbře umístění ženisté jsou zaměstnáni zřizováním minových polí a protitankových zátarasů.
Shodné zatarasovací přípravy probíhají v úseku Ústí n. L.–Klášterec n. O. a před 1. linií opevnění.
7.) K novým bunkrům, vybudovaným na podzim a v zimě 1937/38, mají teď přibýt úkryty pro mužstvo osádek. Úkryty se mají nacházet 4 metry hluboko pod terénem a mají mít podzemní přístup k bunkrům.
8.) Při zničení údolní přehrady u Vraného by byly přímo ohroženy následující obce:
[Pozn. překladatele: Následuje seznam obcí podél řeky Dyje mezi Vranovem a Krhovicemi, s udáním počtu obyvatel.]
9.) V oblasti opevnění byly zjištěny následující nové provozní okruhy rádiového vysílání:
1. síť: Praha-Cheb-Tachov-Sokolov,
2. síť: Praha-Kadaň-Chomutov-Most,
3. síť: Praha-Děčín-Rumburk-Liberec-Trutnov,
4. síť: Praha-Kaplice-Kašperské Hory.
Řídicí ústředna je v Praze.
Každý z těchto provozních okruhů provádí mezi sebou uzavřený rádiový provoz. Češi dostali k zajištění nejrychlejšího spojení od pohraničí do Prahy stejné přístroje, jak mají Francouzi na Maginotově linii.
10.) Prokázané další nepokoje v různých městech ukazují, že vnitropolitické napětí navzdory jednání vlády dále narůstá.
Z pověření
(podpis nečitelný)
Tajné
Vrchní velitelství pozemního vojska Berlín, 22. května 1938
Az. 3a/n 59 3. odd. (IV) gen. št. pozem. vojska
Č. 0252/38 geh.
Věc: Československo
Situační zpráva č. 10
1.) Nepokoje v sudetoněmecké oblasti, jakož i v Praze a v Brně zesílily nervozitu Čechů, jejichž vedení státu se údajně kromě toho cítí stále neklidnější kvůli zprávám o přesunech německých oddílů k české hranici.
2.) Vojenský atašé v Praze hlásí, že Češi povolali 1 ročník (pravděpodobně 1935) a 5 ročníků specialistů.
Tato opatření ještě neznamenají všeobecnou mobilizaci. Je jimi jen dosaženo posílení aktivní armády.
Zde nutno poznamenat, že Češi dle paragrafu 27 branného zákona mohou bez vyhlášení mobilizace povolat 5 nejmladších ročníků, čímž může armáda dosáhnout téměř válečného stavu.
3.) Existuje potvrzená zpráva, že v Chebu byli zastřeleni 2 sudetští Němci.
4.) Dále existuje zpráva, že na bavorské hranici byla zřízena zesílená pohraniční služba (také vojáci). Došla také různá hlášení, podle kterých byly části poplachových jednotek (včetně dělostřelectva) přesunuty do opevněného pohraničí, anebo v něm předsunuty až do blízkosti politické hranice. Takové přesuny byly hlášeny: jižně od Domažlic, v průsmyku u Furth im Walde, východně od Eslarn (bavorská hranice jižně od Tachova, tam také dělostřelectvo) a východně od Waidhaus (západně od Přimdy).
5.) V Ašském výběžku a v Chebu, jakož i v prostoru naproti městu Zwiesel v Českém lese jsou zjištěny vyklizovací opatření (odsun příbuzenstva českých úředníků i odvoz materiálu).
6.) Češi přerušili telegrafní vedení vedoucí z Německa do Žatce, Chomutova a Karlových Varů. Z jiných hraničních úseků takové zprávy nepřišly.
Na konceptu podepsán: von Tippelskirch
Za správnost: (podpis) kapitán gen. štábu pozemní armády
Tajné
Vrchní velitelství pozemního vojska Berlín, 22. května 1938
Az. 3a/n 59 3. odd. (IV) gen. št. pozem. vojska
Č. 0253/38 geh.
Věc: Československo
Situační zpráva č. 11
1.) V noci z 21./22. se nestaly, pokud je nám dosud známo, žádné nové incidenty. Vojenská opatření však pokračují.
2.) Nad sudetoněmeckým pohraničím byl 21. 5. vyhlášen výjimečný stav.
Ochrana hranice byla zesílena, přechody byly uzavřeny zátarasy z kmenů a naloženými automobily.
Přeshraniční provoz byl místy dočasně přerušen.
Silnice a přejezdy v předpolí opevnění jsou připraveny k odstřelu, minové komory částečně naplněny.
3.) Posádky byly v noci 20./21. zalarmovány a z větší části přesunuty do opevněných oblastí.
Opevnění bylo v noci 20./21.vesměs obsazeno a vyzbrojeno, střílny otevřeny, pancéřové zvony odkryty, kromě toho probíhají opevňovací práce.
Důležitá místa na politické hranici jsou obsazena předsunutými oddíly (pěchota a lehké dělostřelectvo).
4.) Z různých obcí je hlášen odvod koní a konfiskace automobilů pro vojenské účely.
5.) Pokračuje odsun českého civilního obyvatelstva ze sudetoněmeckého pohraničí.
6.) Množí se přechody hranice sudetskými Němci, kteří se chtějí vyhnout povolání do armády.
7.) Vzpoury malého rozsahu a třenice s německými, slovenskými a polskými národnostmi byly hlášeny z Moravské Ostravy a Opavy.
8.) Podrobnosti:
a) Posádka Děčín (1 prapor pěšího pluku 42) měla být s polní pochodovou výzbrojí přesunuta do Arnoltic a Růžové (severně od Děčína).
b) U Horní Blatné (severně od Karl. Varů) 200 mužů hraničářského praporu 5.
c) Dyleň (jihovýchodně od Chebu) má být obsazena 3 četami pěchoty.
d) U Studánky (západně od Tachova) bylo hlášeno zřizování polního opevnění (střelecké zákopy).
e) Hranice u Železné Rudy je obsazena pěchotou a dělostřelectvem.
f) Od pěšího pluku 36 (Užhorod) bylo zjištěno:
500 mužů v Hrušovanech nad Jev. (východně od Znojma),
1 rota v Jevišovce (východně od Znojma),
1 rota v Novosedlech (východně od Hrušovan).
Z pověření
(podpis nečitelný)
Tajné
Vrchní velitelství pozemního vojska Berlín, 23. května 1938
Az. 3a/n 59 3. odd. (IV) gen. št. pozem. vojska
Č. 0254/38 geh.
Věc: Československo
Situační zpráva č. 12
1.) První volební neděle obecních voleb v zásadě proběhla klidně. Přinesla Sudetoněmecké straně očekávaný nárůst, které nyní sjednotil přes 90 % německých hlasů pro její lístky.
2.) Přestože v situační zprávě č. 11 zmíněná mobilizační opatření dále probíhají, může se mluvit o určitém uklidnění situace.
Výjimečný stav a uzavření hranice, jakož i obsazení důležitých míst na politické hranici, se zdají z velké části odvolané.
3.) Ve Francii pravděpodobně nenastala na základě posledních událostí v Československu žádná vojenská opatření.
Z pověření
(podpis nečitelný)
Tajné
Příloha k situační zprávě č. 12
Vojenská opatření v pohraničí
1.) Proti slezské hranici:
Dne 21. 5. zjištěná nová (5.) rádiová síť Krnov – Opava – Těšín byla také 22. 5. v provozu.
U Jeseníku, Zlatých Hor a Mor. Ostravy I. a II/13 ppl. a III/7 dpl., u Zlatých Hor také části hraničářského praporu 7.
Povolávání automobilů a zřizování polního opevnění v oblasti Těšína.
2.) Proti saské hranici:
„Rote Wehr“, který od 21. 5. obsadil plynárnu, elektrárnu a vodárnu v Aši, byl nahrazen státní policií.
Na Chebsku bylo zjištěno, že sudetští Němci byli povoláni do Pardubic a Češi do Sokolova.
Mezi Jablonným v Podj. a Cvikovem byl zjištěn dělostřel. pluk 3, s ním také průzkumné automobily.
Pancéřované automobily (údajně tanky) byly hlášeny v Liberci a v Mladé Boleslavi.
Posádka Rumburk (III/42 ppl.) je v zásadě nasazena v opevněné oblasti 12 km jižně od Rumburku.
Části posádky Liberec byly přeloženy do opevnění na hřebenu Jizerských hor, včetně dělostřelectva od bývalého horského děl. pluku 253.
K posádce Liberec přicházejí dnem i nocí záložníci, po vystrojení jsou okamžitě odváženi k hranici do opevnění.
Z Liberce do Kořenova jezdí železniční a automobilové transporty. Jedná se o pěší pluk 21 z Čáslavi.
Čtyři železniční transporty s oddíly přijely 2. 5. mezi 6. a 12. hod. do Jablonného v Podj., ihned byly vyloženy a odpochodovaly směrem na Petrovice, Heřmanice, Polesí a Dolní Světlou. Velitelské stanoviště, pravděpodobně štáb pluku, se nachází v Jablonném. Sestaveno pouze z Čechů a Slováků.
21. 5. odpoledne přijely do Jablonného 3 vojenské transporty, vyložené oddíly odpochodovaly směrem Lemberk-Polesí. Obrněná vozidla odjela z Jablonného stejným směrem.
V Turnově 70 českých letadel. Byli povoláni všichni příslušníci českého letectva.
Do Stráže pod Ralskem dorazil 21. 5. kolem 16.00 hod. transport oddílů z Litoměřic, jednotka nezjištěna.
Do Podmokel přijel železniční transport s vojskem z Tábora. 21. 5. byly v Ústí n. L. zjištěny dva transporty s mužstvem.
Do Kamenického Šenova přijela 21. 5. jedna rota ppl. 42 a 1 četa telegrafního oddílu z Kutné Hory.
Dne 21. 5 jeden „mut.“ [???] a později další dělostřelecký pluk z Prahy pochodoval směrem Reichenburg – Schöberst. [??? Snad vrch Schöber/Stožec v Lužických horách.], 1 dělostřelecký pluk pochoduje směrem na Českou Lípu.
U Nového Města pod Smrkem byl u vrchu Tafelfichte [Smrk, 1122 m n. m.] odstřelen most.
Horní Vítkov, severně od Chrastavy, je obsazen 400 muži. Obec Vysoká je obsazena 600 muži.
21. 5. 16.00 hod. pěší pluky 11 a 46 pochod Libercem směr Turnov, části zůstaly v Růžodolu.
21. 5. dopoledne přijelo na nákladních autech 125 mužů pěchoty bez označení do Kamenického Šenova, 75 do Hillova Mlýna a 50 do Falknova.
3.) Proti bavorské hranici:
V Plzni jsou povolány ročníky 1908-1913.
Ze starších ročníků byli naléhavě povoláni:
1.) technické skupiny,
2.) příslušníci PL dělostřelectva a dělostřelectva,
3.) telefonisté pěchoty.
Povoláni jsou všichni záložní důstojníci. Posádka Plzeň je prázdná. Oddíly jsou nasazeny v linii bunkrů.
U Železné Rudy zřizování střeleckých zákopů ve směru vrchu Pancíř.
V Klatovech nakládání dragounů, pěchoty a dělostřelectva směrem na Vimperk.
Motorový transport směr Seewiessen.
Letiště Cheb bylo vyklizeno (?).
Do Tachova dorazilo v noci 20./21. 72 vagonů s vojskem. Na každém vrchu umístěny kulomety a 1 dělo, zřizování střeleckých zákopů. V Tachově asi 2000 mužů vojska.
4.) Proti rakouské hranici:
Do Břeclavi dorazil dnes v poledne vojenský transport se 30 vagony s děly a 1 reflektorem. Pěší pluky 10 a 43 byly v noci z 21./22. odtransportovány z Brna na jih.
Podstata pěšího pluku 10 zjištěna v Břeclavi. Části nasazeny v opevněném prostoru.
21. 5. 03.00 hod. 1 pěší prapor ze Znojma dorazil do Vranova (údolní přehrada) a byl rozdělen do obcí Břežany, Podmyče, Červený Dvůr, Nový Petřín a do okolí.
Přes Mikulov 21.5. transporty k rakouské hranici.
U Domašova dělostřelectvo a zátarasy.
Ve Frymburku se nachází 1000 mužů pěchoty.
Do Vyššího Brodu (jižně od Č. Krumlova) přijely 21. 5. dopoledne části pěšího pluku 1 (200-300 mužů). Vagony s vojskem jezdily celou noc k hranici.
20. 5. bylo 800-1000 mužů v černých uniformách, s novou výstrojí a výzbrojí rozmístěno do Frymburku nad Vltavou, Dolní Vltavice, Horní Plané a Záhvozdí.
Mosty přes Dunaj u Bratislavy (silniční a železniční) jsou připraveny k odstřelu. Pěší pluky 23 a 39 byly v noci automobily odvezeny na hranici.
Ženijní pluk 4 (mnoho Němců) byl přeložen z Bratislavy do vnitrozemí.
Severně od Mikulova tanky.
Do Nových Hradů přibylo vojsko, stejně tak do Českých Velenic (jihovýchodně od Č. Budějovic), v Josefsku [Nyní součást Č. Velenic.] je očekáváno vojsko.
Opevnění v prostoru Valtice (západně od Břeclavi) obsazeno vojskem (pěší pluk 10). Vojsko je v Hlohovci a v Poštorné.
Výšina 212 (Theben) při ústí řeky Moravy je obsazena (asi 1 rota).
21. 5. dopoledne zaujalo dělostřelectvo z Brna postavení na výšině jižně od Českých Křídlovic (východně od Znojma). Silnici Hrušovany nad Jev. – Oja chrání PT kanon.
Mosty mezi Mikulovem a Znojmem jsou obsazeny. Dřevěné mosty částečně rozebrány.
Továrny v Petržalce jsou obsazeny. Odvoz oddílů osobními a nákladními auty.
Oddíly z Č. Budějovic odešly 21. 5. 05.00 hod. směrem na Kaplici (jižně od Bunzlau [???]).
V Bratislavě od 21. 5. 00.00 hod. vojenské transporty železnicí a nákladními auty na severovýchod. Údajně mají být kasárna a muniční sklady … [Konec textu není k dispozici.]
5.) Proti maďarské hranici:
20. 5. silné pohyby oddílů proti maďarské hranici. Přehrazení silnic a obsazení opevnění. Rychlá divize z Bratislavy se nachází na maďarské hranici (?).
Tajné
Vrchní velitelství pozemního vojska Berlín, 24. května 1938
Az. 3a/n 59 3. odd. (IV) gen. št. pozem. vojska
Č. 1007/38 g.
Věc: Československo
Situační zpráva č. 13
1.) Volební vítězství sudetských Němců, jakož i 23. započaté rozhovory Konrada Henleina s Hodžou vedou k dalšímu k uklidnění v sudetoněmeckém pohraniční.
2.) Od 21.5. prováděná vojenská opatření dávají následující předběžný obraz:
Velení čs. armády provedlo od 21.5. 01.00 hod až do 23.5. uzavření a obsazení hranice, částečnou mobilizaci aktivní armády a přesunutí podstaty aktivních pohraničních divizí (to jsou všechny v Čechách a na Moravě ležící divize s výjimkou 15. pěší divize) k obsazení opevněného pohraničí.
Předsunutí uzávěrových hlídek a zabezpečovacích oddílů do předpolí opevnění k provedení zátarasů a k obsazení důležitých míst na politické hranici pěchotou s kulomety, PT děly a dělostřelectvem bylo tentokrát výrazně zřetelné.
Zřizování jam proti tankům nebylo nikde zjištěno. Disponibilní síly jsou v pohraničí pravděpodobně pod vlivem slabých místních rezerv (částečně motorizovaných) rovnoměrně rozloženy.
3.) Odsun českých žen a dětí ze sudetoněmeckého pohraničí má pokračovat.
4.) Při přípravě k ničení mostů v pohraničí došlo na české straně k narušení hranice.
1 příloha
Z pověření
(podpis nečitelný)
Tajné
Příloha k situačnímu hlášení č. 13
OKH Az. 3a/n 59 3.odd. (IV) gen. št. pozem. vojska
č. 1007/38 g.
24. 5. 1938
Přesuny v pohraničí
1.) Úsek slezské hranice:
21. 5. bylo několik francouzských důstojníků v hotelu Aldon v Novém Bohumíně.
22. 5. v poledne bylo v Pudlově u Bohumína vykládáno těžké dělostřelectvo.
V okolí Chuchelné (severovýchodně od Opavy) byly v předpolí opevnění hlášeny zajišťovací hlídky od pluků 13, 15 a hraničářského pluku 4, mimo to obrněná vozidla (6-8).
V okolí Zlatých Hor (východně od Jeseníku) zajišťovací hlídky od pluků 13, 35 a hraničářského praporu 7.
2.) Úsek saské hranice:
V okolí Luční boudy (východně od Špindlerova Mlýna, Krkonoše) zajišťovací hlídky od pěšího pluku 22 (49 mužů).
Zajišťovací hlídky od pěšího pluku 44 na linii Nové Město pod Smrkem – Frýdlant v Č.
V lesích jižně od Hejnic části některého dělostřeleckého pluku (101?) z Prahy.
U Stráže nad Nisou (těsně severozápadně od Liberce) bylo hlášeno mužstvo s č. 103 (údajně části 1. dělostřel. pluku 103 z Terezína).
Severně od Jablonného v Podj. možná nasazeny části pěšího pluku 2 (Litoměřice).
V objektech jižně od Rumburského výběžku bylo hlášeno asi 1500 mužů od pěšího pluku 42.
Sněžník (severozápadně od Podmokel) je obsazen.
V předpolí linie opevnění Ústí n. L. – Kadaň četné polní hlídky s kulomety a PT kanony.
První a druhá linie bunkrů je obsazena.
V terénu mezi 1. a 2. linií opevnění jsou silnice a mosty zataraseny.
V okolí Ústí n. L. je hlášeno dělostřelectvo (těžké i lehké).
3.) Úsek bavorské hranice: Uvnitř opevněné linie mezi Stříbrem a Holýšovem je hlášeno mnoho dělostřelectva (údajně lehký děl. pluk 2 Plzeň a těžký děl. pluk 102 Rokycany).