Vládní usnesení o zřízení Nejvyšší rady obrany státu, o jejím statutu a jednacím řádu
Vláda republiky Československé usnesla se ve své schůzi dne 6. října 1933 na těchto opatřeních:
I.
Zřízení Nejvyšší rady obrany státu.
/1/ K přípravě a organisaci obrany státu zřizuje se ze členů vlády užší výbor s názvem „Nejvyšší rada obrany státu“ /:zkratka „NROS.“:/.
/2/ Podrobnosti jsou stanoveny v připojeném statutu NROS.
/3/ Příslušnost vlády, ministerstev a jiných ústředních úřadů není zřízením NROS. dotčena.
II.
Statut Nejvyšší rady obrany státu.
§ 1.
Složení Nejvyšší rady obrany státu.
/1/ Předsedou NROS. je předseda vlády. Ostatní členy NROS. jmenuje a odvolává president republiky na návrh předsedy vlády.
/2/ Jednání NROS. se účastní s hlasem poradním jako odborník z oboru vojenského generální inspektor branné moci nebo náčelník hlavního štábu branné moci; za mobilisace a ve válce účastní se jednání NROS. jako odborník z oboru vojenského hlavní velitel operujících armád. Je- li některý z těchto funkcionářů nepřítomen anebo zaneprázdněn, vyšle k jednání NROS. zástupce, kterého k tomu určí.
/3/ Předseda NROS. může k jednání NROS. povolati odborné poradce i z jiných oborů.
§ 2.
Účast presidenta republiky při jednání NROS.
President republiky má právo svolati NROS., býti přítomen jejímu jednání, ji předsedati a vyžádati si písemnou zprávu o kterékoli věci, náležející do oboru působnosti NROS.
§ 3.
Úkoly Nejvyšší rady obrany státu.
/1/ NROS. je povolána soustavně pečovati o náležité zabezpečení obrany státu. Po této stránce přísluší ji jednati a usnášeti se zejména:
1/ o přípravě potřebných hospodářských opatření pro dobu mobilisace a války ve výrobě, oběhu a spotřebě statků, zejména pokud jde
a/ o zajištění prvotní a průmyslové výroby, jakož i potřebných surovin,
b/ o zajištění výživy branné moci a obyvatelstva,
c/ o rozdělování surovin, výrobků a jiných věcí pro potřeby branné moci a obyvatelstva;
2/ o směrnicích pro opatřování a přidělování pracovníků za mobilisace a ve válce;
3/ o směrnicích pro finanční hospodaření za mobilisace a ve válce /:finanční plán válečný:/;
4/ o úpravě dopravní sítě s hlediska obrany státu a o přípravách týkajících se opatření a použití jakýchkoli dopravních prostředků za mobilisace a ve válce;
5/ o plánu ochrany proti propagandě státu nepřátelské nebo škodlivé;
6/ o plánu ochrany obyvatelstva proti zásahům vnějšího útoku, čítaje v to i odsunutí /:evakuaci:/ obyvatelstva a jeho ochranu proti leteckým a jiným podobným útokům;
7/ o směrnicích, jak se mají při výchově uplatniti zájmu obrany státu;
8/ o podílu, v jakém jsou jednotlivá odvětví státní správy povinna společně pracovati o provedení a zajištění plánů, směrnic a příprav uvedených v předcházejících odstavcích.
/2/ Vedle toho je NROS. povolána jednati též o těch zásadních věcech týkajících se branné moci, které ji ministr národní obrany pro jejich mimořádný dosah předloží k prozkoumání předtím, než je učiní předmětem jednání vlády ve sboru.
/3/ Vláda může kterýkoli návrh, jenž ji byl podán některým ministerstvem nebo jiným ústředním úřadem, odevzdati NROS. k prozkoumání s hlediska zájmů obrany státu vůbec a branné moci zvláště.
§ 4.
Povaha usnesení Nejvyšší rady obrany státu.
/1/ Zní-li usnesení NROS. ve věcech uvedených v § 3, odst. 1 na podání určitého návrhu vládě, předloží se příslušný návrh k rozhodnutí vládě.
/2/ Ostatní usnesení NROS. ve věcech uvedených v § 3, odst. 1 jsou závazné pro všechny členy vlády, jestliže se ve lhůtě stanovené jednacím řádem NROS. žádný člen vlády ani proti nim nevysloví ani nenavrhne, aby věc byla předložena vládě k rozhodnutí; za tím účelem se zašle každé takové usnesení NROS. všem členům vlády.
/3/ Jestliže se podle ustanovení předcházejícího odstavce proti usnesení NROS. vysloví některý člen vlády nebo navrhne, aby věc byla předložena vládě k rozhodnutí, předloží se věc vládě, setrvá-li NROS. při svém usnesení; učiní-li NROS. na podané námitky nové usnesení, platí o něm obdobně ustanovení předcházejících odstavců.
/4/ Členové vlády, jejichž oboru působnosti se týkají usnesení NROS., která se stala závaznými, jsou povinni zaříditi, čeho třeba k jejich provedení.
§ 5.
Jednací řád Nejvyšší rady obrany státu.
Podrobnosti o svolání, jednání a usnášení NROS. obsahuje jednací řád NROS., schválený vládou.
§ 6.
Poměr k meziministerskému sboru pro věci obrany státu.
/1/ Meziministerský sbor pro věci obrany státu /:zkratka „MSOS“:/, zřízený vládním usnesením ze dne 23. dubna 1926 /:intimát předsednictva ministerské rady čj. 2656/1773 S.m.r:/, je pomocným orgánem NROS. ve věcech uvedených v § 3, odst.1 a 3 a zpracovává k tomu účelu podrobněji to, na čem se NROS. usnese nebo co mu NROS. k zpracování přidělí.
/2/ Vládní usnesení uvedené v předchozím odstavci zůstává nadále v platnosti, nevyplývá-li jinak ze statutu nebo jednacího řádu NROS.
/3/ Usnesení plenárních schůzí MSOS, předkládají se přímo NROS. k projednání podle ustanovení § 4 a v opise se zašlou všem členům vlády; má-li některý člen vlády k usnesení plenární schůze MSOS. připomínky nebo námitky, uplatní je ve lhůtě stanovené jednacím řádem NROS. způsobem tam popsaným.
§ 7.
Generální sekretariát obrany státu.
Generální sekretariát s generálním sekretářem v čele, zřízený podle § 8 vládního usnesení ze dne 23. dubna 1926 se napříště nazývá generálním sekretariátem /:sekretářem:/ obrany státu /:zkratka „generální sekretariát /:sekretář:/ OS.“:/ a je vedle MSOS. pomocným orgánem NROS. I nadále obstarává též pomocnou službu pro MSOS.
III.
Jednací řád Nejvyšší rady obrany státu.
§ 1.
Svolávání schůzí.
/1/ Schůze NROS. svolává předseda NROS. písemně.
/2/ S pozváním ke schůzi se dodá pozvaným osobám i program schůze.
/3/ Schůze NROS. svolává předseda NROS. podle potřeby, nebo žádá-li o to některý z ministrů, kteří jsou členy NROS.
/4/ Pozvání obstarává generální sekretář OS., který o svolání schůze NROS. a o jejím programu zpraví též kancelář presidenta republiky.
§ 2.
Schopnost k usnášení.
NROS. je schopna jednati a usnášeti se, je-li přítomna mimo předsedu nadpoloviční většina ministrů, kteří jsou členy NROS.
§ 3.
Platnost usnášení.
NROS. se usnáší nadpoloviční většinou přítomných členů; při rovnosti hlasů má předseda hlas rozhodující.
§ 4.
Jednací zápis o schůzích.
/1/ O každé schůzi NROS. se pořídí pod dozorem generálního sekretáře OS. jednací zápis. Generální sekretář OS. je za tím účelem přítomen všem schůzím NROS.
/2/ Jednací zápis se v nejblíže příští schůzi přečte a po schválení jej všichni přítomní ministři podpíší. Vznikne-li pochybnost o správnosti nebo úplnosti jednacího zápisu a nevyřídí-li se dohodou, rozhodne o ni NROS.
/3/ NROS. rozhoduje též, má-li se k žádosti některého člena připustiti opětně k projednávání a usnášení o věci, o niž se stalo usnesení již ve schůzi dřívější.
§ 5.
Řízení schůzí.
/1/ Předseda řídí schůze NROS., uděluje i odnímá slovo, řídí hlasování a prohlašuje jeho výsledek.
/2/ Je-li přítomen schůzi NROS. president republiky, předsedá ji.
§ 6.
Stanovení pořadu jednání.
/1/ Program jednání NROS. stanoví její předseda, a to zpravidla na základě materiálu, jejž předložil MSOS. nebo ministr národní obrany, anebo jejž ji k projednání přikázala vláda.
/2/ Je-li nutno vyříditi věci naléhavé a neodkladné, nutno o nich jednati i tehdy, nebylo-li možno je zavčas připraviti.
/3/ Není-li některá projednávaná věc dostatečně jasná, nebo vyžaduje-li prostudování, zjišťování nebo přepracování, odloží NROS. její projednávání do některé schůze příští nebo ji přikáže MSOS. k zpracování a podání návrhu.
/4/ NROS. stanoví směrnice a konkrétní úkoly pro MSOS. a schvaluje výsledek jeho prací.
§ 7.
Přibírání poradců k jednání.
/1/ Ke každé schůzi NROS. pozve předseda NROS. jako odborníka z oboru vojenského podle povahy projednávané věci buď generálního inspektora nebo náčelníka hlavního štábu branné moci; za mobilizace a ve válce pozve předseda NROS. jako odborníka z oboru vojenského hlavního velitele operujících armád. Není-li některému z těchto vojenských funkcionářů možno účastniti se schůze NROS., jsou povinni oznámiti to písemně předsedovi NROS. a uvésti zároveň jméno a hodnost zástupce, kterého místo sebe k jednání vyšlou.
/2/ Předseda NROS. může pozvati- a to sám anebo na základě usnesení NROS- do schůze NROS. i odborné poradce z jiných oborů než z oboru vojenského.
/3/ Poradci nemají právo hlasovati.
§ 8.
Důvěrnost jednání.
Jednání NROS. jsou důvěrná a zprávy pro veřejnost smějí býti vydány jen se souhlasem předsedy NROS.
§ 9.
Projednávání usnesení plenárních schůzí meziministerského sboru pro věci obrany státu.
/1/ Usnesení plenárních schůzí MSOS. zašle generální sekretariát OS. v opise předsednictvu ministerské rady, všem ministerstvům, kanceláři presidenta republiky a nejvyššímu účetnímu kontrolnímu úřadu, upozorní při tom na ustanovení § 6, odst. 3 statutu i na lhůtu, v níž mohou jednotliví členové vlády podati k usnesení plenární schůze MSOS. připomínky nebo námitky.
/2/ Lhůta k podání připomínek anebo námitek proti usnesením plenárních schůzí MSOS. činí v míru 8 dní a za mobilisace a ve válce 3 dny; tato lhůta se počíná dnem následujícím po dni, kdy bylo usnesení plenární schůze MSOS. úřadu dodáno. Přikázala-li za mobilisace a ve válce NROS. některou věc MSOS. k zpracování a podání návrhu, může usnesením zkrátiti lhůtu uvedenou v tomto odstavci až na 24 hodin.
/3/ Připomínky nebo námitky proti usnesením plenárních schůzí MSOS. třeba podati u generálního sekretariátu OS.
/4/ Po uplynutí lhůty uvedené v odst. 2 předloží generální sekretář OS. usnesení plenární schůze MSOS. spolu s event. podanými připomínkami nebo námitkami předsedovi NROS., který dá věc na program jednání NROS.
§ 10.
Jak se projednávají usnesení Nejvyšší rady obrany státu o návrzích právních norem.
/1/ Usnese-li se NROS. ve věcech uvedených v § 3, odst. 1 statutu NROS. navrhnouti vládě, aby byl v některé z těchto věcí vypracován návrh určité právní normy /: zákona, vládního nařízení, vládní vyhlášky a p.:/, doporučí zároveň ministerstvo, které má návrh této normy připraviti. O takovém usnesení NROS. platí pak obdobně ustanovení § 11.
/2/ Jestliže vláda návrhu NROS., o němž je řeč v předcházejícím odstavci, vyhoví, projedná se návrh právní normy, který příslušné ministerstvo připraví v MSOS.; toto projednání nahrazuje v této věci předběžné meziministerské řízení připomínkové.
/3/ Schválí-li NROS. návrh právní normy, na kterém se usnesl MSOS. /:buď na základě ustanovení odst. 2 nebo z jiného podnětu:/, předloží generální sekretariát OS. usnesení NROS. vládě ke schválení prostřednictvím předsednictva ministerské rady a v opise je zašle všem ministerstvům, kanceláři presidenta republiky a nejvyššímu účetnímu kontrolnímu úřadu. Tyto úřady mohou v 7 denní lhůtě /:§ 9 jednacího řádu ministerské rady:/ podati k návrhu připomínky; ve výjimečných případech se může NROS. usnésti na zkrácení této lhůty. Po uplynutí uvedené lhůty rozhodne vláda o návrhu i o event. podaných připomínkách, nepodařilo-li se je odkliditi přímou dohodou mezi zúčastněnými úřady.
/4/ Návrhy právních norem, které MSOS. schválil před účinností vládního usnesení o zřízení NROS., třeba dáti NROS. k prozkoumání předtím, než budou předloženy vládě k schválení podle ustanovení předcházejícího odstavce.
/5/ Schválí-li NROS. návrh některé právní normy, může se též usnésti, že se jeho předložení vládě ke schválení podle odst. 3 odkládá na dobu pozdější.
§ 11.
Jak se projednávají usnesení Nejvyšší rady obrany státu na podání jiných návrhů vládě.
/1/ Usnese-li se NROS. ve věcech uvedených v § 3, odst. 1. statutu NROS. na podání některého jiného návrhu vládě, než o kterém je řeč v předcházejícím paragrafu, určí zároveň, přihlížejíc k povaze věci a k její naléhavosti, způsob, jak má býti návrh vládě předložen.
/2/ Neusnese-li se NROS. na jiném způsobu předložení, předloží návrh NROS. uvedený v předcházejícím odstavci vládě generální sekretariát OS. prostřednictvím předsednictva ministerské rady a zašle jej v opise všem ministerstvům, kanceláři presidenta republiky a nejvyššímu účetnímu kontrolnímu úřadu. Jinak platí o tomto návrhu obdobně to, co je uvedeno v odst. 3 předcházejícího paragrafu.
§ 12.
Jak se projednávají ostatní usnesení Nejvyšší rady obrany státu ve věcech uvedených v § 3, odst. 1 statutu.
/1/ O usneseních NROS. ve věcech uvedených v § 3, odst. 1 statutu, která nenáleží pod ustanovení § 10 nebo 11, zpraví generální sekretariát OS. předsednictvo ministerské rady, všechna ministerstva, upozorní při tom na ustanovení § 4, odst. 2 a 3 statutu, jakož i na lhůtu, v níž mohou jednotliví členové vlády se vysloviti proti usnesení NROS. právě dodanému nebo nevrhnouti, aby věc byla předložena k rozhodnutí vládě.
/2/ Lhůta uvedená v předcházejícím odstavci činí v míru 8 dní a počíná se dnem po dni, kdy usnesení NROS. bylo úřadu dodáno; tato lhůta se zkracuje za mobilisace a ve válce na 3 dni a může býti v naléhavých případech usnesením NROS. zkrácena až na 24 hodin.
/3/ Prohlášení, jimž se některý člen vlády vysloví proti usnesení NROS. nebo navrhne, aby věc byla předložena k rozhodnutí vládě, třeba podati u generálního sekretariátu OS.
/4/ Jestliže se ve lhůtě uvedené v odst. 2 některý člen vlády vysloví proti usnesení NROS. nebo navrhne, aby byla věc předložena k rozhodnutí vládě, předloží generální sekretariát OS. taková prohlášení NROS. k dalšímu jednání ve smyslu § 4, odst. 3 statutu.
/5/ Jestliže se ve lhůtě uvedené v odst. 2 žádný člen vlády nevysloví proti usnesení NROS. ani nenavrhne, aby věc byla předložena k rozhodnutí vládě, zpraví o tom generální sekretariát OS. předsednictvo ministerské rady a všechna ministerstva s poznamenáním, že se dotčené usnesení NROS. stalo podle ustanovení § 4, odst. 2 statutu závazným; při tom upozorní na § 4, odst. 4 statutu.
§ 13.
Jak se projednávají usnesení Nejvyšší rady obrany státu podle § 3, odst. 3 a 2 statutu.
/1/ Odevzdá-li vláda návrh, který ji byl podán některým ministerstvem nebo jiným ústředním úřadem, podle ustanovení § 3, odst. 3 statutu k prozkoumání NROS., zpraví o tom předsednictvo ministerské rady generální sekretariát OS., který zařídí, čeho třeba. O usneseních, která o takových návrzích NROS. učiní, zpraví generální sekretariát OS. vládu prostřednictvím předsednictva ministerské rady, neusnese- li se NROS. na jiném způsobu zpravení vlády; jednotlivým členům vlády se taková usnesení nezasílají.
/2/ Usnesení, která činí NROS. v zásadních věcech týkajících se branné moci podle § 3, odst. 3 statutu, se jednotlivým členům vlády rovněž nezasílají. Ministr národní obrany zpraví o nich vládu, až jí v dotčené věci podá příslušný návrh.
§ 14.
Intimace rozhodnutí vlády o věcech projednaných v Nejvyšší radě obrany státu.
O rozhodnutích, která učinila vláda ve věcech projednaných v NROS., uvědomí předsednictvo ministerské rady vždy také generální sekretariát OS.
§ 15.
Ukládání spisů.
Spisy NROS. se ukládají v generálním sekretariátu OS.
Národní archiv, fond PMR, č.j. 4.461/1.773/12/S- 33 m.r., 22. 9.1933, karton 629. Kopie, strojopis, 15 stran formátu A4.
Usnesení Nejvyšší rady obrany státu k ochraně obyvatelstva před leteckými útoky
Generální sekretariát obrany státu Čj. 285 Taj.- gen.sekr.1934. | Praha, 9. červenec 1934. |
NROS. Tajné! | |
Věc: Pasivní obrana obyvatelstva proti letadlům- usnesení NROS. | Presidium ministerské rady. |
Nejvyšší rada obrany státu ve své schůzi konané dne 22. června 1934, učinila toto usnesení:
„ Otázka pasivní obrany obyvatelstva proti letadlům přenáší se do kompetence ministerstva vnitra, které se pověřuje vypracováním příslušného zákonného podkladu pro vykonání všech potřebných příprav, aby tato obrana v případě potřeby mohla býti úspěšně prováděna.“
Na základě § 12, odst. 1. jednacího řádu NROS. zpravuji o tom předsednictvo ministerské rady a všechna ministerstva a zároveň ve smyslu ustanovení tohoto paragrafu upozorňuji na ustanovení § 4, odst. 2 a 3 statutu NROS., jakož i na lhůtu, v níž mohou jednotliví členové vlády se vysloviti proti usnesení NROS. právě dodanému, nebo navrhnouti, aby věc byla předložena k rozhodnutí vládě. Tato lhůta jest stanovena v § 12, odst. 2. jednacího řádu NROS. a činí osm dní, počínaje dnem následujícím po dni, kdy usnesení NROS. bylo úřadu dodáno.
Dostanou : předsednictvo ministerské rady a všechna ministerstva.1
Generální sekretář obrany státu:
vz.
plk. gšt. Pucholt
Případný postup dle ustanovení
§u 4 odst. 2 a 3 statutu
N.R.O.S. nepřichází v úvahu.
[?]
ad acta.
11 července 1934
[parafa nečitelná]
Národní archiv, fond PMR, č.j. 3.956/1.773/13/S- 34 m.r., 11. 7.1936, karton 630. Kopie, strojopis, 1 strana formátu A4.
Oznámení platnosti usnesení Nejvyšší rady obrany státu k ochraně obyvatelstva před leteckými útoky
Generální sekretariát obrany státu Čj. 383 Taj.- gen.sekr.1934. | Praha, 17. září 1934. |
NROS. Tajné! | |
Věc: Pasivní obrana obyvatelstva proti letadlům- oznámení platnosti usnesení NROS. | Presidium ministerské rady. |
Nejvyšší rada obrany státu, ve své schůzi konané dne 22. června 1934, učinila toto usnesení:
„ Otázka pasivní obrany obyvatelstva proti letadlům přenáší se do kompetence ministerstva vnitra, které se pověřuje vypracováním příslušného zákonného podkladu pro vykonání všech potřebných příprav, aby tato obrana v případě potřeby mohla býti úspěšně prováděna.“
Toto usnesení NROS. bylo, základě § 12, odst. 1. jednacího řádu NROS., oznámeno předsednictvu ministerské rady a všem ministerstvům č.j. 285 Taj. -gen. sekr. 1934. Jelikož ve lhůtě, stanovené § 12, odst. 2. jednacího řádu NROS., se žádný člen vlády nevyslovil ani proti tomtuo usnesení NROS., ani nenavrhl, aby věc byla předložena k rozhodnutí vládě, dovoluji si tímto, na základě § 12, odst. 5. jednacího řádu NROS., oznámiti, že toto usnesení NROS. se stalo podle ustanovení § 4, odst. 2. statutu NROS. závazným, a upozorniti při tom na ustanovení § 4, odst. 4 statutu NROS.
Dostanou : předsednictvo ministerské rady a všechna ministerstva.1
Generální sekretář obrany státu:
vz.
plk. gšt. Pucholt
Na vědomí-
ad acta.
21 září 34.
[nečitelná parafa]
Národní archiv, fond PMR, č.j. 5.065/1.773/13/S- 34 m.r., 20. 9. 1936, karton 630. Kopie, strojopis, 1 strana formátu A4.
Poznámky:
1. Znění vládního usnesení vychází z návrhu předloženého MNO pod č.j. 1.945 dův. VI/1. odděl. 1933 ze dne 21. 9. 1933.