Tajné
Vrchní velitelství pozemního vojska Berlín, 12. srpna 1938
Az. 3 a/n 59 3. odd. (IV) gen. št. pozem. vojska
Č. 1580/38 g.
Věc: Československo
Situační zpráva č. 28
I. Všeobecně
a) Zesílené obsazení pohraničí je v zásadě udržováno. Obsazení politické hranice, jakož i předpolí opevnění, se zdá být v rozsáhlejším měřítku a plánovitější než v květnu. Obsazení opevnění je v průměru o něco slabší než v květnu.
b) Na různých částech hranice byly v pohraničních lesích zřízeny sruby jako obranné body pohraniční stráže. Opatření pro zapálení lesů v pohraničí pokračují (vršení velkých hromad, vydávání kanystrů s benzínem).
c) Protitankové zátarasy.
K silnici Svor – Česká Lípa bylo dodatečně ke květnovým událostem hlášeno, že se oboustranně silnice nacházely pasti na tanky. Sestávaly z pravoúhle vyhloubených jam (8 × 5 m, hloubka 3 m), opatřených maskovací sítí. Na dně těchto jam (pravděpodobně také přímo na silnici – hlášení 3. oddělení) byly miny se zpožděným zapalovačem (1/2 sec.), obsahující 15,25 kg výbušné látky.
d) Protiplynové masky.
Protože československé protiplynové masky patrně neodpovídají současným požadavkům, zdá se být plánováno zavedení nových masek z Ruska. Také firma Baťa – Zlín je zaměstnána výrobou nových protiplynových masek. Údajně vyrábí denně 15 000 kusů.
e) Vytváření nových strážních oddílů pokračuje. V minulém měsíci bylo nově zjištěno 8–9 takových praporů (pravděpodobnost II).
f) Pro zajištění požadavků na dopravní prostředky pro vojenské účely předložila vláda parlamentu návrh zákona, podle kterého „bude držitelům nákladních automobilů už v době míru ohlášeno, kam je musí v případě potřeby dopravit“.
g) Pro všechny úředníky SdP mají být, podle věrohodných hlášení, připraveny povolávací lístky na 3 měsíce, aby byla strana v rozhodujících chvílích pokud možno bez vedení. V květnu provedená opatření takovým českým záměrům odpovídala.
h) Je stále hlášeno, že u českého dělostřelectva dosud nemohli být všichni Němci nahrazeni národnostními Čechy. Protože byli dosud coby dělovodi využíváni především Němci, není údajně pro tuto službu k dispozici dostatek vyškolených národních Čechů. Jak v květnu, tak i v červenci byly proto od jednotlivých dělostřeleckých pluků odesílány do pohraničí jen oddíly tvořené vycvičenými Čechy (1/2 – 1/3 běžné síly) a Češi tam mnohdy byli využiti jako dělovodi či velitelé baterií.
Co se týče těchto zpráv, mohlo by se z nich odvodit, že dělostřelectvo dočasně, bez dalšího povolání specialistů, není připraveno k nasazení v plné síle, zejména nejsou u všech dělostřeleckých pluků doplněny rámcované baterie.
II. Podrobnosti
A) Slezská hranice:
a) V poslední době jsou vícekrát hlášeny transporty oddílů v prostoru Bruntál – Rýmařov. V Horním Benešově byl hlášen strážní prapor IV.
b) Dne 17. 7. měly údajně být z Olomouce směrem na Javorník odeslány 2 z národnostních Čechů sestavené baterie děl. pluku 7 (Olomouc). V Olomouci zůstavší baterie II. oddílu děl. pluku proto sestávají pouze z německého a maďarského mužstva.
B) Saská hranice:
a) III/ppl. 44 je údajně přemístěn z Turnova do Liberce. Místo něj měly do Turnova přijít 2 roty ppl. 47. Toto přemístění by mohlo znamenat přibližování aktivních oddílů k pohraničí.
b) Posádka Most provedla v noci z 8./9. cvičný poplach. V průběhu 9. srpna se opět vrátila.
c) Nově postavené strážní prapory XVIII – XX v 2. linii bunkrů mezi Louny a Podbořany.
d) Štáb 1. rychlé divize se nějakou dobu nacházel v Lounech.
e) I. odd. děl. pluku 2 má být od 4. 8. přemístěn z Plzně do Žatce.
C) Bavorská hranice:
a) V Prášilech, jihovýchodně od Železné Rudy, se v současné době nachází 28 mužů s těžkými kulomety a 2 nákladními auty. Jsou ubytováni v české škole.
b) V prostoru Vimperk–Wallen [?] se s velkým úsilím pracuje na opevnění. V květnu, jak bylo dodatečně hlášeno, se ve Vimperku nacházely 4 plamenomety, mají tam být dosud.
D) Rakouská hranice:
a) Současné nasazení pěš. pluku 11:
I/ppl. 11: úsek Soumarský most – 5 km západně od Volar.
II/ppl. 11: od Soumarského mostu k jihu.
III/ppl. 11: Ždánov – Petrovice u Sušice.
Pluk je posílen částmi pěš. pluků 5, 29 a 41.
b) V Jihlavě byly do 23. 7. zjištěny části následujících oddílů:
2 prapory ppl. 38, části ppl. 31 (podstata ppl. 31 byla v Telči a Dačici, části také v Třešti a Slavonicích). Části děl. pluků 1, 2, 6 a 102. V Jihlavě a okolí se tedy v současnosti nachází pěchotou posílená 4. rychlá divize.
E) Slovensko:
Oproti dosavadním hlášením má být polská hranice obsazena pohraniční stráží (milicí).
Mostní a silniční zábrany proti Polsku údajně nebyly připraveny.
Z pověření
(Podpis)
Tajné
Vrchní velitelství pozemního vojska Berlín, 16. srpna 1938
Az. 3 a/n 59 3. odd. (IV) gen. št. pozem. vojska
Č. 1610/38 g.
Věc: Československo
Situační zpráva č. 29
I. Všeobecně
1.) Svaz československých důstojníků (založen 1920), který krátce vstoupil na politickou půdu svými požadavky na neústupnost, je jediným a také významným oficiálním zastoupením důstojníků, do kterého patří aktivní i neaktivní důstojníci. Počátkem roku 1932 měl 18 104 členů, z nich asi 7000 aktivních, 9000 záložních, 2000 penzionovaných a 100 četnických důstojníků. Novější počty nejsou k dispozici.
Úkoly svazu spočívají v podpoře postavení a hospodářských zájmů důstojnického sboru, v pěstování kamarádství, v duševním vzdělávání důstojníků a v podpoře sportování. Dále chce podporovat všeobecný zájem o branné otázky nejen ve sboru důstojníků a záložních důstojníků, ale také u veškerého obyvatelstva. Orgánem spolku jsou české důstojnické noviny.
2.) Podle jednoho hlášení německého vojenského atašé v Praze „obnáší celková síla české armády v současné době 350 000 mužů, ale zvyšuje se a do podzimu má počet dosáhnout 450 000 mužů“.
Podle názoru 3. oddělení je nyní početní souhrn české armády asi následující:
17 divizí po 12 000 204 000
4 rychlé divize po 11 000 44 000
7 hraničářských prap. po 1 200 8 400
3 hraničářské pluky po 2 500 7 500
letecké oddíly 15 000
sborové a armádní útvary 50 000
349 900
zaokrouhleno 350 000
Celková síla
Četnictvo: 17 000
Finanční stráž: 15 000
32 000 mužů
Zůstává otázkou, zda budou při dalším posilování armády stavěny nové strážní jednotky nebo záložní svazky. O výcviku záložních svazků dosud nejsou žádné zprávy.
Částečně se nyní zdá, že také aktivní důstojníci, poddůstojníci a mužstvo jsou oblékáni do uniforem národní gardy, četnictva a finanční stráže a používáni k ochraně hranice.
3.) Pro zrychlení mobilizace byla přijata následující opatření:
a) ponechání výzbroje a vybavení v rukách spolehlivých záložníků;
b) nová organizace procesu povolávání (motorizovaným četnictvem, vysílačkami a telefonicky);
c) zákaz dovolených či omezení pobytu mimo bydliště;
d) přihlašovací povinnost (změna bydliště) také pro příslušníky II. zálohy a náhradní zálohy.
4.) Zřízením nových policejních služeben bylo policejní zajištění v sudetoněmeckém pohraničí výrazně zesíleno.
5.) Výstavba opevnění a jeho zdokonalování pokračuje. Velké cementárny jsou zaměstnány výhradně armádními dodávkami.
Bylo hlášeno, že zbraně ve vlhkých bunkrech silně trpí korozí. Zbraně někde nemohou být používány. K tomu je třeba podotknout, že český zbrojní průmysl je sotva schopen v krátkém čase pokrýt jakýkoli nedostatek zejména kulometů nebo pušek.
6.) 18.–22. 8. měly v prostoru Českomoravské vysočiny mezi Jihlavou a Šumperkem proběhnout manévry 1. rychlé, 4. rychlé a 3. rychlé divize.
Zdá se, že se 4. rychlá divize a části 1. rychlé divize shromažďují u Jihlavy. K tomu také tankový pluk 1.
7.) Souhlasná hlášení udávají, že žně musejí být ukončeny do poloviny srpna. Opatření je údajně policejně hlídáno.
II. Podrobnosti
1) Slezská hranice:
a) Cvičení spojených zbraní v pohraničí nasazených oddílů. Podstatou cvičení je především: vytrvalá obrana až po čelo přední linie opevnění, nasazení aktivních jednotek v opevnění, v mezipolí a za opevněnou oblastí.
b) Je hlášeno silné (?) nasazení dělostřelectva u „Rašeliniště“. 2 ½ km východně od Smědavy (severozápadně od Liberce). Odtud je možnost pozorování až po Görlitz.
Protože „Rašeliniště“ leží jen 2 km od hranice, jedná se údajně o pozorovatelnu a nanejvýše o jednotlivá předsunutá děla. V okolí Smědavy bylo dosud hlášeno horské dělostřelectvo.
c) Jižně od cihelny v Poříčí u Trutnova (jižně od mostu přes Úpu) byla údajně připravována 4 postavení pro děla.
d) Zátarasy atd.
Údajně mají být v sudetoněmeckém pohraničí připraveny k odstřelu všechny kostely.
Cesta Horní Lysečiny – Horní Maršov – Pec pod Sněžkou má být po celé délce připravena k odstřelu. Každých 10 metrů mina, ty jsou propojeny kabelem.
2) Saská hranice:
a) Továrna Koch v Jablonném v Podještědí obsazena 100 muži ppl. 2. Štáb praporu v ředitelské budově továrny.
b) Mezi 17. a 23. 7. přišlo do Zdislavy 80 mužů (ppl. 44, 50 a 3) se 6 důstojníky. Štáb a kancelář v hostinci.
c) Do Heřmanic v Podještědí přišlo 22. 7. 45 mužů (ppl. 30 a 2) se 2 důstojníky.
d) V Kamenickém Šenově patrně štáb II/ppl. 42. Podléhají mu údajně oddíly umístěné v České Kamenici a Svoru.
e) 1. linie bunkrů:
Úsek Bílina – Braňany: síla strážního mužstva 48 mužů (hraničářský prapor 1), v současnosti obsazen každý 4. bunkr. Mužstvo pro střídání a štáb ve Fügnerově vile za úsekem.
2. linie bunkrů:
V Roudnici n. L. asi 30 mužů (ppl. 42 a 28) jako strážní oddíl, v Budyni n. O. 300 mužů (ppl. 42 a 38).
3. linie bunkrů:
Údajný úsek ppl. 5:
od Vltavy přes Slaný – Smečno – Karlova bouda (4 km severně od Berouna) [Nyní samota Zelená Bouda.], po asi 14 strážních oddílech, ppl. 5 ve Velvarech, Vítově, Studeněvsi, Libušíně, Dolním Bezděkově, dále 1 rota ppl. 5 ve Slaném a ve Smečnu.
Velitelství úseku ppl. 5: Kladno, plk. Ročinský.
Pro tyto strážní jednotky bude zapotřebí asi 1 prapor ppl. 5. Podstata pluku je pravděpodobně v Praze. Nasazení v případě války pravděpodobně v úseku svých strážních jednotek.
Úsek ppl. 28: od Karlovy Boudy přes Beroun – Tetín – Zadní Třebáň – Řevnice – Nová Ves pod Pleší – Slapy.
Velitelství úseku ppl. 28: Beroun, mjr. Kritzner.
3) Bavorská hranice:
a) Zatím nejasná hlášení hovoří o silném obsazení (také cizími oddíly) okolí Stříbra, jakož i údolí, která se táhnou od Plzně přes Stod na Horšovský Týn – Domažlice a od Plzně směrem na Klatovy. V okolí Stříbra bylo 4. 8. údajně spatřeno 18 středních tanků.
b) Zátarasy atd.
6. 8. byla do silničního mostu u České Kubice (silnice na Všeruby) zabudována komora k odpálení.
4) Rakouská hranice:
a) Četnická stanice Leonfeld hlásí, že hranice u Hohenfurth je od 15. 8. uzavřena. Z Německa nesmí do Československa nikdo cestovat.
Podle názoru 3. oddělení se pravděpodobně jedná jen o místní opatření.
b) Armádní štáb XVII (Vídeň) hlásí 13. 8. 38:
Pro celou armádu, jakož i pro příslušníky celní služby ČSR, včetně Finanční stráže a četnictva, jsou dovolené až na další zrušeny. Během volných dnů nesmějí úředníci opustit svou služební obec.
Důvod zrušení dovolených nutno hledat v současné napjaté situaci.
Z pověření
(Podpis)
Tajné
Vrchní velitelství pozemního vojska Berlín, 23. srpna 1938
Az. 3 a/n 59 3. odd. (IV) gen. št. pozem. vojska
Č. 1691/38 g.
Věc: Československo
Situační zpráva č. 30
I. Všeobecně
1.) Důvěryhodná zpráva říká, že Češi v současné době provádějí opatření ke zkrácení mobilizační doby pro postavení záložních divizí z dosavadních 8 dnů na 4 dny.
Toto hlášení bylo jistým způsobem potvrzeno zprávami o soustřeďování jednotek a o přeložení štábů do oblastí, které jsou nově hlášeny jako místa pro postavení, resp. soustředění záložních divizí.
Tato místa jsou:
pro z | 1. pěší divize vycházející | 18. záložní divizi | údajně v okolí Kralovice, |
„ | 2. „ | 19. „ | Slaný, |
„ | 3. „ | 20. „ | Mladá Boleslav, |
„ | 4. „ | 21. „ | Nový Bydžov, |
„ | 5. „ | 22. „ | Tábor, |
„ | 6. „ | 23. „ | Slavkov, |
„ | 7. „ | 24. „ | Moravský Beroun, |
„ | 8. „ | 25. „ | Nový Jičín, |
„ | 9. „ | 26. „ | Nové Zámky, |
„ | 10. „ | 27. „ | Rimavská Sobota, |
„ | 11. „ | 28. „ | Ružomberok, |
„ | 12. „ | 29. „ | Prešov, |
„ | 13. „ | 30. „ | Moravská Třebová, |
„ | 14. „ | 31. „ | Třešť (jižně od Jihlavy), |
„ | 15. „ | 32. „ | v údolí Váhu, |
„ | 16. „ | 33. „ | „ |
„ | 17. „ | 34. „ | „ |
Zde je nutno poznamenat, že podle jiných zpráv byl štáb 3. pěší divize přesunut z Litoměřic do Mladé Boleslavi.
To buďto znamená skutečné přeložení štábu aktivní divize za střed jejího úseku, anebo možný vznik štábu ze 3. pěší divize vycházející 20. záložní divize.
V prostoru jižně od Jihlavy, kde se údajně má shromažďovat 31. záložní divize, je z jiných zdrojů hlášeno shromažďování oddílů a štáb 1. divize v Jihlavě. Možná se zde jedná o vznik úsekové zálohy, nebo o vznik částí 31. záložní divize. Kromě toho byl v Uničově zjištěn nový divizní štáb, přičemž se pravděpodobně může jednat o štáb 7. pěší divize, přeložený tam z Olomouce.
Zůstává k očekávání, zda Češi provedou ještě další přípravy k postavení svých záložních divizí, protože jen pak by bylo možné mobilizační dobu v budoucnu zkrátit z 8 na 4 dny.
2.) Spolehliví zvědové hlásí ze všech míst republiky, že se české civilní obyvatelstvo a sudetoněmečtí marxisté školí v použití protiplynových masek, ve střelbě z pušky, jakož i v házení granátů. Kromě toho má být opevněna řada vesnic, aby v případě německého průlomu mohl být i ve vnitrozemí veden pokud možno účinný odpor. Od hranice je tedy nutno počítat s gerilovou válkou.
3.) Nově zjištěné či potvrzené strážní prapory:
SP v Rokytnici v Orl. horách (jz. okraj Kladského výběžku). Číslo tohoto praporu není dosud známo,
SP V v Náchodě (dosud udáván jako č. II),
SP VI v Turnově,
SP XI v Bystrém u Nového Města nad Metují,
SP XII ve Starém Městě p. Sn.,
SP XIII v Jakartovicích u Opavy.
II. Podrobnosti
A. Slezská hranice:
1) Na Hlučínsku měla být započata stavba protitankových pastí. Zatím nejsou bližší zjištění ohledně umístění a provedení. Zpráva zatím není potvrzena.
2) V posádkách Kroměříž, Olomouc a Šumperk se údajně v současnosti nacházejí pouze strážní jednotky. Podstata posádek je nasazena v pohraničí.
3) Zlaté Hory mají být obsazeny 30–70 muži. Na Querbergu [Příčný vrch] u Zlatých Hor se údajně nacházejí dělostřelecká postavení (?) ve výstavbě. Příjezdové cesty jsou zlepšovány a rozšiřovány.
4) Také ve Vitseifental u Domašova (jižně od Jeseníku) ženisté budují dělostřelecká postavení a provádí se zlepšování silnic. V kasárnách Jeseník je údajně jen 35 mužů, podstata posádky (hraničářský prapor 7) staví zátarasy u Domašova.
5) Továrna naproti nádraží Náchod údajně obsazena 1200 muži (pěchota). Pravděpodobně se jedná o strážní prapor V (dosud udáván jako SP II).
Do úseku Náchod – Hronov (severně od Náchoda) mělo přibýt těžké dělostřelectvo z Hradce Králové (těžký děl. pluk 104).
6) Dne 10. 8. byly zjištěny transporty oddílů do Trutnova (údajně 6 vlaků po 20–30 nápravách).
7) V Petrovicích u Jablonného v Podještědí byly údajně umístěny PL kanony, Poříčí u Trutnova má být obsazeno 500 dragouny, ve Zlaté Olešnici je údajně těžké dělostřelectvo.
B. Saská hranice:
1) 1. linie bunkrů je od 17. 8. opět silněji obsazena.
2) V Rakovníku je vyšší štáb, údajně úsekové velitelství 2. opevněné linie. Štáb je umístěn v jedné vile v Nádražní ulici.
Kromě děl. pluku 301 se v Rakovníku v současnosti nachází ještě 1 rota kteréhosi cyklistického praporu (pravděpodobně cykl. praporu 1 ze Slaného).
C. Rakouská hranice:
1) Posádka Brno od 1. 8. údajně opět obsazena tam umístěnými oddíly (ppl. 43, 2 prapory ppl. 10).
2) Posádka Kaplice měla být posílena 300 muži ppl. 1 z Českých Budějovic, údajně jsou rozděleni do Leopoldova, Lužice, Žofína a Terčího Dvora. U Suchdola nad Lužnicí (jižně od Třeboně) 200 mužů pěchoty (snad ppl. 29).
Z pověření
(Podpis)
Tajné
Vrchní velitelství pozemního vojska Berlín, 30. srpna 1938
Az. 3 a/n 59 3. odd. (IV) gen. št. pozem. vojska
Č. 1728/38 g.
Věc: Československo
Situační zpráva č. 31
I. Všeobecně
Pokračující povolávání branců a záložníků různých ročníků (mezi nimi také 1919, který by normálně byl povolán až 1939), pokračující výstavba a zdokonalování opevnění, jakož i stále ještě trvající obsazení pohraničí potvrzují zprávy, že Češi počítají s německým útokem ještě na podzim tohoto roku.
Benešův pokus dosáhnout se sudetskými Němci klid zbraní na dobu 1-2 měsíců, a tím překlenout časové napětí do zimy, ztroskotal na odporu sudetských Němců kvůli neupřímnosti jeho návrhu. Právě tak málo se lordu Runcimanovi dosud podařilo dosáhnout snížení napětí.
V současnosti se dokonce musí konstatovat zvýšení vnitropolitického napětí, které vede k prohlášení sudetských Němců o sebeobraně, k zákazu německých divadel v Brně, jakož i k mnohým nepokojům.
V neposlední řadě německé manévry a výstavba německých záložních útvarů výrazně přispívá k zesílení tlaku na Československo.
Proto se česko-národnostní uvědomění, dominující po částečné mobilizaci v květnu a v průběhu sokolského sletu, muselo znovu snížit na střízlivou úroveň. Z důvěryhodných pramenů je hlášeno, že nálada v české armádě ještě nikdy nebyla tak nejednotná, jako nyní. Zatímco jednotlivé, převážně české pluky (např. pěší pluk 46) jsou odhodlány ke krajní obraně, je nálada v jiných, více národnostmi prostoupených jednotkách (např. pěší pluk 6) vysloveně špatná a rozmrzelá.
K tomu ještě přistupují rostoucí hospodářské těžkosti, které už vedly k širokému zpomalení soukromého hospodářství a soukromého průmyslu.
Přes vnější a vnitřní tlak tížící Československo vláda svůj neústupný postoj dosud nezměnila. Dále zesiluje svá vojenská bezpečnostní opatření a doufá v případě napadení v pomoc spojenců, zejména Ruska.
II. Podrobnosti
A. Slezská hranice:
1) Síla strážního praporu IV, Horní Benešov, údajně 700 mužů, z toho:
150 mužů ve Svobodných Heřmanicích,
150 mužů v Horních Životicích,
280 mužů v Horním Benešově,
120 mužů v Nových Heřminovech.
Strážní prap. IV, Hor. Benešov, trvale obsazuje pevnostní objekty mezi silnicí Bruntál (4059) – Oborná – Nové Heřminovy (3959) a silnicí Jakartovice – Velké Heraltice (4059), a sice
strážní oddíl Nové Heřminovy: od silnice Bruntál (4059) – Nové Heřminovy (3959) po silnici východně výšiny 648 (4059);
strážní oddíl Horní Benešov: návazně po silnici Horní Benešov – Sosnová (4059);
strážní oddíl Horní Životice: návazně po silnici Košetice – Malé Heraltice (4059);
strážní oddíl Svobodné Heřmanice: návazně po silnici Jakartovice – Velké Heraltice (4059).
B. Saská hranice:
1) Stav mužstva v 2. linii bunkrů od počátku srpna doplněn záložníky na dvojnásobek.
2) Přítomnost I/ děl. pluku 2 v Žatci je potvrzena.
3) Budyně nad Ohří je obsazena asi 300 muži (ppl. 42 a 28).
4) V Rakovníku je hlášen vyšší štáb (pravděpodobně velitelství úseku), kromě toho tam byly hlášeny části hraničářského praporu 5.
5) U Rozkoše [Jitravské sedlo] a na Vysoké [k. 545 m] (Ještědský hřeben) byly 24. 7. do pevnůstek uloženy ocelové lahve. Účel není jasný, může se jednat o chemické bojové látky nebo o kyslík pro větrání nebo pro obsluhu plamenometů.
C. Bavorská hranice:
1) V úseku Vimperk jsou od 13. 8. všechny objekty obsazeny a vybaveny.
2) Letiště Plzeň má být podminováno, aby se zabránilo přistání německých letadel. Zpráva zatím nepotvrzena.
III. Hospodářství
Z jednotlivých odvětví státní správy byli ve značném rozsahu povoláni referenti pro Nejvyšší hospodářský úřad, který by byl vytvořen v případě branné pohotovosti jako zvláštní ministerstvo na základě ustanovení zákona o obraně státu. Nejvyšší hospodářský úřad zatím nebyl vytvořen.
Vytváření zásob obilí v hodnotě 50 milionů Kč pro potřeby branné moci a pro zásobování obyvatelstva v případě války probíhá.
Do koncernu Škoda patřící stavební firma Konstruktiva a. s. zřídila v Čechách podle nařízení Ministerstva národní obrany sedm stavebních skladů, a to u Jihlavy, Českých Budějovic, Hradce Králové, Plzně a Žatce. Umístění dvou skladů není známo.
Ve skladech bude připraveno železo, cement, dřevo, ostnatý drát, polní dráhy a další stavební materiál a stroje pro zřizování opevnění. Každému stavebnímu skladu bude přidělen základní počet stavebních dělníků. Náklady na vydržování skladů nese vojenská správa.
Z pověření
(Podpis)
Tajné
Vrchní velitelství pozemního vojska Berlín, 31. srpna 1938
Az. 3 a/n 59 3. odd. (IV) gen. št. pozem. vojska
Č. 1775/38 g
Věc: Československo
Situační zpráva č. 32
I. Všeobecně
1.) Z obvykle důvěryhodných pramenů se proslýchá, že pro celou armádu, jakož i pro celníky a četnictvo, jsou až na další zrušeny dovolené. Podle jiného hlášení byly dovolené zrušeny jen pro měsíc srpen. Podle všeobecné, velmi napjaté situace je první hlášení zcela pravděpodobné.
2.) Z obvykle důvěryhodných pramenů mají být v průběhu následujících týdnů povoláni všichni záložní důstojníci. (Podle dosavadních údajů 3. oddělení by se mohlo jednat o asi 35-40000 záložních důstojníků).
Protože by tito důstojníci v aktivní armádě byli jen částečně použitelní, byl by při potvrzení této zprávy nasnadě závěr, že byla zahájena výstavba záložních jednotek.
3.) Silniční zátarasy
Ze všech krajů (hlavně v sudetoněmecké oblasti) přicházejí hlášení, že na téměř všech silnicích vedoucích do vnitrozemí je nově budováno velké množství dutin pro trhaviny. Zatímco dosud tyto práce prováděli civilisté, v posledních dnech se zdá, že se jimi zabývají vojáci. Dutiny jsou vytvářeny do hloubky až 2 m a pak vyloženy železnými či železobetonovými rourami s odnímatelnými uzávěry. Výkopy jsou nejprve zaplněny vrstvou kamení (větší kameny), pak zarovnány se zemí a opatřeny běžnou silniční dlažbou. Na velkých říšských [státních] silnicích, např. z Chebu do Karlových Varů, jsou takové silniční práce v běhu téměř v pravidelných odstupech 500 m.
II. Podrobnosti
A. Slezská hranice
1.) Podle sdělení jednoho důvěrníka měly české oddíly mezi Hlučínem (4060) a Šilheřovicemi (4060) minulý týden opět obsadit postavení, která obsadily počátkem května. V Hlučíně (4060) byly v poslední době pozorovány velké pohyby oddílů.
Všeobecně se mezi obyvatelstvem povídá, že Bohumín (4061) a okolí bude v příštích dnech silně obsazeno cizími oddíly (ze Slovenska).
Dne 13. 8. dorazilo do Pudlova (4060) asi 250 vojáků z Brna (4357). Oddíl odpochodoval směrem na Hať (4060). Čas: 17.30 hod.
2.) V Opavě údajně leží od děl. pluku 8 pouze 4. a 5. baterie po 4 dělech (starší modely, ve špatném stavu). Baterie děl. pluku 8 byly v poslední době doplněny záložníky na válečný stav.
Části děl. pluku 8 (2 baterie) jsou v okolí Bruntálu.
3.) V okolí Bruntálu, Karlovic a Radimi (západně od Krnova) bylo mezi 8. a 10. 8. viděno mnoho střelců na motocyklech (25), obrněných aut (25) a tanků (15). Pravděpodobně se jedná o cvičnou či propagandistickou jízdu.
B. Saská hranice
Na odstavných kolejích v železničním uzlu Obrnice u Mostu stojí od 6. 8. 38 dva vlaky po 40 prázdných vagonech, připravené k odjezdu. Lokomotivy nejsou pod párou, ale jsou k dispozici.
C. Bavorská hranice
1.) Ve Stříbře je v současnosti (15. 8. 38) asi 180 mužů hraničářského praporu č. 6. Tento oddíl je motorizován 15 nákladními automobily.
Kromě toho jsou ve Stříbře 4 malé a 1 velký obrněný automobil, jakož i 5 tanků, které často podnikají propagandistické jízdy.
V obci Skapce (4150) se nachází velitelství, kterému je podřízena linie opevnění.
Nálada důstojníků posádky Stříbro je údajně stísněná a unavená.
2.) Do Volar údajně 16. 8. dorazilo 500 mužů (Češi a Slováci). Celkově se očekává 2000 mužů.
Z pověření
(Podpis)
Poznámka překladatele:
Číslo v závorce u názvu obce v tomto a předchozím dokumentu, např. Bruntál (4059), značí číslo listu speciální vojenské mapy, tj. mapy v měřítku 1:75 000, na kterém je zmíněná obec zakreslena.
Tajné
Vrchní velitelství pozemního vojska Berlín, 3. září 1938
Az. 3 a/n 59 3. odd. (IV) gen. št. pozem. vojska
Č. 1835/38 g.
Věc: Československo
Situační zpráva č. 33
I. Všeobecně
1.) Všechna opatření státního prezidenta Beneše mají politický cíl: získat čas a přesunout vinu za válku na Německo. Tomuto cíli slouží jeho „ústupky“ a jeho propaganda. (Pramen: vojenský atašé Praha.)
2.) Nálada
Mladší části českého důstojnického sboru údajně věří možnosti úspěšného vedení války, zatímco starší důstojníci, kteří se už války zúčastnili, jsou z velké části vůči eventuální válce skeptičtí a hledí na ni s obavami.
Československé obyvatelstvo se označuje jako nežádající si válku. V případě napadení by však vedlo odpor všemi prostředky.
Nejpodstatnější pomoc se očekává od Anglie, zatímco od ruské válečné pomoci se přespříliš nečeká.
3.) V severním pohraničí má být nasazeno 200 – 250 000 dělníků české národnosti, německých sociálních demokratů a komunistů ke stavbě zátarasů a pohraničního opevnění. Tito dělníci dostanou stejnokroje národní gardy a budou denně cvičit se zbraněmi. V případě mobilizace zůstanou v pohraničí jako první ochrana hranice a k uzavření hranice pro sudetoněmecké uprchlíky.
Tato zpráva by měla, nehledě k poněkud vysoko udanému počtu, souhlasit. Kromě toho lze zjistit, že všechny pohraniční, finanční a četnické hlídky byly výrazně posíleny, proto je nutno jak na politické hranici, tak také v předpolí opevnění, kdykoli počítat s odporem.
II. Vojenské záležitosti
1.) Různé potvrzené zprávy udávají, že Češi chtějí povoláváním dalších záložníků uvést aktivní armádu na plný válečný stav. Celková síla tím má být zvýšena na 400 000 mužů.
Ročník 1916, který by byl za normálních podmínek k 15. 9. propuštěn, má zatím zůstat ve zbrani.
O skutečném vytvoření záložních svazků nejsou žádné zprávy.
2.) Zvláště zajímavá je potvrzená zpráva o stavbě nové opevněné linie na východním břehu Vltavy mezi Týnem n. Vltavou (30 km severně od Čes. Budějovic) až po Beroun (20 km jihozáp. od Prahy), kde se nová pevnostní linie napojuje na opevněný prstenec kolem Prahy. Bunkry (kulometná střílnová stanoviště) jsou rozmístěny šachovnicově s 200 m rozestupy. Na této ještě ve stavbě se nacházející linii jsou z větší části hotovy základy, takže většina objektů, pokud se jedná o střílnová stanoviště, může být připravena k obraně koncem září. Dosud je hotový pouze nejsevernější a nejjižnější úsek.
Na výšinách západního břehu Vltavy u Hřiměždic (na západním břehu Vltavy na úrovni Příbrami) se také pracuje.
Z pověření
(Podpis)
Tajné
Vrchní velitelství pozemního vojska Berlín, 8. září 1938
Az. 3 a/n 59 3. odd. (IV) gen. št. pozem. vojska
Č. 1898/38 g.
Věc: Československo
Situační zpráva č. 34
I. Všeobecně
Nové incidenty a násilnosti české policie v Moravské Ostravě a Hlučíně vedly k přerušení jednání probíhajících mezi SdP a československou vládou o novém vládním návrhu.
II. Vojenské záležitosti
1.) Pokračuje další povolávání a zesilování osádek v opevnění.
Z úseku slezské hranice je hlášeno, že na 19. 9. byly vydány povolávací lístky ve zvýšeném množství. Je při tom pozoruhodné, že už vydané povolávací rozkazy pro 6. 9. a 1. 10. ze dne 19. 9. byly pozměněny. U povolanců se jedná o příslušníky I. a II. zálohy (ročníky narození 1888-1915), jakož i náhradní zálohy.
Zde se jedná výhradně o další připravená opatření k postavení záložních divizí. Dosud však nejsou k dispozici žádné zprávy o skutečné výstavbě záložních divizí.
2.) Organizace:
Různé strážní prapory a podstatné části aktivních pluků jsou předběžně spojovány do nových hraničářských pluků, které obsahují 3-4 prapory. Seznam takto vzniklých hraničářských pluků v brigádách (pevnostní jednotky) se očekává.
O podřízenosti těchto pevnostních oddílů jednotlivým divizím nebo bezprostředně velitelstvím sborů není žádné vědomí. Je však pravděpodobné, že budou podřízeny těm dotčeným divizím, v jejichž úseku leží.
V úseku slezsko-saské hranice jsou nyní zjištěny následující hraničářské pluky:
Hraničářský pluk 17, štáb Trutnov; sestává z:
části pěších pluků 4, 5, 21, 22, 28, 48, části hraničářského praporu 2,
části dělostřeleckého pluku 2, 3, 4 a části ženijního pluku 1 a 5.
Hraničářský pluk 18, štáb Nové Město nad Metují, sestává z:
části I. praporu pěšího pluku 4 (nyní strážní prapor XI), části II. praporu pěších pluků 4, 30, 48, části dělostřeleckého pluku 11 a ženijního pluku 2.
Hraničářský pluk 19, štáb Žamberk, sestává z:
části pěšího pluku 30, 4, 19, části hraničářského praporu 3, části dělostřeleckého pluku 4 a 104, části ženijního pluku 2.
Hraničářský pluk 6, štáb toho času Šumperk; sestává z:
strážní prapor XII (dříve IV. prapor pěšího pluku 13), části pěších pluků 6, 30 a další formace.
Hraničářský pluk „Bruntál“ (zatím bez čísla), sestává z:
I., II., strážní prapor IV (SP IV, dříve III. prapor pěšího pluku 6, nyní údajně strážní prapor XXIV?).
Hraničářský pluk 4, štáb Hlučín, sestává ze:
4 praporů.
Tento seznam ukazuje, že postavení pevnostních oddílů jde momentálně výrazně k tíži aktivních oddílů, které tím mají sníženou bojovou hodnotu.
3.) Zátarasy:
a) Pokračující výstavba připravených silničních odstřelů formou zabudování rour pro odstřel.
b) Jámy proti tankům naproti hraničnímu přechodu u Českého Jiřetína a Klínů, jakož i na silnici Aš – Cheb. Východně od Labe nebyly zjištěny žádné jámy proti tankům. U Vrbovců (jihovýchodně od Znojma) se před bunkry rovněž nacházejí jámy proti tankům (jámy 8-10 m široké a hluboké).
c) Chemické zátarasy: potvrzené hlášení, že terén u Kadaně a 2. opevněná linie mají být zamořeny yperitem. Jinak dosud žádné indicie o nasazení bojových látek.
4.) Navzdory jinak znějícím zprávám je Říšské ministerstvo letectví názoru, že se v současnosti nachází v ČSR jen asi 50 ruských letadel (v tom také zastaralé čtyřmotorové typy), které byly částečně přepraveny vzduchem a částečně dopraveny rozložené po železnici.
Z pověření
(Podpis)